natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • PROJEKTY A AKTIVITY INFORMAČNÍHO CENTRA O NATO
  Projekty uskutečněné v roce 2020
  • Ruský vliv v Německu a současný stav německo-ruských vztahů: uzavřená online debata
   26. listopadu 2020
   Tématu ruského vlivu v Německu a současných německo-ruských vztahů se věnovala debata, jejímž hlavním hostem byl německý historik specializující se na problematiku východní Evropy a Ruska Wilfried Jilge. „Německé obyvatelstvo přesto výrazně upřednostňuje udržení pevných transatlantických vztahů před prohlubováním partnerství s nedemokratickými státy, jako jsou Čína nebo Rusko,“ uvedl Jilge. Akci organizovalo Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) ve spolupráci s nadací Hanns Seidel Stiftung (HSS) a za mediálního partnerství natoaktual.cz.

  • The Swinging States of America: online diskuze
   10. listopadu 2020
   Americké prezidentské volby, stav americké politické scény a transatlantické vztahy byly hlavními tématy uzavřené online debaty, na níž jako hlavní host vystoupil německý poslanec Peter Beyer, koordinátor transatlantických vztahů spolkového ministerstva zahraničí. Akci organizovala Německá atlantická asociace (Deutsche Atlantische Gesellchaft) ve spolupráci s Jagello 2000 - IC NATO.
   Záznam debaty je k dispozici zde:

  • #VimeCoMame: speciální příloha
   25. října 2020/průběžná aktualizace
   Pod názvem „Víme, co máme“ přichází unikátní kampaň na podporu domácího obranného průmyslu, kterou natoaktual.cz představil v tomto speciálu. V sérii devíti videí a souvisejících rozhovorů se předvedlo devět českých významných firem s cílem nejen oslovit případné partnery, ale také zvýšit povědomí o českých schopnostech u domácího publika. Ministerstvo obrany, jehož Sekce průmyslové spolupráce videa připravilo, chce touto cestou každý týden přiblížit činnost jedné firmy. Speciální příloha #VimeCoMame

  • Twitter natoaktual.cz: přidejte se k nám na našem novém profilu
   září 2020
   Díky našemu zpravodajskému profilu na Twitteru budete bezpečně v obraze, přidejte se! Najdete nás na twitter.com/natoaktual.

  • Joint Sky 2020: besedy zahraničních vojáků na školách
   16.-18. září 2020
   V rámci doprovodných programů Dnů NATO v Ostravě jsme připravili naše tradiční besedy žáků a studentů v Moravsko-slezském kraji se zahraničními účastníky přehlídky. Letošními hosty byli piloti jednotky Nebraska Air National Guard (o návštěvě psali na svém Facebooku), kteří následně v sobotu se svým letounem KC-135 Stratotanker provedli průlet nad Ostravou, Prahou a Plzní k připomenutí 75. výročí konce 2. světové války. Piloti během tří dnů navštívili celkem deset škol za velkého ohlasu studentů i vyučujících.
   O návštěvách si můžete přečíst v naší zprávě Jak těžké je být pilotem? ptali se nejčastěji studenti a také na stránkách vybraných škol, které uvádíme níže.
   Letos byly do projektu zapojeny tyto školy: Obchodní akademie a Vyšší odborná škola sociální, Ostrava-Mariánské Hory (zpráva na webu školy a na Facebooku); Slezské gymnázium, Opava (zpráva na webu školy a na Facebooku); Střední škola teleinformatiky, Ostrava (zpráva na webu školy); Střední průmyslová škola stavební, Ostrava (zpráva na Facebooku školy); Gymnázium, Ostrava–Hrabůvka; Gymnázium Josefa Kainara, Hlučín (foto); Gymnázium Hladnov a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Ostrava (foto); Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava; Střední průmyslová škola elektrotechnická, Havířov; a Střední průmyslová škola stavební, Havířov.

