Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Libyjci mají Ameriku trochu radši než Kanaďané, ukázal průzkum

14. srpna 2012  14:06
Libyjců, kteří mají rádi USA, je o procento více, než Kanaďanů. | foto: Ministerstvo obrany USA

Libyjci mají Ameriku trochu radši než Kanaďané, ukázal průzkum

Rok a půl poté, co začala alianční operace v Libyi a Spojené státy americké a některé evropské státy zahájily bombardování Libye, což pomohlo tamějším rebelům ke svržení diktátora Muammara Kaddáfího, zjistil průzkum veřejného mínění, že 54 % Libyjců smýšlí o USA pozitivně.  To je na poměry Blízkého Východu velké číslo.

Podobně pozitivně nahlížejí na Američany například Australané (56 %), Izraelci (55 %) a Kanaďané (53 %, tedy o něco méně než Libyjci). Američané jsou v Libyi populárnější než v mnoha evropských zemích. Ve Francii a Španělsku jsou USA oblíbené jen u 42 % obyvatel, ve Švédsku u 35 % a pozitivně na USA nahlíží polovina Italů. Nejpopulárnější jsou Američané v očích Britů (67 %) a Holanďanů (65 %). Evropský průměr obliby USA tak činí 42 %. 

Před loňskou revolucí byly Spojené státy oblíbené jen u 30 % Libyjců. V současnosti je těžké odhadovat, jak se popularita USA v Libyi bude vyvíjet v budoucnu.

Zdroj: The Atlantic (USA) 

---

NATO zkoumá, jak zastavit útoky afghánských vojáků na jejich kolegy z ISAF

Fenomén mezivojenského násilí v Afghánistánu, tedy případy, kdy příslušníci afghánských ozbrojených sil útočí na své zahraniční kolegy, včera pokračoval dvěma útoky. Při prvním útoku na jihu Afghánistánu nebyl nikdo zraněn, během druhého útoku v provincii Nangarhár byli zraněni dva vojáci. 

Pokračování útoků afghánských policistů a vojáků na jejich zahraniční protějšky vede k posílení snah Severoatlantické aliance i představitelů afghánské armády o zjištění příčin těchto akcí a hledání způsobů, jak jim zabránit.

„Jednáme s našimi afghánskými partnery a doporučujeme jim možnosti, jak zlepšit proces rekrutování nových členů afghánských ozbrojených sil,“ uvedl mluvčí sil ISAF generál Günter Katz a dodal, že mezinárodní koalice se soustředí i na práci svých vojáků a zajišťuje, aby jejich chování neurazilo Afghánce.

Kam dál?
V Afghánistánu opět umírali zahraniční vojáci, i rukou zrádců (23.7. 2012)
Sebevražedný výbuch zasáhl základnu NATO v Lógaru (8.8. 2012) 

Zdroj: The New York Times (USA) 

---

Arabské země hledají řešení, jak ukončit konflikt v Sýrii

Představitelé arabských zemí se sešli na zvláštním summitu v Mekce, aby se pokusili ukončit ozbrojený konflikt v Sýrii. Schůzky se účastní zástupci zemí sdružených v Organizaci islámské konference.

Ministři zahraničí těchto zemí se již shodli na tom, že Damašku by mělo být pozastaveno členství v organizaci. Proti rozhodnutí jsou pouze Írán a Alžírsko, které jsou spojenci Asadova režimu. Organizace sdružuje 57 zemí a Rusko v ní má pozorovatelský status.

Kam dál?
Významný syrský diplomat rezignoval (31.7. 2012) 

Zdroj: Voice of Russia (Rusko)

---

Afghánci překazili sérii útoků na Kábul

Afghánské bezpečnostní jednotky překazily sérii sebevražedných atentátů v Kábulu plánovaných na 12. srpna. Podařilo se jim to díky zajetí pěti povstalců údajně napojených na radikály v Pákistánu.

Během noční operace byla objevena velká skrýš ukrývající výbušniny, části vest sebevražedných atentátníků, zbraně a munici. „Sofistikované útoky by mířily na afghánský parlament a rezidenci druhého viceprezidenta Mohammada Karima Chaliliho,“ uvedlo prohlášení afghánského Národního ředitelství pro bezpečnost.

Jeden ze zadržených povstalců byl Pákistánec a skupina měla uniformy afghánské armády a pákistánské doklady, peníze a čísla mobilních telefonů.

Kam dál?
Afghánské bezpečnostní síly zmařily masivní útok v Kábulu (2.8. 2012) 

Zdroj: Central Asia Online (USA)

---

Nejasnosti okolo pádu syrského letounu

Skupina syrských rebelů tvrdí, že zajali pilota vojenského letounu MiG 21, který údajně sestřelila Svobodná syrská armáda ve východní provincii Deir Ezzor. Na videu „Revoluční mládeže země Eufratu“ říká muž, jenž je zřejmě pilotem, že jeho úkolem bylo bombardovat město Muhasen v Deir Ezzoru.

„Rebelové se mnou zacházejí dobře a poskytli mi první pomoc,“ uvádí dále muž na videu.

Oficiální místa tvrdí, že letadlo spadlo poté, co mělo technické problémy.

Zdroj: France 24 (Francie) 

epl; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.