natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    15:52
    Generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte

    Šéf NATO: Musíme přejít na válečné myšlení

    Podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance Marka Rutteho je načase, aby členské země NATO přešly na válečné myšlení.

    „Členové naší vojenské Aliance nevynakládají dostatečné prostředky na přípravu proti hrozbě budoucího konfliktu s Ruskem,“ varoval Rutte.

    „Moskva se připravuje na dlouhodobou konfrontaci s Ukrajinou a s námi,“ dodal a označil současnou bezpečnostní situaci za nejhorší, jakou za svého života zažil.

    „Během studené války evropské země vynakládaly na obranu více než 3 % svého HDP. Pokud nyní společně nevynaložíme více prostředků, abychom předešli válce, zaplatíme později mnohem, mnohem, mnohem vyšší cenu za její vedení,“ upozornil Rutte.

    Zdroj: BBC (Velká Británie)

    15:51
    Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.

    Šéf NATO vyzývá evropské občany, aby obětovali část svého pohodlí a podpořili zvýšení výdajů na obranu

    Generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte vyzývá Alianci, aby přešla na válečné myšlení a zrychlila produkci obranné techniky a výdaje na obranu.

     „Dnes vás žádám o podporu, je třeba rychle jednat. Abychom ochránili naši svobodu, prosperitu a způsob života, musíme naslouchat vašim hlasům. Řekněte svým politikům, že dnes souhlasíte s obětováním části svého pohodlí, abychom zítra zůstali v bezpečí,“ prohlásil Rutte během projevu v Bruselu na akci pořádané think-tankem Carnegie Europe.

    Evropané tvoří 10 % světové populace a utrácí 50 % svých výdajů na sociálním zabezpečení. Podle Rutteho máme v tomto ohledu prostor pro manévrování. Rutte věří, že je zásadní a férové vést o zvýšení výdajů na obranu veřejnou debatu.

    „Pokud by se lidé rozhodli, že nejsou ochotni to udělat a akceptují riziko, že válka by mohla přijít i sem, pak to alespoň uděláme vědomě. Nemyslím si, že to ale bude výsledek,“ uvedl Rutte.

    Spojenci NATO vedou dlouhodobou debatu o zvýšení výdajů na obranu ze současných 2 % HDP. Rozhodnutí by mělo přijít v létě 2025. Mezitím Rusko do konce roku 2025 vynaloží na obranu 7 až 8 % svého HDP.

    „Nejsme ve válce, ale rozhodně nejsme ani v míru,“ upozornil Rutte.

    Zdroj: Euronews (Francie)

    15:49
    Američtí výsadkáři v Polsku. Dalších 450 vojáků vyšle Pentagon v nejbližších...

    Pete Hegseth odsoudil službu otevřeně homosexuálních vojáků v americké armádě

    Kandidát na amerického ministra obrany Pete Hegseth odsuzuje umožnění otevřeně homosexuálním osobám sloužit v ozbrojených silách Spojených států amerických.

     Hegseth umožnění služby homosexuálů považuje za součást marxistické agendy, která prý upřednostňuje sociální spravedlnost nad bojovou připraveností.

    Toto tvrzení je jedním z mnoha kontroverzních názorů vyjádřených v Hegsethově knize Válka proti válečníkům (The War on Warriors), ve které velmi ostře kritizuje hlavně politiku z prezidentského období Billa Clintona Don‘t ask, Don‘t tell (DADT).

    DADT od roku 1993 umožnila homosexuálním mužům a ženám sloužit v armádě. Tato politika nahradila předchozí absolutní zákaz, který platil od druhé světové války. Zrušena byla v roce 2011 během prezidentského období Baracka Obamy.

    „Inkluzivní a tolerantní postoj byla chyba. Vedl k přijetí transgender osob do armády a umožnil ženám sloužit v bojových jednotkách, což bylo zakázáno až do reformy v roce 2013,“ tvrdí Hegseth.

    Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

    15:47
    Dny NATO v Ostravě. Britská parašustistická skupina The Tigers

    Britská vláda: veteráni diskriminovaní kvůli své homosexualitě dostanou odškodnění

    Podle britské vlády by měli mít veteráni, kteří byli propuštěni z armády kvůli své sexuální orientaci, nárok na odškodnění až do výše 70 tisíc liber.

     K tomuto kroku došlo ministerstvo obrany po rozsáhlých konzultacích s LGBT+ veterány a aktivisty.

    Veteráni budou moct požádat i o obnovení své hodnosti a úpravu důvodu propuštění. Základní kompenzace bude ve výši 50 tisíc liber, dodatečné kompenzace v hodnotě 20 tisíc liber budou dostupné pro ty, kteří byli vystaveni obtěžování, invazivním vyšetřováním či těm, kteří byli uvězněni mezi lety 1967 a 2000.

    Homosexualita začala být ve Spojeném království dekriminalizována v roce 1967, avšak zákaz pokračoval v ozbrojených silách až do roku 2000. Ti, kteří byli považováni za homosexuály, byli často podrobováni zdlouhavým vyšetřováním před svým propuštěním z armády.

    Podle zprávy britského Národního kontrolního úřadu až čtyři tisíce veteránů bude mít nárok na odškodnění. Nezávisle provedená revize odhalila desítky let šikany, napadání a propuštění LGBT+ vojáků z armády často bez příjmů nebo důchodů bez ohledu na jejich vojenskou službu.

    „Jménem vlády se bezvýhradně omlouvám za bolest a nespravedlnost způsobenou během této temné kapitoly naší vojenské historie,“ prohlásil v dolní sněmovně ministr obrany John Healey.

    Zdroj: BBC (Velká Británie)

    15:46
    Ofenziva ukrajinské armády

    Polský premiér nepotvrdil podporu mírových sil na Ukrajině

    Polský premiér Donald Tusk zamítl spekulace o přípravách evropských zemí na vyslání tisíců vojáků na Ukrajinu v rámci možného příměří za účelem ukončení války s Ruskem.

     Podle polského deníku Rzeczpospolita Polsko diskutovalo s Francií o vyslání mírové mise na Ukrajinu. Francouzský prezident Emmanuel Macron krátce navštívil Tuska ve Varšavě po jednáních s budoucím prezidentem Spojených států amerických Donaldem Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Paříži.

