Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Gruzie po volbách: Kurz euroatlantické integrace zůstává nezměněn

3. října 2012  14:31
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen při návštěvě Gruzie (ilustrační foto) | foto: NATO Photos

Gruzie po volbách: Kurz euroatlantické integrace zůstává nezměněn

Předseda gruzínské politické strany Gruzínský sen Bidzina Ivanišvili, který vyhrál nedávné parlamentní volby, na tiskové konferenci v úterý potvrdil, že strategie týkající se evropské integrace a přistoupení jeho země do NATO zůstává beze změny.

Podle jeho slov chce strana obnovit územní celistvost Gruzie, nebude ovšem usilovat o to, aby jeho země byla světovým hráčem, o což se snažil jeho předchůdce, Michail Saakašvili. V tomto ohledu zdůraznil, že i když by bylo vhodné mít strategického partnera, jako například USA, jako svou prioritu si Ivanišvili určil posílení vztahů se sousedními státy, včetně Ruska.

Gruzínský parlament v roce 2013 získá více pravomocí díky schváleným dodatkům v ústavě, které omezí moc prezidenta.

Kam dál?
Gruzie má dveře otevřené, zopakoval šéf NATO v Moskvě (3.11. 2010)

Zdroj: Journal of Turkish Weekly (Turecko)

---

Norsko ukončuje svou misi v Afghánistánu

Norsko skončilo svou sedmiletou vojenskou misi v provincii Faryab v severním Afghánistánu. V neděli bude 600 norských vojáků oficiálně přeloženo z NATO zpět do své domobrany. Poslední oddíl opustil svou základnu poblíž města Maimana v sobotu ráno. Odpovědnost za bezpečnost regionu byla předána afghánským bezpečnostním jednotkám a tamní policii.

Několik norských vojáků v Afghánistánu zůstane, budou ovšem pracovat jako instruktoři nebo na velitelství ISAF v Kábulu. Dále bude jeden norský dopravní letoun Hercules ponechán pro potřeby ISAF.

Kam dál?
Norsko se z Afghánistánu stáhne do roku 2014 (30.6. 2011)

Zdroj: The Norway Post (Norsko)

---

Taliban bude od roku 2014 čelit silné afghánské armádě, říká šéf NATO

Pokud si Taliban myslí, že se pro jeho bojovníky situace koncem roku 2014 zlepší, tak se podle NATO plete, protože proti nim bude stát silná afghánská armáda. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen to uvedl v rozhovoru pro stanici PBS s tím, že alianční bojová mise v Afghánistánu bude do roku 2014 nahrazena velice schopnými afghánskými bezpečnostními silami. "V roce 2014 budou afghánské síly čítat 352 000 osob a ještě důležitější je, že pokud jde o kvalitu, půjde o síly velmi schopné," řekl Rasmussen.

S celou koalicí Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil v Afghánistánu (ISAF) celkem padesáti zemí (28 aliančních a 22 partnerských) byl rozvržen jasný plán pro postupné předání odpovědnosti tamním složkám.

Proti nedávným útokům přicházejícím z řad afghánských vojáků byla přijata dočasná opatření, celkovou alianční strategii to ale podle Rasmussena neovlivní. Nadále tak dochází k výcviku a vzdělávání Afghánců.

Kam dál?
Stahování z Afghánistánu pokračuje: NATO uzavřelo přes 200 základen (27.8. 2012)
NATO: Stahování chod bojových operací v Afghánistánu neovlivní (27.8. 2012)
Afghánští vojáci útočí i na své krajany (27.8. 2012)

Zdroj: Hindustan Times (Indie)

---

Neútočte na Sýrii, varuje Rusko Alianci a země Středního východu

Rusko vyzývá Severoatlantickou alianci a země Středního východu, aby nehledaly záminky k vojenskému zásahu do Sýrie, oznámil náměstek ruského ministra zahraničí Gennady Gatilov.

Podle Moskvy je důležité, aby všechny strany konfliktu ukončily boje a začaly jednat, což je také uvedeno v ženevském komuniké podepsaném všemi zainteresovanými zeměmi. Podle Gatilova však někteří ze signatářů své závazky bohužel neplní.

Syrské vládní jednotky jsou zapojeny do protiteroristické operace v blízkosti Damašku. Podle saúdského deníku al-Watan se armáda snaží vyčistit sever a východ hlavního města od bojovníků extremistických skupin. Divoké střety jsou hlášeny z oblasti východní Gouty, kde je syrské komando zapojeno do operací na zemědělských farmách.

Kam dál?
NATO popírá, že by plánovalo intervenci v Sýrii (30.8. 2012)
Proč NATO neudeří v Sýrii? Nikdo nestřelí do sudu s dynamitem (27.2. 2012)

Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

---

Síly ISAF popírají tvrzení Talibanu o sestřelení vrtulníku NATO

Alianční síly v Afghánistánu popřely zprávu o ztrátě jednoho ze svých vrtulníků, který byl údajně sestřelen Talibanem na jihu Afghánistánu, v provincii Zabul. Taliban to uvedl ve svém úterním prohlášení a sdělil, že celá posádka vtulníku CH-47 Chinook byla zabita.

Mluvčí ISAF Adam Wojack poté potvrdil, že helikoptéra Chinook nouzově přistála, ale posádka sestávající z amerických a afghánských vojáků celý incident přežila.

Kam dál?
Počet zabitých vojáků NATO v Afghánistánu v září klesl (1.10. 2012)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

ber; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.