natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Americké letectvo poděkovalo zdravotníkům přelety vojenských letounů

  15. května 2020  15:25
  Letoun C-17 Globemaster amerického vojenského letectva. | foto: Petr Zlatohláveknatoaktual.cz

  Americké letectvo poděkovalo zdravotníkům přelety vojenských letounů

  Američtí zdravotníci z první linie v boji proti covid-19 kolem Coachella Valley obdrželi vojenské pozdravy prostřednictvím přeletu dvou obrovských proudových letounů nad údolím.

  Přelety transportního letounu C-17 Globemaster III a tankovacího letadla KC-135 Stratotanker nad sedmnácti zdravotnickými zařízeními v Palm Springs a v Indiu byly součástí „Operace America Strong“. Cílem operace amerického ministerstva obrany je pozvednutí morálky obyvatelstva a poděkování zdravotníkům uprostřed koronavirové krize.

  Kam dál?
  Trump: Skupiny Blue Angels a Thunderbirds budou létat nad městy pro pozvednutí morálky (24.4. 2020)

  Zdroj: The Desert Sun (USA)

  ---

  Německo oslabuje jaderné schopnosti NATO, varuje velvyslanec USA

  Americký velvyslanec v Německu Richard Grenel obvinil Berlín z oslabování jaderných schopností Severoatlantické aliance, zatímco Rusko pokračuje v rozšiřování svého jaderného arzenálu. Německo bylo v minulosti několikrát Spojenými státy kritizováno za nedostatečné investice do jeho obrany.

  Berlín podle Grenela neplní své závazky, pokud jde o jadernou politiku NATO. Prohlášení je reakcí na nedávnou výzvu Rolfa Mützenicha, lídra parlamentní frakce sociálních demokratů v německém parlamentu, ke stažení amerických jaderných zbraní z Německa. V prohlášení Grenel apeluje na německé politiky, zejména z SPD, aby dodržovali své závazky vůči NATO a nadále investovali do jaderných kapacit Aliance.

  Diplomat zdůrazňuje, že konec studené války neznamená větší evropskou bezpečnost. Hrozby plynoucí z jaderných kapacit Ruska, Číny či Severní Koreje nejsou zanedbatelné.

  Kam dál?
  Šéf NATO podpořil Německo v jeho rozhodnutí ponechat si americké atomové zbraně (12.5. 2020)

  Zdroj: LSM (Lotyšsko)

  ---

  Islámský stát je zodpovědný za útoky v Afghánistánu, říkají USA

  Americká vláda označila bojovníky z organizace Islámský stát za viníky teroristických útoků, které zabily v hlavním městě Kábulu a v provincii Nangarhár dohromady přes 50 lidí. Nárůst násilí je ránou pro již tak vratkou mírovou dohodu mezi Tálibánem a afghánskou vládou podepsanou v únoru Tálibánem a Spojenými státy.

  Zvláštní vyslanec USA pro afghánské usmíření Zalmay Khalilzad říká, že organizace Islámský stát pohrdá mírovou dohodou a aktivně se snaží destabilizovat region. Dále Khalizad vyzývá afghánskou vládu a Tálibán, aby místo opětného bojování mezi sebou společně spolupracovali na zničení hrozby teroristů z IS.

  Kam dál?
  Afghánistán obnovuje ofenzivní kampaň proti Tálibánu (13.5. 2020)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Stoltenberg: NATO je připraveno podpořit centrální vládu v Libyi

  Šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg deklaroval, že je NATO připraveno podpořit libyjskou vládu v Tripolisu vedenou Fáizem Sarrádžem.

  Stoltenberg zdůraznil, že OSN uznává jako jedinou formu vlády v Libyi vládu v Tripolisu. Z tohoto důvodu je NATO připraveno podpořit Fáize Sarrádže v boji s protivládní armádou Chalífy Haftara, řekl Stoltenberg.

  Haftarovy ozbrojené síly několikrát od dubna roku 2019 zaútočily na hlavní město Tripolis s cílem jej obsadit. Libyjská vláda v březnu 2020 spustila operaci Peace Storm proti útokům vzbouřenců na hlavní město.

  Kam dál?
  V Libyi operují stovky ruských žoldáků z Wagnerovy skupiny, tvrdí uniklá zpráva OSN (11.5. 2020)

  Zdroj: Hürriyet (Turecko)

  ---

  Donald Trump chce přenést výrobu stíhaček F-35 zpět do USA

  Americký prezident Donald Trump naznačil, že by se přimlouval k navrácení výroby stíhaček F-35 zpět do Spojených států s cílem vytvořit více pracovních míst pro americké občany. Nicméně podle expertů by bylo přesměrování výroby do USA velmi komplikované, jelikož globální účast na výrobě stíhacích letounů F-35 je základním stavebním kamenem programu Joint Strike Fighter.

  Turecko hraje průmyslovou roli ve výrobním cyklu F-35, avšak Pentagon tento rok zastaví přidělování kontraktů na výrobu F-35 tureckým firmám. Rozhodnutí je reakcí na kontroverzní turecký nákup ruského systému S-400. Americké ministerstvo obrany již našlo alternativní dodavatele součástek vyráběných Turky. Neshody mezi USA a Tureckem jsou podle prezidenta Trumpa hlavním motivem přesměrování výroby F-35 do USA.

  Kam dál?
  Turci nedostanou stíhačky F-35. Pentagon je vyhazuje z programu a piloty z USA (18.7. 2019)

  Zdroj: Defense News (USA)

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media