natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Maďarsko nakupuje vojenský materiál z USA navzdory vazbám na Čínu a Rusko

  1. června 2020  16:18
  Maďarský Gripen. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Maďarsko nakupuje vojenský materiál z USA navzdory vazbám na Čínu a Rusko

  Přátelské vztahy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a nákup vojenského materiálu za 230 milionů dolarů jsou pro Budapešť dostačujícím faktorem pro odvrácení kritiky, která směřuje na úpadek demokracie v Maďarsku a na potenciální vměšování Číny a Ruska do jeho vnitřních záležitostí, říká maďarský bezpečnostní analytik Pál Dunay.

  Nákup šedesáti střel AMRAAM středního doletu vzduch-vzduch americké výroby vnímá Dunay pouze jako „symbolický“ s cílem udržet si strategické partnerství se Spojenými státy a zároveň demonstrovat odhodlání plnit závazky NATO.

  Ruská přítomnost je podle Dunaye v Maďarsku znát. Příkladem může být existence ruské investiční banky řízená synem bývalého člena KGB v samém centru Budapešti. Před bankou varovali mnozí bezpečnostní analytici, kteří se obávají ruských snah infiltrovat NATO či Evropskou unii. Čínské vměšování je pro změnu zakořeněné v maďarském používání technologií 5G společnosti Huawei s vazbami na čínskou vládu.

  Zdroj: Washington Examiner (USA)

  ---

  Reakce na koronavirus: Polsko poskytuje zdravotnickou pomoc napříč Balkánem

  Polsko vyslalo do Albánie, Kosova, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Severní Makedonie a Černé Hory přibližně sedmdesát tun zdravotnického materiálu na pomoc v boji proti epidemii covid-19. Do každé země Varšava posílá na deset tisíc dezinfekčních prostředků a sto tisíc roušek.

  Polsko tak reaguje na žádost balkánských zemí o asistenci v řešení koronavirové krize podanou prostřednictvím aliančního Euroatlantického centra pro koordinaci řešení mimořádných situací.

  Kam dál?
  Reakce na koronavirus: rumunští zdravotníci podpoří své kolegy v USA (26.5. 2020)

  Zdroj: NATO

  ---

  Česko bude přispívat od roku 2021 do rozpočtu NATO o 44 milionů více

  Česká republika by měla od příštího roku přispívat do společného rozpočtu Severoatlantické aliance celkově 602 milionů korun, což je o 44 milionů více než doposud. Podle Jakuba Fajnora z tiskového oddělení ministerstva obrany návrh projedná vláda. Nová výše příspěvku poputuje z rozpočtů ministerstva obrany a ministerstva zahraničních věcí.

  Změna vychází z loňské dohody spojenců, podle níž by se měl zvýšit příspěvek evropských členských států a snížit platby Spojených států. NATO se na tom dohodlo loni na summitu v Londýně. Kromě společného aliančního rozpočtu každá země platí své vlastní obranné výdaje.

  Kam dál?
  Česko by mohlo dávat na obranu, kolik slíbilo, řekl Babiš (17.2. 2020)

  Zdroj: Eurozprávy.cz (ČR)

  ---

  Bundeswehr převeze své nakažené policisty z Afghánistánu do Německa

  Německý bundeswehr převeze dva své policejní důstojníky nakažené koronavirem z Afghánistánu na léčbu do Německa. Spolu s nimi bude na palubě německého armádního speciálu Airbus A400 ještě jejich kolega a další nakažený německý voják ze základny Camp Marmal v afghánském městě Mazár-e Šaríf. Během letu se o pacienty bude starat tým zdravotníků.

  Oba dva policisté byli pozitivně testováni a následně léčeni v polní nemocnici Severoatlantické aliance v Kábulu. Třetí policista měl test na covid-19 negativní.

  Zdroj: Die Zeit (Německo)
   

  ---

  Eva Högl: nová zmocněnkyně německého parlamentu pro bundeswehr

  Nová německá parlamentní komisařka pro ozbrojené síly Eva Högl ze sociální demokracie bude naslouchat problémům a přáním 184 tisíc členů bundeswehru. Jejím úkolem bude reprezentovat zájmy německých vojáků v parlamentu a zároveň detekovat problémy uvnitř ozbrojených sil a zajistit, aby parlament o těchto problémech věděl.

  Jedním z dlouhotrvajících problémů německé armády je nedostatek vhodného vybavení, to je pro Högl klíčovým tématem: „Musíme zajistit, aby naše ozbrojené síly měly nejlepší možné vybavení, zejména co se týče zahraničních misí s vysokým rizikem“.

  Mezi další problémy, které nová komisařka vnímá, je sexuální obtěžování uvnitř bundeswehru a přítomnost ultrapravicových extremistů v armádě.

  Kam dál?
  Ombudsman Bundeswehru navrhuje „Ikea přístup“ k problémům s armádními nákupy (30.1. 2020)
   

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
   

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media