natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  „NATO se stahuje z Litvy,“ hlásal falešný e-mail

  23. dubna 2020  13:11
  Ilustrační foto. | foto: Lithuanian Land Forces

  „NATO se stahuje z Litvy,“ hlásal falešný e-mail

  Litevské ministerstvo obrany oznámilo, že obdrželo e-mail údajně zaslaný generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, v němž uvádí, že organizace ze země stahuje své jednotky. Podobné falešné zprávy byly zaslány také do centrály NATO v Bruselu a do litevských médií.

  „Je to jeden ze série pokusů změnit krizi pandemie koronaviru na bezpečnostní krizi. Falešné zprávy, jako je tento pokus, jsou zaměřeny na rozšíření nedůvěry mezi našimi aliančními partnery a podrývají jednotu NATO,“ uvedl litevský ministr obrany Raimundas Karoblis.

  Kam dál?
  NATO: Zdravotnické týmy posilují battlegroup v Litvě (14.4. 2020)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Koronavirus: Ochranné prostředky pořízené Aliancí dorazí do Španělska a Norska

  Zásilka ochranných zdravotnických prostředků dorazila do Španělska z Lucemburska v rámci snahy NATO poskytnout pomoc při omezení šíření koronaviru. Náklad, který dorazil do Madridu, obsahoval chirurgické masky, ochranné pláště a teploměry, které byly pořízeny a dodány prostřednictvím alianční agentury NSPA.

  Další zásilka zdravotnického vybavení získaného Aliancí, včetně obličejových masek, ochranných plášťů a brýlí, má v nadcházejících dnech dorazit do Norska. Oba spojenci NATO požádali o dodávky prostředním NATO Logistics Stock Exchange, specializovaného logistického programu, který pomáhá státům a dodavatelům s akvizicemi.

  Kam dál?
  NATO v Kosovu pomáhá v boji s koronavirem (9.4. 2020)

  Zdroj: NATO

  ---

  Trump na Twitteru vzkázal americkému námořnictvu, aby „sestřelilo a zničilo“ íránské lodě, které ohrožují ty americké

  Prezident Spojených států amerických Donald Trump tweetoval, že přikázal americkému námořnictvu, aby „sestřelilo a zničilo všechny íránské dělové lodě“, které obtěžují americké lodě.

  Představitelé Pentagonu později uvedli, že tweet byl zákonný příkaz, i když neznamenal změnu vojenských pravidel (rules of engagement).

  „Prezident vydal Íráncům důležité varování. Zdůraznil, že všechny naše lodě si zachovávají právo na sebeobranu,“ uvedl náměstek ministra obrany David Norquist.

  Kam dál?
  Kongres schválil omezení Trumpových pravomocí v otázce Íránu (13.3. 2020)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Střety v Afghánistánu: Desítky mrtvých; USA se snaží zprostředkovat příměří s Tálibánem

  Střety mezi afghánskými silami a militanty z hnutí Tálibán za posledních 24 hodin zabily desítky lidí po celé zemi, i když se Spojené státy americké snaží zprostředkovat mírové rozhovory mezi bojujícími stranami. Osm členů afghánských bezpečnostních sil bylo zabito při útoku Tálibánu na těžiště mědi v Mes Aynak ve východní provincii Logar.

  „Povstalecká skupina také zaútočila na několik kontrolních stanovišť v severní provincii Sar-e-Pul, kdy zabili 11 členů afghánských bezpečnostních sil a zranili dalších 19 lidí,“ uvedl mluvčí guvernéra provincie Zabihullah Amani.

  Hrozí, že útoky vykolejí křehký mírový proces. Tálibán odmítá opakované výzvy afghánské vlády k příměří, v době, kdy se země snaží vypořádat s pandemií koronaviru a kdy se uskutečňují výměny vězňů.

  Kam dál?
  Navzdory dohodě bombardují USA povstalce i v jejich domovech, protestuje Tálibán (15.4. 2020)

  Zdroj: France24 (Francie)

  ---

  USA tajně přidávají vojenské kamery na hranici s Mexikem

  Trumpova administrativa přidala vojenské kamery na americko-mexickou hranici v reakci na pandemii koronaviru, i když se zdá, že nyní méně lidí nelegálně přechází hranici. Operace na americko-mexické hranici se stávají stále militarizovanějšími a tajnějšími.

  Dokumenty, které získala agentura Associated Press, ukazují, že ministerstvo obrany umístilo 60 mobilních sledovacích kamer a dalších 540 jednotek na jihozápadní hranici. „Kamery zůstanou na svém místě až do ukončení pandemie,“ uvedl Matthew Dyman, tiskový mluvčí celní a hraniční správy.

  Kam dál?
  Americký obranný průmysl má problém. V Mexiku zavírají továrny dodavatelů (22.4. 2020)

  Zdroj: Military Times (USA)

  ade; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media