natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda stáhla české vojáky z Iráku. Mise jsou omezeny

  25. března 2020  10:47
  Armáda v úterý stáhla z Iráku 30 českých vojáků, kteří tam působili v rámci mise proti takzvanému Islámskému státu a výcvikové mise NATO. Důvodem je výrazné omezení operačních úkolů kvůli bezpečnostním hrozbám i pandemie nového koronaviru.  

  Výcvik iráckých bezpečnostních složek | foto: DVIDS

  „Naše vojáky dočasně stahujeme kvůli výraznému omezení plnění operačních úkolů. Důvodem jsou bezpečnostní hrozby, aktuální epidemie koronaviru a také plánovaná restrukturalizace obou misí,“ uvedl šéf velitelství pro operace Josef Kopecký.

  Armádní speciál s třicítkou českých vojáků přistál v pražských Kbelích v úterý večer. V Iráku dosud několik českých vojáků působilo v mezinárodních štábech na velitelstvích koaliční operace Inherent Resolve namířené proti takzvanému Islámskému státu a také ve výcvikové misi NATO.

  Česká armáda měla v Iráku také výcvikovou jednotku chemického vojska také výcvikový tým Vojenské policie. Jednotky se v zemi střídaly od roku 2017.

  Na základně Al-Taji Češi cvičili irácké policisty a vojáky v ochraně proti zbraním hromadného ničení. Chemici měli za úkol připravit irácké instruktory, kteří následně sami výcvik převezmou. Irácké kolegy školili například v detekci či monitorování otravných látek. Výuka spočívala v teorii i v praktickém výcviku, při kterém byly odebírány vzorky nebo byly dekontaminovány věci i osoby.

  Výcvik policistů se zaměřoval na kontrolu a potlačování davu a nepokojů, výcvik poutání či na střeleckou přípravu. Jednotku vojenské policie tvořili příslušníci z Tábora a policisté z hlavního velitelství Vojenské policie.

  Aliance má v Iráku asi 500 vojenských instruktorů včetně Čechů. Počátkem ledna ale byla mise pozastavena kvůli obavám o jejich bezpečnost. Sousední Írán totiž v odvětě za americký úder, při kterém byl zabit íránský vojenský stratég Kásim Solejmání, ostřeloval přes hranice raketami některé spojenecké základny. Další raketové útoky se odehrály v uplynulých týdnech.

  Kvůli výrazným operačním omezením už před týdnem oznámila stažení svých 400 vojáků také Británie. Ti dosud působili převážně jako výcvikoví instruktoři iráckých bezpečnostních složek v rámci široké globální koalice proti takzvanému Islámskému státu. Ta byla kvůli pandemii na 60 dní pozastavena.

  V průběhu roku by postupně výcvikové aktivity měla více přebírat právě Severoatlantická aliance. „V posledních měsících tempo výcviku výrazně pokleslo, což znamená, že jsem v pozici, abych mohl stáhnout současnou výcvikovou jednotku do Británie,“ konstatoval britský ministr obrany Ben Wallace. 

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media