    Macron s Tuskem hovořil o Ukrajině a tzv. dni poté, ale na mírovou misi se prý nesoustředili. Zatímco myšlenka evropské mírové mise v některých kruzích získává podporu, Tusk ji odmítá. „Diskutovali jsme o tom a rozhodnutí o jakýchkoli krocích budou přijata ve Varšavě. A pro tuto chvíli nic takového neplánujeme,“ prohlásil Tusk.

    Zdroj: Politico (Belgie)

    12. 12. 2024

    14:30
    Francouzský prezident Emmanuel Macron

    Francie a Polsko jednají o mírových silách na Ukrajině

    Francouzský prezident Emmanuel Macron plánuje ve Varšavě jednat s polským premiérem Donaldem Tuskem o možnosti rozmístění poválečných mírových sil na Ukrajině.

     Toto setkání dvou významných lídrů Evropské unie přichází v době rostoucích obav, že nastupující administrativa Donalda Trumpa by mohla Evropu přimět převzít větší odpovědnost za vojenskou situaci na Ukrajině.

    Francie a Polsko budou diskutovat o vytvoření mírových sil čítajících až 40 000 vojáků z různých zemí. Nasazení mezinárodních mírových sil by mohlo pomoci rozptýlit obavy Kyjeva, že jeho spojenci nebudou ochotni zasáhnout, pokud by ruský prezident Vladimir Putin obnovil válku. Ukrajina má trpkou zkušenost z roku 1994, kdy se vzdala svého jaderného arzenálu výměnou za bezpečnostní záruky, které však nezabránily ruské agresi.

    Evropské země čelí rostoucímu tlaku, aby převzaly iniciativu v otázce pomoci Ukrajině. Tento tlak je umocněn výroky Donalda Trumpa, který dal najevo, že podle něj Evropa zaostává v podpoře Kyjeva. Trump také vyjádřil ambici ukončit konflikt na Ukrajině během jediného dne po nástupu do úřadu, což zvyšuje nejistotu ohledně dlouhodobých závazků Spojených států vůči regionu.

    Zdroj: Politico(USA)

    14:28
    Akrobatická skupina The Tigers britské armády

    Británie: vlhké a plesnivé domy mohou vést k odchodu z armády

    Vlhké a plesnivé ubytování v britské armádě by mohlo vést k tomu, že se více vojáků rozhodne opustit ozbrojené síly, pokud nedojde ke zlepšení.

    Dvě třetiny domů určených pro rodiny vojáků potřebují rozsáhlou rekonstrukci nebo přestavbu, aby vyhovovaly moderním standardům.

    Již před dvěma lety BBC upozornila na vojenské rodiny žijící v nevyhovujících podmínkách, často trpících vlhkostí a plísní. Ministerstvo obrany tehdy uvedlo, že pracuje se svými dodavateli na zlepšení situace. V červenci 2023 byla Organizaci obranné infrastruktury (DIO), která má na starosti údržbu a správu vojenského ubytování, přidělena částka 400 milionů liber na řešení těchto problémů během následujících dvou let. Podle aktuální zprávy však přetrvávají v celém portfoliu ubytování „nevyřešené problémy“, které musí DIO naléhavě řešit.

    Stárnoucí ubytovací bloky často nesplňují požadavky a standardy moderního života. To má negativní dopad na nábor a udržení personálu. Podle údajů 40 % vojáků žijících v samostatném ubytování uvedlo, že jejich zkušenost s těmito podmínkami zvýšila jejich záměr opustit ozbrojené síly. Tento podíl se zvýšil z 34 % v roce 2022. Poslanci varují, že pokud se problémy nevyřeší, může to mít vážné dopady na provozní kapacity a morálku britské armády.

    Zdroj: BBC(Velká Británie)

    14:25
    Bezpilotní letoun RQ-20 PUMA

    Neidentifikované drony osvětlují oblohu v New Jersey a matou obyvatele

    Od poloviny listopadu bylo hlášeno pozorování dronů v nejméně deseti okresech New Jersey.

    Byly spatřeny, jak létají nad klíčovou infrastrukturou, jako jsou nádrže, elektrická vedení a železnice, ale také nad soukromými pozemky a dálnicemi. Často operují ve skupinách a hlasitě hučí, podobně jako elektromobily.

    Tato pozorování přiměla Federální úřad pro letectví (FAA) k dočasnému zákazu letu dronů nad vojenskou základnou v okrese Morris a nad golfovým klubem vlastněným a navštěvovaným nově zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem. Státní úředníci i volení představitelé uvedli, že drony nepředstavují žádnou přímou hrozbu pro veřejnost. Dosud však neposkytli informace o tom, kdo by za jejich provozem mohl stát nebo jaké mohou být jejich cíle.

    V posledních týdnech americké námořnictvo uvedlo, že malé bezpilotní vzdušné systémy byly pozorovány při letech nad čtyřmi vojenskými základnami Spojených států ve Velké Británii. Pentagon zdůraznil, že tato pozorování bere vážně, ale uvedl, že nepředstavují žádný významný dopad na nasazení amerických vojáků.

    Zdroj: New York Times(USA)

    14:23
    Letoun F-35 nizozemského Královského letectva na Dnech NATO v Ostravě

    Holandské F-35 zachytily tři ruská letadla nad Baltským mořem

    „Nizozemské stíhačky F-35 zachytily tři ruská letadla nad Baltským mořem a na dálku je doprovodily přes mezinárodní vody až k hranici oblasti odpovědnosti NATO,“ uvedlo nizozemské ministerstvo obrany.

    Od prosince nizozemské F-35 hlídkují na východní hranici NATO. V rámci tohoto nasazení je aktivována výstraha rychlé reakce, která zajišťuje vzlet dvou stíhaček F-35 z Estonska k zachycení jakéhokoliv neidentifikovaného letadla blížícího se ke vzdušnému prostoru NATO.

    „To je důvod, proč tam naši lidé slouží: aby chránili náš společný vzdušný prostor před ruskými hrozbami,“ uvedl nizozemský ministr obrany Ruben Brekelmans.

