Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Dodávky ruských vrtulníků pro Afghánistán v ohrožení kvůli ruským zbraním pro Sýrii

23. července 2012  17:35
Vrtulníky Mi-17 používala v Afghánistánu i česká armáda. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Dodávky ruských vrtulníků pro Afghánistán v ohrožení kvůli ruským zbraním pro Sýrii

Smlouva v hodnotě 171 milionů dolarů na koupi 10 dopravních vrtulníků Mi-17, které si pro Afghánistán objednalo americké ministerstvo obrany, by mohla být zrušena kvůli dodávkám ruských zbraní do Sýrie. Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu totiž minulý týden odhlasovala pozastavení veškerých styků mezi Pentagonem a společností Rosoboronexport, ruským monopolním vývozcem zbraní.

Zákaz, který byl formou dodatku připojen k americkému obrannému rozpočtu na následující dva roky, navrhl demokratický kongresman Jim Moran. „Je naprosto nepřijatelné, aby vláda Spojených států spolupracovala se společností, která vyzbrojuje tyranský syrský režim,“ uvedl autor zákona. Vadí mu také, že na dodávku helikoptér nebyl nikdy vypsán konkurz, kterého by se mohly zúčastnit americké společnosti.

Spojené státy si v květnu 2011 u Rosoboronexportu objednaly 21 vrtulníků  Mi-17 v hodnotě 367 milionů dolarů. Všechny stroje z této zakázky byly již dodány a jsou určeny pro afghánské vzdušné síly. Letos v červnu byl podepsán kontrakt na dodávku dvou dalších helikoptér.

Podle analytiků je nepravděpodobné, že by Afghánci chtěli americké vrtulníky, jelikož piloti i technici jsou na stroje sovětské provenience zvyklí. Model Mi-17 se navíc svou odolností hodí do obtížných podmínek, které v Afghánistánu panují. Americké helikoptéry jsou také dražší.

Kam dál?
Rasmussen vyzval Rusko k řešení situace v Sýrii (16.7. 2012)
Rusko „větří“ obchod. NATO shání vrtulníky do Afghánistánu (17.7. 2012)

Zdroj: Flight Global (USA)

---

Dělostřelecká palba z Pákistánu zabíjela afghánské civilisty

V pohraničním pásmu na východě Afghánistánu bylo v salvě granátů a raket vypálených z pákistánského území zabito osm civilistů. Dělostřeleckou palbu v oblasti, kterou Taliban používá k překračování hranice a z níž vyráží na útoky proti aliančním silám, měla podle afghánských úřadů na svědomí pákistánská armáda. Ta obvinění popírá.

Po útoku se uskutečnila schůzka diplomatů a úředníků obou zemí, na níž afghánský náměstek ministra zahraničí oznámil, že další bombardování afghánských vesnic by mohlo zhoršit bilaterální vztahy. O problému minulý týden diskutoval afghánský prezident a pákistánským premiérem.

V příhraničních provinciích zmítaných bezprávím často zcela chybí alianční jednotky, které by dohlížely na pořádek. Významné části obou stran tisícikilometrové hranice jsou ovládány povstaleckými bojůvkami s nejasným přidružením. Do oblasti se také nemohou dostat zpravodajové, takže je téměř nemožné poskytované informace ověřovat.

Kam dál?
Cameron vyzval Afghánce a Pákistánce ke společnému boji proti povstalcům (20.7. 2012)

Zdroj: USA Today (USA), CNN (USA)

---

USA: Poslanci schválili vysoké výdaje na obranu. Rozpočtu hrozí prezidentské veto

Dolní komora amerického Kongresu schválila zákon o vojenském rozpočtu v hodnotě 606 miliard dolarů, který přesahuje stanovený strop pro obranné výdaje, a proto mu hrozí prezidentské veto. Hlasování ve Sněmovně reprezentantů, ovládané republikány, prošlo poměrem 326 ku 90.

Podle zákona, který reguluje rozpočet ve fiskálním roce začínajícím 1. října, dostane americké ministerstvo obrany 518 miliard dolarů, přičemž zbylých 88,5 miliardy dolarů bude vyčleněno na válku v Afghánistánu a další protiteroristické operace po celém světě.

Prezident Barack Obama pro Pentagon ve fiskálním roce 2013 žádal pouze o 517 miliard dolarů. Loňský zákon o kontrole rozpočtu navíc stanovil strop ještě o 7 miliard níže. Senát nyní připraví vlastní verzi zákona, jehož osud však zůstává ve hvězdách. Pokud se republikáni s demokraty nedohodnou na konkrétní podobě snižování veřejných výdajů, začnou od ledna platit automatické škrty, které by mohly Pentagon připravit o 50 miliard dolarů. 

Kam dál?
Rozpočet Pentagonu klesne příští rok o 5 % (25.1. 2012)

Zdroj: Defense News (USA)

---

V Afghánistánu opět umírali zahraniční vojáci, i rukou zrádců

Silniční nálože si v Afghánistánu o víkendu vyžádaly životy pěti aliančních vojáků. Informace o totožnosti zabitých poskytnou jednotlivé národní armády účastnící se mise ISAF. Od začátku roku v zemi zahynulo přes 250 zahraničních vojáků.

Tři smluvně najatí američtí instruktoři zahynuli rukou afghánského policisty v provincii Herát, která se nachází pod velením italského kontingentu. Instruktoři školili afghánské policisty poblíž místního letiště.

Kam dál?
Ozbrojenec zabil v Afghánistánu tři vojáky NATO (2.7. 2012)

Zdroj: AGI (Itálie), USA Today (USA)

---

Z Afghánistánu se už letos stáhlo přes 10 000 amerických vojáků

Letos plánované stažení 23 000 amerických vojáků je víc jak z poloviny dokončeno, prohlásil generál John Allen, vrchní velitel aliančních sil v Afghánistánu. Ačkoliv se jedná o milník na cestě k ukončení amerického a aliančního vojenského angažmá ve válkou zmítané zemi, kampaň proti Talibanu pokračuje, upozornil Allen.

Podle Allena afghánské ozbrojené síly stále častěji přebírají vedení protipovstaleckých zátahů, avšak je třeba podpořit jejich schopnosti při plánování a realizaci operací. Koaliční síly chtějí přes léto zatlačit Taliban dál od hustěji obydlených oblastí, rozšířit bezpečnostní zónu kolem hlavního města a dosáhnout většího zapojení afghánských jednotek na východě země.

Budování afghánské armády a policie ještě zdaleka neskončilo, jelikož plného početního stavu, tedy 352 tisíc, by oba sbory dohromady měly dosáhnout v prosinci příštího roku, uvedl Allen. Afghánci nyní aliančním silám asistují v 90 % operací.

Po dokončení letošního stahování zůstane v zemi 68 000 amerických a zhruba 40 000 aliančních vojáků.

Zdroj: Business Week (USA)

vtr; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.