Stahování z Afghánistánu pokračuje navzdory trhlinám v mírové smlouvě s Tálibánem
Američané pokračují ve stahování svých sil z Afghánistánu a oproti původnímu plánu odsunu jsou dokonce napřed. Snaha ukončit nejdelší válku v americké historii však naráží na řadu problémů. Podle ministra obrany Marka Espera Tálibán neplní dohody uzavřené na konci února v katarském Dauhá. Například agentura Reuters uvádí, že během 45 dní po podpisu dohody navýšil Tálibán počet svých útoků o 70 %.
Problém pravděpodobně tkví v zatím utajeném dodatku vzájemné dohody, v němž se údajně hovoří o omezení útoků na americké a alianční síly. Dodatek však nezakazuje všechny útoky Tálibánu na afghánské bezpečnostní síly, ani nebrání Spojeným státům jednat v obraně afghánských sil.
Podle mluvčího amerických sil v Afghánistánu Sonnyho Leggetta se dohoda měla týkat všech účastníků konfliktu. Tomu, že je skutečně problém ve znění smlouvy, nasvědčuje to, že se zvýšil počet útoků právě především na afghánské bezpečnostní sbory. Mise Resolute Support však údaje o útocích Tálibánu oficiálně nezveřejňuje, neboť jsou součástí procesu vyjednávání.
Kam dál?
USA uzavřely dohodu s Tálibánem. Spojenci se stáhnou, když příměří vydrží (29.2. 2020)
Zdroj: Military Times (USA)
---
Americká armáda zakázala nábor lidí, kteří měli covid-19
Nový oběžník amerického ministerstva obrany zakazuje nábor všech osob, které prodělaly nemoc covid-19, a to i v případě, že se již zotavily. Obsah tohoto nařízení se rychle začal šířit po sociálních sítích. Americké ministerstvo obrany již jeho pravost potvrdilo. Všech 65 náborových kanceláří má nyní za úkol tyto pokyny implementovat.
Podle serveru Military Times, který jako první o nových pokynech informoval, bude všem novým rekrutům při náboru měřena teplota a budou jim pokládány otázky týkající se symptomů nemoci covid-19 a případných kontaktů s nakaženými. Pokud se prokáže, že rekrut nemoc prodělal, bude na tuto skutečnost nahlíženo jako na „trvale diskvalifikující“ pro vojenskou službu. Na otázky, proč tomu tak je, zástupci náborového úřadu neodpověděli.
Kam dál?
Armáda cvičí nováčky. V rouškách, izolaci a bez opouštění kasáren (18.4. 2020)
Zdroj: Business Insider (USA)
---
Při amerických vojenských operacích zemřelo loni 130 civilistů, tvrdí Pentagon
Podle dokumentů ministerstva obrany Spojených států amerických zemřelo v roce 2019 během amerických operací v Iráku, Sýrii, Afghánistánu a Somálsku 130 civilistů, dalších 91 pak bylo zraněno. Nejvíce, 108, jich mělo zemřít v Afghánistánu. Pentagon dále tvrdí, že při amerických akcích v Libyi a Jemenu k žádným ztrátám na životech nedošlo. Zpráva zatím není veřejná, ale předpokládá se její brzké zveřejnění.
Americká pobočka Amnesty International ovšem tyto počty považuje za značně podhodnocené. Jejich závěry potvrzuje také další nezisková organizace Airwars, podle níž během prvního pololetí roku 2019 přinesly nálety koalice vedené USA jen v Sýrii 416–1 030 civilních obětí.
Americké ozbrojené síly tento rozpor berou na vědomí. Podle nich však vznikl kvůli rozdílům v metodice a rozdílným zdrojům informací. Od roku 2019 například, na základě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa, nemusí americké zpravodajské služby hlásit civilní oběti způsobené útoky dronů mimo zón hlavních bojů.
Kam dál?
NATO zvažuje svou roli na Středním východě (10.1. 2020)
Zdroj: Voice of America (USA)
---
Novým zástupcem NATO v Afghánistánu se stal Stefano Pontecorvo
Novým nejvyšším civilním představitelem Severoatlantické aliance v Afghánistánu se stane někdejší italský velvyslanec v Pákistánu Stefano Pontecorvo.
„Přináší do této funkce dlouholetou diplomatickou zkušenost a znalost problematiky Afghánistánu a celého regionu,“ okomentoval jeho jmenování generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg. Funkce by se Pontecorvo měl ujmout na začátku června.
Ital ve funkci nahradí předchozího zástupce NATO Nicolase Kaye. Jeho práce, tedy naplňování politických a vojenských cílů Aliance v zemi, nebude nejspíše v čase jednání s Tálibánem a koronavirové krize jednoduchá.
Kam dál?
Čeští vojáci opustili afghánský Bagrám. Základnu střežili šest let (30.4. 2020)
Zdroj: Daily Times (Pákistán)
---
Kanada uctila památku posádky havarovaného vrtulníku
Kanada uctila památku šesti vojáků, kteří zahynuli při nedávném pádu vrtulníku do vod Jónského moře. Premiér Justin Trudeau a představitelé armády si při této příležitosti nasadili černé roušky. Během repatriačního ceremoniálu, v jehož rámci bylo přivezeno jediné nalezené tělo patřící námořnici Abbigail Cowbrough, museli všichni účastníci dodržovat povinné dvoumetrové rozestupy z důvodu ochrany proti nákaze covid-19.
Havarovaný vrtulník působil z paluby fregaty HMCS Fredericton, která byla součástí mise Severoatlantické aliance s názvem Operation Assurance. Jejím úkolem je posílit obranu střední a východní Evropy. V současné době je do této mise zapojeno 915 kanadských vojáků.
Kam dál?
Kanada vyšetřuje příčiny záhadného pádu vojenského vrtulníku (4.5. 2020)
Zdroj: Reuters (Velká Británie)