Německo výrazně zvýšilo vojenské výdaje
Celkové vojenské výdaje dosáhly v loňském roce 1,9 bilionů dolarů, což je nejvyšší roční částka od roku 1988. Jedná se o růst o 3,6 % oproti roku 2018. V Německu se výdaje zvýšily dokonce o 10 % na 49,3 miliard dolarů. To představuje největší nárůst rozpočtu na obranu mezi 15 státy světa, které na obranu vydávají nejvíce.
„Na Německo byl vyvíjen tlak, aby zvýšilo své vojenské výdaje, už od doby před nástupem Trumpa do prezidentského úřadu,“ řekl Max Mutschler z výzkumného ústavu BICC v Bonnu. „Dopad tohoto tlaku je nyní zřejmý. Je třeba říct, že výdaje jsou stále výrazně pod 2 % HDP,“ dodal. V loňském roce představovaly německé vojenské výdaje 1,38 % HDP.
Kam dál?
Německo chce uvolnit až 300 vojáků pro misi EU „Irini“ (24.4. 2020)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Koronavirus: USA a Evropa terčem dezinformací o pandemii
Množství dezinformací zaměřených na podkopání sil Spojených států amerických a NATO v Evropě prudce stouplo v době pandemie koronaviru, uvedlo litevské ministerstvo obrany. Podle analýzy litevské armády se od února vyskytlo 807 případů nepravdivých nebo zavádějících informací o viru, z nichž většina se zaměřila na Litvu.
„Bohužel, koronavirová krize nejen nesnížila bezpečnostní hrozby v Evropě, ale vytvořila podmínky pro růst těchto hrozeb,“ uvedl litevský ministr obrany Raimundas Karoblis. Posledním incidentem byl falešný e-mail od generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, v němž uvedl, že se spojenci stahují z Litvy.
Kam dál?
„NATO se stahuje z Litvy,“ hlásal falešný e-mail (23.4. 2020)
Zdroj: Military.com (USA)
---
USA: Měla by se na ženy vztahovat branná povinnost?
K jednomu z nejvýraznějších pokroků, kdy Američanky dosáhly rovnosti s muži na pracovišti, došlo v armádě. Na konci března vyhlásila vládní komise, že je nyní čas, aby se ženy staly způsobilými pro vojenský odvod stejně jako muži, a to ve věku 18 až 25 let.
„Pouhá skutečnost, že by se ženy musely registrovat, by znamenala národní uznání, že se očekává, že všichni budou sloužit, bude-li potřeba, a že služba každého je ceněná stejně,“ řekla Kara Vuic, profesorka na Texas Christian University.
Dlším aspektem rozšíření branné povinnosti i na ženy je fakt, že v současnosti je americká porodnost na nejnižší úrovni za 80 let a sedm z deseti mladých je neschopno nastoupit vojenskou službu, ať už kvůli chybějícímu vzdělání, obezitě nebo kriminální minulosti.
Kam dál?
Kvůli koronaviru vázne nábor do armády USA (6.4. 2020)
Zdroj: BBC (Velká Británie)
---
Britská armáda provozuje mobilní testovací místa na koronavirus pro pracovníky v první linii
Britská armáda začala provozovat mobilní testovací stanici, která bude jezdit do pečovatelských domů, policejních stanic a věznic po celé Velké Británii. Jednotky budou testovat pracovníky a zranitelné osoby v oblastech, kde je „významná poptávka“, uvedlo ministerstvo zdravotnictví a sociální péče.
Mobilní zařízení lze zprovoznit za méně než 20 minut a umožňuje testování stovek lidí denně. Speciálně vyškolení příslušníci ozbrojených sil budou shromažďovat vzorky, které budou zaslány do laboratoří a výsledky budou dostupné do 48 hodin.
Kam dál?
Britská armáda vytipovala 17 míst pro provizorní nemocnice (9.4. 2020)
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)
---
Americký vyslanec podpořil výzvu NATO k zajištění míru v Afghánistánu
Zvláštní velvyslanec USA pro Afghánistán Zalmaj Chalilzad přivítal prohlášení NATO zaměřené na „další klíčové kroky“ pro mír a stabilitu v Afghánistánu, včetně humanitárního příměří uprostřed vypuknutí nákazy covid-19 v zemi.
NATO „naléhalo na Tálibán, aby omezil násilí, vyzvalo afghánskou vládu, aby ukončila politickou krizi, a uvedlo, že všechny strany by měly pokračovat rychleji při propouštění vězňů,“ uvedl americký vyslanec. „Dohoda mezi USA a Tálibánem poskytuje Afghánistánu historickou příležitost,“ dodal.
Kam dál?
Střety v Afghánistánu: Desítky mrtvých; USA se snaží zprostředkovat příměří s Tálibánem (23.4. 2020)
Zdroj: TOLO News (Afghánistán)