natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Poradce šéfa Roskosmosu obžalován z vlastizrady, měl předávat informace státu NATO

  8. července 2020  16:07

  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Poradce šéfa Roskosmosu obžalován z vlastizrady, měl předávat informace státu NATO

  Poradce ředitele ruské kosmické agentury Roskosmos a bývalý novinář zabývající se vojenskými tématy Ivan Safronov byl obžalován z vlastizrady. Podle ruské bezpečnostní služby FSB je podezřelý ze špionáže ve prospěch členské země NATO.

  Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k tomu následně dodal, že toto obvinění nijak nesouvisí s jeho dřívější novinářskou činností. Obvinění by, alespoň dle vyjádření agentury Roskosmos, nemělo souviset ani s jeho současnou pozicí.

  Pokud bude Safronov odsouzen, hrozí mu až dvacetiletý trest. On sám se však vinen necítí a odmítl v případu vypovídat. Za Safronova se postavili také jeho bývalí kolegové z listu Kommersant, kteří obvinění označili za „absurdní“.

  Kam dál?
  Americká rozvědka: Ruské zpravodajské služby nabídly Tálibánu odměny za zabité vojáky NATO (29.7. 2020)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Britská armáda se chce postarat o děti svých vojáků

  Děti příslušníků britských ozbrojených sil od čtyř do jedenácti let budou mít nově zdarma přístup k mimoškolní výchově. Družiny pro 44 000 dětí vyjdou britskou vládu na 150 miliónů liber, tedy v přepočtu skoro 4,5 miliardy korun. Britská vláda věří, že se jí takto podaří zatraktivnit prostředí ozbrojených sil pro případné zájemce a zájemkyně o službu a zároveň zlepšit podmínky pro rodiny vojáků sloužících v zahraničí.

  „Je to důležitý závazek vůči našim zaměstnancům, protože oni jsou jádrem našich ozbrojených sil a my jsme si vědomi toho, co pro nás vykonali během koronavirové krize, i toho že náš svět udržují v bezpečí. Proto to, že se postaráme o jejich rodinu, považuji za zásadní,“ okomentoval návrh ministr obrany Ben Wallace.

  Kam dál?
  Britská armáda posílí policii a zdravotníky v boji s koronavirem (19.3. 2020)

  Zdroj: Sky News (Velká Británie)

  ---

  AI: Saúdskoarabští vojáci se na válku v Jemenu připravují ve Francii

  Podle neziskové organizace Amnesty International probíhá na soukromé výcvikové základně v jihovýchodní Francii výcvik saúdskoarabských vojáků. Ti se zde mají učit používat zbraně využívané ve válce v Jemenu. Tábor, který patří belgickému výrobci zbraní John Cockerill, slavnostně otevřela státní tajemnice ministra obrany Geneviève Darrieussecq. Na projektu se měl podílet také bývalý ministr obrany Gérard Longuet.

  Základna původně patřila francouzské armádě. Její prodej zbrojařské firmě měl, alespoň podle Longueta, zabránit jejímu chátrání a přinést do regionu pracovní místa. Firma také v posledních letech získala v rámci vládních programů více než dva miliony eur z veřejných prostředků. Očekávané navýšení zaměstnanosti v regionu ovšem nepřišlo.

  Nejde přitom o jediné kontroverzní propojení Francie a saúdskoarabské války v Jemenu. Podle šetření časopisu Disclose z roku 2019 se ve válce používají navzdory rezoluci OSN francouzské zbraně. Francouzská vláda ovšem výsledky šetření popřela.

  Kam dál?
  Německo prodává zbraně členům saúdské kolice v Jemenu (3.4. 2020)

  Zdroj: RFI (Francie)

  ---

  Pentagon připravuje zákon o zákazu konfederačních vlajek na vojenských základnách

  Americké ministerstvo obrany připravuje nařízení, které by znamenalo zákaz využívat na amerických vojenských základnách symbolu vlajky Konfederovaných států amerických. V současné době je norma prověřována právníky a čeká na řádné schválení.

  Přijetí nařízení se ovšem nejspíše nebude líbit americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, který se několikrát za možnost i nadále využívat konfederačních symbolů veřejně postavil. Dokonce pohrozil, že v případě jejich zákazu ve vojenských kruzích zablokuje přijetí zákona o výdajích na obranu. Podle vojenských velitelů se však jedná o kontroverzní symbol, který má nepříznivý dopad na soudržnost bojových jednotek a který proto do vojenského prostředí nepatří.

  „I když uznávám, že někteří by tyto symboly mohli považovat za symboly regionální hrdosti, mnoho dalších v našich řadách je vidí jako bolestnou připomínku nenávisti, bigotnosti, zrady a devalvace lidstva,“ vyjádřil se k zákazu konfederačních symbolů velitel amerických sil v Koreji Robert Abrams, který již vlajku u svých podřízených jednotek zakázal.

  Kam dál?
  Američané chtějí vojákům zakázat používat symboly Konfederace (29.6. 2020)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Němci testují, zda psi dokáží vycítit koronavirus

  Psi německé armády, kteří se jinak věnují hlavně hledání výbušnin nebo drog, mají nový úkol. Veterinární univerzita v Hanoveru se ve spolupráci s bundeswehrem pokouší zjistit, zda je možno jejich citlivý čich využít také k detekci koronaviru v lidských slinách. Psi totiž dokáží detekovat nejen výbušniny, ale mohou vycítit také různé druhy rakoviny nebo hypoglykémii u diabetiků. Podle dosavadních výsledků je úspěšnost detekce asi 80 %, a tak se zdá, je jsou vědci s výzkumem na dobré cestě.

  Kam dál?
  Američtí vojáci pomůžou koronavirem zasaženému Texasu (7.7. 2020)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media