natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  23. 2. 2024

  14:52
  Šéf NATO Jens Stoltenberg

  Stoltenberg: Ukrajina má právo na sebeobranu včetně úderů proti ruským vojenským cílům

  Ukrajina v posledních měsících zvýšila počet úderů na vojenské cíle v Rusku pomocí bezpilotních letounů a raket dlouhého doletu. Vzhledem k citlivému postoji Západu se Kyjev k odpovědnosti za útoky přímo nepřihlásil.

  „Podle mezinárodního práva má Ukrajina právo na sebeobranu. A to zahrnuje i údery proti legitimním vojenským cílům, tedy ruským vojenským cílům mimo Ukrajinu. To je mezinárodní právo a Ukrajina má nárok jednat v rámci své obrany,“ prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

  Tato slova jsou krokem vpřed v Stoltenbergově rétorice, který už dříve hovořil o právech Kyjeva podle mezinárodního práva, aniž by zmiňoval útoky na ruské území.

  Zdroj: Ukrainska Pravda (Ukrajina)

  14:54
  Mark Rutte při návštěvě centrály NATO jako nizozemský premiér v roce 2012.

  Marka Rutteho podporuje do čela NATO stále více zemí

  Bývalý nizozemský premiér Mark Rutte získal podporu vedle Spojených států amerických i Velké Británie, Francie a Německa na pozici příštího generálního tajemníka Severoatlantické aliance.

  Rutte byl nizozemským premiérem dlouhých 13 let ale potom, co se minulý rok jeho vláda rozpadla, odstoupil z čela Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD). Následně oznámil i svůj odchod z nizozemské politiky. Na podzim 2023 ale projevil zájem o pozici generálního tajemníka NATO. Díky svým zkušenostem je považován za silného kandidáta, který může převzít vedení NATO v nelehkém období.

  Podle některých zdrojů má Rutte podporu více jak 20 spojenců NATO, ale konečné dohody mezi zbývajícími spojenci zatím nebylo dosaženo, mohl by se objevit i jiný kandidát.

  Zdroj: RTP Notícias (Portugalsko)

  14:58
  Katarské hlavní město Dauhá.

  Maďarská armáda jedná o vojenské spolupráci s Katarem

  Maďarský generál Gábor Böröndi se vydal na třídenní návštěvu do Kataru s cílem zjistit oblasti potenciální vojenské spolupráce mezi oběma zeměmi. Setkání se uskutečnilo na pozvání náčelníka generálního štábu katarských ozbrojených sil.

  Katar už dříve projevil zvláštní zájem o spolupráci s ozbrojenými silami členských států Severoatlantické aliance. V minulosti země hostila velitelství leteckých operací NATO v Afghánistánu. V současnosti jsou v zemi rozmístěny americké, francouzské, britské a turecké jednotky.

  Zdroj: Hungary Today (Maďarsko)

  14:59
  Letoun včasné výstrahy AWACS v tygřím provedení na cvičení Tiger Meet ve Francii

  Rusko hrozilo sestřelením letounu v mezinárodní zóně nad Černým mořem, tvrdí Francie

  Ruští dispečeři letového provozu hrozili sestřelením francouzského vojenského letounu v Černém moři, který se pohyboval v mezinárodní zóně.

  Je to další z případů agresivního chování Moskvy. „Jde o incident, který se stal minulý rok v polovině listopadu. Týkal se jednoho ze čtyř francouzských pozorovacích letounů AWACS,“ uvedl francouzský vojenský mluvčí Pierre Gaudillière. Komunikace mezi Francouzi a Rusy proběhla v angličtině.

  „Rusko se vrací k obzvláště agresivnímu postoji, který připomíná chování bývalého Sovětského svazu v období studené války,“ řekl francouzský ministr obrany Sebastien Lecornu. Není to poprvé, co dalo Rusko najevo, že jsou neradi sledováni. Piloti francouzského letectva se pravidelně účastní air policingu na východním křídle Severoatlantické aliance v rámci posílení obrany po začátku ruské invaze na Ukrajinu.

  Zdroj: France 24 (Francie)

  15:03
  Vrtulník Mi-8 s registrační značkou 0001

  Ozbrojenci vyslaní Moskvou zavraždili ruského dezertéra ukrývajícího se v Alicante, tvrdí španělské tajné služby

  Ve španělském městě Alicante byl zavražděn Maxim Kuzminov. Ruský kapitán, který minulý rok v srpnu zběhl na Ukrajinu se svým bojovým vrtulníkem Mi-8.

  Španělské zpravodajské služby nepochybují, že za bezprecedentním zločinem stojí dlouhá ruka Kremlu. Stále se čeká na shromáždění dostatečného množství informací ze strany Civilní gardy, ale pokud se zapojení ruských orgánů potvrdí, Španělsko poskytne ráznou odpověď.

