natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  16:11
  Raketové silo. Ilustrační foto.

  Stoltenberg: NATO diskutuje o uvedení jaderných zbraní do pohotovosti

  Severoatlantická aliance jedná o rozmístění dalších jaderných zbraní, jejich vyjmutí ze skladů a uvedení do pohotovostního režimu, a to kvůli rostoucí hrozbě ze strany Ruska a Číny. Informoval o tom generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  „Cílem NATO je samozřejmě svět bez jaderných zbraní, ale dokud budou existovat, zůstaneme jadernou aliancí, protože svět, kde by Rusko, Čína a Severní Korea měly jaderné zbraně a NATO ne, by byl nebezpečnější svět,“ uvedl Stoltenberg.

  Mezi členy Aliance proto probíhají konzultace o využití transparentní komunikace kolem jaderného arzenálu jako odstrašujícího prostředku.

  Dříve řekl, že jaderné zbraně jsou „nejvyšší bezpečnostní zárukou“ NATO a prostředkem k zachování míru.

  NATO, které převzalo větší roli při koordinaci dodávek zbraní Kyjevu, o zbraních veřejně mluví jen zřídka, ačkoli je známo, že USA rozmístily jaderné bomby na několika místech v Evropě.

  Zdroj: Reuters(Velká Británie)

  16:08
  Letouny F-35 amerického letectva na Hillově základně v Utahu

  Zbrojařské firmy nabírají zaměstnance rekordní rychlostí

  Světové zbrojařské společnosti aktuálně nabírají nejvíce zaměstnanců od konce studené války, protože se snaží uspokojit rostoucí poptávku po vojenských zakázkách.

  Průzkum The Financial Times zjistil, že dvacet velkých amerických a evropských firem plánuje přijmout desítky tisíc nových zaměstnanců.

  Tři největší američtí dodavatelé Lockheed Martin, Northrop Grumman a General Dynamics shánějí téměř 6 tisíc pracovníků, zatímco dalších deset společností plánuje navýšit pracovní síly o 37 tisíc lidí.

  „Od konce studené války se jedná o nejintenzivnější období pro obranný sektor s nejvyšším nárůstem objemu zakázek v poměrně krátkém časovém období,“ uvedl generální tajemník evropského obchodního sdružení pro letecký a obranný průmysl ASD Jan Pie.

  Nábor ovlivňují nejen zvýšené vojenské výdaje a geopolitické napětí, ale i nedostatek kvalifikovaných pracovníků v důsledku pandemie a konkurence s technologickými firmami. Společnosti hledají zaměstnance napříč všemi obory. Poptávka je po inženýrech, vývojářích softwaru, analyticích kybernetické bezpečnosti, svářečích i mechanicích.

  Zdroj: The Financial Times(Velká Británie)

  16:06
  Ukrajinská armáda na Donbase

  Dánsko jako první člen NATO investuje do výroby zbraní na Ukrajině

  Dánská vláda podepsala memorandum o nákupu zbraní a vybavení od ukrajinských výrobců, a stala se tak prvním členem Severoatlantické aliance, který s takovou investicí souhlasil.

  Dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen se v rámci 23. zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny v Bruselu setkal se svým ukrajinským protějškem Rustemem Umerovem a nizozemskou ministryní obrany Kaisou Ollongrenovou.

  „To dokazuje, že ukrajinský obranný průmysl je připraven spolupracovat na mezinárodní úrovni a je schopen splnit nejvyšší standardy,“ uvedl Umerov.

  Podepsán byl rovněž dopis o záměru, který zahajuje spolupráci mezi Ukrajinou a Nizozemskem na podporu kyjevského obranného průmyslového komplexu.

  Dříve dánské ministerstvo obrany přislíbilo Ukrajině nový balíček vojenské pomoci ve výši 313 milionů dolarů, který zahrnoval 28,5 milionu dolarů určených na nákupy ukrajinského obranného průmyslu.

  Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

  16:04
  Slovenský premiér Peter Pellegrini

  Slovensko: nový prezident zdůraznil klíčovou roli NATO

  Nový slovenský prezident Peter Pellegrini ve svém prvním oficiálním rozhovoru vyzdvihl význam Severoatlantické aliance a „ochranného deštníku“ Evropské unie pro bezpečnost země.

  „Slovensko je příliš malé na to, aby se dokázalo bránit případné agresi. Proto nám NATO poskytuje ochranný deštník, díky kterému se cítíme bezpečněji. Tak to musí z geopolitického hlediska zůstat i do budoucna,“ řekl Pellegrini.

  Během prezidentské kampaně se však Pellegrini nevyhýbal proruské rétorice a svého soupeře Ivana Korčoka vykreslil jako „válečného štváče“, který by v případě zvolení prezidentem poslal slovenské muže bojovat na Ukrajinu.

  Zdroj: Euractiv(Belgie)

  16:02
  Kanadská válečná loď v Arktidě

  NATO zdokonaluje sonary arktických ponorek

  Vědci Severoatlantické aliance zkoumají zvukové vlny v Arktidě, aby zlepšili schopnost Západu sledovat ruské ponorky.

  Cílem vědecké mise je pochopit, jak klimatické změny ovlivňují pohyb podmořských zvukových vln.

