natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Evropa se musí připravit na vystoupení USA ze smlouvy Open Skies s Ruskem, varují bývalí generálové NATO

  13. května 2020  16:23

  Americký ministr zahraničí Mike Pompeo | foto: state.gov

  Evropa se musí připravit na vystoupení USA ze smlouvy Open Skies s Ruskem, varují bývalí generálové NATO

  Skupina bývalých generálů Severoatlantické aliance naléhá na Spojené státy, aby setrvaly ve smlouvě uzavřené mezi Washingtonem a Moskvou v roce 1992 o vzájemných průzkumných přeletech nad jejich územím. Zároveň vyzvala evropské členy NATO, aby se připravily na možný odchod USA ze smlouvy. Pokud by USA ze smlouvy odstoupily, nemohly by již provádět monitorovací lety nad Ruskem, ale Rusové by mohli přelétat nad americkými základnami v Evropě. Nejvíce by tak na americkém rozhodnutí tratily evropské země.

  Ze smlouvy s Ruskem nazývané Open Skies Treaty (OST) jsou podle amerických zdrojů rozhodnuti vystoupit americký ministr obrany Mark Esper a americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Podle evropských lídrů a bezpečnostních expertů je smlouva důležitým prvkem v udržení míru mezi nukleárními velmocemi. Věří, že existence smlouvy snižuje riziko vzniku války nedopatřením skrze vzájemnou transparentnost.

  Hlavními důvody pro vystoupení Spojených států ze smlouvy je ruské porušování dohody. Moskva omezuje přelety ostatních zemí nad ruskou enklávou Kaliningrad u Baltského moře či nad koridorem, který Rusové vytyčili kolem okupovaných oblastí Jižní Osetie a Abcházie. I přes americké odstoupení od smlouvy by měly, podle prohlášení bývalých generálů NATO, evropské státy v OST setrvat a dál využívat přeletů nad ruským územím k zachování bezpečnosti v Evropě.

  Signatáři výzvy jsou například generál David Richards, bývalý britský náčelník generálního štábu, nebo generál Klaus Naumann, bývalý náčelník generálního štábu Německa.

  Kam dál?
  Open Skies: Americké letectvo provádí pozorovací lety nad Ruskem (22.2. 2019)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Čína během koronavirové pandemie zvyšuje vojenský tlak na Tchaj-wan

  Skupina amerických republikánských i demokratických kongresmanů monitorující bezpečnostní a obchodní problémy mezi Čínou a USA, varovala před agresivními vojenskými manévry Číny namířené proti Tchaj-wanu. Podle zprávy se čínská letadla během pandemie covid-19 pohybují nebezpečně blízko linie rozdělující znepřátelené státy.

  Čína dlouhodobě vnímá Tchaj-wan jako součást svého území a brání vstupu Tchaj-wanu do mezinárodních organizací, včetně Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle komise by mělo zařazení Tchaj-wanu do WHO pozitivní účinky na zmírnění šíření onemocnění covid-19.

  Zdroj: Yahoo! News (USA)

  ---

  Afghánistán obnovuje ofenzivní kampaň proti Tálibánu

  Afghánský prezident Ašraf Ghaní oznámil konec zmrazení ofenzivních operací proti militantním skupinám po vlně smrtících útoků napříč Afghánistánem, včetně útoku na porodnici v hlavním městě Kábulu. Nikdo se k útokům zatím nepřihlásil, avšak militantní skupiny Táliban a tzv. Islámský stát pravidelně v Afghánistánu podnikají teroristické útoky proti vojenským i civilním cílům.

  Útoky se staly v době, kdy afghánská vláda vyjednává s Tálibánem o ukončení dlouhotrvajícího konfliktu. Afghánský národní bezpečnostní poradce Hamdullah Mohib varoval, že nedávné útoky „ukazují světu, že Tálibán a jeho sponzoři neusilují a nikdy neusilovali o mír.“

  Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval afghánskou vládu a Tálibán ke vzájemné spolupráci s cílem ukončit útoky a přivést pachatele ke spravedlnosti.

  Kam dál?
  Dohoda mezi USA a Tálibánem může znamenat konec války v Afghánistánu (2.3. 2020)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Covid-19: obranné rozpočty EU se pandemií ocitají v nejistotě

  Plán Evropské unie vydávat na obranu miliardy eur byl zpochybněn kvůli ekonomickému šoku způsobenému pandemií covid-19. Důvodem je soustředění evropských vlád na balíček bilionu eur určený na kompenzaci největšího ekonomického propadu od čtyřicátých let, který ohrožuje rozpočty pro obranu pro roky 2021-2027.

  Škrty v bezpečnostním rozpočtu EU by podkopaly evropské snahy snížit svou vojenskou závislost na USA a zdecimovaly některé kontrakty pro evropský obranný průmysl.

  „Lze očekávat další škrty ve zdrojích, které se už blíží,“ řekl Jiří Šedivý, generální ředitel Evropské obranné agentury, která pomáhá evropským vládám rozvíjet obranné schopnosti. „Je to obzvláště zklamáním vzhledem k tomu, že se rozpočty na obranu teprve v poslední době zotavily z finančního šoku před 10 lety,“ dodal.

  Během videokonference ministrů obrany EU s šéfem zahraniční politiky EU Josepem Borrelem vystoupil i šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, který upozornil na přetrvávající bezpečnostní výzvy a hrozby, které nevymizely ani krizí spojenou s covid-19.

  Kam dál?
  Nejde armádě kvůli koronaviru vzít peníze, míní Metnar. Hájí kyberválečníky (30.3. 2020)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar),NATO

  ---

  Covid-19: německý bundeswehr pomáhá v uprchlických zařízeních

  Vojáci bundeswehru pomáhají s dezinfekcí a dalšími pracemi v přijímacím centru pro uprchlíky v Suhlu, které bylo v březnu v karanténě i se svými 500 obyvateli. Michael Weckback ze zemského velitelství bundeswehru v Durynsku ujistil, že vojáci v vykonávají pouze pomocné práce.

  Bundeswehr pomáhá v Suhlu s distribucí potravin a ochranného materiálu a také s přeměnou jednoho z domů v zařízení na izolační a karanténní stanici, která by měla v budoucnu pojmout až sto uprchlíků s podezřením na infekční onemocnění covid-19, nebo umožnit karanténu nově příchozích.

  Vojáci z německého bundeswehru pomáhají při řešení koronavirové krize i úřadům v Gera a Greizu.

  Kam dál?
  Bundeswehr pomáhá v Braniborsku najít kontakty lidí s nemocí covid-19 (17.4. 2020)

  Zdroj: Bild (Německo) 

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media