  Není to poprvé, co byl v západní Evropě zabit disident, ale je to poprvé, co Moskva o případu nemlčí. Moskva vyjádřila své uspokojení nad vraždou Kuzminova v době, kdy ještě nebyla známa identita oběti. Kuzminova vražda je v ruském prostředí využívána jako příklad a varování pro ty, kteří by se pokoušeli následovat v jeho šlépějích.

  Zdroj: El País (Španělsko)

  22. 2. 2024

  15:38
  Mark Rutte při návštěvě centrály NATO jako nizozemský premiér v roce 2012.

  Novým šéfem NATO by podle Bidena měl být Mark Rutte

  Americký prezident Joe Biden je pro nominaci bývalého nizozemského premiéra Marka Rutteho na pozici příštího generálního tajemníka Severoatlantické aliance.

  Bidenova podpora pravděpodobně přiměje další spojence, aby podpořili Rutteho nominaci. Už nyní dvě třetiny zemí NATO Rutteho nominaci na generálního tajemníka Aliance podporují.

  Současný generální tajemník Jens Stoltenberg má odstoupit letos v říjnu. Roste tak tlak na schválení Rutteho kandidatury před červencovým summitem NATO, který se bude konat ve Washingtonu u příležitosti 75. výročí založení Aliance.

  Zdroj: Politico (USA)

  15:47
  Finsko a Švédsko jednají o vstupu do NATO

  Maďarská strategie posílila NATO, uvedl k rozšíření Aliance Orbánův think tank

  Maďarský institut zahraničních věcí (MKI) zveřejnil analýzu týkající se vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.

  „Poselství formulované Maďarskem je jasné: maďarská vláda považuje posílení NATO za důležité, ale očekává vzájemný respekt od všech starých i nových členských států a podporuje pravidelné politické konzultace v rámci Aliance,“ uvedl MKI ve své analýze. Je to jeden z důvodů, proč Maďarsko pozvalo švédského premiéra Ulfa Kristerssona do Budapešti. Od návštěvy Kristerssona se očekává odstranění překážek, které brání přijetí Švédska do NATO.

  Postoj Maďarska byl mnohými hodnocen jako zbytečné zpomalení vstupu Švédska do Aliance. Think tank MKI v analýze uvádí, že maďarská strategie posílila NATO a umožnila dosáhnout důležitých výsledků pro národní zájmy.

  MKI je státní neziskové podnikatelské sdružení, které plní funkci výzkumného ústavu a think tanku. Podle internetových stránek organizace MKI patří do širšího pracovního prostředí předsedy vlády Viktora Orbána.

  Zdroj: Telex (Maďarsko)

  15:49
  Letouny F-35B při testovacím přistání na letadlové lodi

  Nový turecký letoun páté generace uskutečnil svůj první let

  První turecká stíhačka páté generace úspěšně dokončila svůj první let.

  „Let trval 13 minut a letoun dosáhl výšky dva a půl tisíce metru,“ uvedl generální ředitel Turkish Aerospace Industries k vývoji letounu Kaan. Video sdílené na sociálních sítích ukázalo vzlet, let a přistání letounu na letecké základně Akinci.

  Kaan je výsledkem více než desetiletého úsilí tureckého letectva, které od roku 2010 upřednostňovalo domácí vývoj bojových letounů. Cílem Turecka je těmito novými stíhacími letouny nahradit flotilu letounů F-16.

  Je to významný krok vpřed pro snahu Turecka získat stíhací letouny páté generace. Země byla v roce 2019 vyřazena z programu F-35 vedeného Spojenými státy americkými kvůli nákupu systémů protivzdušné obrany S-400 z Ruska.

  Zdroj: Business Insider (USA)

  15:33
  Dánské letouny F-16 startují z estonské základny Amari

  Estonsko ocenilo tisíc vojáků NATO medailí za účast na misích

  Více než tisíc vojáků z Velké Británie, Spojených států amerických a Francie obdrželo v Estonsku medaile za vojenskou službu pro NATO.

  Slavnostní ceremoniál k ukončení jejich nasazení se konal na vojenské základně Tapa.

  „Splnili jste neocenitelnou misi - odradit jakoukoli agresi a být připraveni bránit každý centimetr území Aliance,“ řekla při ceremonii náměstkyně estonského ministra obrany Tuuli Duneton, která zároveň vyzdvihla důležitost transatlantické spolupráce.

  Zdroj: ERR News (Estonsko)

  15:43
  Singapore Air Show. Výborné vystoupení malajsijského letectva na stroji ruské...