  Oceánografická loď italského námořnictva přepravuje tým vědců na polární frontu, kde se stýkají vody Atlantiku a Arktidy.

  Loď bude pod vodou šířit zvuky, které zachytí její hydrofony neboli mikrofony v moři. Oceánografické přístroje změří teplotu, slanost a tlak vody, tedy parametry, které ovlivňují rychlost, jakou se zvuk šíří vodou.

  Poznatky mají strategickou hodnotu, pokud jde o vývoj sonarů schopných odhalit nepřátelské ponorky. Umožňují také výrobu autonomních podvodních vozidel a identifikaci hladinových plavidel podle zvuku jejich vrtulí.

  „Změna klimatu by mohla vést buď ke zvýšení, nebo snížení intenzity akustických signálů vyzařovaných nebo odrážených ponorkami,“ uvedli vědci po provedených studiích v severním Atlantiku a Tichém oceánu.

  Zdroj: France24(Francie)

  14. 6. 2024

  17:26
  Odstřelovačský výcvik ukrajinských vojáků v Polsku

  NATO převezme část koordinace pomoci Ukrajině od USA

  Země Severoatlantické aliance se chystají podepsat nový plán, podle kterého by NATO mělo převzít koordinaci vojenské pomoci Ukrajině od Spojených států.

  Posun je vnímán jako prevence evropských spojenců vzhledem k možnosti, že by se bývalý americký prezident Donald Trump mohl po listopadových volbách vrátit do úřadu.

  Kontaktní skupina pro obranu Ukrajiny je pod kontrolou amerického ministerstva obrany.

  „Očekávám, že zítra ministři schválí plán bezpečnostní pomoci a výcviku NATO pro Ukrajinu, což je klíčový výstup pro summit NATO,“ uvedl před jednáním generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  Až 500 vojáků NATO se tak bude podílet na činnosti pracovní skupiny, v níž dosud dominovaly USA.

  Činnost zahrnuje koordinaci výcvikové pomoci přizpůsobením ukrajinských požadavků, přizpůsobení nároků na vybavení nabídkám dárců, přesun vybavení od dárců do logistických center na území NATO a plánování dlouhodobé transformace ukrajinské armády.

  Zdroj: Politico (USA)

  17:24
  Arménský premiér Nikol Pašinjan

  Arménie vystoupí z vojenské aliance vedené Ruskem

  Arménie opustí vojenskou alianci vedenou Ruskem.

   Potvrdil to arménský premiér Nikol Pašinjan a zároveň obvinil členy bloku, že se spolčují se znepřáteleným Ázerbájdžánem, aby proti Arménii rozpoutali válku.

  Pašinjan obviňuje ruskou Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti, že nedokáže ochránit Arménii před ázerbájdžánskou agresí. Pokud Moskva neposkytne větší záruky, Arménie blok opustí.

  Rusko je tradičním spojencem Arménie, ale jejich vztahy se v posledních měsících zhoršily, zatímco vazby Moskvy na Ázerbájdžán se prohloubily.

  „Rozhodneme se, kdy odejdeme, ale nevrátíme se,“ uvedl Pašinjan. „Ukázalo se, že členové aliance neplní své smluvní závazky, ale plánují proti nám válku s Ázerbájdžánem,“ dodal.

  K přerušení vztahů Arménie s Ruskem došlo poté, co Ázerbájdžán v září v jednodenní válce znovu dobyl Náhorní Karabach.

  V dubnu Arménie souhlasila s navrácením čtyř pohraničních vesnic Ázerbájdžánu, což obě země označily za významný krok k mírové dohodě. To však vyvolalo v Arménii nespokojenost.

  Zdroj: CNN (USA)

  17:23
  Čína (ilustrační foto)

  Čína: fanoušek vojenství si nechtěně zakoupil tajné armádní dokumenty

  Milovník vojenské historie z Číny objevil na recyklační stanici čtyři vyřazené knihy v hodnotě 85 centů.

  Jednalo se však o důvěrné vojenské dokumenty čínské armády.

  Čínské ministerstvo státní bezpečnosti o tom informovalo na sociálních sítích a pochválilo důchodce za to, že incident nahlásil.

  „Pan Zhang si uvědomil, že koupil čínská vojenská tajemství, a přinesl je domů,“ píše se v příspěvku, „ale kdyby je koupil někdo s postranními úmysly, následky by byly nepředstavitelné!“

  Příspěvky tohoto typu jsou zřejmě novou formou, jak se čínská státní bezpečnost snaží zaujmout nové publikum dramatickými příběhy. Cílem kampaně je nejspíše zvýšit povědomí o významu národní bezpečnosti v době, kdy roste konfrontace s USA a obě země se stále více obávají možné krádeže nebo předávání důvěrných a tajných informací.

  Zdroj: AP News(USA)

  17:21
  Vlajky Ukrajiny a Severoatlantické aliance

  Ministři obrany NATO schválili plán pomoci a výcviku pro Ukrajinu

  Ministři obrany Severoatlantické aliance přijali plán spolupráce, který nastiňuje bezpečnostní pomoc a podporu výcviku pro Ukrajinu.

