Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Afghánské prezidentské volby se uskuteční v roce 2014

1. listopadu 2012  16:13
Současný afghánský prezident Hamíd Karzáí v nadcházejících volbách už nebude moci kandidovat | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Afghánské prezidentské volby se uskuteční v roce 2014

Nové prezidentské volby v Afghánistánu proběhnou na jaře v roce 2014, konkrétně 5. dubna. Oznámila to vládou jmenovaná Nezávislá volební komise, což afghánští politici a zahraniční podporovatelé vyzdvihli jako důležitý krok k mírovému převodu moci. Volby tedy proběhnou ve stejný rok, kdy má být dokončeno již započaté stahování jednotek USA a NATO ze země. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen prohlásil volby za historickou příležitost země.

Taliban naopak nazval volby zbytečnými a přislíbil pokračování povstaleckého boje. "To nejsou volby, ale výběr. USA chtějí vybrat ty lidi, které samy chtějí a kteří s nimi budou spolupracovat na jejich záměrech," uvedl mluvčí Talibanu Kari Jusuf Ahmadi v kritice týkající se voleb.

Ačkoliv prezidentští kandidáti ještě nejsou známí, nejčastěji zmiňovanými potenciálními uchazeči jsou členové bývalé "Severní aliance", která po americké invazi v roce 2001 vyhnala Taliban. Možným kandidátem tak je například bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh, kterého současný prezident Hamíd Karzáí porazil ve volbách v roce 2009, nebo Kajum Karzáí, bratr prezidenta Karzáího.

Kam dál?
Rasmussen v Afghánistánu vyzval ke svobodným volbám (19.10. 2012)
Prezidentské volby proběhnou v řádném termínu, slibuje Karzáí (4.10. 2012)

Zdroj: FOX News (USA)

---

NATO pochválilo pokrok Černé Hory

Zástupci Černé Hory představili v Bruselu svou třetí národní výroční zprávu členství v Akčním plánu členství NATO. Zástupci devatenácti zemí Severoatlantické aliance vyzdvihli na výroční zprávě jasně definované priority a cíle Černé Hory naplňující doporučení členských států NATO a vyjádřili svou silnou podporu euroatlantické aspiraci Černé Hory. Na schůzi byla také zdůrazněna nezbytnost pokračování v reformách, upevňování právního státu stejně jako bezpečnostního a obranného systému a zintenzivnění aktivit zaměřených na posilování podpory veřejnosti pro členství v NATO.

Členské státy NATO také uvítaly zahájení před-přístupových jednání s Evropskou unií, které mohou Černé Hoře pomoct v přiblížení se k členství v NATO. Černá Hora se mimo jiné podílí i na misi ISAF v Afghánistánu, kde je součástí americko-jaderské skupiny.

Kam dál?
SACEUR: Černý Hora je na členství v NATO vojensky připravena (15.3. 2012)

Zdroj: Defence Professionals (Německo)

---

Afghánské síly bez podpory nevydrží, varuje audit

Afghánistán nebude pravděpodobně schopný udržet své bezpečnostní síly po roce 2014, uvedla ve svém posledním auditu o stavu Afghánistánu nezávislá americká kontrolní agentura pro válečné výdaje. Mluvčí Zvláštního generálního inspektora pro rekonstrukci Afghánistánu uvedl, že i přes podporu v hodnotě 800 milionů dolarů nebudou moct Afghánské národní bezpečnostní síly kvůli negramotnosti a nedostatečné úrovni jednotek spravovat svá zařízení, natož řídit rozpočet, akvizice či logistické systémy. Zpráva vyšla nedlouho po návštěvě Pentagonu afghánskými generály, kteří vyjádřili obavy z nedostatku logistických zařízení po odchodu jednotek NATO ze země v roce 2014.

Celou zprávu čtěte zde:

Negramotnost a nedostatek zkušeností s údržbou jsou zásadními nedostatky, kterým afghánské jednotky budou muset čelit. Podle zprávy je v současnosti většina Afghánců neschopna nezávisle operovat a manipulovat s vojenskými zařízeními, natož je udržovat. Alespoň schopnost číst návody je nezbytná pro správu zařízení na čištění vody či výrobu elektřiny.

Kam dál?
Podvody v afghánských zakázkách ohrožují jednotky NATO, varuje zpráva (12.10. 2012)
Afghánská armáda najme špiony na odhalování povstalců ve svých řadách (22.8. 2012)
Rasmussen: Afghánská armáda to po roce 2014 zvládne (15.6. 2012)

Zdroj: Foreign Policy (USA)

---

Šéf afghánské volební komise: Taliban by se mohl ucházet o křeslo prezidenta

Taliban by se mohl objevit na prezidentské kandidátce v plánovaných volbách v roce 2014, uvedl šéf Nezávislé volební komise Fazil Ahmad Manawi. Tyto volby budou stěžejní pro budoucí stabilitu válkou rozvrácené země, i proto Manawi trvá na absolutní nestrannosti své komise. "Jsme připraveni umožnit účast ve volbách, ať už z pozice voličů či kandidátů, ozbrojeně opozici, jak Talibanu, tak Hezb-i-Islamí," nechal se slyšet Manawi s tím, že nikdo nebude ve volbách diskriminován.

Hezb-i-Islamí, skupina, jíž velí bývalý premiér Gulbuddin Hekmatyar, vede po boku Talibanu ozbrojený odpor proti Západem podporované vládě Hamída Karzáího. Ten byl zvolen v roce 2009 ve volbách kritizovaných kvůli rozsáhlému falšování a podvodům na úkor bývalého ministra zahraničí Abdulláha Abdulláha. V roce 2014 Karzáí dokončí své druhé funkční období a podle afghánské ústavy tak již nebude moct opět kandidovat.

Kam dál?
Karzáí opět pozval Taliban k jednacímu stolu (13.7. 2012)

Zdroj: AFP (Francie)

---

NATO investuje přes 2 miliardy eur do komunikačních technologií

Agentura NATO pro komunikaci a informace (NCI) zveřejnila plán na vytvoření obchodních příležitostí v oblasti komunikačních a informačních technologií přesahující hodnotu 2 miliard eur. Investice, jimiž chce NATO podporovat své mise a operace, se týkají období následujících osmnácti měsíců. Až 60 milionů eur má být v první polovině roku 2013 investováno do kontraktů souvisejících s protiraketovou obranou. Další tendry se mají týkat radarů, satelitů a jiných elektronických softwarů či hardwarů zabývajících se monitoringem a identifikací.

První konference nově vzniklé agentury NATO, na níž byl plán investic zveřejněn, se účastnilo až 600 zástupců evropského a amerického průmyslu. "Vidíme také zájem průmyslu o oblasti aplikací a zařízení NATO, které by mohly země v duchu iniciativ chytré obrany a propojených sil využít i na národní úrovni," uvedl generální manažer NCI Koen Gijsbers.

Kam dál?
Test italského protiraketového radaru byl podle NATO úspěšný (12.10. 2012)

Zdroj: Defense News (USA)

dun; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.