  Malajsie se snaží zbavit zbraní ruské výroby

  Ve stínu války na Ukrajině klesá přitažlivost ruských zbraní. Malajsie proto zvažuje, že se přikloní spíše k jiným asijským dodavatelům a zároveň se pokusí vybudovat místní zbrojní průmysl.

  Historicky byla Malajsie závislá na zahraničních dodavatelích a Rusko bylo jedním z předních dodavatelů Kuala Lumpuru v leteckém a kosmickém sektoru.

  Vypadá to, že se Malajsii odklon od ruského vlivu zatím daří. Vloni podepsala smlouvu s Jižní Koreou o dodávce 18 korejských stíhaček FA-50. Dále Malajsie zvýšila rozpočet na obranu země a snaží se získat pozici nejsilnějšího leteckého trhu v jihovýchodní Asii. V Malajsii působí více než 200 leteckých společností, včetně mezinárodních i místních průmyslových subjektů.

  Zdroj: Defense News (USA)

  21. 2. 2024

  16:47
  Vlajka Bulharska a NATO.

  Bulharsko zdržuje vojenskou pomoc Ukrajině

  Bulharsko odložilo dodávku sta obrněných transportérů ukrajinské armádě, protože ministerstvo obrany požádalo Severoatlantickou alianci, aby uhradilo náklady na dopravu.

  Rozhodnutí o pomoci bylo přijato před více než třemi měsíci, kdy bulharské ministerstvo vnitra a ukrajinské ministerstvo obrany podepsaly dohodu o jejich dodání.

  „Bulharsko může Ukrajině hodně pomoci, ale zdržuje se to kvůli tomu, že administrativa ministerstva obrany nefunguje optimálně,“ uvedl poslanec Ivajlo Mirčev.

  Ministr obrany Todor Tagarev uvedl, že ke zpoždění došlo proto, že Sofie zjišťovala, zda spojenci z Aliance mohou přepravu financovat.

  „Nejedná se o elementární transportní operaci, protože je třeba zapojit poměrně velký počet vlakových souprav,“ řekl Tagarev. Dodal, že logistika je složitá a bulharské úsilí „ukrajinská strana oceňuje“.

  Bulharské úřady slíbily Kyjevu výzbroj díly pro raketomety C-300, staré rakety C-300, obrněné transportéry a další vybavení.

  Zdroj: Euractiv(Belgie)

  16:49
  Vlajky Severoatlantické aliance a Evropské unie.

  Francie zaostává za Německem ve vojenské pomoci Ukrajině

  Francie si vede nejhůře ze všech evropských vojenských velmocí při posílání zbraní a munice na Ukrajinu. Nová data ukázal výpočet mezinárodní pomoci německého Kielského institutu.

  Evropské země k polovině letošního ledna vyčlenily 88,7 miliardy eur, zatímco USA 66,1 miliardy eur. Pomoc z Washingtonu se však během loňského roku zpomalila a doposud je zdržena.

  Zejména Francie je však daleko pozadu. Francouzské závazky činí 635 milionů eur, zatímco německé 17,7 miliardy eur.

  Údaje nejsou úplné, protože závisí na veřejných oznámeních, a zároveň země jako Francie nebo Polsko nejsou příliš transparentní ohledně toho, co Ukrajině posílají. Přesto se však jedná o velké rozdíly. Dánsko a Estonsko posílají na Ukrajinu více než 2 procenta HDP, zatímco Francie a Itálie posílají zlomek této částky.

  I přes velké rozdíly jsou však evropské země dostatečně bohaté na to, aby pomohly Ukrajině i bez USA.

  Zdroj: Politico(USA)

  16:51
  Estonská armáda.

  Estonsko: Za útokem na ministra vnitra stojí Rusko

  Estonská Služba vnitřní bezpečnosti (ISS) odhalila, kdo se podílel na poničení auta ministra vnitra a novináře v loňském roce. V rámci vyšetřování bylo zadrženo celkem deset osob.

  Důkazy naznačují, že podezřelí plnili role podle pokynů ruských zvláštních služeb. Například shromažďovali informace potřebné k provedení útoků a následně je prováděli.

  Ve stejný den poničili osobní auto ministra vnitra Lauriho Läänemetse i šéfredaktora portálu Delfi Andreje Šumakova.

  Někteří ze zadržených mají ruské občanství a byli naverbováni v Rusku, jiní byli osloveni prostřednictvím sociálních médií.

  „Existoval ještě plán útoku na vozidla konkrétních osob, který jsme zmařili. Jedná se o nový způsob ovlivňování. Podle našeho hodnocení Rusko svého cíle nedosáhlo,“ uvedl ředitel ISS Margo Palloson. Uvedl, že se ruské speciální služby již léta snaží v Estonsku vytvářet napětí mnoha způsoby.

