Usmiřte se, vyzvala Evropa rozhádané vedení Gruzie

15. listopadu 2012  14:29
Představitelé Evropské unie i NATO vyzvali rozhádané vedení Gruzie - gruzínského premiéra a prezidenta, aby se "usmířili a během společného vládnutí úzce spolupracovali". Gruzínský premiér slíbil, že bude k prezidentovi vstřícnější.  
Gruzínský prezident Michail Saakašvili | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Na vzájemné spory a slovní přestřelky by gruzínský prezident Michail Saakašvili a nový premiér země Bidzina Ivanišvili měli zapomenout. Alespoň po dobou, kdy budou společně vládnout. Je to totiž "životně důležité pro další směřování Gruzie". Takový je vzkaz představitelů Evropské unie a NATO.

„Velký Míša“ ujišťuje Západ: Gruzie je připravena vstoupit do NATO

Političtí protivníci Saakašvili i Ivanišvili mají za sebou cestu do Bruselu, každý na vlastní pěst. A jeden druhého tento týden nešetřili. Zatímco prezident Saakašvili se pustil do premiéra za nedávné zatčení tří vysokých vojenských činitelů z jeho éry, Ivanišvili prezidenta obvinil z šíření lží o situaci v Gruzii a prohlásil, že s tím "skoncuje".

Ke smíru vyzvali oba představitele prezident Evropské unie Herman Van Rompuy i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Rozhodně vás vyzývám ke spolupráci v době společného vládnutí. Pro gruzínský národ a jeho budoucnost je to životně důležité," řekl během schůzky s Ivanišvilim.

Premiéra ujistil, že slib spojenců o přizvání Gruzie do struktur NATO platí. Pro získání členství ale země musí učinit ještě řadu důležitých reforem. Ivanišvili uvedl, že "nová vláda udělá všechno pro to, aby se členství v NATO stalo realitou" a že vztahy se Západem považuje za prioritu.

Na výzva k usmíření s prezidentem později reagoval slovy, že "počínaje dneškem" bude Saakšvilimu a bývalé vládě vstřícnější. Odmítá spekulace, že by se snařil využít gruzínskou justici k povolebnímu vyřizování účtů s poraženou Saakšviliho stranou.

Prezidentova Sjednocená národní strana v říjnu ve volbách prohrála a odevzdala moc Ivanišviliho koalici Gruzínský sen. Oba politiky rozděluje hlavně otázka Ruska, s nímž Gruzie před čtyřmi lety svedla krátkou, ale neúspěšnou válku. Zatímco Saakašvili odmítá s Moskvou komunikovat, Ivanišvili usiluje o zlepšení vztahů.

Zatýkání pokračuje

Spor mezi dvěma gruzínskými představiteli se naplno rozhořel poté, co gruzínské úřady minulou středu zatkly exministra obrany Baču Achalaju, náčelníka generálního štábu Georgiho Kalandadzeho a vysokého armádního velitele Zuraba Šamatavu a obvinily je z překročení služebních pravomocí. Kalandadze a Šamatava byli po dvou dnech propuštěni na kauci, Achalaja ve vazbě zůstal. Před politizací justice okamžitě varovala EU i NATO.

Ale zatýkání vysoce postavených osob spjatých z dřívější vládou pokračuje. Gruzínská policie nyní zadržela devět bývalých vysokých představitelů ministerstva vnitra, kteří údajně s využitím moderních technologií nezákonně shromažďovali citlivé údaje o různých osobách.

Ministryně spravedlnosti Tea Culukianiová na zvláštní tiskové konferenci zdůraznila, že zatýkání v žádném případě "nesouvisí s politikou". Mezi zadrženými je šéf vlivného ministerského odboru ústavní bezpečnosti Levan Kardava a několik jeho podřízených.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.