  „Schválili jsme vůbec první plán spolupráce mezi NATO a Ukrajinou. Spojenci se připravují na schválení společného analytického výcvikového a vzdělávacího centra NATO-Ukrajina v Polsku,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  Ministři rovněž jednali o probíhajících iniciativách, jejichž cílem je přivést Ukrajinu ke členství v Alianci.

  Toto setkání je posledním jednáním před summitem NATO ve Washingtonu, který se uskuteční příští měsíc a během něhož mají vedoucí představitelé oznámit finanční podporu Ukrajině.

  Maďarsko oznámilo, že se nebude podílet na bezpečnostní pomoci a výcviku Ukrajinců. Slíbilo však, že návrh nebude vetovat, pokud nebude k účasti nuceno.

  Zdroj: Anadolu Agency(Turecko)

  13:58
  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.

  Stoltenberg: NATO se postaví ruským pokusům o sabotáž

  Severoatlantická aliance zaznamenala rostoucí počet „nepřátelských aktivit proti svým členům“.

   Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dodal, že cílem všech těchto akcí je podkopat podporu Ukrajině.

  Stoltenberg uvedl, že ministři obrany zemí NATO na zasedání v Bruselu budou diskutovat o plánech, jak ruské kampani čelit, a o „možnostech reakce“.

  Aliance chce posílit užší sdílení zpravodajských informací, zvýšit ochranu kritické infrastruktury a zavést „přísnější omezení pro ruský zpravodajský personál v celé Alianci“.

  Polsko, Německo, Velká Británie a Česko v posledních týdnech hlásily incidenty infiltrace, přičemž se odvolávaly na ruské vměšování.

  Podle představitelů NATO Rusko využívá tyto akce k nátlaku na Alianci, aby zastavilo dodávky zbraní na Ukrajinu.

  Zdroj: Deutsche Welle(Německo)

  13. 6. 2024

  21:13
  Německá armáda.

  Pistorius navrhuje zavedení nové formy dobrovolné vojenské služby v Německu

  Německý ministr obrany Boris Pistorus představil návrh na zavedení selektivní vojenské služby, která by mohla posílit vyčerpané ozbrojené síly a uspokojit odpůrce návratu branné povinnosti. Návrh je součástí posunu Německa směrem k razantnější zahraniční a obranné politice.

  Nová selektivní rekrutace by zahrnovala vyplnění dotazníku po dovršení 18 let, který posoudí vhodnost a zájem o vojenskou službu.

  Pro muže by byl dotazník povinný a pro ženy nepovinný. Podle dotazníků by bylo vybráno zhruba 10 % dotazovaných k výcviku základní vojenské přípravy.

  Výběr by se mohl potom ještě zúžit na ty nejvhodnější a nejmotivovanější kandidáty, kteří by nastoupili na šestiměsíční základní službu s možností prodloužení až na 17 měsíců. Navrhovaný model se podobá švédskému modelu zavedenému v roce 2018.

  Nový model má za cíl zvýšit počet mladých lidí, kteří nastoupí do dobrovolné vojenské služby z 10 tisíc na 15 tisíc. V současné době má německá armáda 180 tisíc profesionálních vojáků a 60 tisíc záložních vojáků.

  Celkovým cílem je navýšit počet profesionálních vojáků na 203 tisíc a dosáhnout navýšení záložních vojáků nejméně na dvojnásobek současného stavu.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  21:07
  Šéf NATO Jens Stoltenberg s maďarským premiérem Viktorem Orbánem

  Maďarsko nebude vetovat podporu NATO Ukrajině

  Maďarsko souhlasilo s tím, že nebude vetovat podporu Severoatlantické aliance Ukrajině. Premiér Viktor Orbán ale stanovil při setkání s generálním tajemníkem Jensem Stoltenbergem podmínku, že jeho vláda neposkytne žádné finanční ani vojenské prostředky pro jakoukoliv společnou pomoc.

  „Maďarsko dalo na dnešním jednání jasně najevo, že nechce blokovat rozhodnutí NATO, která jsou sdílena a prosazována ostatními členskými státy,“ uvedl Orbán po jednání se Stoltenbergem v Budapešti.

  „Tento postoj akceptuji,“ potvrdil Stoltenberg. To ovšem nemění nic na tom, že maďarská vláda stále víc podkopává snahu NATO a Evropské unie pomoci Ukrajině.

  Orbán prý brzdí také kroky směřující k nominaci odstupujícího nizozemského premiéra Marka Rutteho na příštího generálního tajemníka Aliance.

  Zdroj: Associated Press (USA)

  21:00
  Ruská invaze na Ukrajinu

  Válka Ruska s Ukrajinou urychluje globální klimatickou krizi, tvrdí studie

  Odhadované emise skleníkových plynů způsobené válkou na Ukrajině odpovídají zhruba 175 milionům tun oxidu uhličitého. Podle nové studie Iniciativy pro zúčtování válečných emisí skleníkových plynů (IGGAW) čelí Ruská federace rostoucímu účtu za klimatické reparace.

  Propočty IGGAW ukazují, že klimatická změna způsobená emisemi CO2 kvůli válce na Ukrajině má zatím finanční následky ve výši 32 miliard dolarů.

  Odhad vychází ze studie z roku 2022, podle níž se společenské náklady na uhlík pohybují v hodnotě 185 dolarů na jednu tunu CO2.

