Cvičení: Britské stíhačky útočily na lodě NATO
Stíhací letouny Typhoon Britského královského letectva, které pomáhají střežit vzdušný prostor nad Pobaltím z litevské základny Siauliai, pomohly otestovat obranyschopnost lodí Severoatlantické aliance. V rámci cvičení stíhačky prováděly simulované útoky na lodě Stálé námořní skupiny NATO 1 v čele s norskou vlajkovou lodí HNoMS Otto Sverdrup.
„Pomohli jsme simulovat jednu z nejdynamičtějších hrozeb, jaké mohou vojenské lodě NATO čelit,“ okomentoval svůj příspěvek do cvičení jeden z britských pilotů. „Takováto cvičení jsou velmi cenná hlavně proto, že posádkám lodí umožňují otestovat každou vrstvu jejich obrany – ať už jde o pokročilé protivzdušné systémy nebo ty tradičnější na horní palubě,“ dodal.
Kam dál?
Americké nadzvukové bombardéry se zapojily do cvičení v Estonsku (6.5. 2020)
Zdroj: Evening Express (Velká Británie)
---
Ministři Polska a Estonska diskutovali o dopadech koronaviru na bezpečnost
Estonský ministr obrany Jüri Luik diskutoval prostřednictvím videohovoru se svým polským protějškem Mariuszem Blaszczakem o potenciálních problémech, které může koronavirus způsobit v oblasti obrany. Dále probírali témata, nad nimiž budou ministři obrany zemí Severoatlantické aliance diskutovat na setkání v červnu.
Podle obou ministrů nákaza covid-19 zatím nepřinesla žádné změny v hrozbách, kterým NATO čelí, a shodli se, že by evropské země měly i nadále pokračovat ve své stávající bezpečnostní politice – především pokud jde o zvyšování výdajů na obranu.
„Polsko je pro Estonsko důležitým spojencem, který s námi sdílí pohled na aktuální bezpečnostní situaci a aktivně se podílí na obraně Aliance a její schopnosti zastrašit potenciální protivníky,“ zhodnotil na závěr vztah obou zemí Luik.
Kam dál?
Vojáci NATO v Litvě nacvičují blízkou leteckou podporu (19.5. 2020)
Zdroj: ERR (Estonsko)
---
Americké námořnictvo pomůže Kanadě s vyzdvižením vraku zříceného vrtulníku
Kanadské ozbrojené síly požádaly americké námořnictvo o pomoc při nalezení a vyzvednutí vraku vrtulníku CH-148 Cyclone, který se minulý měsíc zřítil nedaleko řeckých břehů. Při pádu zahynulo všech šest členů posádky, najít se však podařilo jen těla dvou z nich. Není to přitom první problém, který vrtulník typu CH-148 potkal. Už v roce 2017 byl jejich provoz pozastaven kvůli softwarové chybě v jeho počítačích.
Letové záznamníky zříceného vrtulníku (takzvané černé skříňky) se sice podařilo najít a vyzvednout, vrak stroje však může vyšetřovatelům poskytnout cenné informace a mnohem lepší představu o tom, co pád způsobilo.
„Vyhodnotili jsme, že nejrychlejší způsob, jak situaci vyřešit, je požádat o pomoc přítomné americké lodě. Rychlé nalezení a vyzvednutí vraku je důležité hned z několika důvodů. Zaprvé kvůli rodinám námořníků, zadruhé kvůli našemu pravidlu, že se o naše vojáky postaráme za všech okolností, a zatřetí kvůli zajištění důkazů, které mohou být dlouhým pobytem pod vodou zničeny,“ vysvětlil důvody spolupráce s americkým námořnictvem kanadský generál Mike Rouleau.
Kam dál?
Kanada vyšetřuje příčiny záhadného pádu vojenského vrtulníku (4.5. 2020)
Zdroj: Global News (Kanada)
---
Představitelé EU a NATO se tentokrát setkali prostřednictvím videohovoru
Předseda mezinárodního vojenského štábu Severoatlantické aliance generál Hans-Werner Wiermann a předseda vojenského štábu Evropské unie generál Esa Pulkkinen společně předsedali pravidelnému společnému zasedání obou organizací, které se koná jednou za půl roku. Oproti původním plánům se však setkání odehrálo prostřednictvím videokonference a za sníženého počtu účastníků.
Na setkání se probíral například společný koordinační plán, zlepšování mobility armád členských zemí, společné vojenské akce nebo pandemie covid-19.
„Přestože jsme uprostřed globální zdravotní krize, spolupráce s partnery jako je EU, nám umožňuje přistupovat ke stávajícím bezpečnostním problémům koordinovaně a komplexně. Hlavní odpovědností NATO je pokračovat v poskytování důvěryhodných a efektivních nástrojů k zajištění obrany a odstrašení protivníků. A přesně to také děláme,“ okomentoval vzájemnou spolupráci generál Wiermann.
Kam dál?
NATO a USA jsou pro naši bezpečnost klíčové, říká přední německý diplomat Ischinger (19.5. 2020)
Zdroj: NATO
---
Katarská univerzita obdržela grant od NATO
Fakulta vědy a technologií katarské univerzity Hamada bin Chalífy získala tříletý grant od Divize pro nové bezpečnostní výzvy Severoatlantické aliance. Příspěvek ve výši 390 000 eur má být určen na výzkum v oblasti internetu věcí, který povede doktorka Marwa Karádž.
Cílem výzkumu je navrhnout nenáročná řešení, která zvýší bezpečnost internetu věcí s ohledem na jeho využití ve vojenské sféře. Kromě katarské univerzity a podniku katarského ministerstva obrany Barzan Holdings se do projektu zapojí také Portugalsko, Jordánsko a univerzity ve členských zemích Severoatlantické aliance.
Kam dál?
„Pivní“ aplikace pomohla odhalit tajné základny i jejich zaměstnance (19.5. 2020)
Zdroj: Gulf Times (Katar)