natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Elitní síly prověří pět výsadkových operací. Do akce jdou i speciálové

  3. května 2022  14:08
  Od polárního kruhu až po Balkán. Spojené státy a evropští spojenci prověřují výsadkové jednotky a speciální síly. Hned na několika místech v Evropě začala dlouho připravovaná cvičení, do kterých se zapojí až 12 tisíc výsadkářů a příslušníků speciálních sil.  

  Cvičení amerických výsadkářů. Ilustrační snímek. | foto: DVIDS

  Celkem v sedmi lokalitách – například Norsku, Lotyšsku, Litvě, Makedonii a Gruzii – odstartovalo v pondělí alianční cvičení „Swift Response 22“.

  To je součástí série cvičení Defender Europe 22, při které americká armáda zkouší rychlou reakci při obraně evropských spojenců.

  Během května se do něj zapojí až 9 tisíc vojáků, především výsadkářů, ze 17 spojeneckých a partnerských zemí. Až třetinu mají tvořit Američané. Čeští vojáci se podle schváleného plánu mají zapojit do dílčích manévrů v Lotyšsku. Má jít až o 220 vojáků, především výsadkářů z Chrudimi.

  Vrcholem má být situace, kdy americké velitelství bude v průběhu 96 hodin řídit současně pět prakticky simultánních společných výsadkových operací na různých místech Evropy.

  Šakal prověří bojovníky před africkou misí. Armáda chystá výcvik v zahraničí

  Pomyslný „den D“ odstartuje ve chvíli, kdy americký 4. brigádní bojový výsadkový tým 25. pěší divize opustí Aljašku a přes severní pól zamíří do Norska.

  „Let a následný seskok v Norsku bude demonstrovat schopnost jednotky vést arktické obranné operace se spojenci a partnery na dalekém severu,“ uvedlo velitelství amerických sil v Evropě (EUCOM).

  Prakticky ve stejnou chvíli provedou vojáci americké 173. výsadkové brigády a 82. výsadkové divize společně s několika jednotkami spojenců další bojové seskoky v Lotyšsku, Litvě a Severní Makedonii. Na zemi se pak zapojí do cvičných taktických operací včetně simulovaných hloubkových úderných akcí a za bojového zásobování americkým letectvem.

  Speciálové ve čtrnácti zemích

  V jihovýchodní Evropě, Pobaltí a Černém moři se pak budou odehrávat cvičné operace amerických a spojeneckých speciálních sil.

  Pravidelné dvoutýdenní cvičení „Trojan Footprint“ odstartovalo rovněž v pondělí a Severoatlantická aliance při něm chce demonstrovat připravenost okamžitě vyslat elitní jednotky v reakci na jakoukoli krizi.

  „Jednotky pro speciální operace zůstávají pilířem mezinárodní obrany a úzká koordinace s konvenčními silami působí jako multiplikátor síly, využívající diskrétních schopností speciálních sil ke zvýšení letality a dominance na bojišti,“ konstatoval generálmajor David H. Tabor, šéf amerického velitelství speciálních operací v Evropě (SOCEUR).

  Černá labuť na Dunaji. Když speciálové cvičí s americkými SEALs

  Loni cvičné operace probíhaly prakticky po celé délce Dunaje až k Černému moři a elitní američtí SEALs se například zapojili do akcí přímo v maďarské metropoli Budapešti.

  Do letošního cvičení se zapojí přes 3 300 vojáků z 30 zemí, což je dvojnásobný počet jako loni. Cvičné pozemní, vzdušné a námořní operace budou probíhat v Bulharsku, Chorvatsku, Estonsku, Německu, Řecku, Maďarsku, Lotyšsku, Litvě, Černé Hoře, Severní Makedonii, Polsku, Rumunsku, Slovensku a Slovinsku.

  „Jednou z našich priorit je budování odolnosti proti snahám protivníka podkopat demokratické procesy a hodnoty,“ uvedl Tabor s tím, že cvičení bude pro speciální jednotky zároveň certifikační pro posouzení připravenosti a schopnosti k okamžitému nasazení.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media