    Zdroj: Reuters(Velká Británie)

    14:20
    Americké ministerstvo obrany

    USA: čtyřhvězdičkový generál propuštěn z armády

    Americká ministryně armády (army secretary) Christine Wormuth propustila jednoho z nejvýše postavených generálů.

    Generál Charles Hamilton, který vedl Velitelství pro armádní materiál, byl odvolán kvůli zjevně neoprávněnému využití své pravomoci pro získání velitelské pozice pro podřízenou důstojnici, i když byla shledána nevhodnou pro velení.

    Tento krok představuje první případ za téměř 20 let, kdy byl přímo propuštěn armádní čtyřhvězdičkový generál. Naposledy byl armádní čtyřhvězdičkový generál takto propuštěn v roce 2005, kdy byl odvolán generál Kevin Byrnes, tehdejší velitel Velitelství pro výcvik. Historicky je odstranění generála této hodnosti ze služby krokem vyhrazeným pro prezidenty nebo ministry obrany a je mimořádně vzácný, což zdůrazňuje závažnost obvinění proti Hamiltonovi.

    Vyšetřování odhalilo, že Hamilton zorganizoval složitou lobbistickou kampaň, jejímž cílem bylo obejít zavedené postupy a podpořit podplukovnici, s nímž měl blízký vztah, při získání velitelského postu praporu. Armádní vyšetřovatelé zjistili, že Hamilton mimo jiné prodloužil období, po které dohlížel na její roční pracovní hodnocení, čímž porušil služební normy, a udělil jí nejvyšší možné hodnocení.

    Zdroj: Military.com(USA)

    11. 12. 2024

    19:13
    Letoun Mirage 2000N francouzského Ramex Delta

    Francouzští vojáci zahájili stahování z Čadu

    Francie zahájila stažení svých sil z Čadu – první dvě francouzské stíhačky Mirage opustily hlavní město Čadu N’Djamena, oznámila francouzská armáda.

     Tento krok následuje poté, co Čad ukončil obrannou dohodu s Francií.

    Čad byl významným spojencem Západu v boji proti islamistickým povstalcům v regionu. Francie již dříve stáhla své vojáky z Mali, Burkiny Faso a Nigeru v reakci na vojenské převraty a rostoucí protifrancouzské nálady v těchto zemích.

    Francie má v Čadu stále přibližně tisíc vojáků a konečné podmínky odchodu se teprve dojednávají. Stažení vojenské techniky a vojáků může trvat několik týdnů. Rozhodnutí Čadu o ukončení spolupráce bylo pro Paříž překvapivé, přestože francouzský vyslanec v Čadu již dříve předložil Emmanuelu Macronovi zprávu s návrhy na snížení francouzské vojenské přítomnosti v Čadu, Gabonu a Pobřeží slonoviny.

    Tento odchod ukončí desetiletí trvající francouzskou vojenskou přítomnost v oblasti Sahelu a přímé operace proti islamistickým militantům.

    Zdroj: France24 (Francie)

    19:11
    Letoun F-16 řeckého Zeus týmu na Dnech NATO v Ostravě předvedl dynamickou...

    Vojenské nemocnice v Řecku projdou revizí

    Řecký ministr obrany Nikos Dendias požádal vedení řeckých ozbrojených sil o kompletní revizi řízení vojenských nemocnic poté, co dva pacienti odhalili několikaměsíční zpoždění v diagnostice rakoviny ve stejné vojenské nemocnici.

     Případ policisty, který podstoupil operaci akutního zánětu slepého střeva v prosinci 2022, ukázal, že až o rok později mu byla na základě výsledků diagnostikována rakovina. Policista nyní podniká právní kroky proti dvěma lékařům z 424. všeobecné vojenské nemocnice v Soluni.

    Dalším případem je 65letý penzionovaný plukovník, který v červnu 2019 podstoupil operaci k odstranění rostoucího nádoru, ale diagnózu vzácné a agresivní formy rakoviny obdržel až po několika měsících. Podle řeckého deníku Kathimerini je výměna vedení nemocnice v Soluni prakticky jistá, zatímco o změnách v dalších zařízeních rozhodne Rada náčelníků generálního štábu (SAGE), která aktuálně jedná.

    Zdroj: Ekathimerini (Řecko)

    19:09
    Australská fregata HMAS Warramunga s americkou bojovou lodí USS Mobile

    Dohoda s Nauru: Austrálie upevňuje své postavení v Tichomoří na úkor Číny

    Austrálie uzavřela dohodu s tichomořským ostrovním státem Nauru, která jí poskytuje právo veta nad bezpečnostními, bankovními a telekomunikačními dohodami této tichomořské země s třetími státy, včetně Číny.

     Nauru přistoupilo na omezení své suverenity v těchto klíčových sektorech výměnou za pětiletou podporu v hodnotě 140 milionů australských dolarů. Dohoda navazuje na podobný pakt, který uzavřela Austrálie s Tuvalu a také reaguje na čínské aktivity v regionu, včetně dohody mezi Čínou a Šalamounovými ostrovy z roku 2022.

    Prezident Nauru David Adeang označil partnerství s Austrálií za zásadní pro svou zemi. Součástí dohody je také zajištění přítomnosti australské banky na Nauru. Commonwealth Bank of Australia otevře v zemi novou pobočku poté, co se další australská bankovní instituce, Bendigo Bank, rozhodla odejít.

    Expertka na tichomořské záležitosti Meg Keen uvedla, že Nauru výměnou za zvýšenou australskou podporu obětovalo možnost uzavírat klíčové dohody s Čínou a dalšími zeměmi. „Dohoda posiluje regionální vazby a upevňuje roli Austrálie jako preferovaného bezpečnostního a rozvojového partnera,“ dodala Keen.

    Zdroj: Associated Press (USA)

    19:07
    Moskva

    Rusové zadrželi muže s německým občanstvím, plánoval sabotáž na železnici

    Ruská bezpečnostní služba FSB oznámila zadržení německo-ruského občana obviněného z plánování sabotáže na železniční trati v Nižním Novgorodu na pokyn ukrajinské bezpečnostní služby SBU.