  Zdroj: ERR News(Estonsko)

  16:54
  Moskva

  Rádio Svobodná Evropa je v Rusku nežádoucí organizací

  Rusko označilo Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) za „nežádoucí organizaci“. Redaktoři, spolupracovníci nebo osoby, které poskytují médiu rozhovory jsou tak vystaveni trestnímu stíhání.

  Prezident RFE/RL Stephen Capus uvedl, že označení je posledním příkladem toho, jak ruská vláda považuje pravdivé zpravodajství za existenční hrozbu.

  „Miliony Rusů se na nás spoléhají již desítky let – včetně rekordní sledovanosti v posledních dnech po smrti Alexeje Navalného – a tento pokus o naše potlačení jen přiměje RFE/RL pracovat ještě usilovněji, aby ruskému lidu přinášela svobodnou a nezávislou žurnalistiku,“ uvedl Capus.

  Webové stránky a účty na sociálních sítích ruskojazyčných projektů RFE/RL byly zablokovány již na jaře 2022 za to, že odmítly odstranit informace o vojenské invazi Ruska na Ukrajinu.

  Zdroj: Radio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda(USA/Česká republika)

  16:53

  Ekvádor nepošle zbraně na Ukrajinu

  Ekvádor neplánuje poslat na Ukrajinu zbraně ze sovětské éry poté, co prezidentův slib vyvolal roztržku s Moskvou kvůli vývozu banánů a květin.

  „Ekvádor nepošle žádný válečný materiál do země, která je zapojena do mezinárodního ozbrojeného konfliktu,“ řekla ministryně zahraničí Gabriela Sommerfeld.

  Země plánovala vyměnit šest ruských vojenských vrtulníků, raketomety dlouhého doletu a systémy protivzdušné obrany. Za ně by země získala od USA moderní zbraně v hodnotě 200 milionů dolarů pro boj s mocnými gangy obchodníků s drogami.

  Moskva rozhodnutí odsoudila a zakázala dovoz některých ekvádorských banánů a květin s odkazem na zjištění škůdců. Ekvádorský ministr obchodu Sonsoles Garcia však později uvedl, že ruské embargo na pět společností vyvážejících banány bylo zrušeno.

  Země je největším světovým vývozcem banánů a jedním z největších vývozců květin. Podle ruských médií devět z deseti banánů dovážených do Ruska pochází z Ekvádoru.

  Zdroj: France24(Francie)

  20. 2. 2024

  14:14
  Ministryně obrany Německa Ursula von der Leyen a generální tajemník NATO Jens...

  Německo: kancléř zabránil von der Leyen kandidovat na nejvyšší post NATO

  Německý kancléř Olaf Scholz se údajně postavil proti tomu, aby se nynější předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen ucházela o post generální tajemnice Severoatlantické aliance.

  Stalo se tak poté, co americký ministr zahraničí Anthony Blinken údajně navrhl von der Leyen na nejvyšší post a americký prezident Joe Biden se zeptal Scholze na jeho názor.

  Podle zdrojů se Scholz domníval, že nejvyšší funkce v NATO by byla příliš mocná na to, aby ji svěřil člence své největší opoziční strany v Německu. A zároveň se obával, že radikální opozice von der Leyen vůči Rusku by mohla být pro Alianci škodlivá po případném ukončení války Moskvy na Ukrajině.

  Očekává se, že současný generální tajemník NATO Jens Stoltenberg bude do podzimu nahrazen. Za hlavního kandidáta je v současnosti považován odstupující nizozemský premiér Mark Rutte.

  Zdroj: Euractiv (Belgie)

  14:12
  Dánský letoun F-16

  Dánsko pošle na Ukrajinu celé své dělostřelectvo

  Dánsko pošle do Kyjeva všechny své zásoby munice a dělostřelectvo, oznámila dánská premiérka Mette Frederiksen. Zároveň vyzvala další evropské země, aby Ukrajině více pomohly.

  Premiérka uvedla, že evropští představitelé se často odvolávají na problémy s výrobou, které brání zvýšení dodávek. „Není to jen otázka výroby, protože máme zbraně, máme munici, máme systémy protivzdušné obrany, které v tuto chvíli sami nemusíme používat – to je třeba předat Ukrajině,“ dodala Frederiksen.

  Rozhodnutí Dánska přichází v době, kdy EU nedávno přiznala, že nedosáhne na slíbený milion dělostřeleckých nábojů, které Ukrajině do března přislíbila. Na Ukrajinu bude dodáno přibližně 524 tisíc nábojů, což představuje zhruba polovinu z celkového množství.

  Kodaň dosud slíbila vojenskou pomoc ve výši 8,4 miliardy eur. Podle Kielského institutu se závazky Dánska v oblasti vojenské pomoci od loňského podzimu zvýšily o 3,5 miliardy eur.

