Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Turecko: NATO by mohlo chránit hranice se Sýrií

12. dubna 2012  17:19
Turecká armáda (ilustrační foto)
Turecká armáda (ilustrační foto) | foto: Turkish General Staff

Turecko: NATO by mohlo chránit hranice se Sýrií

Severoatlantická aliance je odpovědná za ochranu tureckých hranic, uvedl turecký premiér Tayyip Erdoğan v reakci na střelbu z území Sýrie, která zranila čtyři lidi v tureckém uprchlickém táboře. "Máme mnoho možností [reagovat]. Každý stát má na ochranu svých hranic práva vyplývající z mezinárodních smluv," sdělil Erdoğan. "Stejně tak má však NATO odpovědnost chránit turecké hranice podle článku 5," dodal turecký premiér.

Podle článku 5 Washingtonské smlouvy je ozbrojený útok proti jednomu členskému státu považován za útok na všechny. Erdoğan již dříve uvedl, že Turecko podnikne proti Sýrii jako odvetu za střelbu na uprchlický tábor nespecifikované kroky .

Kam dál?
Syrští uprchlíci v Turecku by mohli zapříčinit aktivaci článku 5
Sýrie dál bombarduje Homs, Turecko tlačí na intervenci

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

---

USA rozšiřují mezinárodní spolupráci v kyberprostoru

Americké ministerstvo obrany jde za tradiční hranice spojenectví a uzavírá nová partnerství v kyber-prostoru, oznámil ředitel kyber-oddělení ministerstva obrany Steven Schlein. Mezi tradiční spojence řadí USA ty ze Severoatlantické aliance. Podle Schleina začali navíc úředníci ministerstva pracovat na možnostech kolektivní kyber-obrany a odstrašování.

O kyber-bezpečnosti a možných společných akcích v kyber-prostoru nyní Spojené státy jednají se zástupci japonského, jihokorejského a novozélandského ministerstva obrany, vazby s Austrálií již existují. Kyber-prostor je novou arénou pro obranná partnerství, prohlásil k formování nových spojenectví Schlein. Přiznal však, že navázání spolupráce s netradičními státy je v kyber-prostoru obtížné.

Podle Schleina USA zároveň cítí potřebu vytvořit mezinárodní normy chování v kyber-prostoru. "Z našeho pohledu nyní dochází ke globálním závodům ve zbrojení v kyber-prostoru, které se neustále zrychlují," sdělil Schlein.

Kam dál?
‘Za pomalý rozvoj kyberobrany mohou generační rozdíly‘
Cvičení NATO má zlepšit schopnosti kyberobrany

Zdroj: Ministerstvo obrany USA

---

Rusko: NATO mlčí o důsledcích libyjské intervence

Severoatlantická aliance dosud nezveřejnila úplný výčet všech dopadů svého zásahu v Libyi z loňského roku, tvrdí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Naši partneři z NATO nám dosud neposkytli výpis jejich akcí v Libyi a dopadů pokračující libyjské krize na ostatní státy Severní Afriky," uvedl Lavrov.

NATO se podle ruského ministra navíc brání férové diskuzi ohledně "libyjského po-krizového syndromu". Rusko libyjskou operaci opakovaně kritizovalo za překročení mandátu OSN tím, že aktivně podporovala rebely v jejich boji proti silám diktátora Muammara Kaddáfího.

Kam dál?
Rusko kritizuje OSN za vyšetřování náletů NATO v Libyi

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Putin: NATO je studenoválečnou relikvií

Čerstvě zvolený ruský prezident Vladimir Putin tento týden vyjádřil své překvapení nad tím, že Severoatlantická aliance stále existuje i po skončení studené války. "NATO je studenoválečnou relikvií, která vznikla v době bipolárního rozdělení světa. Nyní máme jinou situaci a není jasné, k čemu organizace, jako je NATO, slouží," sdělil Putin.

Přes tuto kritiku Putin bránil rozhodnutí podpořit alianční misi v Afghánistánu tím, že Rusko Alianci poskytne letiště v Uljanovsku. Nastupující ruský prezident uvedl, že NATO může letiště používat pouze jako překladiště svého vojenského materiálu a ne jako vojenskou základnu.

Putin dále upozornil na to, že stabilizace Afghánistánu je v ruském zájmu. Proto je potřeba, aby s tím Rusko NATO pomohlo, neboť jinak to "budeme muset udělat sami". Rusko Alianci povolilo přepravovat zásoby do Afghánistánu přes své území již v roce 2009.

Kam dál?
Rusko zve Rasmussena na konferenci o protiraketové obraně
Rasmussen: Summit NATO-Rusko v Chicagu asi neproběhne

Zdroj: RTTNews (USA)

---

NATO: Alianční překladiště v Rusku není základnou

Nepřipadá v úvahu, aby Severoatlantická aliance měla svoji základnu v Rusku, uvedl ředitel informační kanceláře NATO v Moskvě Robert Pszel. Reagoval tak na protesty, které se vyrojily po spekulacích, že nové překladiště Aliance v Rusku bude plnocennou vojenskou základnou.

"Jsem otázkou ohledně specifikace tohoto překladiště překvapen. Jedná se o nové zařízení, ne o základnu, ne o skladiště," sdělil Pszel. Podle Pszela by na místě neměli být žádní vojáci ani zbraně. Letiště v Uljanovsku bylo vybráno z logistických a logických důvodů. Rusko a NATO podle Pszela spolupracují proto, aby stabilizovaly situaci v Afghánistánu.

Kam dál?
Komunisté zuří, NATO chce z rodiště Lenina udělat překladiště

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

mdo; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.