natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • PROJEKTY A AKTIVITY INFORMAČNÍHO CENTRA O NATO
  Projekty uskutečněné v roce 2021
  • Obrana a bezpečnost v kyberprostoru: přednáška
   (14. prosince 2021)
   Gymnazisté z Karviné tradičně zavítali před Vánoci na exkurzi do Prahy, kde mj. v Informačním centru o NATO debatovali s odborníkem na kyberbezpečnost z ministerstva obrany Danielem Baggem o úskalích sociálních sítí, bezpečném chování na internetu či mezinárodní spolupráci na poli kyberobrany. Akce proběhla v rámci cyklu Naše bezpečnost není samozřejmost a s podporou nadace PPF.
  Daniel Bagge na přednášce pro středoškoláky (IC NATO, 14. prosince 2021)
  Daniel Bagge na přednášce pro středoškoláky (IC NATO, 14. prosince 2021)
  • Podněty k bezpečnostnímu systému a krizovému řízení na základě pandemických ponaučení: odborný uzavřený seminář
   30. listopadu 2021
   V návaznosti na úspěšný první seminář na téma funkčnosti bezpečnostního a krizového systému během pandemie, který se konal na Dnech NATO v Ostravě v září, jsme ve spolupráci s iniciativou Spolu silnější připravili jeho pokračování, které se zaměřilo na doporučení systémových opatření do budoucna. Pod názvem "Podněty k bezpečnostnímu systému a krizovému řízení na základě pandemických ponaučení" akce proběhla tentokrát v IC NATO v Praze za účasti dvacítky zástupců ministerstva vnitra, zahraničních věcí, obrany, Hasičského záchranného sboru České republiky, Armády ČR a dalších.

  • Different continents, one space: Czech & Japanese perspectives on space security and international cooperation: webinar
   (12. listopadu 2021)
   Češti a japonští experti z vládních i nevládních institucí se během druhého online kulatého stolu zaměřili na mezinárodní rozměr space security a z národních perspektiv zhodnotili úspěchy a priority svých zemí v této oblasti. Jde o druhé letošní pokračování nového formátu mezinárodní aktivity Jagello 2000 - IC NATO, který jsme připravili ve spolupráci se Sasakawa Peace Foundation.

