Projekty Informačního centra o NATO

Přehled projektů a aktivit Informačního centra o NATO v Praze v roce 2022  

NATO | foto: NATO Photos

Aktuální a připravované projekty
 • SPECIÁL: Summit NATO v Madridu: zpravodajský souhrn
  (29. - 30. června 2022)
  Sledujeme vrcholnou alianční schůzku, která se letos koná v Madridu, a v našem speciálu přinášíme souhrn zpravodajství a dalších zdrojů k tématu.
Logo summitu NATO v Madridu 2022
 • Public and defence diplomacy in the Czech Republic: diskuze
  (20. července 2022)
  Předseda Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík bude diskutovat s instruktory německých speciálních sil o veřejné diplomacii v oblasti obrany a bezpečnosti v ČR. Diskuse proběhne v rámci několikadenní vzdělávací cesty příslušníků bundeswehru do Prahy.
Uskutečněné projekty
 • Ruská invaze na Ukrajinu pohledem Japonska: diskuze o dopadech na region Indopacifiku a chod mezinárodních organizací
  (1. června 2022)
  Na téma ruské invaze na Ukrajinu pohledem Japonska vystoupil na neformální diskuzi v IC NATO bývalý velvyslanec Japonska při OSN profesor Tsuneo Nishida z Kyoto Peacebuilding Center, Kyoto University of the Arts. Akci pořádalo Jagello 2000 - IC NATO ve spolupráci s velvyslanectvím Japonska v Praze.
Profesor Tsuneo Nishida na neformální diskuzi v IC NATO v Praze(1.6.2022)
Profesor Tsuneo Nishida na neformální diskuzi v IC NATO v Praze(1.6.2022)
 • Veřejná a obranná diplomacie v praxi: projekty Jagello 2000: besedy se středoškoláky
  (21.- 28. května 2022)
  Série šesti besed o fungování nevládní organizace Jagello 2000 a jejích projektů jako Dny NATO v Ostravě proběhla ve dnech 21., 22., 27. a 28. května 2022 pro studenty prvních a druhých ročníků Obchodní akademie Ostrava-Poruba v rámci výuky Základy společenských věd. „Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o gripenech, tancích, bezpečnostní politice České republiky, o české armádě a mnoho dalšího,“ uvedla škola na svém Facebooku. Akce se koná rámci cyklu Naše bezpečnost není samozřejmost a s podporou nadace PPF.
Série šesti besed o fungování nevládní organizace Jagello 2000 a jejích...
Série šesti besed o fungování nevládní organizace Jagello 2000 a jejích...
 • Poznej NATO 2022 (II.): studijní exkurze
  (10. května 2022)
  Druhá letošní studijní exkurze pro studenty středních škol proběhla na základně AČR v Jincích. Projekt, který studenty tradičně přivádí na vybrané základny Armády ČR, účastníkům tentokrát umožnil nahlédnout do fungování 13. dělostřeleckého pluku „Jaselský“. Akce se koná rámci cyklu Naše bezpečnost není samozřejmost a s podporou nadace PPF. Exkurze organizuje IC NATO několikrát ročně, školy se mohou v případě zájmu hlásit na email info@natoaktual.cz.
Poznej NATO 2022 - studijní exkurze pro studenty středních škol na základnu AČR...
Poznej NATO 2022 - studijní exkurze pro studenty středních škol na základnu AČR...
Poznej NATO 2022 - studijní exkurze pro studenty středních škol na základnu AČR...
 • Poznej NATO 2022 (I.): studijní exkurze
  (3. května 2022)
  První letošní studijní exkurze pro studenty středních škol proběhla na základně AČR v Přáslavicích. Projekt, který studenty tradičně přivádí na vybrané základny Armády ČR, účastníkům tentokrát umožnil nahlédnout do fungování základny 7. mechanizované brigády. Děkujeme 7. mechanizovaná brigáda „Dukelská“ v Hranicích a také 72. mechanizovaný prapor „Generálmajora Josefa Buršíka“ a 73. tankový prapor v Přáslavicích za exkurzi, které se zúčastnili studenti Mendelovo Gymnázium Opava. V Přáslavicích kromě prezentace výzbroje, úkolů a zahraničních operací, kterých se útvary účastnily, měli studenti možnost shlédnout i praktickou ukázku jejich obrněné techniky a zbraní. V Hranicích pak studenti navštívili Stálou expozici posádky a zastavili se i v Kapli sv. Barbory, která stojí v areálu kasáren, které byly původně vojenskou akademií. Akce se koná rámci cyklu Naše bezpečnost není samozřejmost a s podporou nadace PPF.
Studijní exkurze pro studenty středních škol na základně AČR v Přáslavicích...
Studijní exkurze pro studenty středních škol na základně AČR v Přáslavicích...
Studijní exkurze pro studenty středních škol na základně AČR v Přáslavicích...
 • Obrana a bezpečnost ČR v rámci NATO: přednášky
  (5. - 13. dubna 2022)