     Muž narozený v roce 2003 měl za úkol nastražit výbušné zařízení výměnou za finanční odměnu. Při domovní prohlídce našly úřady improvizované výbušné zařízení a důkazy o jeho kontaktu s příslušníkem SBU. Nižnij Novgorod leží asi 400 kilometrů východně od Moskvy.

    V publikovaném videu muž uvedl, že přijel do Ruska minulý rok a online se setkal s člověkem, který se ukázal být členem ukrajinských speciálních služeb.

    „Poslední úkol, který mi navrhl, byl vyhodit do povětří, no, vykolejit vlak, nákladní vlak,“ řekl obviněný. Dříve měl údajně zapálit pojistkovou skříň a kreslit proukrajinské graffiti. Ani německé ministerstvo zahraničí, ani SBU se k případu zatím nevyjádřily. Ukrajina v minulosti železnice opakovaně označila za klíčový cíl pro narušení ruského vojenského zásobování.

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    19:05
    Vlajky Ukrajiny a Severoatlantické aliance

    70 % Ukrajinců je pro „západoněmecký model“ vstupu do NATO, ukazuje průzkum

    Podle průzkumu ukrajinského výzkumného centra New Europe Center podporuje 70,3 % Ukrajinců postupné přistoupení země do Severoatlantické aliance na základě takzvaného „západoněmeckého modelu“.

    V rámci tohoto přístupu by pozvánka zahrnovala celou Ukrajinu, ale ochranný alianční „deštník“ by se vztahoval pouze na území, která má Ukrajina aktuálně pod kontrolou.

    Inspirací je vstup Západního Německa do NATO v roce 1955, přičemž východní část země se připojila až po znovusjednocení v roce 1990. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil změnu v ukrajinské politice, když uvedl, že „článek pět kolektivní obrany NATO by se nemusel vztahovat na území s aktivními boji“. Ukrajina se rovněž čím dál více přiklání k diplomatickému řešení při osvobození okupovaných regionů.

    Průzkum ukazuje, že 64,1 % Ukrajinců odmítá jednání s Ruskem bez bezpečnostních záruk ze strany Západu, zatímco 30 % je podporuje s tím, že Ukrajina nemá prostředky na dlouhodobý konflikt. Za nejefektivnější záruky považuje 31,3 % Ukrajinců vývoj jaderných zbraní, což nicméně Kyjev odmítá, a 29,3 % preferuje vstup do NATO.

    Důvěra v evropské mírové jednotky je minimální (6,4 %). Současné kroky tak směřují k vytvoření poválečné bezpečnostní struktury zajištěné zárukami ze strany NATO, protože vojenské osvobození okupovaných území se zdá být v blízké budoucnosti nereálné.

    Zdroj: Kyiv Independent (Ukrajina)

    10. 12. 2024

    16:56
    Ruské letouny v Sýrii

    Jak Asadův pád ohrožuje ruský vojenský vliv v Sýrii?

    Před devíti lety zahájilo Rusko masivní vojenskou operaci na podporu režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

     Karavana vojenských letadel a námořních lodí přenesla expediční vojenské síly do západní Sýrie, upevnila ruskou přítomnost na Blízkém východě a zachránila Asadovu vládu. Nyní je však Asad mimo hru a budoucnost ruských základen i vlivu Moskvy v regionu visí na vlásku.

    Ruská přítomnost v Sýrii má kořeny již v sovětských vztazích s Asadovým otcem, což vedlo k získání klíčového strategického bodu – přístupu do středomořského přístavu Tartus v roce 1971. V září 2015 ruský prezident Vladimir Putin nařídil vyslání největšího expedičního sboru za poslední desetiletí, aby podpořil Asadovu vládu v boji proti rebelům a extremistickým skupinám. Do roku 2017 bylo v Sýrii nasazeno až 6 000 ruských vojáků, včetně žoldáků.

    Tartus se stal odrazovým můstkem pro ruskou projekci moci nejen v Sýrii, ale i na celém Blízkém východě, v Africe a dalších regionech. Ruské lodě operující z Tartusu se používaly nejen k zásobování syrské armády, ale také k podpoře operací v Černém moři. Po roce 2015 hrály baltské a černomořské flotily klíčovou roli v přepravě těžkých zbraní, stavebního materiálu a dalšího vybavení do tohoto přístavu.

    Dnešní kolaps Asadovy armády lze vysvětlit absencí podpory ze strany jeho dvou hlavních spojenců: Íránu a Ruska. V případě Ruska je příčinou jeho válka na Ukrajině. Tato válka vyčerpává ruské zdroje, což omezuje jeho schopnost udržovat své postavení v Sýrii a širším regionu.

    Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda(USA/ČR)

    16:54
    Vrtulník MH-60R Sea Hawk z americké USS Vicksburg (CG 69) přistává na palubě...

    Mělké Baltské moře skrývá hluboká tajemství hybridní války proti NATO

    Mělké vody Baltského moře se staly dalším bojištěm v širším konfliktu mezi Východem a Západem.

     Rostoucí obavy z hybridní války proměňují tento úzký vodní prostor v jednu z nejstrategičtějších oblastí současnosti.

    Když byly v polovině listopadu přerušeny dva podmořské kabely – jeden propojující Německo s Finskem a druhý Litvu se švédským ostrovem – německý ministr obrany rychle varoval: „Nikdo nevěří, že šlo o náhodu,“ a dodal, že „musíme předpokládat sabotáž.“

    Po nedávném vstupu Finska a Švédska do NATO mnozí na Západě začali Baltské moře označovat za „jezero NATO“. Na druhé straně Rusko, které kdysi ovládalo téměř polovinu zdejšího pobřeží, má nyní přístup pouze ke zhruba 700 kilometrům kolem Petrohradu a své strategické exklávy Kaliningradu mezi Litvou a Polskem. Tato území mají pro Moskvu mimořádný význam.

    Pod hladinou Baltského moře však neleží jen geopolitické zájmy, ale také kritická infrastruktura. Desítky podmořských kabelů zajišťují přenos energie a dat mezi hustě propojenými evropskými státy. Tyto kabely jsou nejen nezbytné pro ekonomiky regionu, ale zároveň představují snadný cíl hybridní války.