  Jointy Sky 2020 - Beseda s piloty USAF na Slezském gymnáziu Opava. (17.9.2020)
  Jointy Sky 2020 - Beseda s piloty USAF na Obchodní akademii - Vyšší odborné škole sociální v Ostravě. (18.9.2020)
  Jointy Sky 2020 - Beseda s piloty USAF na Gymnáziu Josefa Kainara v Hlučíně. (16.9.2020)
  Jointy Sky 2020 - Beseda s piloty USAF na Gymnáziu Hladnov v Ostravě. (16.9.2020)
  • Cyberspace as battlefield: neformální oběd s gen. Miroslavem Feixem -- AKCE ZRUŠENA
   12. října 2020
   Jagello 2000-IC NATO je spoluorganizátorem neformálního oběda pro představitele rakouského ministerstva obrany a ozbrojených sil, který organizuje Velvyslanectví ČR ve Vídni v rámci své role Kontaktní ambasády NATO pro Rakousko. Jako řečník na obědě vystoupí brig. gen. Miroslav Feix, velitel Kybernetických sil a informačních operací Armády ČR, který pohovoří na téma "Cyberspace as battlefield, Czech approach to cyber defence, authorities and responsibilities".

  • Obranný rozpočet a jeho vliv na vyzbrojování: 4. vyzbrojovací konference v rámci odborných doprovodných programů Dnů NATO v Ostravě -- AKCE ODLOŽENA
   18. září 2020
   Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace byla akce odložena. Součástí doprovodného programu Dnů NATO 2020 v Ostravě bude již tradiční vyzbrojovací konference pořádaná Ministerstvem obrany ČR ve spolupráci s Jagello 2000 - IC NATO a pod záštitou ministra obrany České republiky. Letošním tématem bude vliv obranného rozpočtu na vyzbrojování české armády. Konference je určena odbornému publiku z řad českých a mezinárodních obranných a vojenských institucí a soukromým i státním výrobcům vojenského materiálu a je koncipována jako prostor pro setkání a odbornou debatu o potřebách a plánech armády ČR a možnostech a příležitostech participace primárně pro český obranný průmysl.
   Na konferenci vystoupí zástupci Ministerstva obrany ČR včetně ministra obrany Lubomíra Metnara, zástupci Armády ČR, ředitel Evropské obranné agentury Jiří Šedivý, ředitel sekce pro obranný průmysl generálního ředitelství pro obranu a vesmír Evropské komise Alain Alexis a velitel spojeneckých leteckých sil NATO v Evropě gen. Jeffrey L. Harrigian. Na konferenci vystoupí také slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Společně budou debatovat o schopnostech a akvizičních programech české armády, možnostech financování a o mezinárodní spolupráci v souladu s prioritami a závazky České republiky v NATO a EU.

  • Joint Sky 2020: veřejné besedy s piloty a hosty DN v ostravském Domě knihy -- AKCE ZRUŠENA
   září 2020
   Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace byla akce zrušena.V rámci projektu Joint Sky chystá Informační centrum o NATO každoroční veřejnou neformální debatu s účastníky Dnů NATO v Ostravě.

  • Poznej NATO 2020: studijní exkurze -- AKCE ZRUŠENA
   září 2020
   Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace byla akce zrušena. Jako druhé letošní pokračování ze série studijních exkurzí "Poznej NATO" pro žáky a studenty připravuje Informační centrum o NATO ve spolupráci s Moravskoslezským krajem možnost prohlídky letounů aliančních letectev.

  • Garden talks s Annegret Kramp-Karrenbauer: studentská debata
   18. července 2020
   Debatu zástupců mladé generace s německou ministryní obrany Annegret Kramp-Karrenbauer uspořádalo Jagello 2000 - IC NATO ve spolupráci s německým velvyslanectvím v Praze. Hodinová debata proběhla v zahradě německého velvyslanectví a témata zahranovala transatlantické vztahy, Čínu, německé předsednictví v EU ad. Ministryně se vyjádřila i k možnému odchodu části amerických vojáků z Německa: "V případě amerických základen v Německu se primárně se jedná o otázku americké bezpečnosti," řekla ministryně s tím, že základny jsou Američany využívány k realizaci operací nejen v Evropě. Na základě setkání vznikl tento text pro deník Aktuálně.cz. Setkání proběhlo v rámci návštěvy Annegret Kramp-Karrenbauer v České republice.


