natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Portugalské F-16 stráží nebe nad pobaltskými státy

    26. července 2024  12:06
    Portugalské letectvo zahájilo svou misi na podporu Baltského letectva NATO v dubnu 2024.  

    ilustrační foto. | foto: USAF

    Od konce července budou mít před sebou rušné čtyři měsíce, během nichž se budou účastnit desítek reálných i výcvikových misí v regionu.

    Čtyři portugalské stíhačky F-16M a 85členný podpůrný oddíl zachytily více než tucet ruských vojenských letadel létajících blízko vzdušného prostoru NATO. Při plnění této mise se španělskými F/A-18 v Šiauliai a německými Eurofightery v Lielvarde v Lotyšsku se také účastnily několika kombinovaných výcvikových misí v regionu. F-16M prováděly kombinované letové mise s britskými, rumunskými a finskými stíhačkami, zdokonalovaly nasazené operační dovednosti, stejně jako koordinaci a interoperabilitu ve složitém kombinovaném výcvikovém prostředí.

    Portugalské F-16M vedly Baltic Air Policing pětkrát (v letech 2023, 2018, 2016, 2014 a 2007) a třikrát jej rozšířily (v letech 2021, 2020 a 2019). Spolu s několika nasazeními do posílené Air Policing NATO v Rumunsku to demonstruje pevný závazek Portugalska k solidaritě a soudržnosti Aliance.

    Zdroj: NATO(USA)

    aam; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media