    Přeřezávání podmořských kabelů není novinkou v konfliktech. Už během první světové války se britské a německé námořnictvo zaměřovalo na přerušování telegrafních spojení. Dnešní moderní technologie však dělají z těchto podmořských sítí ještě citlivější cíl, což zvyšuje potřebu jejich ochrany a zároveň prohlubuje napětí v regionu.

    Zdroj: Deference news(USA)

    16:52
    Letoun F-16 dánského letectva na Dnech NATO v Ostravě

    Zelenskyj: Ukrajina dostala druhou várku stíhaček F-16 z Dánska

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že na Ukrajinu dorazila druhá dodávka stíhaček F-16 z Dánska.

    „Druhá várka F-16 z Dánska dorazila na Ukrajinu. Toto je příklad silného vedení v obraně životů, který činí Dánsko výjimečným,“ uvedl Zelenskyj ve svém příspěvku na platformě X.

    Zdroj: Reuters(Velká Británie)

    16:51
    Bitevní vrtulník Mi-24 syrské armády

    Šéf turecké armády diskutoval o Sýrii se svým britským protějškem a velitelem NATO pro Evropu

    Turecký náčelník generálního štábu Metin Gürak se setkal se svým britským protějškem Tonym Radakinem a vrchním velitelem spojeneckých sil NATO v Evropě Christopherem Cavolim.

     Podle tureckých ozbrojených sil jednali o nejnovějším vývoji v Sýrii, kde situace eskaluje.

    Dne 27. listopadu došlo k intenzivním střetům mezi silami režimu Bašára Asada a protirežimními ozbrojenými skupinami ve venkovských oblastech západně od Aleppa. Jen o několik dní později protirežimní skupiny ovládly centrum města Hamá, což znamenalo významný ústup režimních sil. V sobotu tyto skupiny dosáhly jižních předměstí Damašku, přičemž režimní vojska opustila ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra i mezinárodní letiště.

    Následující den bylo oznámeno, že Asadův režim ztratil kontrolu nad celým hlavním městem. Protirežimní skupiny tak převzaly klíčové pozice v Damašku, což představuje dramatický zlom v konfliktu.

    Zdroj: Anadolu Ajansı(Turecko)

    16:48

    Trump sdělil své plány: omezení pomoci Ukrajině, tvrdé zásahy proti imigrantům a možný odchod z NATO

    Zvolený americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro NBC oznámil, že jeho administrativa pravděpodobně omezí finanční pomoc Ukrajině, deportuje všechny imigranty bez dokladů a zváží vystoupení Spojených států z NATO.

     V rozhovoru, který proběhl pouhých šest týdnů před jeho nástupem do úřadu, naznačil řadu kontroverzních kroků, jež plánuje podniknout.

    Trump uvedl, že pravděpodobně zastaví pomoc Ukrajině. Zároveň přislíbil, že se „velmi rychle“ zaměří na milosti pro své příznivce uvězněné po útoku na Kapitol v roce 2021. Ve své kritice NATO znovu zopakoval, že spojenci Spojených států nehradí adekvátní náklady na svou obranu, a pohrozil odchodem USA z této organizace. Během rozhovoru Trump také potvrdil svůj záměr zavést nová cla, která by zasáhla i hlavní obchodní partnery USA, včetně Kanady, Mexika a Číny.

    Mimořádnou pozornost vzbudila jeho zmínka o ukončení ústavně chráněného práva na americké občanství pro každého, kdo se narodí na území USA. Tuto praxi označil za směšnou. Kritiku si vysloužil i plán deportovat miliony imigrantů bez dokladů, což odborníci označují za potenciálně ničivý krok s vážnými ekonomickými a sociálními dopady. Trump však zdůraznil, že hodlá své předvolební sliby bez výhrad naplnit.

    Zdroj: France24(Francie)

    9. 12. 2024

    16:29
    Schůzka vrchního velitele sil NATO Toda Wolterse s ruským náčelníkem štábu...

    Gerasimov varoval USA před rozsáhlým cvičením ruských jednotek ve Středozemním moři

    Ve vůbec prvním telefonním hovoru náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov upozornil předsedu sboru náčelníků štábů Spojených států amerických generála CQ Browna na plánované vojenské cvičení ruských ozbrojených sil ve východní části Středozemního moře.

     Cvičení se účastní více než tisíc vojáků, 10 lodí a 24 letadel včetně stíhacích letounů MiG-31 vyzbrojených hypersonickými střelami Kinžal.

    Bývá zvykem, že po takovém telefonátu předseda sboru náčelníků štábů USA vydá oficiální shrnutí diskuse, ale na žádost Gerasimova se tak nestalo. Brownův tiskový mluvčí kapitán Jereal Dorsey pouze potvrdil, že se telefonát mezi oběma stranami opravdu uskutečnil.

    „V rámci cvičení ve východní části Středozemního moře byly odpáleny hypersonické a řízené střely,“ oznámilo ruské ministerstvo obrany. Gerasimov údajně při hovoru nezmínil odpálení hypersonických střel během cvičení.

    Zdroj: CNN(USA)

    16:28
    Hybridní hrozby. Ilustrační snímek

    NATO chce revidovat strategii boje proti hybridní válce

    Hlavním bodem na programu schůzky aliančních ministrů zahraničí bylo téma, jak čelit hybridní válce.

     NATO chce aktualizovat svou strategii boje proti hybridní válce z roku 2015. Podle spojenců by měl být kladen větší důraz na lepší sdílení zpravodajských informací, ochranu kritické infrastruktury a spolupráci se soukromým sektorem. Budoucí revize je reakcí na narůstající hrozby ze strany Číny a Ruska.

    Existují názory, že pokud by hybridní útok překročil určitou hranici, NATO by mohlo aktivovat článek 5 Severoatlantické smlouvy. Nicméně odborníci tvrdí, že Rusko si je těchto kalkulací vědomo a pravděpodobně udrží intenzitu útoků pod úrovní, která by byla považována za plnohodnotnou válku.

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    16:26
    Admirál Tony Radakin, šéf britských ozbrojených sil

    Strategie odstrašení NATO funguje, tvrdí náčelník britského generálního štábu

    Podle náčelníka britského generálního štábu admirála sira Antonyho Radakina je pravděpodobnost ruského útoku na Británii a další spojence Severoatlantické aliance nízká.