  Zdroje: The Guardian (Velká Británie)/New Scientist (Velká Británie)

  20:42
  Íránský bezpilotní letoun Mohajer-6

  Existují důkazy o dodávkách dronů z Íránu a Emirátů ve válce v Súdánu

  Írán a Spojené arabské emiráty byly obviněny z porušování zbrojního embarga Organizace spojených národů. Údajně dodávají bezpilotní letouny súdánské armádě a polovojenským Jednotkám rychlé podpory (RSF). Tyto strany proti sobě bojují ve občanské válce, trvající už 14 měsíců

  Zpravodajství BBC se snaží shromáždit důkazy, které potvrzují tvrzení o dodávkách bezpilotních letounů.

  Súdán dřív dlouhodobě vojensky s Íránem spolupracoval, ale vztahy spolu ukončili v roce 2016 kvůli konfliktu mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Od začátku občanské války v Súdánu súdánská armáda obnovila vztahy s Teheránem.

  Podle odborníka na drony a vedoucího projektu Humanitární odzbrojení nizozemské mírové organizace PAX Wima Zwijnenburga několik satelitních snímků a video na platformě X dokazují, že súdánská armáda využívá íránské drony.

  Mezitím už na začátku války kolovaly důkazy, že RSF používá kvadrokoptéry vyrobené z komerčních komponentů. Odborník na zbraně z Amnesty International Brian Castner si myslí, že jsou dodávány z Emirátů.

  Dalším důkazem je zpráva OSN předložená Radě bezpečnosti, která vypovídá o pozorování civilních letadel, která údajně přepravovala zbraně ze SAE do rukou RSF. Emiráty takové tvrzení popírají.

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  20:31
  Výroba dělostřelecké munice

  Výbuch v polské zbrojní továrně si vyžádal jednoho mrtvého

  V továrně na zbraně Mesko ve městě Skarżysko-Kamienna na jihovýchodě Polska došlo k výbuchu. Při výbuchu vypukl požár, při kterém zahynul jeden zaměstnanec a několik dalších bylo zraněno. K události došlo v sekci raketového paliva.

  Příčina výbuchu se vyšetřuje. Továrna, kterou vlastní státní Polsko Grupa Zbrojeniowa, vyrábí obranné produkty, protitankové střely a střelivo do ručních zbraní.

  Polsko poskytlo Ukrajině rozsáhlou vojenskou podporu a výrazně zvýšilo výrobu pro mnoho místních zbrojních továren.

  Zdroj: Euronews (Francie)

  12. 6. 2024

  18:48
  Maďarští vojáci s protiletadlovým raketovým kompletem MISTRAL

  Estonsko pošle Ukrajině protivzdušnou obranu krátkého dosahu

  Estonsko dodá Ukrajině vojenskou pomoc ve formě raketových systémů protivzdušné obrany krátkého dosahu typu Mistral a rakety.

   Přesné množství nebylo z bezpečnostních důvodů zveřejněno. Podle estonského ministra obrany Hannoa Pevkura Ukrajina naléhavě potřebuje protivzdušnou obranu, aby se mohla bránit brutální agresi Ruska. Estonsko balíček pomoci sestavilo tak, aby byl přínos pro Ukrajinu co největší, aniž by byla ohrožena estonská bojová připravenost.

  Zdroj: EER News (Estonsko)

  18:46

  USA a Polsko pomohou Ukrajině v boji proti dezinformacím

  Spojené státy americké a Polsko tento týden ve Varšavě zahájily činnost nové mnohonárodnostní skupiny, jejímž cílem je čelit ruským dezinformacím týkajícím se války na Ukrajině.

  Mezi zúčastněnými zeměmi jsou Ukrajina, Kanada, Finsko, Francie, Německo, Itálie, Lotyšsko, Litva, Polsko a Slovinsko. K iniciativě se připojí také Severoatlantická aliance a Evropská služba pro vnější činnost.

  Iniciativa dostala název Ukrajinská komunikační skupina (UCG). „UCG bude sdružovat podobně smýšlející partnerské vlády s cílem koordinovat zprávy, podporovat přesné informování o ruské invazi v plném rozsahu, zesilovat ukrajinské hlasy a odhalovat manipulace Kremlu,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

  Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

  18:44
  Šéf NATO Jens Stoltenberg

  Stoltenberg v Maďarsku kvůli rozporuplné podpoře Ukrajiny

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg je na návštěvě v Maďarsku v době, kdy maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že se snaží předefinovat podmínky členství své země v NATO kvůli nesouhlasu s vojenskou podporou Ukrajiny.

   Maďarsko už dříve požádalo o výjimku z vojenské podpory Ukrajině, protože na začátku ruské invaze vyhlásila Orbánova vláda vojenskou neutralitu. Budapešť podporuje Kyjev pouze humanitární pomocí.

  Budapešť od začátku války nesčetněkrát zkomplikovala politická rozhodnutí přijatá i na úrovni Evropské unie týkající se vojenské pomoci, balíčků sankcí a budoucího členství Ukrajiny v bloku. V současnosti zdržuje úhradu více než šesti miliard eur v rámci programu EU na vojenské dodávky Ukrajině, přestože za ně neplatí. Jednání Maďarska v EU způsobuje rozkol mezi ním a ostatními členskými státy. „Podívali jsme se na to a asi 41 % rezolucí EU o Ukrajině bylo blokováno Maďarskem,“ řekl litevský ministr zahraničí Gabrelius Landsbergis.

