natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Francie pozastavuje účast v námořní misi NATO

  2. července 2020  14:55
  Francouzská letadlová loď. Ilustrační foto. | foto: Marine Nationale

  Francie pozastavuje účast v námořní misi NATO

  Francie pozastavuje svou aktivní účast v námořní misi Severoatlantické aliance Sea Guardian ve Středozemním moři kvůli zvyšujícímu se napětí mezi ní a Tureckem po incidentu mezi vojenskými loděmi obou mocností. Rozhodnutí francouzského ministerstva obrany reaguje na výsledky šetření incidentu mezi francouzskými a tureckými plavidly.

  V dopise generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi společně s rozhodnutím o pozastavení účasti na misi NATO, Francie dále požaduje objasnit roli operace Sea Guardian, včetně její součinnosti s misí Evropské unie na prosazování zbrojního embarga OSN na Libyi. Vztahy mezi spojenci NATO, Francií a Tureckem, se v posledních týdnech výrazně ochladily, zejména kvůli Libyi, severní Sýrii a turecké těžbě ve východním Středomoří.

  Kam dál?
  NATO vyšetří incident mezi francouzskými a tureckými loděmi ve Středomoří (19.6. 2020)

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  Polský ministr obrany chce nominovat svého NGŠ do čela Vojenského výboru NATO

  Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak doporučil náčelníka generálního štábu polských ozbrojených sil Rajmunda Andrzejczaka na místo předsedy Vojenského výboru Severoatlantické aliance.

  Vojenský výbor NATO je nejvyšší vojenská autorita uvnitř Severoatlantické aliance, co se týče vojenských záležitostí. Sestává z vojenských představitelů třiceti zemí NATO a je hlavním zdrojem rad pro Skupinu jaderného plánování NATO či strategické velitele NATO. Předseda Vojenského výboru NATO je volen ministry obrany na tři roky.

  Zdroj: The First News (Polsko) 

  ---

  Finské letectvo po téměř století odstranilo svastiku ze svého loga

  Velitelství finského letectva bez dalšího oznámení odstranilo svastiku, symbol hluboce spjatý s nacistickým Německem, ze svého loga. Finské letectvo symbol užívalo od roku 1918, avšak po druhé světové válce jej odstranilo ze svých letadel, na logu však zůstalo. Symbol se ve finském letectvu poprvé objevil skrze švédského šlechtice Erica von Rosena, který Finsku daroval letoun s modrou svastikou. Rosen vnímal svastiku jako talisman štěstí.

  Podle akademika z Helsinské univerzity Teivo Teivainena letectvo symbol odstranilo z důvodu, že by přítomnost svastiky mohla být využita proti finské armádě a negativně ovlivnit postoje mladých lidí k armádě. Dodal, že by Rusko mohlo symbol interpretovat jako důkaz finského nepřátelství.

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  USA: Počet případů koronaviru se u vojáků více než zdvojnásobil

  Podle nových čísel amerického ministerstva obrany se počet nakažených vojáků virem covid-19 za poslední tři týdny více než zdvojnásobil. K 1. červenci bylo zaznamenáno 6 493 nakažených amerických vojáků, 10. června jich při tom bylo „pouze“ 2 807. Za poslední dva týdny se počet zasažených koronavirem uvnitř amerického letectva zdvojnásobil, ze 700 případů na 1 366.

  Podle asistenta náměstka ministra obrany pro zdravotní záležitosti Thomase McCaffreyho se nárůst vyskytuje kolem civilních koronavirových ohnisek. Dále zmínil, že nárůst může být spojen s větším testováním. Ujistil, že počet hospitalizovaných je u příslušníků armády malý a nárůst zahrnuje i asymptomatické případy.

  Nárůst přichází v době, kdy nejméně devatenáct amerických států pozastavuje rozvolňování opatření v reakci na současný vývoj epidemiologické situace. Podle John Hopkinsovy University bylo v USA novým typem koronaviru zasaženo nejméně 2,6 milionů obyvatel, z čehož 127 675 nákaze podlehlo.

  Kam dál?
  USA: Zákaz pohybu na základnách kvůli covid-19 se zruší dříve, než se očekávalo (28.5. 2020)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Bundeswehr: ministryně obrany Kramp-Karrenbauer je znepokojena chybějícími výbušninami

  Po odhalení ultrapravicových extremistů v německé elitní speciální jednotce KSK se zjistilo, že ze skladů zmizely tuny munice a výbušnin. Náčelník generálního štábu bundeswehru Eberhard Zorn varuje před použitím zmizelých výbušnin k útokům proti Německu.

  „Je to vážné potenciální riziko, které nabývá na významu,“ řekl Zorn na tiskové konferenci společně s ministryní obrany.

  Během vyšetřování KSK po sérii ultrapravicových extremistických incidentů se zjistilo, že není jasné, kde se nachází desítky tisíc nábojů a 62 kilogramů výbušnin. „Není to zanedbatelné množství,“ varoval Zorn, „je to množství, které může být použito při útocích,“ dodal.

  Kramp-Karrenbauer pohrozila fundamentálním reorganizováním speciálních jednotek KSK, pokud opatření proti ultrapravicovému extremismu nebudou mít požadovaný efekt. „Vojáci vědí, že když chtějí získat členství u speciálních jednotek KSK, takac musí pracovat co nejlépe,“ apelovala Kramp-Karrenbauer.

  Kam dál?
  Elitní německou jednotkou KSK otřásá extrémistický skandál (1.7. 2020)

  Zdroj: Der Spiegel (Německo)

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media