natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • První žena úspěšně dokončila extrémní výcvik u amerických SEALs

  4. srpna 2021  8:14
  První žena v USA úspěšně dokončila náročný výcvik speciálních sil amerického námořnictva a bude sloužit v podpůrné skupině pro legendární jednotky SEALs. Extrémní měsíční výběr dokončilo pouze 17 z padesáti adeptů, potvrdilo velení amerického námořnictva.  

  Výcvik podpůrné jednotky SEALs ve Středozemním moři | foto: U.S. NAVY

  Žena, jejíž totožnost námořnictvo vzhledem k určení a povaze jednotky tají, se stala první členkou jednotky podpory SEALs - SWCC (Special warfare combatant-craft crewmen).

  „SWCC jsou odborníky na tajné pronikání do nepřátelského prostoru a evakuaci z něj, disponují schopností práce se zbraněmi, navigačními schopnostmi, poskytování první pomoci, rádiovou komunikace, jsou výsadkáři a ovládají bojové taktiky speciálních sil,“ uvedlo americké námořnictvo.

  Podle velitele speciálních sil námořnictva Hugha Howarda jde o mimořádný úspěch. „Jsme neuvěřitelně hrdí na naši týmovou kolegyni,“ uvedl admirál s tím, že stejně jako ostatní absolventi musela i ona prokázat charakterové, kognitivní a vůdčí vlastnosti potřebné k připojení se do řad speciálních sil amerického námořnictva.

  Měsíc trvající kurz dokončilo podle námořnictva pouze 17 kandidátů (35 procent), kteří byli už předem vybráni a uspěli v předchozím výcviku námořnictva.

  Elitní jednotky amerického námořnictva jsou nasazovány na speciální bojové úkoly. SEALs je zkratka pro SEa, Air a Land, což reprezentuje prostředí, v nichž tato komanda operují (voda, vzduch, země). Zároveň anglické slovo „seal“ znamená v překladu tuleň, což naznačuje podmořskou specializaci.

  Historie jednotky sahá až do 2. světové války, kdy z důvodu urgentní potřeby posílení národní bezpečnosti vzniklo několik podobně zaměřených útvarů, které už ale neexistují (například Army Scouts či Navy Underwater Demolition Teams).

  Jejich typickou misí bývalo „vyčištění“ pláží před vyloděním konvenčních sil. Tehdy tyto jednotky spadaly pod Úřad strategických studií (Office of Strategic Studies), tedy předchůdce CIA. V roce 1962 prezident J. F. Kennedy oficiálně uvedl US Navy SEALs jako nekonvenční jednotku - komando námořnictva.

  Dnes SEALs operačně spadají pod velitelství NAVSOC sídlící v Kalifornii, které je součástí SOCOM (Velitelství pro speciální operace) na Floridě. Z posledních akcí se na veřejnost dostalo například zabití roky hledaného vůdce teroristické sítě al-Kájda Usámy bin Ládina (2011).

  Stát se členem speciální jednotky námořnictva zkouší každoročně zhruba 3 tisíce zájemců. Sítem extrémně náročného výběru a výcviku projde jen zlomek.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media