     „Rusko ví, že reakce by byla zdrcující, ať už konvenční, nebo jaderná. Strategie odstrašení NATO funguje a je funkční. Musí však zůstat silná a být dále posilována proti nebezpečnějšímu Rusku,“ prohlásil Radakin na výroční přednášce think tanku RUSI.

    Podle Radakina je bezpečnostní prostředí kontroverznější, nejednoznačnější a nebezpečnější, než jsme zažili během našich životů. „Nejviditelněji se to projevuje v jaderné oblasti,“ upozornil Radakin a dodal, že vstupujeme do třetího jaderného věku, který je mnohem složitější.

    Radakin na přednášce rovněž zmínil důležitost reforem britské obrany a kritizoval, že Velká Británie je příliš pomalá, příliš opatrná a příliš se bojí rizika. Podobné prohlášení učinil již v roce 2021, ale od té doby se nic nezměnilo.

    Zdroj: Anadolu Agency(Turecko)

    16:24
    Námořní síly Tchaj-wanu

    Tchaj-wan zvyšuje vojenskou pohotovost kvůli masivní aktivitě Číny

    Tchajwanská armáda je ve vysoké pohotovosti kvůli předpokládanému vojenskému cvičení Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA).

     Tchajwanské námořní i pobřežní hlídkové lodě bedlivě monitorují čínské vojenské aktivity. Podle vysoce postaveného tchajwanského bezpečnostního činitele má Čína v současnosti téměř 90 námořních a pobřežních hlídkových lodí v blízkosti Tchaj-wanu, jižních japonských ostrovů a východního a jižního Čínského moře.

    Čína také zřídila sedm dočasně rezervovaných zón vzdušného prostoru na východ od provincií Fu-ťien a Č-ťiang, které se nacházejí na jihovýchodním pobřeží Číny. Aktivita ČLOA pravděpodobně souvisí s cestou tchajwanského prezidenta Laj Čching-teho po Pacifiku včetně zastávek na Havaji a v americkém teritoriu Guam.

    „Čína nemá právo provádět jakékoli narušování nebo donucovací akce ve vodách Tchaj-wanu,“ uvedla Tchaj-pej a zdůraznila, že má právo přijmout odpovídající opatření.

    Zdroj: Reuters (Velká Británie)

    16:22
    Turecká operace v severní Sýrii

    USA a Turecko úzce spolupracují na řešení situace v Sýrii

    Spojené státy americké plně spolupracují s Tureckem ohledně vývoje v Sýrii.

     Americký ministr obrany Lloyd Austin, ředitel americké zpravodajské služby CIA Bill Burns a ministr zahraničí Antony Blinken jednali se svými tureckými protějšky.

    Podle amerického představitele, který si přál zůstat v anonymitě, tato spolupráce přináší konstruktivní výsledky. Prioritou obou stran je budování „nové Sýrie“ a odklon od režimu Bašára Asada. Organizace Haját Tahrír aš-Šám (HTS) bude hrát klíčovou roli při zavedení nové vlády. USA mají zájem s ní spolupracovat.

    Zdroj: Türkiye Today(Turecko)

    6. 12. 2024

    23:40
    Admirál Tony Radakin, šéf britských ozbrojených sil

    Třetí jaderný věk ohrožuje Západ, varuje šéf britských ozbrojených sil

    Svět je na prahu třetího jaderného věku, v němž Británii ohrožuje řada nepřátel, včetně Ruska, varoval šéf ozbrojených sil admirál Tony Radakin.

    Mezi hrozby, kterým Západ čelí, patří podle něj „hrozby taktické jaderné použitelnosti“ ze strany Ruska, hromadění jaderných zbraní v Číně, neschopnost Íránu spolupracovat na jaderné dohodě a nezvyklé chování Severní Koreje.

    Navzdory těmto varováním však admirál Radakin řekl, že existuje pouze vzdálená šance, že Rusko přímo zaútočí nebo napadne Velkou Británii, pokud obě země vstoupí do války.

    Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin je si vědom britského jaderného arzenálu. Radakin znovu potvrdil závazek zvýšit výdaje na obranu a zdůraznil, že cena na obranu a odstrašování je vždy nižší než náklady spojené s nestabilitou a konfliktem.

    Vláda se zavázala zvýšit výdaje na obranu na 2,5 % HDP, ale odmítla sdělit, kdy tohoto cíle dosáhne. Vyšší výdaje na obranu by byly politicky kontroverzní, protože by znamenaly omezení prostředků pro jiné veřejné priority, jako jsou zdravotnictví a školství.

    Zdroj: BBC news (Velká Británie)

    23:17
    Záběry z bojů v syrském městě Homs

    Syrská armáda se stahuje z klíčového města Hamá

    Syrská státní média oznámila, že vládní síly se stahují z města Hamá kvůli postupu rebelů, což představuje další velkou výzvu pro prezidenta Bašára al-Asada a jeho podporovatele v Rusku a Íránu. Vládní jednotky se stáhly na pozice mimo středosyrské město.

    Tato zpráva přišla několik hodin poté, co opoziční bojovníci, vedení skupinou Hayat Tahrir al-Sham (HTS), tvrdili, že vstoupili do města a útočili směrem k jeho centru. Syrská armáda uvedla, že se její jednotky stáhly, poté co povstalci prolomili vládní obranu v Hamá.

    Armáda obvinila opoziční skupiny z použití sebevražedných útoků k narušení vládních linií.

    Hamá je čtvrté největší město Sýrie a leží mezi hlavním městem Damašek na jihu a Aleppem, druhým největším městem Sýrie, na severu. Aleppo padlo po rychlé rebelské ofenzívě 29. listopadu.

    Hamá bylo jedním z mála velkých měst, které po revoluci v roce 2011 proti Asadově vládě nepadlo do rukou protivládních sil. Ofenzivu rebelů vedou HTS a skupina syrských milicí podporovaných Tureckem, známá jako Syrská národní armáda.

