natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  USA: Velitelem letectva bude poprvé Afroameričan

  10. června 2020  15:12
  Americké letectvo. Ilustrační snímek. | foto: natoaktual.cz

  USA: Velitelem letectva bude poprvé Afroameričan

  Senát poprvé v historii potvrdil Afroameričana na funkci velitele v americké armádě a označil to za historický okamžik pro ozbrojené složky, protože jen zřídka se lidé jiné barvy pleti dostanou do nejvyššího vedení armády.

  Viceprezident Mike Pence předsedal historickému hlasování, které potvrdilo, že se generál Charles Q. Brown stane velitelem štábu letectva. Americká armáda je již dlouho známá nedostatečnou rozmanitostí svého velení. Podle posledních údajů Pentagonu je sice 18,7 % příslušníků černé pleti, ale jen 8,8 % důstojníků.

  Kam dál?
  USA: Afroameričané slouží v armádě, ale ne ve vrcholných pozicích (26.5. 2020)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Čtyři zranění po havárii amerického letounu v iráckém táboře Taji

  Čtyři členové americké armády byli v pondělí zraněni při nehodě, kdy dopravní letadlo přejelo přistávací dráhu na letecké základně tábora Taji v Iráku. Vojenská koalice vedená USA uvedla, že letoun C-130 Hercules narazil do zdi, což poškodilo letadlo a zapříčinilo požár na palubě.

  Podle koalice byli čtyři zranění vojáci ošetřeni ve zdravotnickém zařízení tábora Taji. Tři z nich byli propuštěni. Na palubě bylo 26 cestujících a 7 členů posádky. Koalice prohlásila, že nemá podezření, že by nehoda souvisela s „nepřátelskou činností.“

  Zdroj: Al-Monitor (USA)

  ---

  Německo: Připravenost zbraňových systémů se díky koronaviru zvyšuje

  Německé ozbrojené složky měly díky pandemii koronaviru více času na opravy. V důsledku toho se provozní připravenost velkých zařízení a zbraňových systémů zvýšila, i když pouze o 10 %. „Dostupnost materiálů všech 68 hlavních zbraňových systémů se za posledních šest měsíců mírně zvýšila a je něco přes 70 %,“ uvedla zpráva ministerstva obrany.

  Počet je však „neuspokojivý z důvodu velkého rozptylu mezi jednotlivými zbraňovými systémy“. Provozní připravenost pro zcela nové nákladní automobily je přes 90 %, pro vrtulníky, které se nedávno potýkaly s problémy, je to méně než 40 %.

  Kam dál?
  Německo výrazně zvýšilo vojenské výdaje (27.4. 2020)

  Zdroj: Der Spiegel (Německo)

  ---

  Německá města by odchod amerických jednotek ekonomicky pocítila

  Z Německa by mělo být do září trvale staženo 10 000 amerických vojáků. To by mohlo mít velké hospodářské důsledky pro malá města, ve kterých jednotky sídlí už téměř 70 let. Záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa o trvalé stažení tisíců amerických vojáků z Německa má zjevné geopolitické a bezpečnostní důsledky.

  Dosud nebylo potvrzeno, že počet vojáků bude snížen. Pokud k tomu dojde, není jasné, z jakých základen budou jednotky staženy. Malá německá města na jihu země, jako je Grafenwöhr v Bavorsku nebo Ramstein v Porýní-Falc, se od druhé světové války rozvíjela na základě přítomnosti tisíců amerických vojáků, jejich rodin a dalších amerických civilistů, kteří pracují na základnách.

  Kam dál?
  Německo: Snížení počtu amerických jednotek by poškodilo bezpečnost NATO (9.6. 2020)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Stoltenberg o Huawei: Britská revize bezpečnosti 5G sítě je důležitá

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že Čína se přibližuje k Západu různými způsoby – v Arktidě, kyberprostoru a v kritické infrastruktuře, včetně telekomunikací. „Věřím, že britská vláda navrhne své sítě takovým způsobem, že Velká Británie bude mít bezpečné sítě 5G,“ řekl Stoltenberg.

  „Proto si také myslím, že je důležité, aby nyní proběhla revize, která by se zaměřila na to, jak to zajistit,“ dodal Stoltenberg. V rámci širšího přehodnocení vztahů s Čínou analyzuje britské Národní středisko pro kybernetickou bezpečnost dopad nedávných amerických sankcí na britské rozhodnutí zařadit Huawei do budování 5G sítě.

  Kam dál?
  Stoltenberg žádá státy, aby se postavily „šikaně“ ze strany sílící Číny (9.6. 2020)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ade; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media