natoaktual.cz

Přehledně: Jak využíváme schopností NATO při koronakrizi?

18. prosince 2020  7:31
Při boji s pandemií nemoci covid-19 letos Česká republika už několikrát využila aliančních schopností, stejně jako významné pomoci ze strany armády ČR. V novém factboxu natoaktual.cz přinášíme přehledný souhrn této spolupráce i některé méně známé souvislosti.  

Nakládání zásilky rychlotestů na nový konronavir do armádního speciálu v Číně | foto: AČR

Přeprava zdravotnického materiálu, výpomoc lékařského personálu nebo dodávky plicních ventilátorů jsou příklady pomoci prostřednictvím Severoatlantické aliance, kterých letos Česká republika využila při boji proti pandemii nemoci covid-19. Ovšem nebyli jsme jen příjemcem pomoci - Česká republika rovněž poskytla své schopnosti a prostředky spojencům, kteří je v danou chvíli nutně potřebovali.

Factbox: Koronakrize a NATO

Prohlédněte si celý factbox na téma jak Severoatlantická aliance pomáhá proti pandemii covidu-19

V případě dopravy to bylo poprvé v historii, kdy Česká republika využila strategickou leteckou přepravu z programu SALIS pro dodávku materiálu ve stavu nouze kvůli koronaviru. „Takovou možnost máme jen díky NATO a potvrzuje se, že ji armáda umí využít,“ upozornil v rozhovoru po březnovém letu někdejší šéf letectva Jiří Verner. 

Koordinační centrum NATO jsme využili i při povodních

Při žádostech o spolupráci letos využilo Česko také hlavního aliančního nástroje pro koordinaci pomoci při živelních pohromách, tzv. Euroatlantického koordinačního střediska pro řešení mimořádných událostí (EADRCC), které funguje nonstop a slaďuje požadavky a nabídky pomoci mezi spojenci i partnerskými zeměmi NATO.

Služeb tohoto centra Česko ovšem nevyužilo poprvé, alianční pomoci skrze EADRCC využila ČR už při povodních v roce 2002. 

NATO nejsou jen vojáci, ale i spolupráce hasičských sborů

Méně známým faktem je, že do alianční spolupráce na poli civilního nouzového plánování jsou významně zapojeni také hasiči, kteří v případě potřeby rovněž koordinují společný postup místních úřadů ve vztahu k NATO. 

Všechny informace najdete přehledně zpracované v právě vydaném factboxu Koronakrize a NATO. 

pet; natoaktual.cz
zpět na článek