natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ruští agenti za výbuchem ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

  18. dubna 2021  9:03,  aktualizováno  19:17
  Policie podezřívá dva příslušníky ruské vojenské služby GRU, že byli zapojeni do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014. Jde o stejnou dvojici, která měla později otrávit jedem novičok Sergeje Skripala. Česko v reakci vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády v Praze, kteří byli identifikováni jako členové tajných služeb.  

  Alexandr Miškin (alias Alexandr Petrov) a Anatolij Čepiga (alias Ruslan Boširov), dvojice Rusů podezřelá z výbuchu ve Vrběticích v roce 2014 a z atentátu na Sergeje Skripala a jeho dcery v roce 2018 | foto: natoaktual.cz

  „V pátek večer jsme byli informováni o vážných skutečnostech týkajících se bezpečnosti naší země,“ oznámil premiér premiér Andrej Babiš (ANO) na sobotní mimořádné tiskové konferenci s vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD).

  „Existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby GRU, jednotky 29155 do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Oceňuji práci našich bezpečnostních složek, policie a zejména NCOZ (Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem) na odhalení této bezprecedentní skandální akce,“ prohlásil.

  Česko v reakci vyhostí 18 pracovníků ruského velvyslanectví v Praze. „Mě mrzí, že česko-ruské vztahy utrpí, nicméně Česká republika musí reagovat,“ prohlásil ministr vnitra Jan Hamáček, který dočasně řídí i ministerstvo zahraničních věcí. Před mimořádným vystoupením si Hamáček předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského.

  O plánovaném vyhoštění ruských diplomatů, kteří musí území České republiky opustit do 48 hodin byl už informován i prezident Miloš Zeman. „Prezident nám vyjádřil absolutní podporu. Česká republika je svrchovaný stát a musí odpovídajícím způsobem reagovat,“ dodal premiér.

  Informaci potrvdil mluvčí hradu Jiří Ovčáček s tím, že prezident byl o případu informován v průběhu soboty. „Prezident republiky tedy veškeré informace má k dispozici. Nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti,“ konstatoval Ovčáček. Hrad později uvedl, že se prezident k situaci vyjádří až za týden v neděli.

  Policie pátrá po dvou ruských agentech

  Česká policie oznámení Babiše a Hamáčka oznámila, že kvůli výbuchu ve Vrběticích hledá dva muže. Podle zveřejněných fotografií stejné, které Britové spojují s pokusem zavražděním bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v britském Salisbury v roce 2018.

  Již dříve byly oba muži identifikováni jako příslušníci ruské vojenské služby GRU, jejichž pravá jména jsou Anatolij Čepiga a Aleksandr Miškin

  „Policie České republiky, Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), žádá v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti o pomoc při pátrání po dvou osobách, které se měly nejméně v období od 11. 10. 2014 do 16. 10. 2014 pohybovat na území České republiky, nejprve v Praze, následně v Moravskoslezském kraji a Zlínském kraji. Osoby využívaly nejméně dvě identity, kdy se nejprve prokazovaly dvěma ruskými pasy se jmény Alexander Petrov, nar. 13. 7. 1979 a Ruslan Boshirov, nar. 12. 4. 1978, následně pasem Moldavska na jméno Nicolai Popa, nar. 18. 7. 1979 a pasem Tádžikistánu vydaným na jméno Ruslan Tabarov, nar. 23. 10. 1975,“ uvedla policie.

  Zároveň ujistila, že v souvislosti se zveřejněnými informacemi není důvod k realizaci zvýšených bezpečnostních opatření na území ČR. „Monitorujeme situaci vlastními operativními prostředky s využitím kanálů mezinárodní policejní spolupráce včetně sledování otevřených zdrojů,“ informovala policie.

  Podle investigativní skupiny Bellingcat, která oba muže před časem identifikovala, se mohli ruští agenti dostat do Vrbětic už 15. října a nastražit nálož. Ta však zřejmě explodoval o den dříve, než původně zamýšleli. Terčem totiž podle analytiků Bellingcat mohl být jeden z významných bulharských obchodníků se zbraněmi Emilian Gebrev, kterého se pokusili v minulosti otrávit a jenž měl ze skladů ve Vrběticích obchodovat s municí. Ta měla sloužit povstalcům v Sýrii proti režimu tamějšího vůdce Bašára Asada, kterého naopak podporovalo Rusko.

  Vicepremiér Jan Hamáček potvrdil, že dvojice hledaných Rusů se o areál zajímala a výbuch nastal předčasně. K prvnímu výbuchu ve skladu číslo 16 došlo 16. října. Druhý výbuch nastal 3. prosince ve skladu číslo 12. „Dá se říci, že se odehrálo něco, co nebylo takto plánováno. Je pravděpodobné, že druhý výbuch nastal v situaci, která byla plánovaná,“ uvedl Hamáček pořadu otázky Václava Moravce.

  Potvrdil vyšetřovací verzi, podle které druhý výbuch nastal v době, kdy měla munice již být v Bulharsku.

  Při výbuchu skladu v říjnu 2014 zemřeli dva lidé. Sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Ostatní munice byla z Vrbětic odvezena. Zasaženo bylo 1319 hektarů půdy, které poté musela nepřetržitě střežit armáda a plochu čistili pyrotechnici. Náklady se vyšplhaly na miliardu korun.

  Máte podporu, vzkazují spojenci

  Premiér Babiš v sobotu večer o incidentu a vyhoštění ruských diplomatů informoval šéfa Evropské rady Charlese Michela. Představitele evropských zemí chce podrobně informovat na příštím summitu. Ve hře jsou také možné další kroky vůči Rusku.

  Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček pro ČTK podotkl, že pokud se potvrdí zapojení Ruska do výbuchu ve vrbětickém skladu, ovlivní to účast ruské firmy Rosatom v tendru na dostavbu české jaderné elektrárny Dukovany. Jak konkrétně ale neuvedl.

  Ruské ministerstvo zahraničí se proti informacím ohradilo s tím, že české úřady přistoupily k „bezprecedentnímu rozhodnutí“ kvůli údajnému zapojení ruských tajných služeb a považuje to za „pokračování řady protiruských akcí“, které Česká republika podnikla v posledních letech.

  „Nelze také nevidět americkou stopu. Ve snaze potěšit USA, na pozadí nedávných amerických sankcí proti Rusku, české úřady v tomto ohledu dokonce překonaly své zámořské pány,“ uvedla ruská diplomacie v prohlášení.

  Podle mluvčí ministerstva Marie Zacharovové akce Prahy nezůstanou bez odpovdědi. „Praha si je dobře vědoma toho, co bude následovat po takových tricích,“ prohlásila.

  Podporu Česku ale vyjádřila už řada spojeneckých zemí. Například Británie, že plně podporuje své české spojence, kteří odhalili nebezpečné operace ruských tajných služeb v Evropě. 

  „Jsme odhodláni postavit osoby odpovědné za útok v Salisbury před soud a schvalujeme kroky českých úřadů, aby učinily totéž. Rusko se musí vzdát takových činů, které porušují nejzákladnější mezinárodní normy,“ uvedl britský ministr zahraničí Dominic Raab.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media