  Na 250 středoškolských studentů se zúčastnilo čtyřdílné série přednášek v IC NATO o fungování Severoatlantické aliance a zajištění obrany České republiky. Témata se týkala obranné a průmyslové spolupráce či vesmírné bezpečnosti. Akce se koná rámci cyklu Naše bezpečnost není samozřejmost a s podporou nadace PPF.
Cyklus přednášek pro střední školy s názvem „Obrana a bezpečnost ČR v rámci...
Cyklus přednášek pro střední školy s názvem „Obrana a bezpečnost ČR v rámci...
Cyklus přednášek pro střední školy s názvem „Obrana a bezpečnost ČR v rámci...
 • NATO’s Evolving Role in Global Stability: diskuze
  (28. března 2022)
  Debata o roli NATO v současném mezinárodním dění nazvaná „NATO’s Evolving Role in Global Stability“ proběhla v Praze za přítomnosti představitelů Severoatlantické aliance a ministra zahraničí ČR Jana Lipavského. Záznam akce lze zhlédnout na Youtube kanále ČTK zde. Fotografie a zpravodajský text na portále iDNES.cz zde. Akci organizovaly Aspen Institut, Jagello 2000 a Centrum transatlantických vztahů Vysoké školy CEVRO Institut pod záštitou Ministerstva zahraničních věcí ČR a za podpory Konrad Adenauer Stiftung a CSG.
Zástupce šéfa NATO Mircea Geoana během debaty o budoucí roli NATO (28. Března...
Zástupce šéfa NATO Mircea Geoana během debaty o budoucí roli NATO (28. března...
Ministr zahraničí ČR Jan Lipavský během debaty o budoucí roli NATO (28. března...
 • Atrium party 2022: neformální setkání studentů s odborníky
  (23. března 2022)
  Tradiční neformální setkání účastníků Modelu NATO a OSN s profesionály z oblasti mezinárodních vztahů, obrany, bezpečnosti či technologií. Letos jsme se s třicítkou studentů a sedmi experty setkali opět v prostorách IC NATO v Praze a věnovali jsme bezpečnostní politice, kyberbezpečnosti, zahraničním misím armády ČR, novým technologiím a dalším tématům. Atrium party není přednáškou ani konferencí, zato středoškoláci mají možnost neformálně promluvit s odborníky ministerstva zahraničí, obrany, armády a dalšími experty o tématech, která je zajímají. Získané informace mohou využít i během jednání v rámci Modelu NATO. Atrium party organizujeme ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky.
Atrium party IC NATO v Praze (23.3.2022)
Atrium party IC NATO v Praze (23.3.2022)
Atrium party IC NATO v Praze (23.3.2022)
 • Naše bezpečnost není samozřejmost: konference
  (10. března 2022)
  Devátý ročník národní konference Naše bezpečnost není samozřejmost proběhl při příležitosti výročí členství ČR v NATO a zároveň po sto dnech fungování nové vlády ČR. Klíčovým tématem byla ruská invaze na Ukrajinu. Na akci vystoupili mj. předseda vlády Petr Fiala a ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis. Podrobnosti a program jsou k dispozici na stránce konference www.nbns.cz. Portál natoaktual.cz je mediálním partnerem akce.
NBNS22
 • Obrana a bezpečnost: proč se o nich bavit a jak je ovlivnit: debata
  (1. března 2022)
  Proč je důležité komunikovat s veřejností o obranné a bezpečnostní politice a projektech veřejné diplomacie Jagello 2000 včetně Dnů NATO v Ostravě promluvil se studenty přednáškového cyklu Agora 2022 Arcibiskupského gymnázia v Praze zástupce IC NATO v Praze.
 • Ruský útok na Ukrajinu: zpravodajský speciál natoaktual.cz
  (únor 2022)
  Ruskému útoku na Ukrajinu se věnujeme v nové zpravodajské sekci portálu natoaktual.cz, kde najdete souhrn všech textů k tématu a odkazy na další zdroje.
 • Obrana a bezpečnost ČR v rámci NATO: přednášky
  (17. února 2022)
  Studenti účastnící se Bezpečnostní akademie Evropských hodnot debatovali prostřednictvím online spojení s předsedou Jagello 2000 Zbyňkem Pavlačíkem o projektech veřejné diplomacie v České republice, zejména o pořádání Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR.
 • Limity NATO: factbox natoaktual.cz
  (prosinec 2021)
  Jakým limitům čelí Severoatlantické aliance? V novém factboxu natoaktual.cz se podíváme na specifika fungování NATO, najdete jej zde. Factboxy jsou informační přehledy o vybraných tématech týkajících se bezpečnosti a Severoatlantické aliance. Hodí se pro rychlou orientaci v často komplikovaných oblastech a poskytují základní přehled zdrojů - ideální k využití například při výuce. Seznam všech dosud vydaných factboxů najdete v sekci Publikace.

natoaktual.cz