natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Projekty Informačního centra o NATO

  Přehled projektů a aktivit Informačního centra o NATO v Praze v roce 2022  

  NATO | foto: NATO Photos

  Aktuální a připravované projekty
  • SPECIÁL: Summit NATO v Madridu: zpravodajský souhrn
   (29. - 30. června 2022)
   Sledujeme vrcholnou alianční schůzku, která se letos koná v Madridu, a v našem speciálu přinášíme souhrn zpravodajství a dalších zdrojů k tématu.
  Logo summitu NATO v Madridu 2022
  • Public and defence diplomacy in the Czech Republic: diskuze
   (20. července 2022)
   Předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík bude diskutovat s instruktory německých speciálních sil o veřejné diplomacii v oblasti obrany a bezpečnosti v ČR. Diskuse proběhne v rámci několikadenní vzdělávací cesty příslušníků bundeswehru do Prahy.
  Uskutečněné projekty
  • Ruská invaze na Ukrajinu pohledem Japonska: diskuze o dopadech na region Indopacifiku a chod mezinárodních organizací
   (1. června 2022)
   Na téma ruské invaze na Ukrajinu pohledem Japonska vystoupil na neformální diskuzi v IC NATO bývalý velvyslanec Japonska při OSN profesor Tsuneo Nishida z Kyoto Peacebuilding Center, Kyoto University of the Arts. Akci pořádalo Jagello 2000 - IC NATO ve spolupráci s velvyslanectvím Japonska v Praze.
  Profesor Tsuneo Nishida na neformální diskuzi v IC NATO v Praze(1.6.2022)
  Profesor Tsuneo Nishida na neformální diskuzi v IC NATO v Praze(1.6.2022)
  • Veřejná a obranná diplomacie v praxi: projekty Jagello 2000: besedy se středoškoláky
   (21.- 28. května 2022)
   Série šesti besed o fungování nevládní organizace Jagello 2000 a jejích projektů jako Dny NATO v Ostravě proběhla ve dnech 21., 22., 27. a 28. května 2022 pro studenty prvních a druhých ročníků Obchodní akademie Ostrava-Poruba v rámci výuky Základy společenských věd. „Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o gripenech, tancích, bezpečnostní politice České republiky, o české armádě a mnoho dalšího,“ uvedla škola na svém Facebooku. Akce se koná rámci cyklu Naše bezpečnost není samozřejmost a s podporou nadace PPF.
  Série šesti besed o fungování nevládní organizace Jagello 2000 a jejích...
  Série šesti besed o fungování nevládní organizace Jagello 2000 a jejích...
  • Poznej NATO 2022 (II.): studijní exkurze
   (10. května 2022)
   Druhá letošní studijní exkurze pro studenty středních škol proběhla na základně AČR v Jincích. Projekt, který studenty tradičně přivádí na vybrané základny Armády ČR, účastníkům tentokrát umožnil nahlédnout do fungování 13. dělostřeleckého pluku „Jaselský“. Akce se koná rámci cyklu Naše bezpečnost není samozřejmost a s podporou nadace PPF. Exkurze organizuje IC NATO několikrát ročně, školy se mohou v případě zájmu hlásit na email info@natoaktual.cz.
  Poznej NATO 2022 - studijní exkurze pro studenty středních škol na základnu AČR...
  Poznej NATO 2022 - studijní exkurze pro studenty středních škol na základnu AČR...
  Poznej NATO 2022 - studijní exkurze pro studenty středních škol na základnu AČR...
  • Poznej NATO 2022 (I.): studijní exkurze
   (3. května 2022)
   První letošní studijní exkurze pro studenty středních škol proběhla na základně AČR v Přáslavicích. Projekt, který studenty tradičně přivádí na vybrané základny Armády ČR, účastníkům tentokrát umožnil nahlédnout do fungování základny 7. mechanizované brigády. Děkujeme 7. mechanizovaná brigáda „Dukelská“ v Hranicích a také 72. mechanizovaný prapor „Generálmajora Josefa Buršíka“ a 73. tankový prapor v Přáslavicích za exkurzi, které se zúčastnili studenti Mendelovo Gymnázium Opava. V Přáslavicích kromě prezentace výzbroje, úkolů a zahraničních operací, kterých se útvary účastnily, měli studenti možnost shlédnout i praktickou ukázku jejich obrněné techniky a zbraní. V Hranicích pak studenti navštívili Stálou expozici posádky a zastavili se i v Kapli sv. Barbory, která stojí v areálu kasáren, které byly původně vojenskou akademií. Akce se koná rámci cyklu Naše bezpečnost není samozřejmost a s podporou nadace PPF.
  Studijní exkurze pro studenty středních škol na základně AČR v Přáslavicích...
  Studijní exkurze pro studenty středních škol na základně AČR v Přáslavicích...
  Studijní exkurze pro studenty středních škol na základně AČR v Přáslavicích...
  • Obrana a bezpečnost ČR v rámci NATO: přednášky
   (5. - 13. dubna 2022)