  Zdroj: Euractiv (Belgie)

  18:42
  Nizozemská válečná loď Rotterdam doprovází nákladní loď MV Orna, kterou po dvou

  Čínská armáda ohrozila nizozemskou vojenskou loď prosazující sankce OSN vůči Severní Koreji, tvrdí Nizozemsko

  Nizozemská vojenská loď byla ve Východočínském moři ohrožována čínskými vojenskými letadly.

  Je tak další zemí, která obvinila pekingské síly z potenciálně nebezpečných střetů v mezinárodních vodách.

  „Dvě čínské stíhačky několikrát kroužily kolem lodě Tromp, zatímco se k jejímu námořnímu hlídkovému vrtulníku přiblížily dva čínské vojenské letouny a vrtulník,“ uvedlo nizozemské ministerstvo obrany.

  Loď Tromp operovala ve Východočínském moři na podporu mnohonárodní koalice prosazující sankce Organizace spojených národů vůči Severní Koreji známé jako Pacifická bezpečnostní námořní výměna (PSMX).

  Zdroj: CNN (USA)

  18:40
  Cvičení ZAPAD 2013

  Ruská plavidla na cestě na Kubu provádějí raketová cvičení v Atlantském oceánu

  Podle ruského ministerstva obrany čtyři ruské lodě, včetně ponorky s jaderným pohonem, provedly na cestě na Kubu raketové cvičení v Atlantském oceánu.

   Cvičení ponorky Kazaň a vojenské lodi Admirál Gorškov zahrnovalo střelbu vysoce přesnými raketami na falešné nepřátelské cíle ve vzdálenosti více než 600 kilometrů.

  Loď Admirál Gorškov prováděla i nácvik odražení leteckého útoku. Cestu čtyř ruských plavidel na Kubu bedlivě sledují Spojené státy americké. USA nepovažují cvičení Ruska v Karibiku za hrozbu, ale americké námořnictvo bude cvičení po celou dobu monitorovat.

  Zdroj: Al Džazíra (Katar)

  11. 6. 2024

  16:27
  Ukrajinští vojáci vztyčují vlajku v osvobozené osadě Vysokopillia v oblasti...

  Ukrajina měla zasáhnout ruskou stíhačku Su-57 na základně nedaleko Volgogradu

  Ukrajina tvrdí, že zasáhla ruskou stíhačku Su-57 na letecké základně Achtubinsk, která se nachází necelých 600 kilometrů od frontových linií.

  Úspěšný zásah Su-57 by znamenal první takový útok na tento moderní letoun.

  Satelitní snímky sdílené ukrajinskou obrannou zpravodajskou agenturou GUR ukazují Su-57 s černými stopami po sazi, popelu a krátery na betonové ploše, což by naznačovalo zničení v důsledku požáru.

  Proruský vojenský bloger Fighterbomber útok potvrdil a podotýká, že na operaci se měl podílet ukrajinský dron. Stíhací letoun Su-57 je model páté generace, kterých mají Rusové velmi málo. Loni byl jejich arzenál rozšířen o zhruba deset těchto strojů a dalších 76 kusů by mělo být dodáno do roku 2028.

  Tento útok jasně demonstruje ukrajinské snahy o používání na dálku řízených dronů pro zasažení cílů hluboko na území Ruska. Ruské ministerstvo obrany incident nekomentovalo.

  Zdroj: Al- Džazíra (Katar)

  16:25
  Čínský letoun J-20

  USA: Čína se snaží rekrutovat bývalé vojenské piloty ze Západu

  Spojené státy a jejich zpravodajští partneři z aliance Five Eyes vydali společné varování, že Čína zesiluje snahy o nábor bývalých vojenských pilotů ze západních zemí.

   Ti mají sloužit mj. jako školitelé pro čínské letce. Aliance zpravodajských služeb Five Eyes zahrnuje krom Spojených států také Velkou Británii, Kanadu, Austrálii a Nový Zéland.

  Peking se dlouhodobě snaží o zlepšení svých schopností ve vzduchu a vnímá západní piloty jako klíčové pro zlepšení svých vojenských schopností, zejména v přípravě na možný pokus o invazi na Tchaj-wan. Tito piloti mohou Číně poskytnout cenné poznatky o západních bojových taktikách a vhled do technických aspektů západních strojů, včetně operací s letadlovými loděmi.

  Varování Five Eyes také zdůrazňuje, že Čína využívá soukromé společnosti, často skryté ve třetích zemích, jako jsou Jihoafrická republika a Singapur, k oslovování západních pilotů s lukrativními smlouvami. Navzdory krokům západních vlád snažících se zamezit úniku informací prostřednictvím bývalých příslušníků ozbrojených složek, jakými byly sankce na společnosti ve třetích zemích, se čínskému vedení podařilo svou strategii přizpůsobit.

  Tento problém se stal výraznějším a viditelnějším v průběhu posledních let, zejména v souvislosti se zvyšujícím se napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem. Vysoce postavení američtí úředníci jsou si podle svých slov vědomi rizik pro národní bezpečnost.

