natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • SPECIÁL: Reakce NATO na pandemii covid-19

    Jak se Severoatlantická aliance může zapojit a jak reaguje na šíření nemoci covid-19? Přinášíme zpravodajství a souhrn zdrojů k aktuální situaci.  

    Reakce NATO na pandemii COVID-19. | foto: natoaktual.cz

    Co dělá NATO ohledně pandemie?

    Factsheet NATO

    anglicky, formát PDF (říjen 2020)

    Severoatlantická aliance se ze své pozice mezivládní organizace zaměřuje na asistenci členským zemím při reakci na pandemii nemoci covid-19, a sice v konkrétní podobě na koordinaci alianční pomoci, například skrz NATO’s Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre (EADRCC) - jehož prostřednictvím reagovala ČR a Turecko na prosby Itálie a Španělska o pomoc v boji s koronavirem. ČR poslala do každé země 10 000 ochranných obleků a Turecko vypravilo vojenský Airbus A400M s dezinfekcí, maskami a zdravotnickými obleky), dále výměnu informací a zkušeností mezi spojenci, a konečně na logistickou podporu (doprava zdravotního materiálu například při využití programu SALIS, jak to již udělala Česká republika, Slovensko, Francie a Polsko, nebo doručení vojenských nemocničních stanů do Lucemburska. Alianční letouny Globemaster v rámci programu SAC použily pro přepravu zdravotnického materiálu Rumunsko, Bulharsko. Holandsko letouny Globemaster dopravilo pomoc dokonce až na svoje zámořské území Svatý Martin v Karibiku. 

    Factbox Koronakrize a NATO

    V krátkém factboxu nabitém informacemi se v kostce dočtete, co NATO dělá pro zvládnutí pandemie covidu-19, a jak členství v NATO pomohlo České republice vypořádávat se s koronavirem.  

    česky, formát pdf, prosinec 2020

    Aliance se snaží přicházet i s inovativními řešení. Například v Itálii pomohla alianční agentura NSPA s přetvořením potápěčských masek na šnorchlování na ventilační masku, Česká republika zase poslala Itálii vzorky respirátorů vytisknutých na 3D tiskárně. Detailněji jsou tato opatření popsána ve Factsheetu NATO vpravo (v anglickém jazyce).V rámci aliančního programu Věda pro mír a bezpečnost vyvíjejí odborníci z Itálie a Švýcarska nové metody rychlého testování na virus, které by byly použitelné v širokém měřítku. 

    Úkolem NATO v současné době je zabránit tomu, aby se zdravotní krize stala krizí bezpečnostní.

    Ve čtvrtek 2. dubna 2020 se poprvé v historii kvůli pandemii covid-19 sešli alianční ministři zahraničí ne osobně v Bruselu, ale online pomocí videokonference. Hlavním bodem jednání byla reakce NATO na šíření koronaviru. Výsledkem jednání bylo pověření vrchního velitele aliančních sil v Evropě (SACEUR) generála Toda Wolterse koordinací nezbytné vojenské podpory, zejména leteckých kapacit NATO, využitelné v boji proti šíření koronaviru (přeprava pacientů, přeprava zdravotnického materiálu a další pomoci mezi a do aliančních zemí). NATO také využije svého volacího znaku pro letouny přepravující zdravotnickou pomoc a ve spolupráci s Eurocontrolem (Evropská organizace pro bezpečnost leteckého provozu) zjednoduší procedury pro urychlení letecké přepravy zdravotnické pomoci - například přednostní odbavení těchto letadel. 

    Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na schůzce avizoval zhodnocení pomoci NATO na schůzce ministrů obrany, která se následně odehrála v půlce dubna. Na ní ministři diskutovali i o střednědobých a dlouhodbých důsledcích pandemie covid-19 pro Alianci. Jedním z důležitých aspektů boje s koronavirem je i zamezení šíření dezinformací a propagandy. 

    Alianční operace běží dál, ačkoli došlo k určitým omezením. Alianční air-policing, předsunuté jednotky v Pobaltí, námořní operace i mise od Afghánistánu po Kosovo dál plní své úkoly. Ani zavřené hranice neznemožní pohyb aliančních vojáků v případě krize. NATO je i nyní připraveno bránit své členy a myslí i na samotné vojáky ve svých operacích. Alianční logistická agentura NSPA v květnu doručí testovací sady vojákům v misi Resolute Support v Afghánistánu. 

    Cvičení Defender Europe 20 bylo pozstaveno. Nicméně ještě před vypuknutím koronakrize přemístily Spojené státy americké do Evropy 6 000 vojáků a 3 000 kusů vojenské techniky z USA, které se přidaly k 9 000 kusům techniky nacházející se již na evropské půdě. Cvičení tak i navzdory podmínkám prokázalo logistickou schopnost Aliance přemisťovat vojáky v Evropě.

    NATO vyvrací ruskou propagandu

    Factsheet Russia’s Top Five Myths about NATO & covid-19
    anglicky, formát PDF
    (duben 2020)

    Aliance i v době koronakrize věnuje pozornost aktivitám Ruska v Severním moři a Atlantiku. Rusko navzdory svým vlastním výzvám k ukončení vojenských aktivit provedlo v březnu vojenské cvičení, jehož deklarovaným cílem byla vojenská pomoc civilním úřadům v boji s pandemií covid-19. Cvičení však mělo ukázat bojovou připravenost Ruska navzdory šíření koronaviru. Po cvičení se ruská vojenská aktivita snížila. Aliance zůstává připravena pomoci jakémukoli svému členu v případě ohrožení.

    Zpravodajství:

    Výběr materiálů na natoaktual.cz:

    COVID-19: Armáda pomáhá

    Web zpravodajství Ministerstva obrany ČR a Armády ČR

    Video:
    “Pandemie nemoci COVID-19 jasně ukazuje, že mnohé z výzev, kterým v dnešní době čelíme, jsou příliš velké na to, aby na ně dokázaly státy efektivně reagovat jednotlivě,“ upozorňuje generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v následujícím projevu: (20. března 2020; anglicky)

    Další zdroje:

    NATO and COVID-19

    Zpravodajsko-informační web Severoatlantické aliance k problematice COVID-19 (v angličtině a francouzštině).

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media