natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO: Důkazy o otravě Navalného jsou nepochybné, Rusko má co vysvětlovat

  4. září 2020  18:03
  Důkazy německé laboratoře, že byl ruský opoziční politik Alexej Navalnyj otráven látkou typu novičok, jsou podle Severoatlantické aliance nepochybné. Shodli se na tom velvyslanci členských zemí. Zároveň vyzvali Moskvu, aby spolupracovala na nezávislém vyšetřování případu a poskytla úplné informace o programu Novičok.  

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

  „Spojenci z NATO se shodují, že Rusko čelí vážným otázkám, na které musí odpovědět,“ prohlásil po páteční schůzce Severoatlantické rady šéf NATO Jens Stoltenberg.

  Německo na schůzce věnované případu otravy ruského opozičního politika Alexeje Navalného informovalo spojence o toxikologických nálezech specializované laboratoře a podle Stoltenberga „existují nepochybné důkazy o tom, že Navalnyj byl otráven vojenským nervově-paralytickým agentem ze skupiny Novičok“.

  Všech třicet spojeneckých zemí takový útok odsoudilo a vyzvalo Rusko, aby spolupracovalo s Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW) na nezávislém mezinárodním vyšetřování. Stoltenberg zdůraznil, že útok na Navalného je považován také za útok na základní demokratická práva a rovněž představuje závažné porušení mezinárodního práva a vyžaduje mezinárodní reakci.

  „Osoby odpovědné za tento útok musí být postaveny před soud. Rovněž vyzýváme Rusko, aby poskytlo úplné informace o programu Novičok,“ řekl šéf NATO. Jakékoli použití chemických zbraní podle jeho slov dokazuje naprostou neúctu k lidským životům.

  Aliance bude ohledně případu pokračovat v konzultacích. Stoltenberg zatím neuvedl, jaká opatření vůči Rusku spojenci přijmou a zda půjde například o vyhoštění ruských diplomatů jako při otravě bývalého dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury rovněž látkou typu Novičok.

  Tehdy na jaře 2018 Aliance kromě odsouzení činu zrušila akreditace do své centrály sedmi ruským diplomatům a snížila maximální počet ruských zástupců u NATO ze třiceti na dvacet. Naprostá většina členských zemí pak vypověděla několik ruských diplomatů ze svých území.

  Podle Stoltenberga existují u obou případů paralely. Zda jsou taková opatření dostatečně odstrašující šéf NATO nekomentoval. „Když vidíme, že je napaden hlavní opoziční politik v Rusku, je souzen... je na nej spáchán atentát, tak se to samozřejmě dotýká každého, kdo věří v právní stát, v demokracii, osobní svobodu,“ řekl.

  Čtyřiačtyřicetiletý opozičník letěl 20. srpna ze sibiřského Tomsku do Moskvy, když se mu udělalo nevolno. Letadlo proto nouzově přistálo v Omsku. Podle své mluvčí Kiry Jarmyšové pil přitom politik ráno jen čaj. Ruští lékaři možnost otravy od začátku odmítali s tím, že na ni provedené testy neukazovaly. Navalnyj byl poté 22. srpna speciálem přepraven na léčení do Berlína.

  inc

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media