Poznamenal, že jejich protidrogová kampaň vedla k nesmírným ekonomickým tlakům a těžkým útrapám Afghánců, kteří se trpí v důsledku let válek a přírodních katastrof ve zbídačené zemi. Afghánský Tálibán prohlásil, že jeho represe proti nelegální výrobě drog v zemi pomohly vyřešit velký globální problém. Vyjádřil ale frustraci nad přetrvávajícím nedostatkem mezinárodní podpory.
Úřad OSN pro drogy a kriminalitu ve své Světové zprávě o drogách z roku 2024 uvedl, že zákaz drog snížil produkci opia v Afghánistánu o 95 %, což má vážný dopad na živobytí farmářů a vyžaduje naléhavou humanitární pomoc. Země však zůstává z velké části globálním vyvrhelem, protože Taliban mj. omezuje ženská práva. Žádná země formálně neuznala afghánskou vládu. Izolace odradila zahraniční vlády od zapojení do formálních finančních jednání s Kábulem a vyloučila Afghánistán z jednání o globální změně klimatu, což je připravilo o finanční prostředky.
Podle nedávné zprávy OSN se afghánské hospodářství propadlo o 27 %, což vedlo k hospodářské stagnaci. Zpráva uvádí, že sektory, jako jsou finance, se v podstatě zhroutily a neexistují žádné hlavní zdroje ekonomické aktivity, jako je export nebo veřejné výdaje.
Zdroj: VOA(USA)