natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO se připravuje na druhou vlnu koronaviru

  4. května 2020  20:06
  Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  NATO se připravuje na druhou vlnu koronaviru

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg se obává příchodu další vlny koronaviru. Rozhodl proto o okamžitém zahájením příprav plánu pro případ, že by se na podzim pandemie vrátila. Jejich hlavním cílem má být zefektivnění poskytování pomoci zasaženým členským zemím.

  Vypracování plánu bude mít na starosti americký generál Todd Wolters. Hotov by měl být do konce června, kdy budou o nové strategii hlasovat ministři členských zemí. Zároveň také dojde k vypracování druhého, obecnějšího pandemického plánu, jehož příprava bude trvat o něco déle a bude se zabývat reakcí na další možné budoucí pandemie.

  Kam dál?
  NATO zesílí vojenskou pomoc proti koronaviru i proti dezinformacím (15.4. 2020)

  Zdroj: Der Spiegel (Německo)

  ---

  Nasazení amerických bombardérů nad Pacifikem má být hůře předvídatelné

  I když stálá mise amerických bombardérů B-52 na tichomořském ostrově Guam skončila, neznamená to, že by strategické bombardéry přestaly v indopacifické oblasti působit. Právě naopak. Štafetu po nich totiž převzaly nadzvukové bombardéry B-1B Lancer. Nebudou zde však působit trvale jako jejich předchůdci.

  Nový plán jejich nasazení má, v souladu s novou americkou strategií, více reflektovat aktuální situaci v regionu a být méně předvídatelný. Nasazování bombardérů přímo z území USA také snižuje riziko, že by jejich vzlet byl zablokován nepřítelem.

  Nová strategie byla úspěšně otestována koncem dubna, kdy Lancery z Jižní Dakoty demonstrovaly schopnost rychle se přesunout z kontinentálních Spojených států a posílit síly v Tichomoří. Zároveň nová flexibilnější strategie zlepšuje podmínky pro výcvik se spojenci v regionu, neboť umožňuje větší svobodu při nasazení letadel do společných cvičení. To také předvedl jeden z Lancerů nasazených nyní na Guamu, který se okamžitě po příletu zapojil do cvičení po boku Japonska. Američané si proto od nové koncepce slibují také upevnění vztahů se svými partnery.

  Kam dál?
  Američané usilují o znovuzískání nadvlády v Tichomoří (30.4. 2020)

  Zdroj: Defence 24 (Polsko)

  ---

  Kanada vyšetřuje příčiny záhadného pádu vojenského vrtulníku

  Šest vojáků zemřelo při pádu kanadského vojenského vrtulníku CH-148 Cyclone do vod Středozemního moře. Podle plukovníka kanadských ozbrojených sil ve výslužbě Larryho McWhea malá velikost nalezených trosek naznačuje, že vrtulník narazil na vodní hladinu ve vysoké rychlosti. Nezávislý analytik Ken Hansen dodává, že havárie je velmi záhadná, neboť dle dostupných informací piloti do poslední chvíle o žádné závadě nevěděli. Vrtulník navíc před svým nasazením prošel kompletní údržbou, a měl tak být v perfektním technickém stavu.

  Vyšetřování nehody komplikuje velká hloubka moře v místech, kde se vrtulník zřítil. I pokud se podaří vylovit letové záznamníky, tedy takzvané černé skříňky, nemusí být z uložených údajů dostatečně jasné, co se opravdu stalo – zvláště pokud šlo o mechanickou poruchu. K jejímu odhalení by bylo nejspíše potřeba získat dostatek trosek, které by napověděly, jak se nehoda přesně odehrála.

  Kam dál?
  U řeckých břehů zmizel kanadský vrtulník (30.3. 2020)

  Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

  ---

  Covid-19 může pro Turecko znamenat velkou bezpečnostní výzvu

  Podle tureckého bezpečnostního experta Nihata Aliho Özcana může krize spojená s nákazou covid-19 silně zasáhnout nestabilní a nefunkční státy, jako jsou Sýrie či Irák. To může vést k dalšímu zhoršení bezpečnostní situace v regionu.

  „Pandemie představuje výzvu pro zdravotní systém a přináší s sebou také ekonomické problémy. Pokud tato situace nebude řešena, mohlo by dojít k vypuknutí nepokojů. (…) Největší výzva to bude pro oblasti, jako je Sýrie nebo Irák,“ řekl Özcan a dodal, že současná krize má potenciál k tomu, podstatně tyto konflikty proměnit, a to i kvůli omezením pro zahraniční vojáky, kteří v oblastech působí.

  Zároveň však dodává, že některé hrozby může současná situace naopak zmírnit. Jako příklad jmenoval organizaci PKK, kterou Turecko označuje za teroristickou skupinu. „Potřebují podporu lidí. Ti však mají jiné priority, jako shánění masek a lékařské pomoci, a s tím jim PKK nepomůže,“ vysvětlil.

  Kam dál?
  Turecko pozastavilo odvody vojáků a prodloužilo povinnou vojenskou službu (22.4. 2020)

  Zdroj: Hürriyet Daily News (Turecko)

  ---

  Počet sexuálních útoků v amerických ozbrojených silách opět vzrostl

  Podle nové výroční zprávy amerického ministerstva obrany v roce 2019 opět vzrostl počet sexuálně motivovaných útoků, i když ne tak skokově, jako tomu bylo v předchozím období. Počet nahlášených sexuálních útoků vzrostl na 7 825, což je o tři procenta více než v roce 2018. Pro srovnání, v roce 2018 narost počet případů o třináct procent.

  K největšímu nárůstu počtu útoků došlo u letectva, které zaznamenalo nárůst o devět procent. Nejmenší nárůst pak zaznamenalo pozemní vojsko, kde počet útoků vzrostl o dvě procenta. Sedmdesát tři procent pachatelů bylo přitom z řad nadřízených. Ozbrojené síly se však snaží situaci řešit.

  „Pomáháme našim novým poddůstojníkům a velitelům při vytváření zdravého prostředí pro všechny členy ozbrojených sil,“ okomentoval snahy o změnu situace ředitel Úřadu pro prevenci a řešení na sexuálních útoků ministerstva obrany Nate Galbraith.

  Kam dál?
  USA: Sexuální útoky na vojenských akademiích vzrostly o 32 % (31.1. 2020)

  Zdroj: Yahoo News (USA)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media