  • Europa Atlantik Seminar: týdenní seminář německých ozbrojených sil
   (2. - 10. října 2021)
   Zástupce Jagello 2000 - IC NATO byl za Českou republiku vybrán k účasti na evropském semináři německých ozbrojených sil "Europa Atlantik Seminar 2021". Během tohoto prestižního vzdělávacího programu se účastníci setkali s významnými představiteli Bundeswehru, německého ministerstva obrany a ministerstva zahraničí, NATO a Evropské unie. Více informací o semináři naleznete na stránce zde.
  • NATO Days in Ostrava 2021 - Defence Technology Conference
   (17. září 2021)
   V rámci odborných doprovodných programů Dnů NATO v Ostravě se v pátek v hotelu Clarion uskutečnila obranně-technologická konference pořádaná Ministerstvem obrany ČR a sdružením Jagello 2000. Tématem byla především debata o roli a dopadech nastupujících a přelomových technologií v oblasti obrany, a to rozvoj vesmírných technologií, umělé inteligence, kybernetiky či kvantových technologií. Na konferenci vystoupili například Robert Murray (Head of Innovation, Emerging Security Challenges Division, NATO) nebo Lt.Gen. Richard Scobee (velitel US Air Force Reserve Comman).
  NATO Days in Ostrava 2021 - Defence Technology Conference
  NATO Days in Ostrava 2021 - Defence Technology Conference
  • Jedeme dál? Pandemická ponaučení pro bezpečnostní systém a krizové řízení: odborný uzavřený seminář
   (17. září 2021)
   V rámci odborných doprovodných programů Dnů NATO v Ostravě zorganizovalo Jagello 2000 - IC NATO seminář s představiteli klíčových institucí ohledně tří hlavních témat. Bezpečnostní systém ČR a krizové řízení v pandemické krizi ve smyslu shrnutí hlavních poučení s ohledem na funkčnost bezpečnostního a krizového systému. Dále krizová a strategická komunikace státu a doporučení k lepší připravenosti na budoucí krize. A konečně problematika systému koordinace a řízení, resp. doporučení k lepší připravenosti na budoucí krize. Akce se zúčastnila dvacítka zástupců ministerstva vnitra, zahraničních věcí, obrany, zdravotnictví, Hasičského záchranného sboru České republiky, Armády ČR, akademické i obchodní sféry.
  Jedeme dál? Pandemická ponaučení pro bezpečnostní systém a krizové řízení: odborný uzavřený seminář (17. září 2021)
  Jedeme dál? Pandemická ponaučení pro bezpečnostní systém a krizové řízení: odborný uzavřený seminář (17. září 2021)
  • Joint Sky: veřejné besedy s piloty a hosty DN v ostravském Domě knihy
   (17. září 2021)
   V rámci projektu Joint Sky přichystalo Informační centrum o NATO každoroční veřejnou neformální debatu s účastníky Dnů NATO v Ostravě. Letos do ostravského Domu knihy mj. zavítali premiérově piloti amerických letadel C-5 a bezpilotního letounu MQ-9 Reaper, ale také čeští hasiči, kteří zasahovali při požárech v Řecku. Poprvé jsme také uvítali představitele německých pozemních sil a českého i švédského display pilota letounu Jas39 Gripen. Po roční přestávce se debata mohla opět uskutečnit s živým publikem, nicméně byl zachován také oblíbený živý přenos, který zhlédlo pět tisíc diváků a jehož záznam je ke shlédnutí zde.
  • Budoucnost Armády České republiky: business breakfast
   (17. září 2021)
   V rámci odborných doprovodných programů Dnů NATO v Ostravě se uskutečnila pracovní snídaně na téma budoucnosti Armády ČR, kde se hovořilo o změnách armády během posledních dekád a výzev do budoucna. Za nejpodstatnější události kromě změny obranné doktríny státu lze považovat depolitizaci armády, profesionalizaci, kterou doprovázelo zrušení základní vojenské služby, a modernizaci techniky, výzbroje a výstroje. Mezi nejvýznamnější bolavá místa patří zejména problematika armádních akvizic. Nejistoty panují i okolo výše rozpočtu na obranu v příštích letech, jelikož pandemie covid-19 tvrdě zasáhla české veřejné finance. Na akci pořádané Institutem pro politiku a společnost vystoupili vystoupili mj. hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, velvyslanec České republiky při NATO Jakub Landovský či člen výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Josef Bělica.
  Budoucnost Armády České republiky: business breakfast (17. září 2021)
  Budoucnost Armády České republiky: business breakfast (17. září 2021)
  • Vojenská technika zblízka: exkurze do zákulisí příprav areálu Dnů NATO v Ostravě
   (17. září 2021)
   Pro školy v okolí areálu letiště v Mošnově, místa konání Dnů NATO v Ostravě, jsme v pátek před akcí připravili neformální exkurzi v době vrcholících příprav na víkendovou show.
   Zapojené školy a fotogalerie:
   ZŠ a MŠ Sedlnice, ZŠ a MŠ Albrechtičky, Dětská skupina Monty
  • NATO a transformace české armády: přednáška
   (16. září 2021)
   Jagello 2000 - IC NATO pokračuje ve spolupráci na sérii přednášek pro příslušníky německé armády na témata bezpečnostní politiky ČR a transformace ozbrojených sil v souvislosti se členstvím v NATO. Hlavním vystupujícím byl bývalý náčelník generálnho štábu Armády ČR gen. v.z. Jiří Šedivý.
  • Poznej NATO 2021: studijní exkurze u letounů spojeneckého letectva
   (15. září 2021)
   Díky konání Dnů NATO v Ostravě jsme mohli po mnohaměsíční covidové pauze realizovat v září letošní první studijní exkurzi "Poznej NATO", kterou pro žáky a studenty připravuje Informační centrum o NATO v Praze ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Tuto výjimečnou možnost prohlídky strategických letounů U.S. Air Force a letos i U.S. Marines Corps a debaty s posádkami přímo na letišti Leoše Janáčka v Ostravě využily hned čtyři školy. Téměř dvěma stovkám studentů tak vojáci mohli kromě letounů přiblížit též Severoatlantickou alianci a spolupráci členů v rámci této organizace.
   Zapojené školy a fotogalerie:
   Střední škola stavební a dřevozpracující, Ostrava, Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky, Frenštát pod Radhoštěm, Matiční gymnázium, Ostrava a PORG Ostrava
  • Summit NATO v Bruselu 2021: speciál
   14. června 2021
   Nejvyšší představitelé členských států Severoatlantické aliance se po necelých dvou letech opět sešli na vrcholném summitu, který proběhl 14. června 2021 v Bruselu. Připravili jsme zpravodajský speciál, kde přinášíme základní informace o summitu, souhrn zpráv natoaktual.cz a další zdroje. Čtěte speciál k summitu NATO 2021
  • Naše bezpečnost není samozřejmost: konference
   22. června 2021
   Osmý ročník národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost proběhl opět v prostorách Pražského hradu za účasti významných českých i zahraničních hostů. Podrobnosti a záznam jsou k dispozici na stránce konference www.nbns.cz. Portál natoaktual.cz je mediálním partnerem akce.
  • Disruptivní technologie, obrana a bezpečnost ČR: expertní diskuze
   21. června 2021
   Diskusi o úloze disruptivních technologií při zajišťování obrany a bezpečnosti ČR pořádalo Jagello 2000 u příležitosti 8. ročníku národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost. Hlavním řečníkem byl náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný.
  • Different continents, one cyber space: Czech and Japanese perspectives on cooperation, synergy and the role of USA: webinář
   27. května 2021
   Češti a japonští experti z vládních i nevládních institucí se během online kulatého stolu zaměřili na mezinárodní rozměr kyber obrany a z národních perspektiv zhodnotili úspěchy a priority svých zemí v této oblasti. Tento nový formát mezinárodní aktivity Jagello 2000 - IC NATO jsme připravili ve spolupráci se Sasakawa Peace Foundation.

