natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  2. 12. 2022

  21:27
  Podpis dohody o vzniku iniciativy ke společnému pořízení systémů protivzdušné...

  Stoltenberg: NATO potřebuje silný a připravený bundeswehr

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg na bezpečnostní konferenci Berlin Security Conference ocenil investice německé vlády do svých ozbrojených sil a poděkoval Německu za vytrvalou pomoc Ukrajině.

  „Jsem vděčný Německu za vytrvalou podporu Ukrajiny, v rámci níž Ukrajincům poskytuje významnou finanční, humanitární a vojenskou pomoc, včetně pokročilých systémů protivzdušné obrany a výcviku ukrajinských vojáků,“ řekl Stoltenberg.

  Stoltenberg také ocenil německou vládu za výrazné navýšení armádních výdajů, které letos německá vláda oznámila v reakci na vpád ruských vojsk na Ukrajinu.

  Velkým tématem byl také postoj Německa v otázce raketových systémů Patriot, které Německo nabídlo Polsku poté, co na východ Polska dopadly zbloudilé rakety, jež usmrtily dva polské občany. Polsko tuto nabídku odmítlo s díky a navrhlo, aby je Německo předalo Ukrajincům.

  Stoltenberg, ačkoli tuto záležitost přímo nekomentoval, uvedl, že nejdůležitější je, aby současné systémy, které již na Ukrajině působí, zůstaly plně funkční a měly dostatek munice.

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  21:24
  Prezident Miloš Zeman podepsal 31. srpna 2022 přístupové protokoly Finska a...

  Finové jsou ochotni vstoupit do NATO samostatně, vyplývá z průzkumu

  Podle průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnila výzkumná společnost Taloustutkimus, jsou Finové netrpěliví při čekání na schválení vstupu Finska a Švédska mezi členy Severoatlantické aliance.

  Přibližně 52 % Finů souhlasí s možností, že by Finsko vstoupilo do Aliance bez čekání na Švédsko, které stále nevyřešilo své spory s Tureckem ohledně vstupu do NATO. Naopak 30 % Finů je toho názoru, že by Finsko mělo zůstal loajální svému západnímu sousedu.

  Představitelé obou zemí však opakovaně ujistili veřejnost, že hodlají vstoupit do NATO společně. Podle odborníků je tedy nepravděpodobné, že by výsledky průzkumu tento postoj změnily.

  Zdroj: EURACTIV (Belgie)

  18:58
  Ofenziva ukrajinské armády

  NATO předává norské záchranářské autobusy Ukrajině

  Norsko daruje pět kusů záchranářských autobusů na Ukrajinu.

  Tato pomoc je zajišťována prostřednictvím Euroatlantického koordinačního střediska pro řešení situace při katastrofách (EADRCC).

  EADRCC je hlavním záchranným subjektem Severoatlantické aliance při odstraňování následků katastrof, na jehož chodu se podílejí všichni členové Aliance ve spolupráci s dalšími partnery.

  Budeme pokračovat v podpoře Ukrajiny tak dlouho, jak jen to bude potřeba, uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

  Zdroj: NATO

  18:49
  Ruský Suchoj Su-30 tvoří páteř indického letectva.

  Indie odmítá čínské námitky, jež se týkají společného cvičení s USA

  Indická vláda odmítla námitky Číny, jež se týkají vojenského cvičení v blízkosti sporné indicko-čínské hranice na severu Indie a kterého se Indové účastní po boku Spojených států amerických.

  „Toto cvičení neprospívá vzájemné důvěře mezi Čínou a Indií. Čína informovala indickou stranu o svém znepokojení z vojenského cvičení,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian.

  „Indie může cvičit s kýmkoliv se jí zachce a žádná cizí země nemá právo, aby toto rozhodnutí vetovala,“ reagoval na slova svého protějška mluvčí indického ministerstva zahraničí Arindam Bagchi.

  Cvičení se má zaměřit zejména na pozorovací schopnosti, boj v horských oblastech a záchranné operace, informovalo indické ministerstvo obrany.

  Zdroj: Voice of America (USA)

  18:29
  Rumunský tank TR-85 na Dnech NATO v Ostravě

  Rumunsko oslavuje Den sjednocení vojenskou přehlídkou

  Rumunská armáda v rámci oslav Dne sjednocení Rumunska uspořádala svou každoroční vojenskou přehlídku v rumunském hlavním městě Bukurešti.

  Vojenské přehlídky se zúčastnilo více než 1 500 rumunských a zahraničních vojáků a nechyběla ani ukázka nejmodernějších kusů vojenské techniky, které má rumunská armáda k dispozici. K vidění tak byly například systémy protivzdušné obrany HIMARS nebo Patriot.

