Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Karzáí by měl Západu děkovat, odmítl Panetta kritiku afghánského prezidenta

8. října 2012  15:11
Americký ministr obrany Leon Panetta | foto: NATO

Karzáí by měl Západu děkovat, odmítl Panetta kritiku afghánského prezidenta

Afghánský prezident Hamíd Karzáí sklidil kritiku od amerického ministra obrany Leona Panetty za výtku k údajně nedostatečnému úsilí v tamní operaci. „Postup v Afghánistánu stál již 2000 amerických vojáků život a pomohlo by, kdyby afghánský prezident vyjádřil vděk za tuto oběť,“ řekl Panetta. „Pokroku jsme dosáhli díky mužům a ženám ochotným bojovat a umírat za afghánskou suverenitu a jejich právo na vlastní vládu a zajištění bezpečnosti,“ dodal. Panettovo prohlášení zaznělo den poté, co se Karzáí na tiskové konferenci nechal slyšet, že Spojené státy hrají dvojí hru tím, že válčí spíše v afghánských vesnicích, než aby se soustředily na Pákistán, který podporuje povstalce a odkud přichází terorismus.

Současné napětí mezi Washingtonem a Kábulem je způsobeno zvýšením počtu útoků afghánských vojáků na jejich americké a další kolegy. Dalším důvodem je také strach z nejistoty kvůli nadcházejícímu odchodu mezinárodních jednotek do konce roku 2014.

Kam dál?
Počet zabitých vojáků NATO v Afghánistánu v září klesl (1.10. 2012)
Od počátku konfliktu padlo v Afghánistánu 2000 amerických vojáků (1.10. 2012)
Karzáí opět kritizoval mezinárodní společenství (5.1. 2012)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

K útokům na syrsko-turecké hranici dochází již pátý den

V neděli došlo k dalšímu syrskému ostřelování Turecka, jehož dělostřelectvo ihned odpovědělo. Byl to tak pátý den v řadě, kdy v sebeobraně došlo k palbě ze strany turecké armády, uvedly místní noviny Today’s Zaman.

Ve středu zabila syrská střelba pět tureckých obyvatel v pohraničí. „Naše ozbrojené složky na pohraničním území odpověděly ostřelováním, přiměřeně s ohledem na bojová pravidla. Turecko vždy odpoví na podobné provokace syrského režimu, a to v rámci mezinárodního práva,“ uvedla v reakci na střelbu turecká vláda. Ve čtvrtek schválil turecký parlament vojenské operace překračující syrské hranice.

Turecko, které bylo dříve spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, poskytuje útočiště více než 90 000 syrských uprchlíků a zároveň poskytuje azyl i vůdcům syrské povstalecké armády.

Kam dál?
Na hranicích Turecka a Sýrie se opět střílelo (5.10. 2012)
Turecko odpovědělo silou na minometný granát ze Sýrie (4.10. 2012)

Zdroj: People’s Daily (Čína)

---

Po stažení NATO hrozí afghánské vládě pád, tvrdí studie

Po odchodu jednotek NATO v roce 2014 hrozí afghánské vládě možný pád, zejména pokud prezidentské volby neproběhnou řádně, uvádí ve své aktuální studii mezinárodní organizace International Crisis Group (ICG). „Afghánská armáda a policie jsou zahlceny a nedostatečně připraveny na předání odpovědnosti za situaci,“ řekla Candace Rondeaux, odbornice z ICG. „Další zfalšované volby a následné nepokoje by je přivedly na pokraj selhání,“ dodala.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí bude muset podle ústavy odstoupit na konci svého druhého volebního období v roce 2014 a jak několikrát sám prohlásil, je připraven tak učinit. Mnozí se ale obávají možnosti, že se pokusí volby zmanipulovat, aby dosáhl zvolení případného spojence. Podle Rondeaux je hlavní prioritou prezidenta „udržet kontrolu buď přímo, nebo skrze spolehlivého zmocněnce“. Dále říká, že „Karzáí ani parlament neučinili žádné kroky ke zlepšení situace. Prezident se více zabývá zachováním vlastní moci než faktem, že je třeba zajistit důvěryhodnost tamního politického systému a dlouhodobou stabilitu v zemi.“

Ve zprávě je zmíněna také možnost, že po definitivním odchodu NATO z Afghánistánu vyhlásí Karzáí pohotovostní stav, a prodlouží si tak svůj mandát. To by ovšem vedlo k urychlení kolapsu státu a pravděpodobně i k občanské válce. „Pokud k tomu dojde, existuje jen velmi málo možností, jak za kratší časový úsek situaci obrátit. Zajištění míru v Afghánistánu tak zůstane vzdálenou nadějí,“ podotýká Rondeaux.

Kam dál?
Stahování z Afghánistánu pokračuje: NATO uzavřelo přes 200 základen (27.8. 2012)
Karzáí oznámil třetí fázi předávání odpovědnosti (14.5. 2012)

Zdroj: The Australian (Austrálie)

---

Američané schválili ztrojnásobení doletu jihokorejských raket

Jižní Korea v neděli oznámila dohodu se Spojenými státy o téměř ztrojnásobení dostřelu svých raket, aby tak byla schopna pokrýt celou Severní Koreu, krok, který s největší pravděpodobností rozzuří Pchjongjang. Dolet se zvýší z 300 km na 800 km, Soul tak bude mít v dosahu i Čínu a Japonsko. „Hlavním účelem změny je především omezení severokorejské vojenské provokace,“ řekl hlavní prezidentův poradce pro otázky národní bezpečnosti Chun Yung-Woo.

V Jižní Koreji působí 28 500 amerických vojáků zajišťujících  jaderný „deštník“ pro případ atomového útoku. Z důvodu zvyšujícího se nebezpečí ze strany Severní Koreje se Soul snažil posunout limity pro dolet svých raket. Jednání nabrala spád po selhání severokorejské zkušební rakety vystřelené v dubnu. Pchjongjang trval na tom, že šlo o pokus vystřelit satelit na oběžnou dráhu.

Kam dál?
Severní Korea by příští rok mohla dostavět reaktor v Jongbjonu, tvrdí zpráva (15.8. 2012)
Hrozí válka Korejí? Jaderný konflikt by přinesl až milion mrtvých (7.1. 2011)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Rusko zvyšuje platy svých vojáků, povinnou vojenskou službu zachová

Platy členů ozbrojených složek Ruska rychle rostou, povinnost vojenské služby ale zatím zůstane,  potvrdil ruský ministr obrany Anatolij Serďukov. Od začátku ledna 2013 bude výplata vojáků obsahovat základní plat a motivační odměnu zohledňující délku služby a jiné faktory. Rusko letos již jednou odměny zvedalo, podle Serďukova tak teď poručík v průměru dostává 50 000 rublů.

„Zcela profesionální armáda je podle mě optimální,“ říká Serďukov ohledně povinné vojenské služby. „V dohledné době si to ale nebudeme moci dovolit,“ dodává. Ruská armáda tak bude směsicí povolaných mužů a profesionálů sloužících na základě smlouvy. Ti pak budou sloužit v jednotkách požadujících vyšší nároky a využívajících složité a drahé technologie, v námořnictvu, ve strategických raketových silách a ve vzdušné obraně.

Současná reforma ruské armády má v plánu snížit počet vojáků z 1,2 milionu na 1 milion. Množství profesionálů se má zvýšit o 50 000 za rok, až na celkových 425 000 v roce 2017.

Kam dál?
Rusko zvýší plat vojáků a počet důstojníků (3.2. 2011)
Ruská armáda není podle NATO v dobrém stavu (15.2. 2011)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

ber; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.