Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Petraeusova aféra nejspíše připraví o místo i šéfa vojáků NATO v Afghánistánu

13. listopadu 2012  23:58
Generál John Allen | foto: Ministerstvo obrany USA

Petraeusova aféra nejspíše připraví o místo i šéfa vojáků NATO v Afghánistánu

Do skandálu kolem osobních emailů, který kvůli vyzrazené nevěře zatím vedl k rezignaci ředitele CIA Davida Petraeuse, se zapletl i generál John Allen, velitel aliančních a amerických jednotek v Afghánistánu.

Podle vysoce postaveného zdroje z ministerstva obrany přišla FBI, pověřená vyšetřováním případu, na 20 až 30 tisíc stan „potenciálně nevhodných“ emailů, které si Allen posílal s Jill Kelley, sedmatřicetiletou ženou z Tampy, jež měla kontakty na celou řadu vysoce postavených vojáků a zpravodajců a dobře se znala i s Petraeusem. Allen nahradil Petraeuse na postu šéfa zahraničních sil v Afghánistánu loni v červenci.

Záležitost teď v Pentagonu řeší vrchní inspekce, přičemž se všeobecně počítá s Allenovým převelením, ministr obrany Leon Panetta už požádal senát o urychlení schválení Allenova nástupce v Afghánistánu. Zároveň byla pozastavena nominace Allena na post vrchního velitele sil NATO, kterým se měl stát na jaře 2013

Aféra by mohla narušit plánovanou personální rošádu znovuzvoleného prezidenta Baracka Obamy na předních postech jeho vojenského a zpravodajského štábu a poškodila také pověst obou mužů, kteří v armádě dlouho platili za vzory hodné následování.

Kam dál?
SACEUR zbaven obvinění ve vyšetřování Pentagonem (9.11. 2012)
Vrchním velitelem NATO bude mariňák Allen, hned jak se vrátí z Afghánistánu (11.10. 2012)

Zdroj: Washington Post (USA)

---

Rasmussen vyzval členské státy NATO k zvýšení výdajů na obranu

Navzdory ekonomické krizi jsou investice do obrany a bezpečnosti nezbytné, prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen na výročním zasedání Parlamentního shromáždění NATO, které se konalo v Praze.

Rasmussen poslance vyzval, aby zastavili pokles obranných výdajů a aby se zasadili o jejich nárůst po zlepšení hospodářské situace. Jinak prý Aliance nebude schopná čelit novým bezpečnostním hrozbám. Podle generálního tajemníka je zvrat současného trendu možný, ale bude vyžadovat odhodlání a aktivní podporu.

Kam dál?
Parlamentní shromáždění NATO zasedá v Praze (9.11. 2012)

Zdroj: RTT News (USA)

---

NATO: Členské státy mohou prodávat zbraně Ázerbájdžánu i Arménii

Severoatlantická aliance uvalila embargo na prodej zbraní a vojenských vozidel do Arménie i Ázerbájdžánu, jelikož mezi sebou tyto země vedou ozbrojený konflikt, dozvěděli se ázerbájdžánští novináři na návštěvě velitelství NATO v Bruselu. To však prý členským státům nebrání přijímat individuální rozhodnutí o prodeji zbraní do obou zemí.

Alianční představitelé dále zdůraznili, že angažmá NATO v regionu jižního Kavkazu by mohlo narušit místní stabilitu.

Kam dál?
Ázerbájdžán nabízí trasy pro stahování vojenského materiálu z Afghánistánu (6.11. 2012) 

Zdroj: APA (Ázerbájdžán)

---

V Česku začalo největší alianční cvičení krizových orgánů

V pondělí v Česku začalo cvičení orgánů krizového řízení členských zemí a partnerských států Severoatlantické aliance. Manévry s názvem CMX 2012 (Crisis Management Exercise), které jsou zaměřeny na prověření aliančních postupů krizového řízení, se konají už poosmnácté. Souběžně s nimi proběhne alianční cvičení kybernetické obrany nazvané Cyber Coalition 2012

Cvičení CMX je zaměřeno na plánování a rozhodování na strategické a politicko-vojenské úrovni. Podle připraveného scénáře se musí krizový štáb vypořádat se složitou mezinárodní situací, která vznikla v důsledku dlouhotrvajícího konfliktu mezi dvěma fiktivními ostrovními státy v Indickém oceánu. Agresivními aktivitami dvou nepřátelských zemí jsou ohroženy některé členské státy NATO.

Během manévrů nedojde ke skutečnému nasazení vojsk. Zúčastní se jich vybraná ministerstva a správní úřady s celostátní působností.

Zdroj: Eurasia Review (Španělsko), Ministerstvo obrany ČR

---

Alianční návštěva Gruzie odložena

Návštěva Vojenského výboru NATO v Gruzii, plánovaná na 9. listopadu, byla odložena na neurčito. Vládu v Tbilisi o tom informoval gruzínský velvyslanec při NATO Gega Mgaloblishvili.

Podle nejmenovaných zdrojů by odklad schůzky mohl souviset se zadržením šéfa generálního štábu gruzínských ozbrojených sil Giorgiho Kalandadzeho. Opozice nad incidentem vyjádřila znepokojení. Vláda trvá na tom, že jde o izolovaný případ, který nijak nepoškodí vztahy Gruzie a NATO.

Kam dál?
Gruzínský premiér navštívil Evropu (12.11. 2012)

Zdroj: The Messenger Online (Gruzie)

vtr; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.