natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Holandsko a Německo by mohly poskytnout Turecku Patrioty

  19. listopadu 2012  20:18

  Protiraketový systém Patriot. Ilustrační snímek | foto: Raytheon

  Holandsko a Německo by mohly poskytnout Turecku Patrioty

  Holandsko a Německo možná pošlou rakety Patriot Turecku, svému spojenci ze Severoatlantické aliance, aby tak pomohly chránit jeho hranici se Sýrií. Uvedla to holandská ministryně obrany Jeanine Hennis-Plasschaert se slovy, že "NATO neexistuje pro nic za nic". Její mluvčí se nechal slyšet, že "nevznikl žádný požadavek, ale Holandsko a Německo jsou jedinými zeměmi v Evropě, které Patrioty vlastní".

  Turečtí představitelé se chystají NATO oficiálně požádat o umístění raket podél hranice se Sýrií vzhledem k rostoucím obavám z negativních vlivů tamější občanské války. Již dříve oznámili, že prohloubili debaty s Aliancí a jejími spojenci o zabezpečení 900 km dlouhé hranice.

  Zástupci NATO již v minulosti potvrdili, že udělají, co bude v jejich silách, aby ochránili Turecko. Velvyslanci Aliance tak budou muset zvážit jakoukoli žádost, která by mohla z Turecka přijít.

  Kam dál?
  NATO bude bránit Turecko před Sýrií, žádost o rakety zatím nemá (12.11. 2012)
  NATO má plány na obranu Turecka. Nezasahujte, varuje Rusko (9.10. 2012)
  Turecko: NATO by mohlo chránit hranice se Sýrií (12.4. 2012)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Bez mezinárodního společenství v Afghánistánu vypukne chaos

  Závěrem bezpečnostní konference afghánských businessmanů a politiků bylo tvrzení, že pokud se svět již nebude zabývat tamější problematikou, Afghánistán bude muset čelit chaosu a občanské válce. "Země potřebuje hodně prostředků a trpělivosti ze strany mezinárodního společenství," řekl Abdul Rahim Wardak, poradce prezidenta Hamída Karzáího. "Bohužel Taliban počítá s tím, že Aliance a její spojenci jednou odejdou, a proto se na ten okamžik připravují," dodal. V návaznosti na debatu přislíbil kanadský ministr obrany Peter MacKay finanční pomoc ve výši 110 milionů dolarů za rok. K tomu by mělo dojít po odchodu kanadských jednotek v roce 2014, a to až do roku 2017. "Věřím, že s Afghánci budeme spolupracovat mnoho dalších let na různých projektech, ale náš vojenský závazek vůči nim skončil," oznámil MacKay.

  Saad Mohseni, mediální magnát Středního východu, uvedl, že navzdory pokračující válce s Talibanem se afghánská společnost díky ochraně NATO změnila. Tvrdí, že miliony lidí teď chodí do školy, stěhují se do měst a nová generace mladých Afghánců touží po míru a prosperitě. Varoval, že "je třeba, aby svět zůstal zapojen v afghánské problematice" a byl tak zajištěn další pokrok.

  Kam dál?
  Afghánské síly bez podpory nevydrží, varuje audit (1.11. 2012)
  Afghánistán po roce 2014: NATO přichází s podpůrnou misí (11.10. 2012)
  Po stažení NATO hrozí afghánské vládě pád, tvrdí studie (8.10. 2012)

  Zdroj: National Post (Kanada)

  ---

  Zpráva NATO již loni varovala před útoky z vlastních řad v Afghánistánu

  Velitelé Severoatlantické aliance byli již loni varováni před útoky ze strany afghánských vládních sil. Bylo to obsahem zprávy amerického behaviorálního vědce Jeffreyho Bordina, v níž upozorňoval především na to, že tyto útoky nejsou ojedinělými záležitostmi, jak naznačovali britští a američtí velitelé, ale jsou součástí rostoucí hrozby a výsledkem nedostatku důvěry mezi Afghánci a vojáky NATO. Bordin zjistil, že Afghánci byli vyprovokováni k bojům chováním svých západních vojáků, které považovali za nevhodné. Naopak spojenečtí vojáci považovali Afghánce za nedůvěryhodné.