  • Live stream - 20 let Dnů NATO v Ostravě: velikonoční výroční speciál
   2. dubna 2021
   Natoaktual.cz byl mediálním partnerem historicky prvního výročního vysílání atraktivního online streamu organizátorů Dnů NATO v Ostravě. Půl roku nás dělí od příštího ročníku Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR, na kterých oslavíme 20 let historie této akce. Velikonoční výroční speciál nabídl zajímavé hosty, pohled pod pokličku náročné organizace, exkluzivní zdravice dlouhodobých partnerů a účastníků, ale i výhled do budoucnosti a rovněž podrobnosti o dalších letošních účastnících. Stream, který zhlédlo na 30 tisíc diváků, je celý k dispozici na YouTube a Facebooku.
   Související zprávy:
   Letošní Dny NATO? Organizátoři kvůli covidu počítají se čtyřmi scénáři
   Dny NATO slaví 20 let. Výroční speciál sledujte živě v pátek

  • Atrium party: neformální setkání studentů a odborníků
   30. března 2021
   Tradiční neformální setkání účastníků Modelu NATO s profesionály z oblasti obrany, bezpečnosti či technologií. Letos jsme se s třicítkou studentů a šesti experty setkali online a věnovali jsme se novým technologiím a jak s nimi NATO pracuje, také bezpečnosti v Africe nebo mezinárodní pomoci při různých katastrofách. Atrium party není přednáškou ani konferencí, zato středoškoláci mají možnost neformálně promluvit s odborníky ministerstva zahraničí, obrany a dalšími experty o tématech, která je zajímají. Získané informace mohou využít i během jednání v rámci Modelu NATO. Atrium party organizujeme ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky.

  • 2021: německý volební rok & očekávání od nového předsedy CDU Armina Lascheta: online diskuze
   18. února 2021
   Co lze čekat od nového předsedy německých křesťanských demokratů (CDU) Armina Lascheta? Bude zároveň i kandidátem na kancléře za CDU/CSU do zářijových spolkových parlamentních voleb? Na online expertní diskusi k německému volebnímu roku vystoupili Kai Küstner, korespondent ARD a expert na bezpečnostní problematiku, a Alexandr Vondra, poslanec Evropského parlamentu. Diskusi moderoval Jiří Šitler, ředitel Odboru států střední Evropy z Ministerstva zahraničních věcí ČR. Akci organizovalo Jagello 2000 a Konrad Adenauer Stiftung.

  • Factboxy natoaktual.cz: přehledové materiály
   zima 2020/21
   Na přelomu roku pro vás připravujeme nové factboxy, informační přehledy o vybraných tématech týkajících se bezpečnosti a Severoatlantické aliance. Hodí se pro rychlou orientaci v často komplikovaných oblastech a poskytují základní přehled zdrojů - ideální k využití například při výuce. V nových factboxech se podíváme na roli NATO v boji proti pandemii nebo na kyberbezpečnost. Seznam všech dosud vydaných factboxů najdete v sekci Publikace.
  • Nové zpravodajské seriály na natoaktual.cz:
   leden 2021
   S novým rokem jsme pro čtenáře připravili hned několik novinek, kterými chceme více zpřístupnit a zpřehlednit témata obrany a bezpečnosti. Zahájili jsme seriál TOP5, v němž jednou za měsíc prozkoumáváme nečekaná čísla i překvapivé souvislosti obranných schopností zemí Severoatlantické aliance. Zatím jsme prozkoumali sílu armád a výši obranných rozpočtů.
   Druhou novinkou jsou úvodní texty k novým faktografickým souhrnům Factbox natoaktual.cz, kterých na přelomu roku vychází několik. Zaměřili jsme se na téma koronaviru a NATO a naposledy na roli Aliance na poli kyberobrany.
   Třetí novinkou je náš týdenní retro přehled Minuta týdne, kdy se zastavíme na jedinou minutu a připomeneme si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti.

  Informační centrum o NATO

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media