Podle průzkumu ukrajinského výzkumného centra New Europe Center podporuje 70,3 % Ukrajinců postupné přistoupení země do Severoatlantické aliance na základě takzvaného „západoněmeckého modelu“.
V rámci tohoto přístupu by pozvánka zahrnovala celou Ukrajinu, ale ochranný alianční „deštník“ by se vztahoval pouze na území, která má Ukrajina aktuálně pod kontrolou.
Inspirací je vstup Západního Německa do NATO v roce 1955, přičemž východní část země se připojila až po znovusjednocení v roce 1990. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil změnu v ukrajinské politice, když uvedl, že „článek pět kolektivní obrany NATO by se nemusel vztahovat na území s aktivními boji“. Ukrajina se rovněž čím dál více přiklání k diplomatickému řešení při osvobození okupovaných regionů.
Průzkum ukazuje, že 64,1 % Ukrajinců odmítá jednání s Ruskem bez bezpečnostních záruk ze strany Západu, zatímco 30 % je podporuje s tím, že Ukrajina nemá prostředky na dlouhodobý konflikt. Za nejefektivnější záruky považuje 31,3 % Ukrajinců vývoj jaderných zbraní, což nicméně Kyjev odmítá, a 29,3 % preferuje vstup do NATO.
Důvěra v evropské mírové jednotky je minimální (6,4 %). Současné kroky tak směřují k vytvoření poválečné bezpečnostní struktury zajištěné zárukami ze strany NATO, protože vojenské osvobození okupovaných území se zdá být v blízké budoucnosti nereálné.
Zdroj: Kyiv Independent (Ukrajina)