natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Reakce na koronavirus: Španělsko poskytlo zdravotnickou pomoc Iráku

  14. srpna 2020  14:15

  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Reakce na koronavirus: Španělsko poskytlo zdravotnickou pomoc Iráku

  Španělské ministerstvo obrany dopravilo Iráku nezbytný zdravotnický materiál pro boj s pandemií nemoci covid-19. Dodávka obsahovala kyslíkové masky, ochranné obleky a rukavice, dezinfekci, respirátory či léky.

  Španělsko dodávku do Iráku dopravilo pomocí dvou civilních letadel a odpovědělo tak na iráckou prosbu o poskytnutí zdravotnické pomoci učiněnou prostřednictvím Euroatlantického koordinačního střediska pro řešení mimořádných událostí (EADRCC) řízeným Severoatlantickou aliancí.

  Kam dál?
  Reakce na koronavirus: Polsko poskytlo zdravotnickou pomoc Iráku (17. 6. 2020)

  Zdroj: NATO

  ---

  Průzkum: Většina Ukrajinců je pro vstup do EU a NATO

  Většina občanů Ukrajiny je pro vstup Ukrajiny do evropských institucí – Evropské unie a Severoatlantické aliance, uvádí nový průzkum institutů Socis Center a Razumkov Center. Necelých 60 % respondentů uvedlo, že by bylo pro vstup země do EU, pro vstup do NATO se vyjádřilo zhruba 48 %.

  Sociologové provádějící průzkum oslovili 4000 respondentů starších 18 let ve všech regionech kromě Krymu, Luhanské a Doněcké oblasti, které jsou v současné době okupovány.

  Kam dál?
  Průzkum: Většina Ukrajinců je pro vstup do NATO (29. 12. 2016)

  Zdroj: UNIAN (Ukrajina)

  ---

  Pompeo ve Slovinsku jednal o technologiích 5G, jaderné energii či NATO

  Při návštěvě Slovinska americký ministr zahraničí Mike Pompeo projednával se svými slovinskými protějšky budoucnost telekomunikačních technologií 5G. Společně uzavřeli deklaraci o bezpečnosti získání technologií 5G, která podle Pompea vylučuje z výběrových řízení „nedůvěryhodné dodavatele“. „Slovinsko se pyšní pozicí vědeckého a technologického lídra, výběr důvěryhodných dodavatelů technologií 5G tuto pozici upevní. Země se obrací proti Komunistické straně Číny a jejím snahám o omezení naší svobody a demokracie,“ řekl k deklaraci Pompeo.

  Šéf americké diplomacie jednal se slovinskými představiteli také o jaderné energii, obchodní spolupráci týkající se technologií 5G, vztazích Slovinska s Čínou a Ruskem nebo o závazcích Severoatlantické alianci.

  Kam dál?
  Čína je větší hrozbou pro svět než Rusko za studené války, varuje Pompeo z Prahy (13. 8. 2020)

  Zdroj: Total Slovenia News (Slovinsko)

  ---

  Libye: Americký velvyslanec a turečtí představitelé diskutovali o možném ukončení války

  Americký velvyslanec v Libyi Richard Norland probíral v Ankaře s vysokými představiteli Turecka „urgentní nutnost podpořit hlasy z Libye volající po ukončení konfliktu a návratu k politickému dialogu pod záštitou OSN“, oznámila americká ambasáda v Tripolisu.

  Norland v Turecku dále diskutoval o možných způsobech, jak demilitarizovat střední Libyi a o stažení všech zahraničních vojáků a žoldáků. Dále americký velvyslanec zdůraznil potřebu umožnit libyjské ropné společnosti National Oil Corporation pokračovat ve své práci a generovat bohatství, stojí v prohlášení americké ambasády. Návštěva následovala po telefonátu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoğanem.

  Kam dál?
  Rusko dodává zbraně do Libye, tvrdí Američané (27. 7. 2020)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Moskva varuje před přesuny amerických vojáků v Evropě

  „Moskva nabádá východoevropské partnery, aby zvážili rizika a dopady rozmístění amerických vojáků na svém území,“ varuje mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Rusku se nelíbí možný výskyt početnějšího amerického kontingentu na místech a v zemích, kde do této doby nikdy nebyl. Podle Zacharové by toto rozmístění bylo v rozporu se Zakládajícím aktem NATO-Rusko z roku 1997, omezujícím nasazení „významného počtu ozbrojených sil v nových členských státech Aliance“.

  Rusko přesuny amerických vojáků v Evropě směrem na východ vnímá jako snahu Spojených států a NATO zvýšit napětí kolem NATO-ruské hranice. Podle Ruska takovéto provokace nezůstanou bez odpovědi a představitelé východoevropských členů NATO si musí uvědomit, že pobytem amerických vojáků na své území jen přiživují rusofobii, míní Zacharová.

  Kam dál?
  USA jednají s Bukureští o nasazení dalších jednotek do Rumunska (10.8. 2020)

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media