  Zdroj: Euractiv(Brusel)

  14:19
  Americký prezident Donald Trump s generálním tajemníkem NATO Jensem...

  Evropa cílí na Trumpovy příznivce v otázce NATO a pomoci Ukrajině

  Evropští představitelé chtějí přesvědčit příznivce bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa ke změně názoru týkajícího se Severoatlantické aliance a Ukrajiny.

  Lídři se obávají nejen o budoucnost NATO v případě Trumpovy výhry v prezidentských volbách, ale i zdržení balíčku pomoci Ukrajině ve výši 60 miliard dolarů.

  Argumentují tím, že Evropa vydává na obranu více a bude finance zvyšovat, přičemž tyto výdaje a pomoc Ukrajině představují pro americké zbrojovky miliardy dolarů. Zároveň se ochrana Evropy promítá v síle USA proti Číně, což je hlavní bod Trumpovy zahraniční politiky.

  Cílem je zejména přesvědčit Trumpa a jeho stoupence, že setrvání v NATO by bylo dobré i pro ně.

  „Spojené státy představují 25 procent světového HDP. Spolu se spojenci představujeme 50 procent světového HDP a 50 procent světové vojenské síly. Takže dokud budeme držet pohromadě, jsme v bezpečí,“ dodal šéf NATO Jens Stoltenberg.

  Zdroj: Reuters(USA)

  14:17
  Maďarský premiér Viktor Orbán

  Maďarská vláda odmítla setkání s americkými senátory kvůli přijetí Švédska do NATO

  Delegace amerických senátorů navštívila Budapešť a vyzvala tamní vládu, aby okamžitě schválila žádost Švédska o vstup do Severoatlantické aliance.

  Senátoři oznámili, že Kongresu předloží společnou rezoluci, v níž odsoudí údajný ústup od demokracie v Maďarsku a vyzvou vládu, aby zrušila blokování transatlantické integrace Švédska, které trvá více než 18 měsíců.

  „Přistoupením prokáže Maďarsko a váš premiér velkou službu národům na celém světě, které milují svobodu,“ řekl republikánský senátor Thom Tillis.

  Senátorka demokratů Jeanne Shaheen uvedla, že je „zklamáním“, že žádný člen maďarské vlády nepřijal pozvání na setkání s delegací, ale že doufá, že přistoupení Švédska bude předloženo k ratifikaci, až se maďarští zákonodárci znovu sejdou.

  V rezoluci senátoři zmiňují „důležitou roli, kterou Maďarsko může hrát v evropské a transatlantické bezpečnosti“, ale poukazují na to, že nedodrželo své sliby a jako poslední spojenec nepodepsalo členství Švédska.

  Zdroj: ABC News(USA)

  14:22
  Transportní letoun C-130H australského letectva.

  Austrálie chce vybudovat největší námořnictvo od 2. světové války

  Australský ministr obrany Richard Marles oznámil desetiletý plán na zdvojnásobení flotily vojenských lodí a zvýšení výdajů na obranu o 11,1 miliardy australských dolarů.

  Důvodem jsou obavy z rostoucího geopolitického napětí mezi Spojenými státy, jejich spojenci a Čínou v asijsko-pacifickém regionu.

  V rámci nového plánu získá Austrálie šest fregat třídy Hunter, jedenáct fregat pro všeobecné použití, tři torpédoborce pro vzdušný boj a šest nejmodernějších hladinových válečných lodí, které nepotřebují posádku. Část flotily bude vyzbrojena raketami Tomahawk.

  „Je to největší flotila, kterou budeme mít od konce druhé světové války,“ řekl Marles.

  Velká hladinová plavidla významně posílí údernou kapacitu námořnictva na velké vzdálenosti. Fregaty pro všeobecné použití by měly vstoupit do služby před rokem 2030.

  Předložené plány by znamenaly, že Canberra zvýší své výdaje na obranu na 2,4 procent HDP.

  Zdroj: Al Džazíra(Katar)

  19. 2. 2024

  18:18
  Vlajky Ukrajiny a Severoatlantické aliance

  Ukrajina je navzdory válce blíže ke vstupu do NATO

  „Když nastane správný politický okamžik, Ukrajina vstoupí do Severoatlantické aliance stejně rychle jako Finsko a Švédsko,“ oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Ukrajinu posouváme blíže k členství, až přijmeme rozhodnutí, bude moct vstoupit velmi rychle,“ dodal Stoltenberg. Příležitost...

