„Aktuální dění na národní i mezinárodní scéně může vést k vyššímu počtu kybernetických útoků proti České republice,“ varoval NÚKIB.
Zveřejnil kvůli tomu zvláštní analýzu nejčastějších technik, které aktuálně útočníci využívají, a také nejčastěji zneužívané zranitelnosti systémů.
Útoky mohou mít podle úřadu nejrůznější povahu - od jednoduchých útoků na webové stránky až po sofistikované a velmi destruktivní útoky, jejichž cílem je nevratné smazání dat, kybernetická špionáž a další jevy.
„Analýzu jsme poslali adresně správcům informačních systémů, které spadají pod náš zákon, a jsou tím pádem zásadní pro fungování státu a bezpečí a zdraví jeho obyvatel. Zároveň ji však dáváme volně k dispozici veřejnosti, aby tyto informace pomohly ochránit i systémy, které pod náš dohled nespadají,“ vysvětlil ředitel NÚKIB Karel Řehka.
Dokument obsahuje i odkazy na podpůrné materiály, které NÚKIB vydal již dříve a které mohou být správcům systémů užitečné.
Podle NÚKIB jsou ohroženy především vládní instituce, ozbrojené síly a firmy v sektoru energetiky a průmyslu. Mohou čelit špionážním kybernetickým operacím nebo destruktivním útokům v podobě sabotáží průmyslových systémů a útoků prostřednictvím takzvaného ransomwaru/wiperu.
Podle úřadu hrozí rovněž útoky na důvěrnost a integritu dat, konkrétně například zneužití informací z e-mailové komunikace získaných kybernetickou špionáží k dezinformačním kampaním.
Vzhledem ke zvýšenému riziku doporučuje NÚKIB ostražitost před konkrétními technikami kybernetických útoků a zneužití konkrétních zranitelností. „Pokud organizace provozuje některý ze zranitelných systémů, důrazně doporučujeme kontrolu jeho verze a jeho případnou aktualizaci,“ varoval úřad.
Kyberútoky na nemocnice i ministerstvo
Česko v poslední době čelilo například několika rozsáhlým kyberútokům na nemocnice během pandemie koronaviru. Hackerskému útoku čelilo předtím také ministerstvo zahraničí.
Agresivním akcím Ruska má čelit národní strategie proti hybridním útokům |
Do budoucna má pomoci čelit takovým akcím nová Národní strategie pro čelení hybridnímu působení, kterou přijala v pondělí vláda. Podle podplukovníka Petra Matouše, který působí na Úřadu vlády jako poradce premiéra Andreje Babiše, proces kauza s ruskými agenty změny v přístupu a obraně Česka před hybridními hrozbami urychlí.
„Je to pro mnohé pochybovače střet s realitou. Takové činy na území suverénního státu nemají místo a jasně ukazují, co si o nás druhá strana myslí, že si to dovolila,“ uvedl Matouš.
Připomněl, že pro hybridní útočníky je zásadní pohybovat se na hranici války a míru. Záměrně zahlazují stopy, aby vyšetřovatelé nemohli cizímu státu útok přisoudit. „Je důležité číst realitu a mít odvahu označit původce útoku. Schválená strategie nám k tomu pomůže, musíme ale dál pracovat na konkrétních krocích,“ dodal Matouš.