natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • USA znovu zkouší obranu Evropy. Loňský test překazila pandemie covidu

  4. května 2021  9:00
  Bude to největší americké vojenské cvičení nebo spíš série manévrů na evropském kontinentu minimálně za poslední dvě dekády. Americká armáda do Evropy přesunuje tisíce vojáků i s těžkou technikou. Cvičení Defender Europe 21 právě startuje a zapojí se do něj 28 tisíc vojáků z 26 členských a partnerských zemí NATO.  

  Američtí vojáci ze 3. bojové brigády 82. výsadkové divize se ve Fort Bragg připravují na cvičné nasazení v Evropě | foto: DVIDS

  „Má obrannou povahu, zaměřuje se na odrazování od agrese a připravuje naše síly pro rychlou reakci na krizi a v případě potřeby na vedení rozsáhlých bojových operací,“ uvedl mluvčí Pentagonu John F. Kirby.

  Série cvičení zastřešených pod souhrnným názvem Defender Europe 21 startuje oficiálně v úterý v Albánii, ačkoliv přípravy a přesuny techniky z USA začaly už v březnu. Až do 10. června se do manévrů na 30 místech po Evropě zapojí na 28 tisíc vojáků z 26 členských a partnerských zemí NATO.

  Hlavní část cvičení se bude konat v Albánii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Itálii, Kosovu, Černé Hoře, Severní Makedonii, Rumunsku a Chorvatsku. Menší dílčí akce budou současně probíhat v Estonsku, Německu, Řecku a Maďarsku.

  Dílčí cvičení Defender Europe

  • Swift Response - od počátku května zahrnuje aeromobilní operace v Estonsku, Bulharsku a Rumunsku, do kterých se zapojí na 7 000 výsadkářů z 11 zemí
  • Immediate Response - od poloviny května do začátku června se přes 5 000 vojáků z 8 zemí zapojí do cvičných operací v 31 výcvikových oblastech. Součástí jsou ostré střelby včetně dělostřelectva
  • Saber Guardian - zkouška protivzdušné a a protiraketové obrany v devíti zemích, zřízení polní nemocnice a test evakuace raněných
  • Command Post - v červnu se 2 000 vojáků zapojí do velitelského cvičení, které má prověřit řízení kombinovaných operací ve 14 zemích na dvou kontinentech současně
  • African Lion - od poloviny května do poloviny června se 5 000 vojáků z 24 zemí zapojí do cvičení v Maroku. Součástí budou ostré střelby.
  • Steadfast Defender - od poloviny května do začátku června NATO otestuje schopnost rychlé reakce na nenadále krize

  „Je to cvičení zaměřené na všechny oblasti, které prověří naši schopnost přesouvat početné síly na rozsáhlém území,“ konstatoval vrchní velitel sil NATO Tod Wolters.

  Aliance prověří také jednotky rychlé reakce. Například hned tento týden zasadí ze vzduchu na 7 tisíc výsadkářů do Estonska, Bulharska a Rumunska. Američané do aeromobilních operací vyšlou vojáky 82. výsadkovou divize z Fort Bragg. Kromě výsadkářů se zapojí také americké letectvo, námořnictvo, 800 amerických rezervistů a 2 100 příslušníků Národní gardy z pěti amerických států.

  Klíčovou roli celého cvičení bude hrát právě Albánie a jih Evropy. Půjde vůbec o první tak rozsáhlé cvičení od druhé světové války na západním Balkáně.

  V zemi má být rozmístěno na 6 tisíc amerických vojáků. V albánském přístavu Durrës (Drač) Američané už vylodili na 700 kusů vojenské techniky, které přes oceán přepravila obří logistická loď USNS Bob Hope.

  V rámci cvičení budou spojenci trénovat nasazení amerických sil ve velikosti jedné divize (tedy až 20 tisíc mužů) ze Spojených států do Evropy a jejich přesun napříč kontinentem do různých výcvikových oblastí.

  Minulý rok mělo být cvičení Defender Europe největším aliančním cvičením za posledních 25 let, avšak vypuknutí pandemie covid-19 jej výrazně omezilo. Američané nakonec do Evropy nasadili jen asi 6 tisíc vojáků.

  Letos se cvičení rozprostře od Balkánu po černomořský region za využití klíčových pozemních a námořních tras spojujících Evropu, Asii a Afriku. To vše za dodržení protipandemických opatření.

  „I když jsme si vědomi situace okolo pandemie covid-19, víme, že můžeme bezpečně cvičit i v této nepříznivé době. Nic se nemění na tom, že naše národy spoléhají na alianční síly,“ řekl velitel amerických pozemních sil pro Evropu a Afriku Christopher Cavoli.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media