  Rumunsko začalo výrazně posilovat svou armádu. Od únorového vpádu ruských vojsk na sousední Ukrajinu schválila rumunská vláda investice do vojenského vybavení ve výši 1,5 miliardy eur.

  Zdroj: Balkan Insight (Srbsko)

  1. 12. 2022

  17:23
  Bezpilotní letoun Global Hawk, jejichž verze Block 40 bude tvořit základ

  Průzkumné drony NATO mají vylepšenou základnu

  Domovská základna průzkumných aliančních dronů RQ-4D Global Hawk v italské Sigonelle byla rozšířena o novou infrastrukturu. Při pracích od roku 2018 byla postavena nová budova velitelství, tři moderní hangáry, odbavovací plocha, sklady či kanceláře.

  Práce na základně zahrnovala také renovaci existujících skladů pro logistiku a údržbu. „Dokončení permanentní infrastruktury je klíčové pro dosažení úplné operační schopnosti a realizaci vize NATO jako elitní organizace pro sběr informací, sledování a průzkum,“ prohlásil velitel aliančních průzkumných sil (NAGSF, NATO Alliance Ground Surveillance Force) Andy Clark.

  „Nová infrastruktura zredukuje spotřebu energií, sníží emise CO2 a poskytne komfortní místo pro práci všech, kteří přispívají k provozu aliančnímu systému pro sledování pozemních cílů [Alliance Ground Surveillance, AGS],“ uvedla hlavní manažerka alianční akviziční agentury (NATO Support and Procurement Agency – NSPA) Stacey Cummings.

  Zdroj: NATO

  17:22
  Alianční námořní síly.

  Německo a Norsko: Ať NATO zabezpečuje podmořskou infrastrukturu

  Představitelé Německa a Norska navrhují, aby se Severoatlantická aliance podílela na zajišťování bezpečnosti podmořské kritické infrastruktury jako jsou plynovody či komunikační kabely. Požadavek přichází po sabotáži plynovodů Nord Stream v Baltském moři.

  „Kancléř Scholz a já jsme se dohodli na přednesení neformálního návrhu iniciativy pro posílení podmořské infrastruktury, která je klíčová pro moderní ekonomiku,“ uvedl norský premiér Store.

  Norsko již po ruské invazi na Ukrajinu zvýšilo svou ostražitost týkající se své infrastruktury, po sabotážích plynovodů Nord Stream v Baltském moři ji ještě znásobilo, dodal Store. „Podél pobřeží máme 90 těžebních ropných plošin a 9000 km potrubí. Ujišťuji vás, že naši infrastrukturu bedlivě sledujeme a činíme tak společně s našimi spojenci. Provádíme hlídkové plavby kolem infrastruktury společně s Francií, Německem, Velkou Británií či Nizozemím,“ prohlásil norský premiér.

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  17:20
  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  NATO chce více podporovat Moldavsko, Gruzii a Bosnu

  Severoatlantická aliance bude více podporovat Moldavsko, Gruzii a Bosnu a Hercegovinu, které čelí ruskému tlaku, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  Zástupci NATO s představiteli Moldavska, Gruzie a Bosny a Hercegoviny diskutovali na zasedání ministrů zahraničí Aliance v Bukurešti o možnostech, jak by mohlo NATO pomoci těmto zemím ohroženým dopady ruské války na Ukrajiny. Nejvíce zasažené je Moldavsko, které kvůli své vysoké závislosti na Rusku čelí vážné energetické krizi.

  V uplynulých týdnech Moldavsko také postihly rozsáhlé výpadky proudu v důsledku ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Evropské státy v čele s Francií, Německem a Rumunskem již slíbily Moldavsku finanční podporu pro řešení energetické krize.

  Zdroj: Associated Press (USA)

  17:18
  Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu

  Turecko: Švédsko a Finsko stále nesplnily podmínky pro vstup do NATO

  Švédsko a Finsko pokročily v adresování bezpečnostních obav Turecka, avšak musí podniknout ještě konkrétní kroky k získání souhlasu Ankary se vstupem do Severoatlantické aliance, prohlásil turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.

  „Obě země učinily některé kroky ke splnění svých závazků. Tyto kroky nikterak neignorujeme, nicméně nevidíme konkrétní vývoj u některých bodů jako je vyhoštění v Turecku hledaných osob či zmražení účtů teroristů. Připomínáme, že na konci je to turecký lid a turecký parlament, který musí být o vstupu Švédska a Finska do NATO přesvědčen,“ uvedl Cavusoglu.