  (Foto: Tobias Koch)

  • Snídaně s německou ministryní obrany
   18. července 2020
   Uzavřenou expertní snídani českých představitelů s německou ministryní obrany Annegret Kramp-Karrenbauer spolupořádalo Jagello 2000 - IC NATO na Velvyslanectví SRN v Praze. Na české straně se akce zúčastnili zástupci bezpečnostní komunity, mj. parlamentu, ministerstva obrany či vysokých škol. Snídaně proběhla v rámci návštěvy Annegret Kramp-Karrenbauer v České republice.


  (Foto: Tobias Koch)

  • Naše bezpečnost není samozřejmost: konference
   25. června 2020
   Sedmý ročník národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost opět proběhl v prostorách Pražského hradu za účasti významných českých i zahraničních hostů, mj. ministrů obrany zemí Visegradské čtyřky. Konference se konala pod záštitou ministra obrany České republiky Lubomíra Metnara a za podpory Ministerstva obrany ČR a NATO PDD. Podrobnosti o akci, záznam, program a seznam partnerů jsou k dispozici na stránce konference www.nbns.cz. Živě můžete konferenci sledovat zde:


  • Cyber Defence: What Have We Learned During the Coronavirus Crisis and Where Are We Heading Now? Reflections by NATO and the Czech Republic: webinar
   23. června 2020
   Jagello 2000 - IC NATO a NATO Public Diplomacy Division pořádali online seminář o kyberobraně, v němž vystoupila šéfka alianční kyberobrany Chelsey Slack a ředitel Národního centra kybernetické bezpečnosti Lukáš Kintr. Moderátorem akce byl Daniel Bagge.

  • Transatlantic Relations During Covid-19 and Beyond: webinar
   10. června 2020
   Analýzou současného stavu transatlantických vztahů se zabývala online debata s Johnem Roodem, který do února roku 2020 zastával post náměstka amerického ministra obrany. Debata se soustředila na tři hlavní oblasti - vztahy mezi USA a Evropou, mezi Západem a Čínou, a výhledem americké zahraniční politiky po prezidentskcýh volbách v USA letos na podzim. Online debatu organizoval CEVRVO Institut/PCTR
   ve spolupráci s Informačním centrem o NATO.

  • Obranný průmysl a transatlantické vazby: webinar
   27. května 2020
   Česko-americké spolupráci v oblasti obranného průmyslu se věnoval webinar, na němž jako hlavní host vystoupil náměstek ministra obrany pro řízení sekce průmyslové spolupráce Tomáš Kopečný. Akce se zaměřila na představení technologických možností českého obranného průmyslu a možnosti transatlantické spolupráce ve výzkumu a vývoji. Debatu organizovalo Center for a New American Security ve Washingtonu, D.C. ve spolupráci s Jagello 2000 - IC NATO, jež se podílelo na přípravě.

  • Česko-německý bezpečnostní seminář v Berlíně
   25. května 2020
   Čtvrtý ročník Česko-německého bezpečnostního semináře, který Jagello 2000 organizuje se svojí německou sesterskou organizací Deutsche Atlantische Gesellschaft, se letos poprvé uskutečnil online. Bývalý spolkový ministr a současný poslanec Spolkového sněmu Christian Schmidt, předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer, generál (v zál.) Petr Pavel, generál (v zál.) Heinrich Brauss a další účastníci diskutovali o budoucnosti transatlantických vztahů v době pandemie covid-19. Zdůraznili mj. nutnost prohloubení spolupráce mezi USA a evropskými členy NATO a udržení rozpočtů na obranu.

