natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Stoltenberg: USA budou konzultovat svoji vojenskou přítomnost v Evropě

  22. června 2020  16:44
  Američtí výsadkáři v Polsku. Ilustrační foto. | foto: MON

  Stoltenberg: USA budou konzultovat svoji vojenskou přítomnost v Evropě

  Spojené státy zůstávají zavázány svým evropským spojencům a slíbily, že s nimi budou konzultovat jakékoli plány na přesun amerických vojáků v Evropě, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

  Stoltenberg po videokonferenci ministrů obrany NATO oznámil, že americký ministr obrany Mark Esper „jasně deklaroval samozřejmou angažovanost v evropské bezpečnosti a dále, že Spojené státy budou konzultovat se svými spojenci jakékoli své další kroky.“

  Kam dál?
  Stoltenberg: Žádný přesný plán na stažení amerických vojáků z Německa zatím neexistuje (18.6. 2020)

  Zdroj: Military Times (USA)

  ---

  Kanadská armáda končí s působením v pečovatelských domech zasažených covid-19

  Kanadští vojáci odcházejí z pěti ze sedmi pečovatelských domů v provincii Ontario, které byly těžce zasažené nákazou covid-19. Kolem pěti set příslušníků kanadských ozbrojených sil bylo na začátku dubna vyčleněno na pomoc v boji federální kanadské vlády proti koronavirové pandemii. Několik z nich bylo nasazeno právě v sedmi těžce zasažených pečovatelských domech.

  „Podle pokynů o veřejném zdraví se vojáci podrobí čtrnáctidenní izolaci před nasazením do dalších operací,“ uvedla kanadská armáda a dodala, že zbytek armádních příslušníků bude nadále působit ve zbylých dvou pečovatelských domech.

  Kam dál?
  Kanada: Armáda může pomoci zařízením pro dlouhodobě nemocné (17.4. 2020)

  Zdroj: CBC (Kanada)

  ---

  Tálibán: Afghánistán nebude hrozbou pro Západ po stažení amerických vojáků

  Tálibán odmítl obavy o tom, že by se Afghánistán po kompletním stažení amerických vojáků ze země stal místem pro plánování teroristických útoků vůči Západu. Hlavní americký generál v regionu Kenneth McKenzie řekl, že USA zredukovaly počet svých vojáků v Afghánistánu na 8 600 v souladu s únorovou dohodou s Tálibánem. Varoval však, že musí být splněny podmínky USA umožňující celkové stažení vojsk příští rok – „útoky proti naší vlasti nebudou generovány z území Afghánistánu.“

  Tálibán deklaroval plnění svého závazku v rámci únorové dohody, zejména co se týče obav Západu a Spojených států o teroristické hrozbě z Afghánistánu. „Naše země nebude použita proti nikomu. Nemusí mít obavy,“ řekl mluvčí Tálibánu Zabihullah Mujahid.

  Kam dál?
  NATO: jedinou nadějí na mír v Afghánistánu je dohoda (11.6. 2020)

  Zdroj: Military.com (USA)

  ---

  11 členských zemí NATO bude spolupracovat na výcviku pilotů

  Jedenáct ministrů obrany členských států Severoatlantické aliance podepsalo založení sítě výcvikových zařízení napříč evropským kontinentem. Ministři obrany Bulharska, Chorvatska, České republiky, Řecka, Maďarska, Černé Hory, Severní Makedonie, Portugalska, Rumunska, Španělska a Turecka podepsali dohodu o společném záměru založit iniciativu NATO Flight Training Europe (NFTE) s cílem společně cvičit piloty stíhacích letounů, dronů či vrtulníků.

  „Tato mezinárodní spolupráce zvýší kapacity evropských výcvikových zařízení a umožní leteckým posádkám cvičit blíže domovu. Je to zároveň výborný příklad transatlantického sdílení zodpovědnosti,“ zdůraznil zástupce generálního tajemníka NATO Mircea Geoana.

  Iniciativa dále zajistí úspory nákladů a zvýší interoperabilitu mezi zúčastněnými státy a bude přínosem pro celkovou připravenost leteckých sil NATO.

  Zdroj: NATO

  ---

  Bundeswehr si objednal 4 000 nákladních vozidel od německého dodavatele Rheinmetall

  Německý dodavatel vojenského materiálu Rheinmetall podepsal dohodu s německým bundeswehrem o dodávce čtyř tisíc armádních nákladních vozidel. Kontrakt je naplánovaný mezi lety 2021 a 2027. Jeho celková cena šplhá podle Rheinmetallu do výše dvou miliard eur.

  První dodávka by měla činit na 540 vozidel v hodnotě 348 milionů eur. Dodávka začne na začátku roku 2021 tak, aby měl bundeswehr do roku 2023 dostatek armádních vozidel, protože v tomto roce Německo převezme velení nad Silami velmi rychlé reakce NATO (VJTF).

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media