  Ministři skandinávských zemí a Turecka se sešli na setkání ministrů zahraničí NATO v rumunské Bukurešti. Ministři kandidátských zemí jsou i přes poslední komentáře Turecka optimističtí ohledně vyřešení tureckých bezpečnostních obav a schválení vstupu zemí do NATO.

  Zdroj: Euronews (Belgie)

  17:16
  Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.

  Maďarsko stále blokuje formální jednání Ukrajiny a NATO

  Budapešť zablokovala uskutečnění formálního jednání Severoatlantické aliance s Ukrajinou na setkání aliančních ministrů zahraničí v Bukurešti. Maďarský ministr zahraničí krok obhajuje sporem o právech maďarské menšiny na Ukrajině.

  „Na našem postoji není nic nového nebo překvapivého. Před roky jsme jasně řekli, že dokud Kyjev nevrátí zpět práva zakarpatských Maďarů, nebudeme souhlasit s přizváním Ukrajiny k formálnímu jednání s NATO,“ brání zablokování jednání ministrů NATO s ukrajinským protějškem maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Spor o práva zakarpatských Maďarů na Ukrajině vyvolalo přijetí zákona o ochraně ukrajinského jazyka Kyjevem v roce 2017. Podle Maďarska zákon upírá maďarské menšině právo studovat v maďarštině.

  Zdroj: Euractiv (Belgie)

  30. 11. 2022

  14:33
  Vycvik ukrajinských vojáků. ilustrační snímek

  Poslanecká sněmovna povolila výcvik Ukrajinců v České republice

  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila ukrajinským vojákům absolvovat výcvik na území České republiky.

  Do konce roku 2023 bude organizováno pět měsíčních kurzů, přičemž každého z nich se může zúčastnit až 800 vojáků.

  Podle ministryně obrany Jany Černochové budou tyto zkušenosti užitečné i pro Armádu České republiky. Zejména se dozví, jak Rusové vedou válku, jaké mají slabé a silné stránky.

  Senát Parlamentu ČR by měl tento návrh projednat 1. prosince 2022.

  Zdroj: Ukrinform (Ukrajina)

  14:29
  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.

  NATO vyjadřuje solidaritu Turecku v boji proti terorismu

  Ministři zahraničí Severoatlantické aliance odsoudili všechny formy a projevy terorismu a vyjádřili solidaritu s Tureckem.

  „Odsuzujeme terorismus ve všech jeho formách a projevech a solidarizujeme se s Tureckem, které truchlí nad ztrátami na životech po nedávných strašlivých teroristických útocích,“ uvádí ve společném prohlášení zveřejněném na zasedání ministrů zahraničí NATO v Bukurešti.

  Toto vyjádření přišlo po nedávném teroristickém útoku na přeplněné istanbulské třídě Istiklal, při kterém zahynulo nejméně šest lidí a 81 jich bylo zraněno.

  Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

  14:27
  Podpůrná loď čínského námořnictva Luomaho v Severním moři

  NATO pořádá první rozhovory o hrozbě Číny pro Tchaj-wan

  Členové Severoatlantické aliance uspořádali v září první specializovanou debatu věnovanou hrozbě Číny pro Tchaj-wan.

  Diskutovali o nejnovějších zpravodajských informacích o hrozbě pro Tchaj-wan a o dopadu, který by případný konflikt na tomto území měl na členy Severoatlantické aliance. Hovořili také o tom, jak by NATO mělo informovat Peking o možných důsledcích případné vojenské akce.

  „Nejdůležitějším důsledkem potenciálního konfliktu v Tchajwanském průlivu pro NATO je pravděpodobná potřeba evropských ozbrojených sil doplnit americké vojenské prostředky v severním Atlantiku v případě, že USA budou muset přesunout některé prostředky do Indo-Pacifiku. Je nepravděpodobné, že by se NATO přímo zapojilo do tchajwanské krize nebo války,“ uvedla osoba obeznámená s diskusemi.

  Spojené státy americké těší, že Evropa začíná brát tuto otázku vážněji. I přesto se některé země se zdráhají zaujmout tvrdší postoj kvůli obchodním vztahům s Čínou, nebo neochotě odvádět pozornost od Ukrajiny.

  Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

  14:24
  Šéf NATO Jens Stoltenberg

  Stoltenberg: Ukrajina se jednoho dne připojí k západní vojenské alianci

  „Dveře NATO jsou otevřené,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ministrům zahraničí členských zemí na zasedání v rumunské Bukurešti.

