Přeprava zdravotnického materiálu, výpomoc lékařského personálu nebo dodávky plicních ventilátorů jsou příklady pomoci prostřednictvím Severoatlantické aliance, kterých letos Česká republika využila při boji proti pandemii nemoci covid-19. Ovšem nebyli jsme jen příjemcem pomoci - Česká republika rovněž poskytla své schopnosti a prostředky spojencům, kteří je v danou chvíli nutně potřebovali.
Factbox: Koronakrize a NATOProhlédněte si celý factbox na téma jak Severoatlantická aliance pomáhá proti pandemii covidu-19 |
V případě dopravy to bylo poprvé v historii, kdy Česká republika využila strategickou leteckou přepravu z programu SALIS pro dodávku materiálu ve stavu nouze kvůli koronaviru. „Takovou možnost máme jen díky NATO a potvrzuje se, že ji armáda umí využít,“ upozornil v rozhovoru po březnovém letu někdejší šéf letectva Jiří Verner.
Koordinační centrum NATO jsme využili i při povodních
Při žádostech o spolupráci letos využilo Česko také hlavního aliančního nástroje pro koordinaci pomoci při živelních pohromách, tzv. Euroatlantického koordinačního střediska pro řešení mimořádných událostí (EADRCC), které funguje nonstop a slaďuje požadavky a nabídky pomoci mezi spojenci i partnerskými zeměmi NATO.
Služeb tohoto centra Česko ovšem nevyužilo poprvé, alianční pomoci skrze EADRCC využila ČR už při povodních v roce 2002.
NATO nejsou jen vojáci, ale i spolupráce hasičských sborů
Méně známým faktem je, že do alianční spolupráce na poli civilního nouzového plánování jsou významně zapojeni také hasiči, kteří v případě potřeby rovněž koordinují společný postup místních úřadů ve vztahu k NATO.
Všechny informace najdete přehledně zpracované v právě vydaném factboxu Koronakrize a NATO.