natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Americké nadzvukové bombardéry se zapojily do cvičení v Estonsku

  6. května 2020  17:26
  Americký bombardér B-1B Lancer na mošnovským letištěm | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Americké nadzvukové bombardéry se zapojily do cvičení v Estonsku

  Dva americké strategické bombardéry B-1B Lancer se zúčastnily rozsáhlého cvičení Estonských obranných sil Springstorm 2020.

  „Pro NATO, a především pro náš region, jsou cvičení amerických strategických bombardérů v našem vzdušném prostoru důležitým výrazem toho, že Američané myslí své zapojení do obrany pobaltských států vážně,“ okomentoval americkou účast estonský ministr obrany Jüri Luik.

  „Dnešní spolupráce ukázala, že pro vzdušné síly není žádný cíl příliš daleko. Naši spojenci, i když jsou na druhé straně zeměkoule, mohou být přítomni během několika hodin, je-li to potřeba,“ připojil se k hodnocení spolupráce s USA také velitel estonských vzdušných sil Rauno Sirk.

  Hlavním cílem bylo procvičit koordinaci vzdušných a pozemních jednotek a především pak otestovat schopnosti leteckých návodčích, kteří jsou pro kvalitní kooperaci obou složek ozbrojených sil nezbytní. Letouny Lancer dorazily do Estonska po téměř 24hodinovém letu z Jižní Dakoty. Američané podobných cvičení využívají nejen pro zlepšení spolupráce se svými spojenci, ale zároveň pro otestování vlastních schopností zasáhnout kdekoliv na světě.

  Kam dál?
  Estonsko chce v Radě bezpečnosti OSN projednat kybernetickou bezpečnost (5.5. 2020)

  Zdroj: ERR (Estonsko)

  ---

  Vstup Finska do NATO by byl pro Rusko stále těžce skousnutelný

  I když Rusko oficiálně uvádí, že je na Finsku, zda do Severoatlantické vstoupí, podle nyní zveřejněné studie zadané ještě předchozí finskou vládou by takové rozhodnutí mělo negativní dopad na finsko-ruské vztahy.

  Studie byla nazvána „Hovoří Moskva“ a snažila se porozumět ruské strategické komunikaci pomocí jejího zařazování do historického, společenského, kulturního a mezinárodního politického rámce. Od jiných podobných studií se odlišuje tím, že je do velké míry založena na ruských primárních zdrojích a zahrnuje rozhovory s ruskými úřady a osobami s rozhodovacími pravomocemi. Pocity zrady a urážky ze strany Západu a potřeba udržování statusu supervelmoci podle studie i nadále ovlivňují rozhodování a komunikaci Moskvy. Zpráva také naznačuje, že Moskva považuje vstup Finska do NATO za hrozbu.

  Z ruských sousedů okolo Baltského moře jsou v NATO Estonsko, Lotyšsko, Litva a Polsko. Naopak Švédsko a Finsko mají pouze status strategického partnera.

  Kam dál?
  Ruská stíhačka znovu prolétla těsně před americkým hlídkovým letounem (27.4. 2020)

  Zdroj: Euractiv (Belgie)

  ---

  Stoltenberg telefonicky řešil covid-19 s gruzínskou prezidentkou

  Gruzínská prezidentka Salome Zurabišvili uskutečnila telefonický rozhovor s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem. Hlavním tématem hovoru byly bezpečnostní výzvy, které s sebou přinesla pandemie covid-19. Jens Stoltenberg následně ocenil úsilí Gruzie v boji proti pandemii a uvedl, že „na žádost Gruzie“ členové NATO poskytli Gruzii pomoc – například v podobě zdravotnických potřeb a bilaterální finanční pomoci ze Spojených států. Poděkoval také prezidentce za to, že je Gruzie význačným partnerem NATO při udržování bezpečnosti v euroatlantickém prostoru.

  Gruzínská prezidentka vyjádřila naději, že i po skončení současné koronavirové krize bude Gruzie hostit další alianční cvičení, a pokračovat tak v posilování vztahů jak s NATO, tak s Evropskou unií. Ocenila rovněž spolupráci Gruzie a NATO v rámci zajišťováni bezpečnosti černomořského regionu a na poli kyberbezpečnosti.

  Kam dál?
  Gruzii navštívila pětice aliančních lodí (9.4. 2020)

  Zdroj: Civil.ge (Gruzie)

  ---

  Počet hospitalizovaných je v amerických ozbrojených silách padesátkrát vyšší, než je průměr USA

  Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je procentuální číslo hospitalizací kvůli nákaze covid-19 v amerických ozbrojených silách padesátkrát vyšší, než je americký průměr. Naopak úmrtnost je v řadách amerických vojáků hluboko pod americkým průměrem.

  Co se týče vysoké míry hospitalizací, rozdíl může být způsoben rozdílným způsobem práce vojenských lékařských zařízení, jejich vyšší kapacitou a také tím, že všichni vojáci mají zdravotní pojištění, které jim plně pokrývá výdaje na léčení.

  Nízká míra úmrtnosti je pak způsobena především nízkým věkem a výbornou kondicí a zdravotním stavem vojáků. V současné době odhalily americké ozbrojené síly 4 967 nakažených. Sto z nich bylo hospitalizováno, dva zemřeli a 1 844 se již vyléčilo.

  Kam dál?
  NATO se připravuje na druhou vlnu koronaviru (4.5. 2020)

  Zdroj: Military Times (USA)

  ---

  Německo chce navýšit počet vojáků v Mali

  Německá spolková vláda chce navýšit počet vojáků zapojených do výcvikové mise Evropské unie v Mali. V současné době v této misi působí asi 350 německých vojáků, nyní by se jejich počet měl o další stovku navýšit. Další změnou pak má být samotný průběh mise. Nyní by totiž němečtí instruktoři měli doprovázet malijské vojáky také do nebezpečnějších oblastí země a radit jim i tam.

  Podle německé vlády se však vojáci nezapojí přímo do bojů a měli by zůstávat v relativním bezpečí předsunutých základen. Podobně funguje také výcviková mise v Afghánistánu, kde však došlo již k desítkám úmrtí instruktorů z řad západní koalice. Míra německého zapojení se stala také předmětem rozepře s Francií, která požadovala, aby se němečtí vojáci zapojili i do bojů. To však německá vládla odmítla.

  Krom mise EU působí v Mali němečtí vojáci také v rámci mise OSN. Zde je jich nasazeno přibližně tisíc.

  Zdroj: Der Spiegel (Německo)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media