  • Jak NATO reaguje na COVID-19: speciální příloha
   6. dubna 2020/průběžná aktualizace
   Přinášíme souhrn zpravodajství a zdrojů ohledně reakce Severoatlantické aliance na pandemii COVID-19. Informace o tom, jak může NATO reagovat a jakých schopností využívá najdete ve zvláštním souhrnu natoaktual.cz.

  • Factboxy natoaktual.cz: přehledové materiály
   březen/duben 2020
   Zveřejnili jsme nové factboxy, tedy informační listy o specifických aktuálních tématech týkajících se bezpečnosti a Severoatlantické aliance. Hodit by se mohly například středoškolským pedagogům. Témata nových factboxů zahrnují vztahy NATO a Číny, Letecké tankery pro NATO nebo NATO a Blízký východ. Seznam všech factboxů najdete v sekci Publikace.

  • Mezinárodní bezpečnost a NATO: přednášky pro středoškoláky
   2. a 14. dubna 2020
   Rádi reagujeme na poptávku po přednáškách o bezpečnosti a NATO. Proto chystáme dvě besedy o mezinárodní bezpečnostní situaci a Severoatlantické alianci, o něž nás požádal pražský středoškolský pedagog pro své žáky. Přednášky se uskuteční formou dálkové interaktivní prezentace.

  • Atrium párty: neformální setkání studentů a odborníků
   26. března 2020 - Zrušeno. Akce se uskuteční v náhradním termínu.
   Druhou akcí, kterou organizujeme pro Model NATO, je tradiční neformální setkání jeho účastníků s bezpečnostními experty při drobném občerstvení. Nejde o přednášku ani konferenci, středoškoláci mají možnost individuálně nebo ve skupinkách hovořit například s odborníky ministerstva zahraničí, obrany či novináři o tématech, která je zajímají. Získané informace mohou využít i během jednání v rámci Modelu NATO.

  • Audit NATO: expertní seminář
   19. března 2020 - Zrušeno. Akce se uskuteční v náhradním termínu.
   Vracíme se k úspěšnému formátu výročního hodnocení působení České republiky v Severoatlantické alianci. Během expertního semináře účastníci zhodnotí, čeho bylo dosaženo a jaké jsou plány pro nadcházející období.

  • Od Varšavské smlouvy po NATO: přednáška příslušníky Bundeswehru
   12. března 2020
   Pro příslušníky Bundeswehru, kteří byli na návštěvě Prahy v rámci vzdělávacího semináře pořádaného Karl-Theodor-Molinari-Stiftung, jsme opět spoluorganizovali přednášku generála v.z. Jiřího Šedivého o transformaci Armády ČR za poslední dvě dekády.

  • Poznej NATO 2020 (I.): studijní exkurze
   4. března 2020
   Pro účastníky Modelu NATO (organizovaného Asociací pro mezinárodní otázky) a další středoškoláky jsme připravili exkurzi na 24. základnu dopravního letectva v pražských Kbelích, kterou jsme navštívili vůbec poprvé. Studenti se dozvěděli o úkolech základny, mezi něž patří letecká doprava ústavních činitelů, záchranná služba a přeprava materiálu a měli možnost si prohlédnout leteckou techniku, meteorologickou stanici či řídící věž letiště.

  Studijní exkurze Poznej NATO na základně AČR Kbely (4.3.2020). Prohlídka letounu Airbus A319.
  Studijní exkurze Poznej NATO na základně AČR Kbely (4.3.2020). Studenti u letounu ​Casa C-295 M.
  Studijní exkurze Poznej NATO na základně AČR Kbely (4.3.2020). Studenti u letounu Airbus A-319 CJ.
  Studijní exkurze Poznej NATO na základně AČR Kbely (4.3.2020). Studenti u letounu Canadair CL-601.
  • Od Varšavské smlouvy po NATO: přednáška
   19. února 2020
   Letos poprvé přednášel generál (v záloze) Jiří Šedivý pro skupinu německých vojáků, tentokrát z Horní Lužice. Tématem byla jako tradičně zkušenosti z transformace Armády ČR v posledních dvaceti letech.

  Informační centrum o NATO

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media