natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Kanadská armáda upravuje své mezinárodní mise kvůli pandemii covid-19

  11. května 2020  16:54

  Kanadští vojáci během cvičení Anakonda v Polsku | foto: MON

  Kanadská armáda upravuje své mezinárodní mise kvůli pandemii covid-19

  Kanaďané odkládají nasazení svých vojáků v rámci mezinárodních misí, mění počet vojáků již nasazených či upravují délku jejich nasazení, dokud rizika plynoucí z epidemie covid-19 budou přetrvávat. Podle mluvčí kanadských ozbrojených sil Leah Campbellové jde o opatření, která mají primárně ochránit zdraví kanadských vojáků.

  V rámci těchto změn se odkládá nasazení vojenské lodě a průzkumných letadel na podporu vynucení sankcí OSN proti Severní Koreji. Rozhodnutím byly ovlivněny i mise na Západním břehu Jordánu, v západní Africe či na Ukrajině.

  Nové změny následují poté, co kanadská federální vláda nasadila většinu armádních zdravotníků do zařízení dlouhodobě nemocných v pandemií těžce zasažených provinciích Ontariu a Quebecu. Množství kanadských vojáků zůstává doma, aby zůstali zdraví, když by byli potřeba při pomoci s požáry či záplavami na území Kanady.

  Kam dál?
  Armáda stáhla české vojáky z Iráku. Mise jsou omezeny (25.3. 2020) 

  Zdroj: National Post (Kanada) 

  ---

  Řecký NGŠ varoval NATO, Turecké chování může způsobit neštěstí

  Šéf generálního štábu řecké armády Konstantinos Floros varoval během telekonference se zástupcem vrchního velitele spojeneckých sil v Evropě generálem Timem Radfordem před rizikem „nehody“ v Egejském moři a východním Středomoří kvůli tureckému chování v oblasti.

  Upozorňoval na eskalaci migrační krize na hranici u Evros, kterou se snaží Turecko využívat ke svým zájmům.

  Floros také poukázal na ilegální průzkumné činnosti Turecka ve východním Středomoří, porušení embarga OSN vůči dodávce zbraní do Libye a narušování řeckého vzdušného prostoru tureckými stíhačkami, včetně ohrožení řeckého vrtulníku s ním samým a řeckým ministrem obrany na palubě.

  Kam dál?
  Pošlete více lodí do Egejského moře, žádají Atény kvůli turecké ofenzívě (11.10. 2019)

  Zdroj: Kathimerini (Řecko)

  ---

  Šéf NATO se postavil za české politiky, kteří mají kvůli Rusku policejní ochranu

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se zastal pražského primátora Hřiba a dalších starostů kritizujících Ruskou federaci. Těm byla nedávno přidělena policejní ochrana. Rusko kritizuje české politiky za odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, za rozhodnutí pražského magistrátu o přejmenování náměstí, na kterém sídlí ruská ambasáda, či za instalaci nového pomníku věnovanému vlasovcům v pražských Řeporyjích.

  „Jakýkoli pokus o použití síly či zastrašení zvolených zastupitelů je pokusem o podkopání demokracie jako takové. A proto na něco takového musíme silně reagovat a jasně říct, že to je neakceptovatelné,“ uvedl Jens Stoltenberg pro Českou televizi. Vyjádření následovalo po zprávě týdeníku Respekt o příjezdu pracovníka ruských tajných služeb s jedem ricinem do Česka. Zprávou se zabývala také česká bezpečnostní služba BIS a sněmovní bezpečnostní výbor.

  V rozhovoru šéf NATO také potvrdil spuštění nového operačního plánu NATO pro přípravu na druhou vlnu koronavirové pandemie.

  Zdroj: Aktuálně.cz (ČR) 

  ---

  Tři vojáci OSN byli zabiti při hlídce v severním Mali

  Tři čadští vojáci OSN byli zabiti a tři další vážně zraněni výbuchem silniční nálože při rutinní hlídkové činnosti v Aguelhoku v severní části Mali. Mluvčí peacekeepingové mise MINUSMA Olivier Salgado informaci o ztrátě vojáků potvrdil a dodal, že byly vyslány posily do oblasti neštěstí.

  V Mali působí mezinárodní kontingent o síle 13 tisíc vojáků OSN, který má pomoci Mali v potlačení islamistického povstání z roku 2012. I přes přítomnost francouzských a dalších vojáků OSN se konflikt přelil do sousedních států Burkiny Faso a Nigeru.

  Nastrahování silničních a dalších výbušných zařízení je oblíbená džihádistická taktika v subsaharské Africe, která si každoročně vyžádá vysoké počty zmrzačených a mrtvých lidí.

  Kam dál?
  Speciální síly půjdou znovu do boje. Tentokrát proti islamistům v Africe (5.2. 2020)

  Zdroj: Voice of America (USA) 

  ---

  V Libyi operují stovky ruských žoldáků z Wagnerovy skupiny, tvrdí uniklá zpráva OSN

  Podle zprávy OSN, která poprvé informuje o Wagnerovcích, žoldáci od října 2018 podporují odpadlíka Chalífu Haftara. Ten je dále podporován Egyptem, Ruskem a Spojenými arabskými emiráty. V Tripolisu sídlí mezinárodně uznávaná vláda podporovaná Tureckem a Katarem. Žoldáci zejména ruské národnosti, ale také ukrajinské, běloruské či srbské, poskytují technickou podporu například při opravách vojenské techniky a také se účastní bojových operací.

  Wagnerova skupina či Wagnerovci byli založeni Dmitrijem Utkinem, domnělým bývalým členem speciálních sil ruské vojenské rozvědky, GRU. Kým je skupina vedena a kdo stojí za jejím financováním, je nejasné. Západní investigativní novináři informovali o napojení ruského byznysmena Jevgenije Prigožina na Wagnerovce. Prigožin, který je součástí Putinovy elity, taková obvinění popřel.

  Ruská diplomacie dále oficiálně neuznává existenci ruských žoldnéřů, což jí umožňuje popřít ruské ztráty v Libyi, a zároveň si v této zemi ponechat vojenskou přítomnost.

  O Wagnerově skupině se předpokládá, že je zapojena i do bojů v Sýrii a na Ukrajině. Tam se její přítomnost poprvé ukázala při ruské anexi Krymu v roce 2014 a v řadách proruských povstalců ve východní Ukrajině.

  Zdroj: BBC (Velká Británie) 

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media