    Zdroj: ABC news (USA)

    23:03
    Expozice čínského zbrojního průmyslu na veletrhu IDEX v Emirátech

    Čínská vojenská a soukromá bezpečnost proniká do Afriky

    Peking rozšířil svou ekonomickou a politickou stopu v Africe a spoléhá na vlastní bezpečnostní řešení, aby chránil zájmy v nestabilních zemích. Čína úzce propojuje svou globální bezpečnostní expanzi se svou ekonomickou strategií, přičemž se soustředí zejména na oblasti Maghrebu a Sahelu v Africe.

    Tento vztah má historické kořeny, přičemž Čína začala v těchto regionech působit již v 50. letech 20. století, podporující národní hnutí a úsilí o dekolonizaci. V novém tisíciletí čínské ekonomické a politické investice v této oblasti výrazně vzrostly.

    Sázky pro Čínu jsou značné, zejména ve srovnání s Ruskem, které se primárně zaměřuje na obchod se zbraněmi, vojenskou podporu místních vlád a využívání přírodních zdrojů – aktivity, které přispěly k nestabilitě v regionu. Naproti tomu Peking usiluje o stabilní Afriku, která podporuje významné střednědobé až dlouhodobé investice.

    Podle studie Rand z roku 2022 čínské bezpečnostní společnosti působí v několika afrických zemích, včetně Demokratické republiky Kongo, Guineje, Keni, Libye, Mali a Somálska.

    Rozšiřující se přítomnost Číny v Africe přinesla i značné problémy. Například mezi lednem a únorem 2011 bylo z Libye evakuováno více než 35 000 čínských občanů kvůli občanské válce. V lednu 2012 bylo v Súdánu zachráněno 29 čínských dělníků, poté, co je zajala rebelská skupina.

    Zdroj: GIS Reports (Lichtenštejnsko)

    22:55
    Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

    Lavrov je otevřený jednat s Trumpem, trvá ale na ruských „červených liniích“

    Rusko je ministra zahraničí Sergeje Lavrova otevřené jednání s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale použije veškeré prostředky, aby zabránilo Washingtonu a jeho spojencům porazit ho na Ukrajině.

    Lavrov vyzval Západ, aby bral ruské „červené linie“ vážně, a mluvil pozitivně o Trumpovi, který se příští měsíc vrátí do Bílého domu. „Tato válka rozhodně není něco, co bychom chtěli.

    Rádi bychom měli normální vztahy se všemi našimi sousedy, samozřejmě... zejména s velkou zemí, jako jsou Spojené státy,“ uvedl Lavrov.

    Lavrov také dodal, že ruské odpálení nové hypersonické střely středního doletu nazvané Orešnik na ukrajinské město minulý měsíc bylo signálem, který Západ musí brát vážně. Jeho komentáře byly součástí ruské diplomacie, jejímž cílem bylo odradit Washington od další podpory Ukrajiny, a zároveň vyjádřit otevřenost jednání.

    Zdroj: Reuters (Velká Británie)

    22:36
    Mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

    Paraguay vyhostil čínského vyslance za nátlak kvůli Tchaj-wanu

    Paraguay vyhostil čínského vyslance za údajné vměšování do vnitřních záležitostí a naléhání na tento jihoamerický stát, aby přerušil dlouholeté přátelství s Tchaj-wanem. Čínskému diplomatovi bylo dáno 24 hodin na opuštění země.

    Paraguayské ministerstvo zahraničních věcí ve stručném prohlášení oznámilo, že zrušilo vízum Xu Wei, vysokému čínskému diplomatovi pro Latinskou Ameriku, který byl v Paraguayi na výročním zasedání UNESCO.

    Den předtím se Xu objevil na Kongresu v hlavním městě Asunción, kde vyvolal diplomatické napětí tím, že vyzval Paraguay k přerušení vztahů s Tchaj-wanem.

    Paraguay je jediným státem v Jižní Americe a jedním z pouhých 12 zemí na světě, které uznávají Tchaj-wan jako stát. V posledních letech čtyři latinskoamerické země – Honduras, Panama, Dominikánská republika a Salvador – přerušily styky s Tchaj-wanem ve prospěch Pekingu, jehož princip jedné Číny nutí země vybrat si mezi plnými diplomatickými vztahy s Čínou nebo Tchaj-wanem.

    Zdroj: CNN (USA)

    5. 12. 2024

    12:03
    Letoun MiG-21 LanceR rumunských vzdušných sil

    Jak by rumunské prezidentské volby mohly ovlivnit NATO?

    Rumunsko je vojenská mocnost, a proto riziko, že by se jeho prezidentem stal proruský Calin Georgescu, skeptický k NATO, mate Alianci.

     Země je již dvě desetiletí členem NATO a hostí spojeneckou leteckou základnu. Mimo to hraničí s Ukrajinou, hledí přes Černé moře na Ruskem okupovaný Krym a hostí americký systém protiraketové obrany Aegis Ashore v Deveselu, kde působí rumunské i americké síly.

    Tyto mezinárodní vazby však odsuzuje Georgescu, který vedl kampaň za ukončení rumunské pomoci Ukrajině a vyzval k „ruské moudrosti“ při utváření zahraniční politiky. Zároveň Georgescu trvá na tom, že nechce Rumunsko vyvést z Aliance.

    Rumunsko se profiluje jako jeden z hlavních regionálních bezpečnostních hráčů Aliance. Tato země patří mezi státy NATO s nejvyššími vojenskými výdaji, provozuje bojové letouny F-16, nakupuje z Ameriky bojové tanky M1 Abrams a má za cíl otevřít jednu z největších leteckých základen NATO. Nasadila také vojáky do Iráku a Afghánistánu.

    Zdroj: Politico(USA)

    12:00
    Výškový dům v Kyjevě po zásahu raketou (26. února 2022)

    „Rusko ve válce na Ukrajině používá zimu jako zbraň,“ uvedl šéf NATO

    Šéf NATO Mark Rutte varoval, že Rusko ve své válce na Ukrajině opět používá přicházející zimu jako zbraň.

    Rutte před jednáním s ministry zahraničí NATO v Bruselu zdůraznil, že prioritou je ochrana ukrajinské energetické infrastruktury a zajištění, aby ukrajinské síly měly dostatečnou protivzdušnou obranu nezbytnou k obraně proti ruským útokům. Každá další pomoc Ukrajině je tedy vítána.

