Australská armáda varuje: Koronavirus je pouze začátek. Využijme ho k přípravě na horší scénáře
Austrálie se letos, stejně jako mnoho dalších zemí, potýkala s nedostatkem zdravotnického vybavení. Pro Cheryl Durrant, bývalou ředitelku oddělení pro krizové plánování australského ministerstva obrany, byla však tato situace velmi povědomá. Před rokem totiž prezentovala na tajném setkání spolu s představiteli předních australských firem velmi podobný scénář.
„Věděli jsme, že máme nedostatky, že nějaká krize může přijít a že by se proti tomu mělo něco udělat,“ okomentovala situaci Durrant.
Tým pod vedením Durrant loni vypracoval zprávu hodnotící, co by se stalo v Austrálii, pokud by nastal jeden ze tří scénářů: klimatická změna a přírodní katastrofa, globální konflikt (pravděpodobně mezi USA a Čínou), nebo pandemie, ovšem s mnohem více mrtvými, než má současný covid-19. Pozice Austrálie je kvůli její zeměpisné poloze ještě o to horší, že je na globálních dodavatelských řetězcích vysoce závislá. Ze zprávy mimo jiné vyplývá, že už v prvním týdnu krize při přerušených dodávkách ze zahraničí by nastaly problémy s léky a s čištěním odpadních vod a kanalizací, což by ještě zhoršilo zdravotní podmínky.
„Pokud se podíváme na covid-19 jako na test naší připravenosti, tak je důležité, abychom se z něj poučili,“ shrnula svůj pohled Durrant. „Musíme se naučit očekávat neočekávatelné,“ dodala.
Kam dál?
Mezi Čínou a Austrálií narůstá rivalita kvůli tichomořským ostrovům (16.11. 2018)
Zdroj: ABC (Austrálie)
---
Americký generál komentuje vypuštění íránského vojenského satelitu
Íránské revoluční gardy oznámily vypuštění prvního íránského vojenského satelitu na oběžnou dráhu okolo Země. Tento akt, spolu s nedávnými incidenty mezi íránskými a americkými loděmi v Perském zálivu, znamená další nárůst napětí mezi Teheránem a Washingtonem. Velitel íránských revolučních gard generál Hosejn Salámí označil tento vesmírný let za „velký strategický úspěch“.
Zástupce předsedy náčelníků ozbrojených sil USA generál John Hyten vypuštění satelitu potvrdil, dodal však, že nyní nedokáže potvrdit, zda satelit skutečně dosáhl oběžné dráhy a zda je schopen poskytovat dostatečně kvalitní snímky.
Na jeho prohlášení později na Twitteru reagoval velitel amerických vesmírných sil generál Jay Raymond, který potvrdil, že jeho lidé íránský satelit sledují, aby jej vzápětí označil za pouhou „webkameru ve vesmíru“. Ke svému prohlášení přidal hashtag #spaceishard (vesmír je obtížný).
Kam dál?
Vojenská rozvědka spustila satelitní centrum. Ve hře je i vlastní družice (13.1. 2020)
Zdroj: Military Times (USA)
---
Izrael bude pokračovat v úderech proti íránským silám v Sýrii
Izraelský ministr obrany Naftali Bennett nepřímo přijal zodpovědnost za nedávné letecké údery poblíž Damašku, když prohlásil, že Izrael „již nebude nárůstu vlivu Íránu v Sýrii jen bránit, ale přistoupí k aktivnímu vypuzování jeho sil a bude v něm pokračovat tak dlouho, dokud je úplně nevypudí“. „Chceme přenést boj na území nepřítele,“ dodal později.
Podle syrské státní tiskové agentury zahynula při izraelských úderech trojice civilistů. Informace nepřímo potvrdila také syrská opozice. Dále měly být zabity také čtyři osoby napojené na Írán.
Vztah Íránu a Izraele je dlouhodobě nepřátelský. Situace mezi těmito dvěma státy se ještě vyostřila poté, co se Írán zapojil do občanské války v Sýrii na straně syrského prezidenta Bašára Asada. V poslední době roste také napětí mezi Íránem a hlavním izraelským spojencem – Spojenými státy americkými.
Kam dál?
Úder na Írán? Žádná brnkačka. Na americké letouny čekají americké letouny (8.1. 2020)
Zdroj: Newsweek (USA)
---
Státy NATO by měly přehodnotit stavy svých zásob, říká náměstek Stoltenberga
Podle náměstka generálního tajemníka NATO Dana Mircei Geoană by měli členové NATO zvážit systematičtější přístup ke kritickým zásobám vybavení pro případ další pandemie či jiné krize. Navzdory prudkému propadu světové ekonomiky také vyzval členské země, aby nesnižovaly své výdaje na obranu.
Kam dál?
Německo výrazně zvýšilo vojenské výdaje (27.4. 2020)
Zdroj: Jane’s 360 (Velká Británie)
---
NATO si bere ponaučení z koronakrize: spojuje improvizaci během pandemie s plány z dob studené války
Paralelně s bojem proti covid-19 pokračují snahy Severoatlantické aliance o vytvoření nových plánů, které by podobné situaci pomohly v budoucnu zabránit. V Bruselu proto alianční úředníci začali shromažďovat poznatky získané při boji proti této nové nemoci. Jednou z výrazných inspirací pro novou strategii jsou přitom krizové plány Aliance z dob studené války, které nastiňovaly scénáře pro zapojení armády do obnovy společnosti po zničující válce.
Novým výrazným termínem v aliančních kruzích se stala „odolnost“ – tedy schopnost absorbovat velké otřesy bez ztráty schopnosti zajišťovat kolektivní bezpečnost.
„Odolnost je důležitou součástí samé podstaty NATO,“ nechal se slyšet generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg. „Jde sice o krizi zdravotní a ne vojenskou, ale ukazuje nám, jak je NATO schopno fungovat za zhoršených podmínek,“ vysvětlil pohled Aliance na současnou krizi Camille Grand, náměstek generálního tajemníka NATO pro vyzbrojování.
Kam dál?
Koronavirus: Stoltenberg vítá podporu spojenců pro nového člena NATO, Severní Makedonii (8.4. 2020)
Zdroj: Defence News (USA)