  Podle něj se Ukrajina jednoho dne připojí k západní vojenské alianci.

  Šéf NATO rovněž odsoudil vměšování Moskvy do otázky členství zemí v Alianci. „Prezident Putin nemůže upírat suverénním národům, aby činily svá vlastní suverénní rozhodnutí, která nejsou hrozbou pro Rusko.“ Někteří analytici války na Ukrajině naznačují, že členství v NATO bylo jedním z faktorů Putinova rozhodnutí o invazi na Ukrajinu.

  Vstup Ukrajiny do Aliance je však v nejbližší době zcela vyloučený. Podle podmínek zakládající smlouvy NATO by vstup napadnuté země vrhnul všech 30 členských zemí přímo do otevřeného konfliktu proti Rusku. Byl by to závazek daleko přesahující miliardy dolarů dosavadní vojenské a humanitární pomoci.

  Zdroj: Voice of America (USA)

  14:20
  Ruský bojový letoun Su-35 nad Baltem

  Jižní Korea vyslala stíhačky proti čínským a ruským letounům

  Jihokorejské stíhačky startovaly k čínským a ruským bombardérům.

  Podle jihokorejské armády reagovaly na vstup dvou čínských a šesti ruských letadel do zóny jihokorejské protivzdušné obrany.

  Čínské bombardéry H-6 měly opakovaně vstoupit a opustit korejskou identifikační zónu protivzdušné obrany u jižního a severovýchodního pobřeží Jižní Koreje.

  Později došlo k podobné události v zóně u Japonského moře, kde se k čínským letounům připojily i ruské bombardéry TU-95 a stíhačky SU-35.

  Podle soulského sboru náčelníků štábů však letadla nenarušila vzdušný prostor Jižní Koreje.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  29. 11. 2022

  17:59
  Energetický závod (ilustrační foto)

  Spojenečtí ženisté společně cvičí údržbu infrastruktury

  Speciální tým ženistů britské armády specializující se na zásobování pohonnými hmotami nacvičují s německými vojáky opravu potrubí kritické infrastruktury střední Evropy.

  Společná britsko-německá cvičení Fuels Friendship 1 a 2 mají za cíl připravit vojáky na možnou nutnost opravy evropské kritické infrastruktury, konkrétně vysokotlakých ropovodů a plynovodů ve střední Evropě. Důležitou součástí je nacvičení plánování a koordinace a seznámení se s postupy spojeneckých armád.

  V rámci cvičení vojáci musí nejprve odhalit problém na potrubí, zjistit rozsah škod a následně jej opravit. Zajištění stabilního přísunu paliva pro armádní techniku je klíčové pro vedení bojových operacích.

  Zdroj: Ministerstvo obrany Velké Británie

  17:56
  Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu

  Ázerbájdžán hodnotí spolupráci s NATO

  Delegace Severoatlantické aliance navštívila v Ázerbájdžánu program nazvaný Dny NATO, v jejichž rámci dochází k vyhodnocení všech aktivit s Aliancí.

  Delegace navštívila ázerbájdžánskou Národní obrannou univerzitu obrany a její zástupce se setkal s náčelníkem generálních štábu ázerbájdžánských ozbrojených sil generálem Karimem Valijevem.

  „Musím poblahopřát ázerbájdžánským silám k jejich vynikajícímu pokroku, kdy různé složky sil úspěšně dosáhly plné operační schopnosti prostřednictvím našeho programu Partnerství pro koncepci operačních schopností. Je to velký úspěch,“ uvedl zástupce delegace NATO a předseda sekce partnerského aliančního programu SHAPE Igor Tabulov-Truta.

  Zdroj: NATO

  17:55
  Šéf NATO Jens Stoltenberg

  Stoltenberg: Černé moře je pro NATO nesmírně důležité

  Černé moře je velmi důležité pro bezpečnost Severoatlantické aliance, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg při návštěvě rumunské Bukurešti.

  NATO v reakci na ruskou agresi konsoliduje svou přítomnost mezi Baltským a Černým mořem. „Toto vysílá jasnou zprávu o tom, že NATO je tady a udělá vše nezbytné k ochraně a obraně všech spojenců,“ uvedl Stoltenberg na tiskové konferenci po schůzce s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem.

  Šéf NATO zároveň dodal, že podpora Ukrajiny je v zájmu Aliance. „Nemůžeme ruského vůdce Vladimira Putina nechat vyhrát. Autoritářští vůdci po celém světě by si pak mohli myslet, že můžou dosáhnout svých cílů pomocí vojenské síly,“ řekl Stoltenberg.

  Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

  17:50
  Bezpilotní letoun VR-3 Rejs ukrajinské armády

  NATO poskytlo Ukrajině rušičky dronů

  Severoatlantická aliance poskytla ukrajinské armádě rušičky pro obranu země před ruskými útoky drony, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  „Spojenci poskytují Ukrajincům bezprecedentní vojenskou podporu,“ prohlásil v Bruselu Stoltenberg. Aliance poskytuje ukrajinské armádě palivo, zdravotnické potřeby či rušičky dronů. Právě tyto rušičky jsou designované tak, aby co nejvíce pomohly Ukrajině v obraně před útoky ruských bezpilotních letounů.

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (USA/ČR)

  17:46
  Alianční cvičení Steadfast Jupiter-Jackal v prosinci 2020.

  Začíná největší kybernetické cvičení NATO

  V Estonsku startuje největší kybernetické cvičení Severoatlantické aliance. Zúčastní se ho tisíc odborníků na kyberbezpečnost z 26 členských zemí NATO a aliančních partnerů.

  Účastníci aliančního cvičení Cyber Coalition 22 budou simulovat rozsáhlé kybernetické útoky vůči kritické infrastruktuře NATO. Cílem cvičení je posílit spolupráci spojenců a partnerů při obraně před kyberútoky. Cvičení Cyber Coalition se pořádá každoročně v estonském Tallinnu od roku 2008.

  Zdroj: NATO

  Kam dál?

  Tallinn hostí alianční kybercvičení (1.12. 2021)

  28. 11. 2022

  19:20
  Výtvarná vizualizace situace na oběžné dráze Země

  Čínské dobývání vesmíru představuje velkou hrozbu, varuje americká generálka

  Čína dosáhla významného pokroku ve vývoji vojenských vesmírných technologií.

  Konkrétně se jedná o pokrok v oblasti satelitních komunikací a vývoji znovupoužitelných vesmírných raket, které Číně umožňují výrazné rozšíření jejího vesmírného programu, informovala generálka z vesmírných sil Spojených států amerických Nina Armagno.

  Vesmírná dominance Spojených států je v ohrožení. „Myslím si, že je naprosto realistické tvrdit, že nás Čína může dohnat nebo dokonce předehnat,“ uvedla Armagno. „Jejich pokrok je ohromující, ohromně rychlý,“ dodala Armagno.

  Kromě vývoje experimentálních technologií, zaměřených na těžbu nerostných surovin z asteroidů a planetek, představuje Čína také hrozbu kvůli svým nezodpovědným raketovým testům. Ty společně s těmi ruskými vytvářejí nebezpečné množství vesmírného odpadu.

  „Tento vesmírný odpad ohrožuje naše systémy ve vesmíru. Právě tyto systémy jsou kritické pro ekonomiku, vědecký výzkum a národní bezpečnost všech zemí,“ varovala Armagno.

  Zdroj: CNBC

  19:08
  Čínská armáda

  Čína jako názorová křižovatka NATO

  Členové Severoatlantické aliance se na letošním summitu NATO v Madridu shodli, že Čína představuje „výzvu“.

  Co však tato „výzva“ skutečně znamená, a jak Aliance hodlá vůči Číně postupovat, stále není jasné.

  NATO v současné době mluví o navázání na strategický plán Spojených států amerických, který se problematice Číny z hlediska bezpečnosti věnuje.

  „Myslím, že zde panuje velká shoda,“ říká velvyslankyně USA při NATO Julianne Smith. Nicméně realizace takového plánu je „dlouhý a komplikovaný úkol,“ dodala Smith.

  Situaci komplikuje zejména ekonomická závislost členských zemí na Číně.

  Některé členské státy NATO se této závislosti snaží zbavovat. Mezi takové státy patří například Kanada, Velká Británie, Litva nebo Česká republika.

  Zdroj: POLITICO (Belgie)

  19:06
  Čína (ilustrační foto)

  USA a NATO jednají o snížení ekonomické závislosti na Číně

  Spojené státy americké a další čelní představitelé Západu hodlají příští týden jednat o způsobech, jak snížit svou ekonomickou závislost na Číně.

  Reagují tak na ekonomické důsledky ruské invaze na Ukrajinu.

  „Válka na Ukrajině předvedla, jak nebezpečná je naše závislost na ruském plynu,“ upozornil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. „Je potřeba posoudit naše závislosti na dalších autoritativních režimech, tedy i Číně,“ dodal Stoltenberg.