  Zdroj: CNN(USA)

  15:25
  Maďarský premiér Viktor Orbán.

  Maďarský prezident se nezúčastní summitu Bukurešťské devítky

  Maďarský prezident Tamas Sulyok vynechá summit Bukurešťské devítky v Rize.

  Stane se tak poprvé od založení tohoto formátu východoevropských zemí v roce 2015, že summit nebude mít společné prohlášení všech devíti představitelů.

  Namísto toho vydá společné prohlášení Lotyšsko, Rumunsko a Polsko. Absence Maďarska poukazuje na napětí v rámci skupiny, zejména na sympatie maďarského premiéra Viktora Orbána k Rusku a odmítání vojenské pomoci Ukrajině. Prezidentská kancelář Tamase Sulyoka nicméně potvrdila, že Maďarsko bude na setkání B9 zastupovat jeho velvyslanec v Lotyšsku.

  Summitu unikátního formátu B9 v Rize ze zúčastní také končící generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, což podtrhuje jeho celkový význam.

  Zdroj: Euractiv(Belgie)

  15:08
  Letoun F-15 japonských vzdušných sil

  Americký diplomat: USA potřebují Japonsko pro posílení vojenské výroby

  Americký velvyslanec v Japonsku zdůraznil důležitost japonské pomoci při posilování vojenské výroby, aby byly obě země schopné čelit strategickým výzvám v Evropě a Asii.

  S rostoucím napětím na Blízkém východě, na Ukrajině a v jihovýchodní Asii je americký obranný průmysl přetížen. V neděli zahájily Spojené státy a Japonsko jednání o vojenské průmyslové spolupráci v rámci Fóra pro obrannou průmyslovou spolupráci, které bylo založeno v dubnu lídry obou zemí.

  Diskuse budou mj. zahrnovat opravy námořních plavidel poblíž Japonska, aby se uvolnily americké loděnice pro výrobu dalších vojenských lodí. Další oblasti spolupráce mohou zahrnovat opravy letadel, výrobu raket a posilování odolnosti logistických řetězců.

  Tokio a Washington již spolupracují na výrobě protiraketových obranných interceptorů a Japonsko také souhlasilo s dodávkou protiraketových obranných systémů Patriot PAC3 do Spojených států.

  Zdroj: VOA News(USA)

  15:05
  Jeden ze symbolů ukrajinské Oděsy, pomník někdejšího guvernéra - vévody de...

  Šéf ukrajinské agentury pro obnovu země rezignoval

  Šéf Státní agentury pro obnovu a rozvoj infrastruktury Ukrajiny Mustafa Najem rezignoval a obvinil vládu z podkopávání snah jeho podřízených o rekonstrukci země v době války.

   Tato rezignace je další v sérii významných personálních změn, které otřásly důvěrou západních partnerů podporujících Ukrajinu. Najem tvrdí, že mu premiér Denys Šmyhal zamítl účast na konferenci o obnově Ukrajiny v Berlíně.

  Najemův odchod spolu s rezignací dalších dvou vysokých úředníků vyvolává obavy o schopnost Ukrajiny chránit svoji kritickou infrastrukturu během pokračujících ruských útoků. Následuje též po odvolání bývalého ministra infrastruktury Oleksandra Kubrakova, který měl úzké vazby s lidmi ve Washingtonu. Západní diplomaté a někteří ukrajinští představitelé vyjádřili frustraci nad těmito změnami, které vnímají jako distruptivní a oslabující důvěru v ukrajinskou vládu.

  Politická rivalita je uváděna jako hlavní příčina těchto změn, přičemž ale tamní vláda tvrdí, že Najemova cesta byla zamítnuta kvůli jiné důležité schůzce v Kyjevě. Najem uvedl, že rezignoval kvůli systémovým problémům a překážkám, které mu bránily v efektivním řízení úřadu. Jeho odchod spolu s odvoláním Kubrakova signalizuje vnitřní nesoulad, který může negativně ovlivnit západní podporu a spolupráci.

  Diplomaté ze Spojených států, Německa, Francie a dalších zemí Evropské unie veřejně podpořili Kubrakova a zdůraznili důležitost stabilního vedení pro rekonstrukci Ukrajiny.

  Zdroj: Financial Times(Velká Británie)

  10. 6. 2024

  18:00
  17:58
  Voják německých ozbrojených sil.

  Německo bude potřebovat o 75 tisíc víc vojáků

  Německo potřebuje nejméně 75 tisíc dalších vojáků, aby splnilo nové závazky vůči Severoatlantické alianci.

  Ty jsou přizpůsobeny stále nepřátelštějšímu Rusku. Rekrutace nových 75 tisíc vojáků by mohla být problémem pro vládu, která se už potýká s tím, jak ufinancovat nárůst výdajů na obranu po začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. Německá vláda proto uvažuje o zavedení určité formy povinné vojenské služby.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  17:56
  Torpédoborec Smetlivij ruské Černomořské flotily

  Ruské vojenské lodě dorazí na vojenské cvičení na Kubě

  Čtyři ruské lodě, včetně ponorky s jaderným pohonem, dorazí do Havany na vojenské cvičení, které bude trvat od 12. června do 17. června.