  Válka na Ukrajině sblížila NATO a ukrajinské ozbrojené síly hlavně z hlediska interoperability, a to v souvislosti s masivními transfery špičkových západních zbraňových systémů. Dále by měla být spolupráce upevněna vznikem nové vojenské akademie NATO-Ukrajina na severu Polska ve městě Bydhošť.

  Zdroj: EUobserver (Belgie)

  18:15
  Vojáci francouzského námořnictva při operaci Unified Protector.

  Francie vydá 2 % HDP na obranu už letos

  Paříž výrazně zvyšuje vojenské výdaje. Rozpočet na aktuální rok je stanoven na 47,2 miliardy eur. „Francie dosáhne cíle Severoatlantické aliance tím, že vydá 2 % HDP na obranu v roce 2024. Je to dříve, než se předpokládalo,“ oznámil francouzský ministr ozbrojených sil Sébastien Lecornu.

  V roce 2017 Francie vydala na obranu 30 miliard eur, ale jejím cílem je 69 miliard eur. Každoročně se tak výdaje Paříže na obranu budou zvyšovat podle jejich zákona o vojenském plánování na období 2024 až 2030.

  Zdroj: Politico (Belgie)

  18:14
  Maďarský prezident Viktor Orbán na summitu NATO v Madridu (30. června 2022)

  Orbán: Maďarsko by mohlo ratifikovat švédské členství v NATO ještě v únoru

  „Maďarský parlament může ratifikovat členství Švédska v Severoatlantické alianci, až se tento měsíc sejde na novém zasedání,“ prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarský parlament se má znovu sejít 26. února.

  Švédská žádost o vstup do NATO byla odložena začátkem měsíce, protože zákonodárci maďarské vládní strany Fidesz bojkotovali mimořádné zasedání parlamentu. Na programu mimořádného zasedání bylo i hlasování o vstupu Švédska do NATO.

  Zdroj: Al Džazíra (Katar)

  18:12
  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  Řeči o evropském jaderném odstrašení nepomáhají, oznámil Stoltenberg

  Někteří němečtí politici v posledních týdnech mluvili o možnostech vývoje jaderného odstrašení pro Evropu tak, aby byla v obraně kontinentu méně závislá na Spojených státech amerických. Podobný postoj však odmítl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

  „Řeči o potenciálním evropském jaderném odstrašení bez USA nejsou užitečné. Pouze podkopávají důvěryhodnost současného jaderného odstrašení Severoatlantické aliance,“ oznámil Stoltenberg na každoroční Mnichovské bezpečnostní konferenci.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  18:09
  Nikki Haleyová (5. února 2024)

  Trumpovy výroky o NATO posilují Putina, tvrdí republikánská kandidátka Haley

  „Když slyšíte výroky bývalého prezidenta Donalda Trumpa o tom, že by podpořil Vladimira Putina v invazi k našim spojencům, pokud nepotáhnou za jeden provaz, tak z toho mrazí v kostech. Pouze svými výroky posílil Putina,“ řekla republikánská kandidátka Nikki Haley pro televizi ABC.

  Podle Haley se Trump postavil na stranu muže, který zabíjí své politické odpůrce, zatýká a vězní americké novináře a drží je jako rukojmí. „Trump se postavil na stranu člověka, který chtěl ruskému lidu vzkázat: ‚Nevyzývejte mě v příštích volbách, nebo se to stane i vám‘,“ řekla Haley, která se k Trumpovým výrokům vyjádřila po smrti ruského opozičního představitele a politického vězně Alexeje Navalného. Trump odmítl smrt Navalného jakkoli komentovat.

  Zdroj: CNN (USA)

  16. 2. 2024

  21:41
  Americké jednotky na cvičení Defender Europe v Polsku

  Americká armáda hledá rekruty mezi hráči počítačových her

  Americká armáda bojuje s náborem nových vojáků.

  „Armáda nesplnila své náborové cíle pro tento rok o 41 tisíc rekrutů, přestože své cíle výrazně snížila,“ oznámilo ministerstvo obrany v prosinci 2023. Neochota mladých Američanů přihlásit se k vojenské službě je připisována mnoha skutečnostem.

  Od roku 2018 začaly některé vojenské útvary americké armády využívat k náborům nové marketingové nástroje, jako jsou bojové počítačové hry. Zaměření na mladé hráče má pro armádu smysl, protože jim umožňuje přístup k mladé technicky zdatné populaci, kterou chtějí získat.

  Někteří veteráni vnímají tento způsob náboru jako neetický, protože vojenské bojové hry nejsou ekvivalentem reálné války.

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  21:39
  Ruský tank vyřazený odstřelením mostu

  Estonsko: Rusko se připravuje na vojenskou konfrontaci se Západem

  „Rusko se připravuje zaútočit na Západ v příští dekádě.