  Právě Čína byla na letošním summitu NATO v Madridu vůbec poprvé označena za hrozbu pro mezinárodní řád. „Musíme minimalizovat naše rizika, omezit naši zranitelnost a zvýšit naši odolnost,“ prohlásil Stoltenberg.

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  19:03
  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.

  Nervozita ohledně „Suwalki Gap“ klesá díky NATO

  Změna obranné strategie a rozšiřování Severoatlantické aliance může znamenat, že oblast polsko-litevské hranice, též známé jako Suvalský průsmyk, již nebude tak kritická, jako dříve.

  Hranice, která měří 100 km, tvoří přechod mezi dvěma členskými státy NATO a nachází se v těsné blízkosti ruské exklávy Kaliningradu a Běloruska, blízkého spojence Ruska. Právě to z ní dělá jedno z nejvýznamnějších strategických míst na území Aliance.

  V případě, že by Rusko a Bělorusko převzaly kontrolu nad tímto pásmem, došlo by k izolaci všech baltských států od zbytku Evropy a NATO, varují vojenští experti. S příchodem Finska a Švédska mezi členy NATO by se však situace zcela změnila.

  Členství těchto dvou severských zemí by zajistilo Alianci širší přístup k Baltskému moři. „Bezpečnostní situace by se zcela změnila,“ řekla litevská expertka na mezinárodní vztahy Margarita Šešelgytė. „Do baltského regionu by existovaly dvě cesty. Suvalský průsmyk by nebyl tak kritický,“ vysvětlila Šešelgytė.

  Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

  18:58
  Finsko a Švédsko jednají o vstupu do NATO

  Švédsko a Finsko se přibližují členství v NATO

  Vyjednávání s Tureckem ohledně členství Finska a Švédska v Severoatlantické alianci pokročilo, oznámil hlavní švédský vyjednavač Oscar Stenström.

  Ankara požaduje, aby obě země více spolupracovaly s Tureckem a umožnily vydávání teroristů do Turecka.

  „Měli jsme velmi dobrý rozhovor a poprvé jsme se ve společném prohlášení shodli na dosažení pokroku,“ informoval Stenström. „Švédsko je jen malý krok od členství v NATO,“ dodal Stenström.

  Švédsko v nedávné době přijalo protiteroristický zákon, který umožňuje bezpečnostním složkám tvrději zasahovat vůči teroristickým skupinám.

  Turecko však společně s Maďarskem stále zůstávají posledními členy NATO, kteří dosud neratifikovali vstup Finska a Švédska mezi členy Aliance.

  Zdroj: Hürriyet Daily News (Turecko)

  25. 11. 2022

  14:36
  Baterie střel Patriot rozmístěná u tureckého města Adana

  Německo: systémy Patriot, nabízené Polsku, jsou součástí obrany NATO

  Německo reaguje na žádost Polska o předání německých systémů protivzdušné obrany Patriot na Ukrajinu.

  Německo argumentuje tím, že systémy slouží pouze k obraně Severoatlantické aliance.

  „Tyto systémy jsou součástí integrované protivzdušné obrany NATO, což znamená, že jsou určeny k rozmístění jen na území Aliance,“ upozornila německá ministryně obrany Christine Lambrecht. „Jakékoliv použití mimo území Aliance musí být projednáno členskými státy,“ dodala Lambrecht.

  Systémy Patriot, které Německo Polsku nabídlo po dopadu zbloudilých raket na východě Polska, Varšava odmítla s díky a návrhem, aby je Německo předalo Ukrajincům.

  „Vzhledem k pokračování ruských náletů na Ukrajinu jsem požádal Německo, aby systémy Patriot, nabízené Polsku, převezlo na Ukrajinu a rozmístilo je na její západní hranici,“ oznámil polský ministr obrany Mariusz Blaszczak.

  Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

  14:35
  Maďarský premiér Viktor Orbán

  Maďarsko schválí vstup Finska a Švédska do NATO příští rok, oznámil Orbán

  Maďarsko ratifikuje vstup Finska a Švédska mezi členy Severoatlantické aliance na začátku příštího roku, oznámil na zasedání Visegrádské skupiny na Slovensku maďarský premiér Viktor Orbán.

  „Co se týče NATO, naše vláda učinila své rozhodnutí a informovali jsme obě země, že Maďarsko podporuje jejich vstup do Aliance,“ řekl Orbán.

  Finská premiérka Sanna Marin již dříve uvedla, že neočekává, že by Turecko s Maďarskem hodlaly bránit v rozšiřování NATO, nicméně varovala před nebezpečím, že by z maďarské a turecké strany mohlo dojít ke zdržování přijetí nových členů.

  Zdroj: POLITICO (Belgie)

  14:32
  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.