    Kromě války na Ukrajině ministři zahraničí diskutovali také o tom, co Rutte označil za „eskalující kampaň“ ruských nepřátelských akcí vůči zemím NATO, včetně sabotáží a kybernetických útoků.

    Zdroj: Voice of America(USA)

    11:59
    Japonské námořnictvo.

    Japonská armáda monitoruje ruskou ponorku spatřenou poblíž Tchaj-wanu

    Japonská armáda oznámila, že vyslala sledovací letoun a námořní loď poté, co spatřila ruskou ponorku u pobřeží jihozápadního ostrova poblíž Tchaj-wanu.

     Podle japonského štábu byla ruská ponorka třídy Kilo zaznamenána 50 kilometrů jižně od ostrova Yonaguni, nejzápadnějšího území Japonska, které se nachází na východ od Tchaj-wanu.

    Ponorka se pohybovala severovýchodním směrem mezi Yonaguni a nedalekým ostrovem Iriomote v doprovodu ruského námořního plavidla. Jednalo se o první pozorování ruské ponorky v těchto vodách. Japonské síly sebeobrany (SDF) nasadily bojové podpůrné plavidlo a sledovací letoun P-3 k provádění varovných a průzkumných operací. Ruské válečné lodě přitom nenarušily teritoriální vody Japonska.

    K incidentu došlo pouhý den poté, co filipínská armáda nahlásila pozorování ruské ponorky třídy Kilo v Jihočínském moři. Japonsko je stále více znepokojeno rozšiřující se vojenskou přítomností Číny v blízkosti svých vod a vzdušného prostoru, a proto výrazně posílilo svou obranu v oblasti zahrnující strategicky důležité vzdálené ostrovy.

    Zdroj: Euronews(Francie)

    11:56
    Singapore Air Show. Black Eagles Aerobatic Team (Republic of Korea Air Force)...

    Junův debakl stanného práva je návratem do historie vojenské diktatury Jižní Koreje

    Jihokorejský prezident Jun Suk-jol čelil parlamentu na základě jeho obvinění poté, co poslal do ulic Soulu těžce ozbrojené síly a náhle vyhlásil stanné právo.

     Opoziční strany podaly návrh na impeachment jen několik hodin poté, co parlament jednomyslně odhlasoval zrušení prezidentovy deklarace. To přinutilo prezidenta zrušit stanné právo přibližně šest hodin po jeho vyhlášení.

    Během napjatých a šokujících hodin pod stanným právem obklíčily parlament těžce ozbrojené síly podporované armádními vrtulníky a obrněnými vozidly. Zákonodárci museli šplhat po zdech, aby se dostali do budovy, a odráželi vojáky pomocí hasicích přístrojů. Jun nařídil stanné právo bez varování v projevu, který pronesl večer před akcí. Ve svém projevu slíbil eliminovat „protistátní“ síly, které podle něj připravují povstání, a obvinil hlavní opoziční strany z podpory rivala země, Severní Koreje.

    Na konci 80. let měla Jižní Korea řadu autoritářských vůdců, kteří se opakovaně dovolávali hrozby ze strany Severní Koreje, když se snažili potlačit domácí disidenty a politické oponenty. Po Junově šokujícím oznámení se okamžitě objevila tvrzení, že vyhlášení nouzového stavu bylo spíše reakcí na politické zápasy neoblíbeného prezidenta. Jun je ve sporu s nepřátelským parlamentem a je zapleten do skandálu s překupnictvím vlivu, který se týká jeho i jeho manželky.

    Zdroj: France 24(Francie)

    11:51
    Německý parlament.

    Německé ministerstvo nemůže potvrdit zprávy o incidentu v Baltském moři s Ruskem

    Mluvčí německého ministerstva obrany nemůže potvrdit zprávy médií o incidentu mezi vrtulníkem německé armády a ruskou lodí v Baltském moři.

     Podle německé tiskové agentury měla posádka ruské lodi vystřelit na německý vrtulník signální munici. Vrtulník byl údajně na průzkumné misi. Na dotaz ohledně těchto zpráv během pravidelné tiskové konference mluvčí ministerstva obrany uvedl, že incident nemůže potvrdit.

    Na zprávy německých médií nepřišla žádná okamžitá reakce z Ruska. Na platformě sociálních médií X německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock v návaznosti na tiskové zprávy uvedla, že Rusko rozšiřuje své hybridní útoky v oblasti Baltského moře, a zdůraznila, že NATO v důsledku toho posílí monitorování a ochranu kritické infrastruktury.

    Zdroj: Reuters(Velká Británie)

    4. 12. 2024

    0:03
    Estonské jednotky během cvičení NATO v Polsku

    V Estonsku začalo mnohonárodní vojenské cvičení NATO

    V Estonsku v první polovině prosince proběhne dvoutýdenní mezinárodní vojenské cvičení Pikne (estonsky „blesk“), do kterého se kromě estonských jednotek zapojí i jednotky z dalších států Severoatlantické aliance včetně Francie, Velké Británie, USA a Lotyšska.

     Cvičení se zaměřuje na rychlé přesuny a společnou obranu území NATO. „Francouzské síly procvičují schopnost rychle nasadit jednotky do Estonska po moři a vzduchem a společně s námi a dalšími spojeneckými jednotkami bránit území NATO,“ uvedl plukovník Janno Märk, náčelník štábu estonské divize – hlavní bojové síly estonské armády.

    Dodal, že Estonsko má s ozbrojenými silami Francie, Velké Británie a USA dlouholeté zkušenosti z krizových oblastí, což nyní přenáší do obrany vlastního území. Cvičení se účastní přibližně dva tisíce vojáků, přičemž hlavní část aktivit probíhá na severu a severovýchodě Estonska a ve Finském zálivu.

    První týden je zaměřen na nasazení jednotek a bojové aktivity, druhý pak na ostré střelby ve výcvikovém prostoru. Cvičení Pikne je součástí NATO Vigilance Activity Brilliant Eagle, jež testuje mobilitu a spolupráci spojenců v baltském regionu. NATO udržuje v Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Polsku mnohonárodní bojové skupiny v rámci alianční obrany.

    Zdroj: NEWS.AZ (Ázerbájdžán)

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media