Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Maďarsko nakupuje vojenský materiál z USA navzdory vazbám na Čínu a Rusko

1. června 2020  16:18
Maďarský Gripen. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Maďarsko nakupuje vojenský materiál z USA navzdory vazbám na Čínu a Rusko

Přátelské vztahy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a nákup vojenského materiálu za 230 milionů dolarů jsou pro Budapešť dostačujícím faktorem pro odvrácení kritiky, která směřuje na úpadek demokracie v Maďarsku a na potenciální vměšování Číny a Ruska do jeho vnitřních záležitostí, říká maďarský bezpečnostní analytik Pál Dunay.

Nákup šedesáti střel AMRAAM středního doletu vzduch-vzduch americké výroby vnímá Dunay pouze jako „symbolický“ s cílem udržet si strategické partnerství se Spojenými státy a zároveň demonstrovat odhodlání plnit závazky NATO.

Ruská přítomnost je podle Dunaye v Maďarsku znát. Příkladem může být existence ruské investiční banky řízená synem bývalého člena KGB v samém centru Budapešti. Před bankou varovali mnozí bezpečnostní analytici, kteří se obávají ruských snah infiltrovat NATO či Evropskou unii. Čínské vměšování je pro změnu zakořeněné v maďarském používání technologií 5G společnosti Huawei s vazbami na čínskou vládu.

Zdroj: Washington Examiner (USA)

---

Reakce na koronavirus: Polsko poskytuje zdravotnickou pomoc napříč Balkánem

Polsko vyslalo do Albánie, Kosova, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Severní Makedonie a Černé Hory přibližně sedmdesát tun zdravotnického materiálu na pomoc v boji proti epidemii covid-19. Do každé země Varšava posílá na deset tisíc dezinfekčních prostředků a sto tisíc roušek.

Polsko tak reaguje na žádost balkánských zemí o asistenci v řešení koronavirové krize podanou prostřednictvím aliančního Euroatlantického centra pro koordinaci řešení mimořádných situací.

Kam dál?
Reakce na koronavirus: rumunští zdravotníci podpoří své kolegy v USA (26.5. 2020)

Zdroj: NATO

---

Česko bude přispívat od roku 2021 do rozpočtu NATO o 44 milionů více

Česká republika by měla od příštího roku přispívat do společného rozpočtu Severoatlantické aliance celkově 602 milionů korun, což je o 44 milionů více než doposud. Podle Jakuba Fajnora z tiskového oddělení ministerstva obrany návrh projedná vláda. Nová výše příspěvku poputuje z rozpočtů ministerstva obrany a ministerstva zahraničních věcí.

Změna vychází z loňské dohody spojenců, podle níž by se měl zvýšit příspěvek evropských členských států a snížit platby Spojených států. NATO se na tom dohodlo loni na summitu v Londýně. Kromě společného aliančního rozpočtu každá země platí své vlastní obranné výdaje.

Kam dál?
Česko by mohlo dávat na obranu, kolik slíbilo, řekl Babiš (17.2. 2020)

Zdroj: Eurozprávy.cz (ČR)

---

Bundeswehr převeze své nakažené policisty z Afghánistánu do Německa

Německý bundeswehr převeze dva své policejní důstojníky nakažené koronavirem z Afghánistánu na léčbu do Německa. Spolu s nimi bude na palubě německého armádního speciálu Airbus A400 ještě jejich kolega a další nakažený německý voják ze základny Camp Marmal v afghánském městě Mazár-e Šaríf. Během letu se o pacienty bude starat tým zdravotníků.

Oba dva policisté byli pozitivně testováni a následně léčeni v polní nemocnici Severoatlantické aliance v Kábulu. Třetí policista měl test na covid-19 negativní.

Zdroj: Die Zeit (Německo)
 

---

Eva Högl: nová zmocněnkyně německého parlamentu pro bundeswehr

Nová německá parlamentní komisařka pro ozbrojené síly Eva Högl ze sociální demokracie bude naslouchat problémům a přáním 184 tisíc členů bundeswehru. Jejím úkolem bude reprezentovat zájmy německých vojáků v parlamentu a zároveň detekovat problémy uvnitř ozbrojených sil a zajistit, aby parlament o těchto problémech věděl.

Jedním z dlouhotrvajících problémů německé armády je nedostatek vhodného vybavení, to je pro Högl klíčovým tématem: „Musíme zajistit, aby naše ozbrojené síly měly nejlepší možné vybavení, zejména co se týče zahraničních misí s vysokým rizikem“.

Mezi další problémy, které nová komisařka vnímá, je sexuální obtěžování uvnitř bundeswehru a přítomnost ultrapravicových extremistů v armádě.

Kam dál?
Ombudsman Bundeswehru navrhuje „Ikea přístup“ k problémům s armádními nákupy (30.1. 2020)
 

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
 

jan; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.