  USA „naštěstí“ drží NATO vůči Rusku umírněné, říká zdroj z NATO

  Země východní Evropy, Skandinávie, bývalé Jugoslávie a Velká Británie zastávají tvrdý postoj vůči Rusku.

  Jsou rezervované například vůči rozhovorům předsedy Vojenského výboru NATO Roba Bauera s ruským náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem. Naopak tradiční členové Severoatlantické aliance, jako jsou Spojené státy americké, Francie, Turecko, Itálie a Řecko, jsou v tomto ohledu spíše mírnější, uvedl zdroj z NATO pod podmínkou anonymity.

  Není překvapivé, že z některých evropských zemí přicházejí různé signály, nicméně to není známka oslabení závazku vůči Ukrajině nebo závazku vůči NATO, vysvětlil viceprezident belgické pobočky German Marshall Fund Ian Lesser. Spojené státy ukazují umírněnější postoj vůči komunikaci s Moskvou.

  Zdroj: EURACTIV (Belgie)

  14:26
  Finsko a Švédsko jednají o vstupu do NATO

  Podpora vstupu do NATO stoupla u Finů na 78 %, ukazuje průzkum

  Náklonnost Finů ke vstupu do Severoatlantické aliance vzrostla.

  Pro vstup do NATO se vyjádřilo okolo 78 % Finů a více než polovina respondentů je toho názoru, že by Finsko mělo být otevřené k veškeré spolupráci s Aliancí, včetně zřízení aliančních základen na území Finska, vyplývá z průzkumu.

  Ještě v březnu tohoto roku bylo pro vstup do NATO „jen“ 60 % Finů. Negativní postoj vůči Alianci si v současnosti zachovává pouhých 8 % Finů.

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (USA/ČR)

  14:22
  Polský prezident Andrzej Duda

  Rus vydávající se za Macrona telefonoval několik minut s polským prezidentem

  Polský prezident Andrzej Duda hovořil téměř 8 minut s falešným volajícím z Ruska, jenž se vydával za francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, oznámila kancelář polského prezidenta.

  Rozhovor se týkal informací o dopadu rakety na východě Polska.

  Nahrávka, na níž Duda hovoří anglicky v domnění, že mluví s francouzským prezidentem, byla zveřejněna na internetu ruskými komiky, jež si říkají Vovan a Lexus a kteří jsou známí svými falešnými telefonáty.

  „Emmanueli věř mi, jsem velmi opatrný,“ říká Duda na nahrávce. „Nestojím o válku s Ruskem a věř mi, že jsem obzvláště opatrný, obzvláště,“ zopakoval Duda.

  Kancelář polského prezidenta se nestala terčem takového útoku poprvé. V roce 2020 se titíž ruští komici dokázali dovolat polskému prezidentu, zatímco se vydávali za generálního tajemníka Organizace spojených národů Antónia Guterrese.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  24. 11. 2022

  16:47
  Raketový systém HIMARS

  USA pošlou na Ukrajinu další zbraně v hodnotě 400 miliard dolarů

  Pentagon oznámil, že v rámci nového balíčku pomoci Ukrajině pošle dělostřeleckou munici, zbraně a zásoby v hodnotě až 400 miliard dolarů

  Nová pomoc zahrnuje například munici pro dělostřelecké systémy HIMARS, vozidla Humvee, generátory a více než 20 milionů nábojů do ručních zbraní.

  „Vzhledem k neutuchajícím a brutálním útokům Ruska raketami a bezpilotními leteckými systémy na ukrajinskou kritickou energetickou infrastrukturu zůstávají dodatečné kapacity protivzdušné obrany naléhavou prioritou,“ uvedl Pentagon. „Dodatečná munice pro NASAMS a těžké kulomety pomůže Ukrajině čelit těmto naléhavým hrozbám.“

  Podle Pentagonu Spojené státy americké poskytly Ukrajině od roku 2014 bezpečnostní pomoc ve výši přibližně 22 miliard dolarů, z toho více než 19 miliard dolarů od únorové invaze Ruska.

  Zdroj: Defense News (USA)

  16:45
  Systém Patriot

  Polsko žádá Německo o zaslání raketometů na Ukrajinu

  Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak požádal Německo, aby raketomety, které Berlín nabídnul Varšavě, poslalo na Ukrajinu.

