Německo a NATO varují před snížením počtu amerických vojáků v Německu
Německý ministr zahraničních věcí Heiko Maas a generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg nezávisle na sobě zdůraznili důležitost přítomnosti amerických vojáků v Německu pro bezpečnost na obou stranách Atlantiku.
„Myslíme, že americká přítomnost v Německu je důležitá pro bezpečnost nejen Německa, ale i Spojených států, a hlavně pro bezpečnost Evropy,“ řekl Maas během návštěvy Varšavy.
Šéf NATO Jens Stoltenberg v Bruselu zmínil, že američtí vojáci v Evropě činí obě strany Atlantiku bezpečnější. „Očekáváme, že část amerických vojáků, kterou plánují USA z Německa přemístit, zůstane nadále v Evropě,“ řekl litevský prezident Gitanas Nauseda a dodal, že Litva „by ráda hostila americké vojáky pravidelně.“ Zároveň zmínil, že přítomnost amerických vojáků v Evropě je „základním kamenem alianční politiky odstrašování.“
Kam dál?
Trump potvrdil plány na snížení počtu amerických vojáků v Německu (16.6. 2020)
Zdroj: Al-Džazíra (Katar)
---
Reakce na koronavirus: Polsko poskytlo zdravotnickou pomoc Iráku
Kancelář prezidenta Polské republiky darovala iráckým zdravotníkům padesát tisíc ochranných masek na boj s pandemií nemoci covid-19. Polsko tak odpovědělo na iráckou prosbu o poskytnutí zdravotnické pomoci učiněnou prostřednictvím Euroatlantického koordinačního střediska pro řešení mimořádných událostí (EADRCC) řízeným Severoatlantickou aliancí.
Dodávku ochranných masek koordinoval polský kontingent mise NATO v Iráku. Ceremoniálu při převzetí ochranných pomůcek na vojenské základně v iráckém Taji se účastnili vysocí iráčtí civilní i vojenští představitelé, zástupci polského prezidenta, personál mise NATO v Iráku a členové operace Inherent Resolve vedené Spojenými státy.
Kam dál?
Reakce na koronavirus: Polsko poskytuje zdravotnickou pomoc napříč Balkánem (1.6. 2020)
Zdroj: NATO
---
Americká velvyslankyně při NATO: USA plně podporují Evropě
Podle americké velvyslankyně při NATO Kay Bailey Hutchinson plán Washingtonu na stažení části amerických vojáků z Německa neznamená ústup Spojených států z evropské bezpečnostní struktury. Hutchinson poukázala na americké plnění závazků v Evropě, které Američané pravidelně demonstrují vojenskými cvičeními a velkými počty amerických vojáků umístěnými v Evropě, včetně Německa.
„Rozhodně nic nenasvědčuje americkému stažení z Evropy. Amerika se v Evropě angažuje více než kdy jindy,“ řekla americká velvyslankyně při NATO. „Nikdo by si neměl myslet, že USA jakkoli odcházejí z Evropy,“ dodala Hutchinson.
Kam dál?
Trump potvrdil plány na snížení počtu amerických vojáků v Německu (16.6. 2020)
Zdroj: Euractiv (Belgie)
---
NATO reaguje na ruskou jadernou hrozbu
Ruská jaderná hrozba vůči Evropě se zvyšuje a Spojené státy mohou nasadit nové zbraně jak na souši, tak na moři, aby případně odstrašily Ruskou federaci. Avšak i přes déjà vu studené války je Severoatlantická aliance rozdělena zejména problematikou řešení libyjského konfliktu.
„Zprávy, které my v NATO dostáváme, jsou velmi znepokojující, musíme se připravit na nebezpečnější jaderný arzenál, než jsme v minulosti ze strany Ruska mohli sledovat,“ řekla americká velvyslankyně pro Severoatlantickou alianci Kay Bailey Hutchinson. Zároveň dodala, že jakékoli odstrašovací prostředky by byly v Evropě nasazeny pouze se souhlasem zemí, ve kterých by byly instalovány. Hutchinson nespecifikovala, zda by se jednalo o nové americké jaderné zbraně či konvenční prostředky.
Zároveň podle šéfa Severoatlantické aliance Jense Stolteberga NATO „nebude zrcadlově opakovat destabilizační chování Ruska a nemá v úmyslu rozmisťovat pozemní jaderné střely v Evropě.“ Stoltenberg se přiklání k nákupu amerických systémů protiraketové obrany a nových bojových letounů příští generace.
Solidarita Evropské unie a NATO jsou v přímém rozporu s tím, jak se Západ staví k řešení konfliktu v Libyi. Francie v občanské válce podporuje polního maršála Chalífu Haftara, který čelí obvinění z válečných zločinů. Naproti tomu Turecko vyslalo své vojáky do Libye, aby bojovali proti francouzskému spojenci po boku libyjské vlády v Tripolisu, uznávané Organizací spojených národů.
Francouzské ministerstvo zahraničních věcí se proti tureckému postoji silně vymezilo. „Turecko by mělo být spojencem a partnerem NATO, proto jeho chování nemůže pokračovat,“ sdělila Francie.
Kam dál?
Rusko si nemůže dovolit konflikt s NATO, vyplývá z konceptu obrany Lotyšska (11.6. 2020)
Zdroj: EUobserver (Belgie)
---
Covid-19: na karanténu bude na Novém Zélandu dohlížet armáda
Na čtrnáctidenní karanténu nově příchozích na Nový Zéland bude nyní dohlížet armáda. Změnu oznámila novozélandská premiérka Jacinda Ardern poté, co dvě ženy, které přiletěly z Velké Británie, opustily karanténu, aniž by byly otestovány na covid-19, který se u nich následně potvrdil. „Nikdy se to nemělo stát a už se to nemůže opakovat,“ řekla premiérka.
Ardern také zmínila, že dočasně pozastavuje možnost udělení výjimky ze soucitu umožňující předčasně opustit karanténu, kterou využily i dvě ženy z Británie k návštěvě umírajícího rodinného příslušníka v 650 km vzdáleném Wellingtonu. Novozélandská premiérka uvedla, že nové případy covid-19 nemění bezkoronavirový status země.
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)