Estonsko otevřelo nové zařízení NATO
Nové infrastrukturní zařízení NATO bylo otevřeno na základně Tapa v Estonsku. Zařízení je nyní schopné přijmout spojenecké vojáky a usnadnit další pohyb sil NATO, včetně Sil velmi rychlé reakce NATO (VJTF). Nové zařízení má sloužit jako polní tábor pro alianční cvičení a místo odkud VJTF mohou být nasazeni.
Součástí nové infrastruktury v Estonsku jsou kasárny, sklady pro uschování vojenské techniky, zdravotnické zařízení či heliport. Projekt stál přibližně 20 milionů eur a z většiny byl financován Programem bezpečnostních investic NATO (NSIP).
Zdroj: NATO
---
Afghánistán: americký vyslanec očekává začátek mírových jednání velmi brzo
Americká delegace pro mír v Afghánistánu oznámila Pákistáncům, že představitelé afghánské vlády a Tálibánu jsou blízko začátku mírového jednání. Jednání o poválečném uspořádání Afghánistánu mezi Tálibánem a afghánskou vládou je stěžejním krokem v mírové dohodě podepsané Spojenými státy a Tálibánem v únoru 2020.
Zalmay Khalizad, americký mírový vyslanec pro Afghánistán, očekává zahájení vyjednávání už tento měsíc, avšak pevné datum zatím stanoveno nebylo. Nicméně afghánský prezident Ašraf Ghaní uvedl, že první kolo jednání se odehraje v katarském Dauhá, kde má Tálibán stálou politickou kancelář.
Kam dál?
NATO: jedinou nadějí na mír v Afghánistánu je dohoda (11.6. 2020)
Zdroj: The New York Times (USA)
---
Turecko pomáhá Iráku proti koronaviru
Turecko poskytlo iráckým obyvatelům kritickou dodávku zdravotnického materiálu jako projev solidarity mezi dvěma sousedícími zeměmi. Součástí dodávky byly různé druhy léků, plicní ventilátory, testy na přítomnost nemoci covid-19 v těle či respirátory.
Zdravotnická pomoc je odpovědí na iráckou žádost o pomoc v boji s epidemií covid-19 skrze Euroatlantické koordinační středisko pro řešení mimořádných událostí (EADRCC) vedené Severoatlantickou aliancí.
Kam dál?
Reakce na koronavirus: Polsko poskytlo zdravotnickou pomoc Iráku (17.6. 2020)
Zdroj: NATO
---
Britské stíhačky zachytily nad Baltem ruský letoun
Stíhací letouny Severoatlantické aliance, jejichž úkolem je ochrana vzdušného prostoru pobaltských zemí, byly zapojeny do zachycení letounu Ruské federace. Letouny Typhoon britského královského letectva RAF odstartovaly k ruskému tankovacímu letounu Iljušin Il-78 MIDAS, který se nebezpečně přiblížil litevskému vzdušnému prostoru.
V uplynulém týdnu takto alianční stroje startovaly šestkrát k ruským letounům, které neměly vyplněné letové plány nebo zapnuté odpovídače.
Kam dál?
Ruská letadla nad Pobaltím opět porušovala pravidla leteckého provozu (23.6. 2020)
Zdroj: Eesti Rahvusringhääling (Estonsko)
---
Ruské ponorky v Atlantiku ohrožují USA i NATO
Rusko rozmísťuje více ponorek v Atlantiku, kde mohou svou přítomností ohrožovat infrastrukturu Spojených států a lodě Severoatlantické aliance, říká admirál NATO Keith Blount. „V současné době běžně vídáme více ponorek, které jsou dál a po delší dobu,“ zmínil Blount.
Mike Peterson, ředitel institutu ruských námořních studií na U.S. Naval War College uvedl, že hlavním úkolem ruských ponorek v Atlantiku je monitorování kriticky důležitých spojeneckých plavidel, například letadlových lodí. „Mohou se nepozorovaně přesunout přes Atlantik a vyčkávat u východního pobřeží USA, odkud mohou zaútočit na cíle jak v Americe, tak v Evropě,“ upozornil Peterson. Jaderné ponorky jsou podle něj ruským „esem v rukávu“.
NATO v současné době vylepšuje své schopnosti na detekování ponorek v oceánu. Například Velká Británie si objednala devět námořních hlídkovacích letounů Boeing P-8A Poseidon a Norsko pět těchto letounů. Mezitím se USA vrátily na islandskou studenoválečnou základnu, kterou opustily v roce 2006.
Kam dál?
V severním Atlantiku probíhá ponorkové cvičení NATO Dynamic Mongoose (30.6. 2020)
Zdroj: Newsmax (USA)