  „Po dalších ruských raketových útocích na ukrajinská města jsem požádal Německo, aby baterie Patriot nabídnuté Polsku byly poslány na Ukrajinu a rozmístěny na její západní hranici,“ napsal Blaszczak na Twitteru. „To ochrání Ukrajinu před dalšími úmrtími a výpadky proudu a zvýší bezpečnost na naší východní hranici.“

  Poté, co minulý týden v Polsku explodovaly dvě rakety, nabídl Berlín protiraketový systém Patriot a zapojení německých letounů Eurofighter do air policingu jako pomoc se zabezpečením polského vzdušného prostoru.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  16:43
  Protiraketová základna s interceptory v rumunském Deveselu

  Rumunsko vyšetřuje sedm vojáků pro krádeže paliv z vojenské základny NATO

  Rumunská vojenská prokuratura vyšetřuje sedm vojáků a jednoho civilistu v souvislosti s krádeží pohonných hmot z vojenské základny Severoatlantické aliance.

  Podezřelí vojáci byli součástí letecké základny Mihail Kogalniceanu a měli opakovaně krást petrolej a naftu, aby je použili pro osobní zájmy nebo prodali.

  Jedná se již o druhé trestní vyšetřování krádeží pohonných hmot na letecké základně Kogalniceanu u Černého moře, kterou americké síly využívají od roku 1999. Po obdržení stížnosti americké vlády koncem roku 2021 rumunští prokurátoři zatkli organizovanou zločineckou skupinu, která během pěti let ukradla ze základny naftu a další pohonné hmoty v hodnotě přibližně 2 milionů dolarů.

  Rumunsko, které je členem Evropské unie a NATO, hostí americký systém protiraketové obrany. Od letošního roku jsou na jeho území ve středním Rumunsku umístěny stálé alianční bojové jednotky pod vedením francouzských vojáků.

  Zdroj: EU Reporter (Belgie)

  16:41
  Čínská armáda

  Čína varuje NATO před rozpínáním

  Čína ve středu vyzvala Severoatlantickou alianci, aby nepřekračovala své geografické hranice.

  „Jako regionální organizace musí NATO zůstat v rámci svých geografických parametrů a nepokoušet se zavádět pravidla, která vyhovují jí samotné, ani se nesnažit posouvat či dokonce překračovat hranice,“ uvedl na tiskové konferenci v Pekingu mluvčí ministerstva zahraničí Čao Li-ťien.

  Čao reagoval na komentáře generálního tajemníka Aliance Jense Stoltenberga, která pronesl na zasedání Parlamentního shromáždění NATO ve Španělsku. Stoltenberg v prohlášení varoval před snahami Číny ovládat kritické části našich společností.

  Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

  16:38
  Americké ministerstvo obrany

  Turecké údery v Sýrii ohrožují americké vojáky, tvrdí Pentagon

  Pentagon varoval, že turecké nálety proti kurdským silám na severovýchodě Sýrie ohrožují americké jednotky a ohrožují pokrok ve válce proti Islámskému státu.

  Turecký bezpilotní letoun v úterý zaútočil na sídlo vrchního kurdského velitele. Podle dostupných informací měl úder dopadnout do vzdálenosti 130 metrů od amerického personálu na hlavní americké základně v oblasti.

  Tiskový mluvčí americké armády generál Pat Ryder uvedl, že ministerstvo obrany je hluboce znepokojeno stupňujícími se útoky v Sýrii, Iráku a Turecku. „Nedávné letecké údery v Sýrii přímo ohrozily bezpečnost amerického personálu, který spolupracuje s místními partnery na porážce IS a udržuje v péči více než deset tisíc zadržených osob IS.“

  Zatím není jasné, jakou odpověď poskytli turečtí představitelé za zavřenými dveřmi, ale podle tureckého velvyslanectví ve Washingtonu zůstávají komunikační kanály otevřené.

  Zdroj: Al-Monitor (USA)

  23. 11. 2022

  16:58
  Švédské ozbrojené síly

  Švédsko zvýší výdaje na obranu

  Nově zvolená švédská středopravicová vláda plánuje navýšit výdaje na obranu.

  Obranný rozpočet má v roce 2023 narůst o 800 milionů dolarů.

  Švédsko připravuje svoji obranu tak, aby odpovídala budoucímu členství země v Severoatlantické alianci. Premiér Ulf Kristersson navrhuje vznik nového ministerstva „celkové obrany“, které by spojilo funkce vojenské a civilní obrany. Ministerstvo by také úzce spolupracovalo s Národní bezpečnostní radou, která má vzniknout v příštím roce.

  Stockholm si do roku 2026 klade za cíl zvýšit vojenské výdaje na 2 % hrubého domácího produktu a přiblížit se tak cílové kvótě NATO.

  Zdroj: Defense News (USA)

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media