natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Kvůli koronaviru nasadí vláda vojáky i mimo nouzový stav

  14. července 2020  7:02
  Vláda v pondělí schválila nasazení vojáků k záchranným pracím a prevenci šíření koronaviru i mimo nouzový stav. Půjde o zhruba 70 armádních specialistů - mediků, členů odběrových týmů a analytiků. Až do konce roku mají být k dispozici ministerstvu zdravotnictví, hygienickým stanicím či zdravotním ústavům.  

  Koronavirova krize. Ilustrační snímek | foto: AČR

  Vládní nařízení o nasazení až 68 vojáků má platit do konce letošního roku. „Armáda opět v uplynulých měsících prokázala, že je připravena pomoci tam, kde je třeba a bude to tak i v budoucnu,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

  Vojáci mají být k dispozici ministerstvu zdravotnictví, krajským hygienickým stanicím či zdravotním ústavům. Podle Metnara půjde o 30 mediků, 28 specialistů z odběrových týmů a 10 specialistů z řad analytiků a koordinátorů.

  Pro jejich nasazení musela váda schválit nové nařízení, protože po skončení nouzového stavu v ČR by vojáci jinak nemohli zdravotníky a hygieniky posílit. Už na jaře se přitom ukázalo, že personální kapacity krajských hygienických stanic nestačily a museli je posílit právě armádní specialisté.

  Stejně jako na jaře budou vojáci provádět epidemiologická šetření, odběr biologického materiálu k diagnostickým testům a podílet se také na řízení a koordinaci akcí pro zvládnutí epidemie COVID-19.

  Ministerstva obrany a zdravotnictví také uzavřely zvláštní dohodu o takzvané „Chytré karanténě 2.0“. Prvních pět armádních týmů pro šetření a odběry bude nasazeno na Karvinsku už od 18. července. „Budou plnit úkoly v rámci hromadných odběrů v Karviné - dole ČSM,“ potvrdil mluvčí Krajského vojenského velitelství Ostrava Martin Ogořalek.

  O nasazení armády při plošném testování pracovníků OKD vládu požádal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Řekl, že bez pomoci armády není možné šest tisíc zaměstnanců OKD otestovat. Dalšími ohnisky jsou pak Ostravsko a Novojičínsko. Celkem má být takových týmů patnáct.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media