  Zpráva byla pár dní po svém uveřejnění v květnu 2011 zkritizována, prohlášena za tajnou a Jeffrey Bordin byl propuštěn z pozice vedoucího výzkumné skupiny, která měla za úkol hledat nedostatky v armádních plánech.

  Téměř po 18 měsících od její publikace se hlavní velitelé NATO ke zprávě vracejí a začínají uskutečňovat některé její návrhy. Britský generál Adrian Bradshaw, který právě ukončil své působení na pozici zástupce velitele jednotek ISAF, řekl, že "hlavní myšlenka zprávy byla uznána. Je naprosto nezbytné, abychom byli schopni s Afghánci spolupracovat". Britští vojáci jsou teď po příjezdu do Afghánistánu informováni o tom, že afghánská policie představuje nebezpečí

  Kam dál?
  NATO zkoumá, jak zastavit útoky afghánských vojáků na jejich kolegy z ISAF (14.8. 2012)
  V Afghánistánu opět umírají zahraniční vojáci, i rukou zrádců (23.7. 2012)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Panetta nařídil přezkum armádního etického programu

  Americký ministr obrany Leon Panetta požádal šéfa Sboru náčelníků štábu, generála Martina E. Dempseyho, o přezkoumání etických vzdělávacích programů pro vyšší důstojníky. "Hlavním posláním ministerstva obrany je chránit národ. Jakékoli chování, které by mohlo negativně ovlivnit toto poslání, je nepřijatelné," sdělil Panetta Dempseymu. Ve zprávě také uvádí, že důstojníci budou i nadále zodpovědní za porušování norem a pravidel ministerstva obrany.

  Žádost o zprávu přišla ještě před skandálem generálů Davida Petraeuse a Johna Allena, kteří jsou obviňováni z nevhodné korespondence. Panetta oznámil, že zatím se nenašly žádné důkazy, které by nasvědčovaly zapojení dalších vojenských důstojníků.

  Kam dál?
  Petraeusova aféra nejspíše připraví o místo i šéfa vojáků NATO v Afghánistánu (13.11. 2012)

  Zdroj: El Paso Inc. (USA)

  ---

  USA žádá novou gruzínskou vládu o zastavení zatýkání opozice

  Američtí představitelé se obávají, že předání moci v Gruzii by se mohlo proměnit ve vlnu politických represí. Varovali proto nového gruzínského premiéra Bidzinu Ivanišviliho, že politicky ovlivněná trestní stíhání by mohla ohrozit možnost Gruzie vstoupit do NATO, a žádají ho o zastavení zatýkání úředníků působících ve straně prezidenta Michaila Saakašviliho. " Nikdo si nepřeje nabýt dojmu, že se nejedná o hájení právního státu, ale o odplatu proti politickým nepřátelům," řekl Philip Gordon, diplomat amerického ministerstva zahraničí zodpovědný za evropské záležitosti.

  Tbiliský soud se ovšem rozhodl ponechat 12 ministerských úředníků ve vazbě, kde čekají na soudní proces, aby nemohli zničit důkazy nebo ovlivňovat svědky. Zadržení byli obviněni z nelegálního nahrávání rozhovorů, aby tak zdiskreditovali Ivanišviliho. Ten řekl, že je jeho prioritou prověřit bývalé členy Saakašviliho vlády.

  Kam dál?
  Usmiřte se, vyzvala Evropa rozhádané vedení Gruzie (15.11. 2012)
  Gruzie po volbách: Kurz euroatlantické integrace zůstává nezměněn (3.10. 2012)

  Zdroj: New York Times (USA)

  ber; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media