natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Česko žádá NATO o podporu vůči Rusku. Spojenci se sejdou znovu

  20. dubna 2021  19:17
  Česká republika informovala spojence z NATO o důvodech k vyhoštění 18 pracovníků ruského velvyslanectví. Zapojení agentů ruské tajné služby GRU ve výbuchu ve Vrběticích představuje podle české diplomacie nepřijatelné narušení státní svrchovanosti a národní bezpečnosti a vyžaduje nutnou reakci. Spojenci se mají k situaci znovu sejít ve čtvrtek.  

  Jednání NATO. Ilustrační snímek. | foto: NATO Photos

  Český velvyslanec Jakub Landovský v úterý informoval své kolegy na zasedání Severoatlantické rady (NAC) o důvodech vyhoštění 18 pracovníků ambasády Ruské federace a následném ruském recipročním kroku.

  Aliance zatím žádné konkrétní stanovisko nepřijalo. Spojenci se mají znovu sejít konce týdne, pravděpodobně ve čtvrtek. „Je to mezikrok, sejdeme se znovu,“ uvedl ke schůzce český velvyslanec při NATO Jakub Landovský. Podrobnosti ze schůzky ale neuvedl.

  Česku již dříve podporu vyjádřila řada spojenců, například USA, Británie, Německo, Polsko, Slovensko či pobaltské země.

  České ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že ČR poděkovala spojencům za dosavadní projevy solidarity a požádala o společné prohlášení na úrovni NATO.

  Na další schůzce koncem týdne chce česká diplomacie se spojenci projednat další možné konkrétní společné kroky. Česko podle ministerstva avizovalo početnou účast.

  „Zapojení agentů ruské tajné služby GRU ve výbuchu ve Vrběticích představuje nepřijatelné narušení státní svrchovanosti a národní bezpečnosti ČR a vyžaduje nutnou reakci,“ uvedl Černínský palác.

  V roce 2018 Aliance v reakci na pokus ruské GRU otrávit jedem novičok bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v britském Salisbury zrušila akreditaci sedmi členům ruské diplomatické mise ve své bruselské centrále. Zároveň Aliance snížila maximální velikost ruské mise v Bruselu o deset osob na maximálně 20 lidí.

  Mimo to státy NATO tehdy společně a koordinovaně vypověděly ze svého území přes 140 ruských diplomatů, kteří byli identifikování jako agenti některé z ruských tajných služeb.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media