   Podle kubánského ministerstva zahraničí ruské vojenské lodě nepředstavují žádnou hrozbu pro region a pro uspořádání cvičení se odvolává na historicky přátelské vztahy Havany s Moskvou.

  Cvičení je širší reakcí Ruska na americkou podporu Ukrajiny. Koná se v době, kdy ruský prezident Vladimir Putin naznačil, že by Moskva mohla podniknout asymetrické kroky jinde ve světě v rekci na rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině použít americké zbraně k úderům uvnitř Ruska.

  Zdroj: France24 (Francie)

  17:55
  Ukrajinský prezident Vodolymyr Zelenskyj, americký prezident Joe Biden, šéf...

  Biden se omluvil Zelenskému za zpoždění vojenské pomoci Ukrajině

  Americký prezident Joe Biden se veřejně omluvil ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému za několikaměsíční zpoždění vojenské pomoci.

   „Omlouvám se za týdny, kdy jsem nevěděl, co projde. Měli jsem problém s přijetím zákona o financování balíčku,“ řekl Biden a dodal, že balíček pomoci zdržela Republikánská strana v Kongresu.

  Zelenskyj během návštěvy Francie i nadále naléhá na západní představitele, aby poskytli větší pomoc. Ukrajina čelí nové ofenzivě ruských sil na východě země.

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (USA/ČR)

  17:53
  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v doprovodu šéfa NATO Jense...

  Ukrajina na summitu NATO očekává systémy Patriot a pokrok na cestě ke členství v NATO

  Prioritou členů Severoatlantické aliance, kteří se příští měsíc sejdou ve Washingtonu, bude pomoc Ukrajině, vojenský výroba a obranný rozpočet.

   Na summitu NATO bude Ukrajina v centru pozornosti a Kyjev má jistá očekávání.

  „Kyjev plánuje využít summitu k prosazení konkrétních a praktických iniciativ, které by zajistily spolehlivé systémy protiletadlové a protiraketové obrany na celém území Ukrajiny,“ uvedla ministryně pro evropskou a euroatlantickou integraci Olha Stefanišyna.

  „Dostatečný počet systémů Patriot by pomohl zajistit ochranu měst a kritické infrastruktury a také by byl klíčovým prvkem pro přežití v nadcházející zimě,“ dodala Stefanišyna.

  Kyjev na červencovém summitu neočekává oficiální pozvání ke vstupu do NATO, ale zůstane na agendě, dokud nebude vyřešeno. Summitu ve Washingtonu se zúčastní i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  Zdroj: Politico (Belgie)

  7. 6. 2024

  17:50
  Ruský prezident Vladimir Putin

  Německo a Francie bojují o to, aby ruští oligarchové dostali svá auta

  Berlín a Paříž se staví proti snahám Evropské unie zastavit dovoz luxusních automobilů do Ruska přes Bělorusko.

  Sankce proti Minsku nejsou tak dalekosáhlé jako ty, které byly uvaleny na Moskvu od ruské invaze na Ukrajinu. Bělorusko je tak přestupní stanicí pro sankcionované zboží do Ruska.

  Vloni vzrostl dovoz automobilů z EU do Běloruska na 2,6 miliardy dolarů, což je více než čtyřnásobný nárůst oproti roku 2021, přičemž dvě třetiny zaujaly luxusní automobily.

  Diplomat Francie zdůraznil, že Paříž je pro „přísné sankce proti zemím, které obcházejí sankce“. Uvedl, že by se měly zaměřit „na zboží, které slouží ruskému válečnému úsilí“.

  Německý diplomat okomentoval situaci podobně tak, aby se EU zaměřila na zboží podporující válku.

  „Pokud přijmeme slabá opatření vůči Bělorusku, zatímco víme, že zboží přichází do Moskvy přes Minsk, je to trochu směšné,“ řekl anonymně jiný diplomat EU.

  Zdroj: Politico(USA)

  17:47
  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.

  Expediční síly NATO cvičí ochranu podmořské infrastruktury

  Společné expediční síly (JEF) zahájily vojenská cvičení Nordic Warden, jejichž cílem je zabezpečení kritické podmořské infrastruktury v severní Evropě pomocí námořních a leteckých jednotek Severoatlantické aliance.

  Do cvičení jsou zapojeny lodě, letadla a personál působící v mnoha oblastech od severního Atlantiku až po Baltské moře, přičemž činnost koordinuje velitelství v Northwoodu ve Velké Británii.

  „Nordic Warden navazuje na úspěch loňského cvičení, které bylo rovněž zaměřeno na kritickou podmořskou infrastrukturu, a je součástí systematického přístupu k pochopení potenciálních hrozeb a reakci na ně,“ řekl ředitel komunikace JEF Kevin Latchman.

  Cvičení spojuje kapacity všech zemí JEF, které monitorují lodní činnost v blízkosti důležitých podmořských energetických a komunikačních tras a koordinují odhalování a potírání jakékoli neobvyklé nebo podezřelé činnosti v jejich blízkosti.

  Účastnickými zeměmi JEF jsou Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Litva, Lotyšsko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Velká Británie.

  Zdroj: NATO

  17:44
  Povstalci Talibanu na záběru z propagandistického videa

  Rusko obnovuje vztahy s Tálibánem

  Ruská ministerstva zahraničí a spravedlnosti navrhla vyřadit hnutí Tálibán ze seznamu zakázaných teroristických organizací.