   Může být zastrašeno protiopatřeními v podobě posílení ozbrojených sil,“ uvedla estonská zahraniční zpravodajská služba. „Hodnocení vychází z ruských plánů zdvojnásobit počet sil rozmístěných podél hranic s členy Severoatlantické aliance,“ oznámil ředitel zahraniční zpravodajské služby Estonska Kaupo Rosin.

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (USA/ČR)

  21:36
  Budova Kapitolu ve Washingtonu, sídlo amerického Kongresu

  Kongres učinil kroky k ochraně NATO, ale nemusí být dostatečné pro zastavení Trumpa

  Kongres Spojených států amerických v prosinci 2023 schválil zákon o obranné politice, ve kterém byla zformulována omezující pravomoc jakéhokoliv amerického prezidenta vystoupit ze Severoatlantické aliance.

   Zákon podpořili jak republikáni, tak demokrati. Obě politické strany přepokládaly další výpady bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

  Trump se nedávno na předvolebním shromáždění pochlubil, že by „povzbudil“ Rusko k útoku na členské země NATO, které neplní závazek vydávat 2 % svého HDP na obranu. Komentářem znepokojil mnoho členských zemí NATO a evropských představitelů. „Trump je první prezident, který se klaní ruskému diktátorovi. Je to hloupé, ostudné, nebezpečné a neamerické,“ uvedl prezident Joe Biden.

  Pokud by byl Trump znovu zvolen prezidentem, musel by změnit taktiku svých výroků i činů vůči Alianci. „Je spousta věcí, které můžete jako vrchní velitel administrativně udělat tak, aby byly pro NATO rušivé, ale nejednalo by se o vystoupení ze samotné Aliance,“ poznamenal bývalý americký ambasador při NATO Kurt Volker.

  Zdroj: CNN(USA)

  21:34
  Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.

  USA a NATO čelí vážnému riziku nedostatku nerostných surovin

  Nerostné suroviny jsou základem velmocenského soupeření a válek.

  Nepalivové nerosty a nerostné suroviny mají zásadní význam pro obranný průmysl. Zásoby nerostných surovin proto mohou pomoci udržet vojenskou moc, zatímco nedostatek nerostných surovin ji může vážně ohrozit.

  Spojené státy americké i Evropa jsou do značné míry závislé na dovozu nerostných surovin, a to i z konkurenčních velmocí, jako jsou Čína a Rusko. Současná zranitelnost USA a zemí Severoatlantické aliance v oblasti nerostných surovin kontrastuje s obdobím před druhou světovou válkou a během ní, kdy USA a britské impérium měly dohromady pod kontrolou 75 % globálních zásob nerostných surovin.

  Dnes jsou USA odkázány na větší podíl dovozu nerostných surovin pro uspokojení domácí spotřeby, což svědčí o relativním poklesu produkce nerostných surovin v USA ve srovnání s jejich spotřebou. Evropská unie dováží 75 až 100 % většiny kovů a nemá zásoby nerostných surovin.

  USA a členské státy NATO by měly upřednostnit opatření na posílení dodavatelských řetězců, vytváření zásob a možností recyklace už stávajících nerostných surovin.

  Zdroj: Carnegie Endowment for International Peace (USA)

  21:33
  Mnichovská bezpečnostní konference 2018

  Kamala Harris chce uklidnit spojence USA poté, co Trump šokoval NATO

  Americká viceprezidentka Kamala Harris stojí před nelehkým úkolem uklidnit spojence Spojených států amerických.

  V době, kdy se američtí zákonodárci snaží schválit další pomoc Ukrajině a Izraeli, bývalý prezident Donald Trump zase hrozí, že opustí spojence NATO, pokud nebudou přispívat na kolektivní obranu.

  Zdroj: CNN (USA)

  15. 2. 2024

  16:06
  Výtvarná vizualizace situace na oběžné dráze Země

  Rusko chce mít ve vesmíru jadernou zbraň, varují USA

  „Existuje hrozba pro naši národní bezpečnost, která je natolik závažná, že by měl prezident Joe Biden odtajnit veškeré dostupné informace o ní,“ varoval republikán Mike Turner, který zasedá výboru Sněmovny reprezentantů pro zpravodajské služby.

  Zpravodajské informace o hrozbě pro národní bezpečnost Spojených států amerických by měly souviset s tím, že Rusko chce umístit jadernou zbraň do vesmíru. Nejednalo by se o zbraň, která by mohla zaútočit na Zemi, ale mohla by být využita proti satelitům.

  Několik kongresmanů označilo hrozbu za závažnou, aniž by alarmovali veřejnost. Členové Kongresu a Sněmovny reprezentantů budou spolupracovat na řešení této záležitosti.