   Na 250 středoškolských studentů se zúčastnilo čtyřdílné série přednášek v IC NATO o fungování Severoatlantické aliance a zajištění obrany České republiky. Témata se týkala obranné a průmyslové spolupráce či vesmírné bezpečnosti. Akce se koná rámci cyklu Naše bezpečnost není samozřejmost a s podporou nadace PPF.
  Cyklus přednášek pro střední školy s názvem „Obrana a bezpečnost ČR v rámci...
  Cyklus přednášek pro střední školy s názvem „Obrana a bezpečnost ČR v rámci...
  Cyklus přednášek pro střední školy s názvem „Obrana a bezpečnost ČR v rámci...
  • NATO’s Evolving Role in Global Stability: diskuze
   (28. března 2022)
   Debata o roli NATO v současném mezinárodním dění nazvaná „NATO’s Evolving Role in Global Stability“ proběhla v Praze za přítomnosti představitelů Severoatlantické aliance a ministra zahraničí ČR Jana Lipavského. Záznam akce lze zhlédnout na Youtube kanále ČTK zde. Fotografie a zpravodajský text na portále iDNES.cz zde. Akci organizovaly Aspen Institut, Jagello 2000 a Centrum transatlantických vztahů Vysoké školy CEVRO Institut pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí ČR a za podpory Konrad Adenauer Stiftung a CSG.
  Zástupce šéfa NATO Mircea Geoana během debaty o budoucí roli NATO (28. Března...
  Zástupce šéfa NATO Mircea Geoana během debaty o budoucí roli NATO (28. března...
  Ministr zahraničí ČR Jan Lipavský během debaty o budoucí roli NATO (28. března...
  • Atrium party 2022: neformální setkání studentů s odborníky
   (23. března 2022)
   Tradiční neformální setkání účastníků Modelu NATO a OSN s profesionály z oblasti mezinárodních vztahů, obrany, bezpečnosti či technologií. Letos jsme se s třicítkou studentů a sedmi experty setkali opět v prostorách IC NATO v Praze a věnovali jsme bezpečnostní politice, kyberbezpečnosti, zahraničním misím armády ČR, novým technologiím a dalším tématům. Atrium party není přednáškou ani konferencí, zato středoškoláci mají možnost neformálně promluvit s odborníky ministerstva zahraničí, obrany, armády a dalšími experty o tématech, která je zajímají. Získané informace mohou využít i během jednání v rámci Modelu NATO. Atrium party organizujeme ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky.
  Atrium party IC NATO v Praze (23.3.2022)
  Atrium party IC NATO v Praze (23.3.2022)
  Atrium party IC NATO v Praze (23.3.2022)
  • Naše bezpečnost není samozřejmost: konference
   (10. března 2022)
   Devátý ročník národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost proběhl při příležitosti výročí členství ČR v NATO a zároveň po sto dnech fungování nové vlády ČR. Klíčovým tématem byla ruská invaze na Ukrajinu. Na akci vystoupili mj. předseda vlády Petr Fiala a ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis. Podrobnosti a program jsou k dispozici na stránce konference www.nbns.cz. Portál natoaktual.cz je mediálním partnerem akce.
  NBNS22
  • Obrana a bezpečnost: proč se o nich bavit a jak je ovlivnit: debata
   (1. března 2022)
   Proč je důležité komunikovat s veřejností o obranné a bezpečnostní politice a projektech veřejné diplomacie Jagello 2000 včetně Dnů NATO v Ostravě promluvil se studenty přednáškového cyklu Agora 2022 Arcibiskupského gymnázia v Praze zástupce IC NATO v Praze.
  • Ruský útok na Ukrajinu: zpravodajský speciál natoaktual.cz
   (únor 2022)
   Ruskému útoku na Ukrajinu se věnujeme v nové zpravodajské sekci portálu natoaktual.cz, kde najdete souhrn všech textů k tématu a odkazy na další zdroje.
  • Obrana a bezpečnost ČR v rámci NATO: přednášky
   (17. února 2022)
   Studenti účastnící se Bezpečnostní akademie Evropských hodnot debatovali prostřednictvím online spojení s předsedou Jagello 2000 Zbyňkem Pavlačíkem o projektech veřejné diplomacie v České republice, zejména o pořádání Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR.
  • Limity NATO: factbox natoaktual.cz
   (prosinec 2021)
   Jakým limitům čelí Severoatlantické aliance? V novém factboxu natoaktual.cz se podíváme na specifika fungování NATO, najdete jej zde. Factboxy jsou informační přehledy o vybraných tématech týkajících se bezpečnosti a Severoatlantické aliance. Hodí se pro rychlou orientaci v často komplikovaných oblastech a poskytují základní přehled zdrojů - ideální k využití například při výuce. Seznam všech dosud vydaných factboxů najdete v sekci Publikace.

  natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media