„Black Swan“ (Černá labuť) je každoroční mezinárodní cvičení speciálních sil v Maďarsku a pravidelně se do něj zapojují kromě maďarských speciálů jednotky z Rakouska, Chorvatska, Slovenska, Slovinska a USA.
Letos bylo včleněno do série dílčích manévrů Defender Europe 21, do kterých se do června na 30 místech po Evropě zapojí na 28 tisíc vojáků z 26 zemí a při nichž Američané testují obranu evropských spojenců a schopnosti přispěchat v případě ohrožení na pomoc.
Nebe plné výsadkářů. Seskok 7 tisíc vojáků odstartoval cvičení NATO |
„I když je cvičení zaměřeno na zlepšení schopnosti speciálních sil čelit nejrůznějším hrozbám, zvyšuje rovněž integraci s konvenčními silami a interoperabilitu s našimi spojenci v NATO a evropskými partnery,“ konstatoval Marc V. LaRoche, zástupce velitele amerických speciálních sil v Evropě (SOCEUR).
Celkově zapojilo na 800 vojáků, desítka různých letounů a vrtulníků a říční plavidla amerického námořnictva.
Cvičné operace probíhaly prakticky o celé délce Dunaje až k Černému moři. Elitní američtí SEALs se tak například zapojili do akcí v maďarské metropoli Budapešti, další americké speciální jednotky zase nacvičovaly rychlé zasazení pomocí slanění z vrtulníků nebo speciální průzkum.
„Naší hlavní misí během Black Swan bylo trénovat speciální operace po řece,“ uvedl velitel amerických SEALs v Evropě Peter Musselman.
Dunaj je druhou nejdelší evropskou řekou, která pramení v německém Schwarzwaldu, protéká desítkou zemí a vlévá se do Černého moře v Rumunsku.
Výcvik podle jeho slov pomůže maďarským speciálním silám a spojencům v případě potřeby provádět rychlé a účinné operace v odlehlých oblastech i malých a velkých městech podél celého toku, který se pro skryté operací jeví jako ideální dopravní tepna.
Americké konvoje projedou Českem. Zamíří do Maďarska na cvičení NATO |
V Rumunsku se zase cvičné operace zaměřily na vyhledávací akce, násilné zastavení vozidel, nepozorované průniky z moře, boj z blízka nebo přímou leteckou podporu včetně využití speciálně upravených letounů AC-130J Ghostrider, tedy těžce vyzbrojenou modifikaci transportního letounu Hercules.
Podle maďarského náčelníka Generálního štábu Ferenc Koroma šlo rovněž o otestování počátečních operačních schopností nově budovaného regionálního velitelství speciálních sil (R-SOCC) v Szolnoku. „Jak je patrné z prvních inspekčních zpráv, vojáci jsou připraveni,“ konstatoval s tím, že plných operačních schopností má velitelství dosáhnout do roku 2024.