  Zdroj: ABC News (USA)

  16:04
  Švédská armáda

  Po invazi Ruska na Ukrajinu se do švédské domobrany hlásí tisíce Švédů

  Švédská domobrana (Hemvärnet) se stala pro mnoho mladých Švédů tak atraktivní, že musí odmítat zájemce.

   Domobrana je zálohou švédských ozbrojených sil.

  Zájem o vstup do řad domobrany vzrostl s invazí Ruska na Ukrajinu a s rostoucí obavou, že se Švédsko musí připravit na válku. Je to velká změna od konce studené války, kdy počet vojáků domobrany spíš ubýval.

  Před dvěma lety bylo ve švédské domobraně pouze 20 tisíc Švédů. Oproti tomu v 80. létech měla 120 tisíc členů. Tento významný rozdíl vznikl hlavně kvůli zrušení povinné vojenské služby po pádu Sovětského svazu. V roce 2022 se do domobrany přihlásilo víc než 29 tisíc nových lidí. Jedná se o 619% nárůst oproti předchozím letům.

  Zdroj: Politico (Belgie)

  16:03
  Voják německých ozbrojených sil.

  Německo poprvé od konce studené války vydá 2 % HDP na obranu

  „Německo poprvé od počátku 90. let minulého století splnilo alianční cíl vydávat na obranu 2 % svého hrubého domácího produktu.

   Výdaje se zvýšily po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany.

  Německá vláda v letošním roce vyčlení na obranu prostřednictvím běžných a zvláštních rozpočtových výdajů 71,8 miliard eur. Přesný součet celkových výdajů na obranu je utajovaný.

  „Očekává se, že 18 aliančních zemí splní 2% cíl,“ uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  16:01
  Donald Trump

  Senátoři Republikánské strany se postavili za Trumpa po jeho komentářích o NATO

  Reakce republikánských představitelů byly vesměs podpůrné, nicneříkající nebo dokonce lhostejné poté, co Donald Trump naznačil, že by „povzbudil“ Rusko k útoku na členy NATO, kteří nesplňují finanční závazky.

   Republikáni jsou za léta podpory Trumpa velmi obratní v odvracení i těch nejskandálnějších výroků z jeho strany.

  Republikánský senátor Lindsey Graham byl překvapen, že Trumpovy výroky a poznámky stále ještě někdo řeší. „Dejte mi pokoj. Vždyť je to Trump,“ řekl Graham v rozhovoru. „Když byl Trump prezidentem, nikoho nenapadl. Myslím si, že mu jde o to, aby přiměl členy Aliance platit,“ dodal.

  Zdroj: New York Times (USA)

  15:59
  Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO.

  NATO: 18 členů letos dosáhne 2% výdajového cíle na obranu

  „V letošním roce očekávám, že 18 z 31 zemí Severoatlantické aliance bude vydávat na obranu více než požadovaná 2 % HDP,“ oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

   Neuvedl, o které země se bude jednat.

  Navýšení investic členů Aliance je oznámeno několik dní poté, co americký prezidentský kandidát Donald Trump kritizoval Alianci za nedostatečné investice. Naznačil tím, že Washington nebude chránit spojence NATO, kteří nesplní cíl vydávat na obranu alespoň 2 % svého HDP v zájmu kolektivní bezpečnosti.

  Evropa a Kanada budou v roce 2024 investovat 380 miliard dolarů do obrany. To činí 2 % jejich společného HDP a jde o šestinásobný nárůst oproti roku 2014.

  Zdroj: Euractiv (Brusel)

  14. 2. 2024

  16:58
  Ruská armáda

  Ukrajina potopila ruskou výsadkovou loď Cezar Kunikov

  Podle ukrajinských ozbrojených sil se u pobřeží Ruskem okupovaného Krymu potopila velká ruská výsadková loď Cezar Kunikov.

  Ukrajinské Hlavní ředitelství rozvědky zveřejnilo video, na kterém je podle něj vidět, jak loď zasáhly námořní drony Magura V5.

  „Cezar Kunikov utrpěl kritické díry v levoboku a začal se potápět,“ uvedlo zpravodajské ředitelství. Dodalo, že byl zničen v ukrajinských teritoriálních vodách jednotkou Skupina 13.

  Ruské námořnictvo nepotvrdilo, že by loď Cezar Kunikov byla potopena v Černém moři. Pouze uvedlo, že bylo zničeno šest ukrajinských bezpilotních letounů.

  Cezar Kunikov pochází z konce sovětské éry. Pokud se jeho potopení potvrdí, jednalo by se o druhý úspěšný zásah v Černém moři v tomto měsíci. Před dvěma týdny byla při speciální operaci zasažena bezpilotními letouny ruská malá válečná loď Ivanovec.

  Zdroj: BBC(Velká Británie)

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media