Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA už v listopadu informovaly Izrael a NATO o vypuknutí nákazy v Číně

17. dubna 2020  16:25
Budova Kapitolu ve Washingtonu, sídlo amerického Kongresu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

USA už v listopadu informovaly Izrael a NATO o vypuknutí nákazy v Číně

Americké zpravodajské služby v listopadu upozornily Izrael a NATO na propuknutí nákazy koronaviru v Číně, informovala izraelské televize. Americké zpravodajské služby se o vznikající nemoci ve Wu-chanu údajně dozvěděly v druhém listopadovém týdnu a sestavily utajovaný dokument.

Zpravodajská služba následně informovala Trumpovu administrativu, která informaci „nepovažovala za zajímavou“, ale rozhodla se o tom informovat NATO a Izrael. Podle dokumentu se informace o nákaze dostaly i k rozhodovacím organům Izraele a k ministerstvu zdravotnictví, ale „nic se neudělalo.“

Zdroj: Times of Israel (Izrael)

---

NATO poskytne Bosně a Hercegovině lékařskou pomoc

Američtí vojáci a velitelství NATO v Sarajevu vydali zdravotnické potřeby a dezinfekční prostředky ministerstvu bezpečnosti Bosny a Hercegoviny v reakci na globální pandemii nemoci covid-19.

Dodávka reagovala na žádost Bosny a Hercegoviny o pomoc prostřednictvím Euroatlantického koordinačního střediska pro řešení mimořádných události (EADRCC). Na začátku dubna obdržela Bosna a Hercegovina společně s dalšími spojenci NATO a partnery na Balkáně zdravotnické potřeby, které poskytlo turecké ministerstvo zdravotnictví.

Kam dál?
NATO pomůže Severní Makedonii bojovat proti falešným zprávám o viru (16.4. 2020)
Spojenci posílají pomoc nejmladšímu členu NATO. Podporu žádá i Kolumbie (8.4. 2020)

Zdroj: Sarajevo Times (Bosna a Hercegovina)

---

Kanada: Armáda může pomoci zařízením pro dlouhodobě nemocné

Podle kanadského premiéra Justina Trudeaua požádal Québec federální vládu o pomoc v souvislosti s pandemií nemoci covid-19. Konkrétně se žádost vztahovala na zdravotnický personál, kterého je v pečovatelských zařízeních nedostatek. Trudeau uvedl, že jak lokální, tak federální vláda pracují na reakci, která by zahrnovala kanadský Červený kříž, armádu nebo dobrovolníky.

„Ačkoli Québec požádal o pomoc, armádě od federální vlády nepřišla formální žádost,“ uvedl vysoký vojenský představitel. Dodal, že postup závisí na tom, jak Québec objasní, kolik personálu bude potřebovat.

Kam dál?
Stovky vojáků budou pomáhat v centrech sociální péče, rozhodla vláda (15.4. 2020)

Zdroj: Global News (Kanada)

---

Šéf sboru náčelníků štábů USA: „Váha důkazů“ značí, že covid-19 nepochází z laboratoře

Šéf sboru náčelníků štábů americké armády generál Mark Milley řekl, že americké zpravodajské služby prošetřovaly možnost, že nákaza koronaviru mohla vypuknout v čínské laboratoři, ale „váha důkazů“ dosud směřuje k „přirozenému původu.“

Informace se objevila v době, kdy se Trumpova administrativa snaží z propuknutí pandemie obvinit Čínu a Světovou zdravotnickou organizaci. Pekingská oficiální verze říká, že nákaza se na lidi přenesla na wu-chanské tržnici ze zvířat, ačkoli někteří čínští představitelé šířili konspirační teorie, že byl virus vytvořen v americké biologické laboratoři.

Kam dál?
NATO zesílí vojenskou pomoc proti koronaviru i proti dezinformacím (15.4. 2020)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Bundeswehr pomáhá v Braniborsku najít kontakty lidí s nemocí covid-19

Bundeswehr pomáhá v Braniborsku s hledáním kontaktů osob nakažených nemocí covid-19. Celkem zde působí 95 vojáků. Vojáci pracují v pětičlenných týmech. Podle Bundeswehru přišlo ze všech spolkových zemí okolo 400 žádostí o pomoc.

Státní tajemník braniborského ministerstva vnitra Uwe Schüler uvedl, že tento postup by se mohl stát vzorem pro další spolkové země. Jedná se o zacílení kontaktů infikovaného. Díky tomu může být možná nákaza rozpoznaná co nejdříve. Vojáci pomáhají po telefonu pomocí dotazníků.

Kam dál?
Německo: Bundeswehr pomůže NATO „dokud budou síly stačit“, říká ministryně obrany (15.4. 2020)

Zdroj: B.Z. (Německo)

ade; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.