  Ruský prezident Vladimir Putin se k záležitosti přímo nevyjádřil. Uvedl však, že je krok nutný pro navázání vztahů s Tálibánem a se současným vedením Afghánistánu.

  „Tálibán je vždy velmi ochotný přijmout předběžné ústupky, ale věci se komplikují, když dojde na jejich opětování,“ uvedl odborník Hans-Jakob Schindler s odkazem, že by Rusko mohlo chtít něco výměnou za dobré vztahy.

  Podle Moskvy došlo vloni mezi Afghánistánem a Ruskem k pětinásobnému nárůstu obchodní výměny, která přesáhla hranici miliardy dolarů. Nicméně podle Schindlera „může být miliarda dolarů pro afghánskou ekonomiku obrovská, ale pro ruskou ekonomiku to není mnoho“.

  Důvodem může být i naděje na využití afghánské půdy bohaté na strategicky důležité nerostné suroviny, které lze využít pouze pokud v zemi zavládne mír a bude vybudována odpovídající infrastruktura.

  Zdroj: Deutsche Welle(Německo)

  17:30
  Francouzský prezident Emmanuel Macron

  Prezidenti USA a Francie podpořili Ukrajinu při 80. výročí vylodění v Normandii

  Americký prezident Joe Biden i francouzský prezident Emmanuel Macron uctili památku vojáků, kteří se zúčastnili největší námořní invaze před osmdesáti lety, vylodění v Normandii.

   Během svých projevů vyzdvihli paralely mezi bojem proti totalitě za druhé světové války a nynějším bojem Ukrajiny proti ruské agresi.

  „S návratem války na evropskou půdu ... a tváří v tvář těm, kteří chtějí měnit hranice, buďme hodni těch, kteří se zde vylodili,“ uvedl Macron. „Jsme tu a nezklameme vás,“ dodal s odkazem na vojenskou podporu Ukrajiny.

  „Nesmíme dopustit, aby se to, co se zde stalo, ztratilo v tichu příštích let,“ dodal prezident Biden. „To, že tu tehdy byli hrdinové, nás nezbavuje odpovědnosti za to, co musíme udělat dnes.“

  Mezi účastníky ceremoniálu na pláži Omaha byli mimo jiné i německý kancléř Olaf Scholz, britský princ William nebo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  Zdroj: Politico(USA)

  16:42
  Letoun Mirage 2000N francouzského Ramex Delta

  Francie plánuje vyslat na Ukrajinu stíhačky Mirage

  Francie pošle na Ukrajinu několik stíhaček Mirage a vycvičí piloty, kteří s nimi budou létat.

  Příslib přišel poté, co se spojenci Severoatlantické aliance, včetně Belgie, Norska, Dánska a Nizozemska, zavázali vyslat na Ukrajinu přibližně 80 stíhaček F-16 americké výroby.

  „Cílem je mít piloty a stíhačky na Ukrajině do konce roku,“ dodal francouzský prezident Emmanuel Macron.

  Francie se snaží dát dohromady koalici zemí, které vlastní model Mirage 2000 vyráběný společností Dassault Aviation, tudíž počet letounů zatím není známý.

  Mirage je víceúčelový stíhací letoun, který byl poprvé uveden do služby v 70. letech. Verze 2000-5 je nejmodernější, s vyspělým radarem, ale ve francouzských ozbrojených silách ji z velké části nahradily modernější Rafale.

  Zdroj: The Financial Times(Velká Británie)

  6. 6. 2024

  22:57
  Konvoj americké armády na cestě z Německa do Polska

  NATO nastínilo obrannou strategii proti ruské invazi do Evropy

  NATO plánuje vytvořit několik „pozemních koridorů“ pro rychlé nasazení amerických vojáků a techniky v Evropě v případě velkého konfliktu s Ruskem.

  Tyto plány zahrnují použití předem určených logistických tras k přesunu sil z pěti hlavních evropských přístavů na frontové linie ve východní Evropě.

  Současné strategie se zaměřují na vyloďování amerických vojáků v nizozemských přístavech a jejich přepravu přes Německo do Polska. Aby se snížilo riziko ruských intervencí, NATO také plánuje alternativní trasy přes přístavy v Itálii, Řecku, Turecku, na Balkáně, v Norsku, Švédsku a Finsku.

  Šéf logistického velení NATO generálporučík Alexander Sollfrank zdůraznil důležitost odolnosti a upozornil na zranitelnost logistických systémů vůči ruským raketovým útokům, jak bylo možné pozorovat na Ukrajině. Pokud budou severní přístavy narušovány, jižní trasy přes Itálii, Řecko a Turecko by mohly zajistit přesuny vojsk.

  Byly provedeny rozsáhlé revize k naplánování alternativních tras pro přesuny vojsk, protože zranitelnost severních přístavů vůči raketovým útokům je vysoká. Sollfrank však vyjádřil obavy o nedostatečnou protivzdušnou obranu k ochraně těchto logistických uzlů a zdůraznil, že obrana proti leteckým útokům zůstává obrovskou výzvou pro alianční země.

  Zdroj: The Telegraph(Velká Británie)

  Informační centrum o NATO

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media