Stoltenberg: NATO zabránilo přeměně zdravotní krize v krizi bezpečnostní
Severoatlantická aliance se musela přizpůsobit, nicméně byla schopna fungovat i v době pandemie covid-19 a zabránit přerodu zdravotní krize v krizi bezpečnostní, prohlásil generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. „Samozřejmě jsme museli upravit některé z postupů, jaké využíváme při našich aktivitách… ovšem nejdůležitější je, že jsme během pandemie byli schopni potvrdit obranu odstrašením i naši operační přítomnost,“ zdůraznil Stoltenberg.
Kam dál?
USA: Americká přítomnost v Polsku posiluje odstrašující potenciál NATO (17.7. 2020)
NATO připravuje zásoby zdravotnického vybavení pro případ další vlny pandemie (19.6. 2020)
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
Násilí Tálibánu v Afghánistánu je nepřijatelné, říká velvyslanec NATO
Hnutí Tálibán páchá násilí, zatímco probíhají snahy o polické urovnání války v zemi, a to je nepřijatelné, uvedl nejvyšší civilní představitel Severoatlantické aliance v Afghánistánu Stefano Pontecorvo. „Míra násilí Tálibánu je absolutně nepřijatelná, nevytváří podmínky pro zasednutí k mírovému stolu,“ dodal Pontecorvo. Letos v únoru podepsal Washington s Tálibánem mírovou dohodu, která měla být pokusem o ukončení 19 let trvající války a směřovat pozornost především ke spuštění vnitro-afghánských mírových rozhovorů.
Kam dál?
Tálibán provedl velký útok, násilí na severu Afghánistánu narůstá (14.7. 2020)
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)
---
Německo po desetiletí porušovalo regulace pro vývoz zbraní, tvrdí studie
Studie PRIFPřečtěte si celou studii |
Po dobu 30 let Německo systematicky porušovalo omezení pro vývoz zbraní, oznámili výzkumníci z Frankfurtského institutu pro mírový výzkum (PRIF). „Německo uděluje licence a vyváží zbraně a vojenské vybavení do zemí zasažených válkou a krizemi, do zemí, kde se porušují lidská práva, a do regionů, kde je napjatá situace,“ uvedl PRIF.
Studie prověřovala důslednost německé politiky pro vývoz zbraní od roku 1990 a zkoumala, zda při schvalování vývozu zbraní byla dodržena osmibodová kritéria Evropské unie, která mimo jiné vyžadují dodržování lidských práv a mezinárodních humanitárních práv cílovými zeměmi. Německo podle studie tato kritéria porušuje. Její autoři proto vyzývají k přijetí závazného zákona pro kontrolu vývozu zbraní.
Kam dál?
Nestahujte své jednotky, apeluje Německo na Kongres USA (20.7. 2020)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Ukrajina bude plánovat svá cvičení na dobu, kdy probíhají manévry Ruska
Chceme provádět naše vojenská cvičení tak, aby odpovídala plánovaným ruským cvičením na Kavkaze, budou pojistkou pro případ jakékoliv eskalace na našich východních hranicích, rozhodla Ukrajina. Cvičení jsou plánována na konec září a budou zahrnovat i protiletadlovou střelbu, uvedl ministr obrany Andrij Taran. „Tato asymetrická odpověď ukáže připravenost ozbrojených sil Ukrajiny k důraznému odmítnutí jakýchkoliv snah Ruské federace o vyostření situace nebo zahájení širokosáhlé nepřátelské činnosti,“ dodal ministr.
Kyjev uvítá, pokud se ke cvičení budou chtít připojit země Severoatlantické aliance.
Kam dál?
Zákon o obranných zakázkách přibližuje Ukrajinu k NATO, říká ministr obrany (20.7. 2020)
Zdroj: Reuters (USA)
---
Dalších deset gruzínských vojáků v Afghánistánu bylo positivní na koronavirus
Positivní test na covid-19 mělo dalších deset vojáků z Gruzie, kteří slouží na misi Severoatlantické aliance v Afghánistánu. Stejně jako předchozích osmadvacet vojáků s positivním testem byli nemocní přepraveni zpět do Gruzie. Všichni vojáci patří do jedné skupiny, kterou infikoval afghánský příslušník, uvedlo gruzínské ministerstvo obrany. S 871 vojáky je Gruzie největším přispěvatelem do mise Resolute Support stojícím mimo NATO.
Kam dál?
Stoltenberg telefonicky řešil covid-19 s gruzínskou prezidentkou (6.5. 2020)
Zdroj: Agenda (Gruzie)