natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Česko žádá spojence o solidaritu vůči Rusku. Opozice chce tvrdší postup

  20. dubna 2021  16:07
  Sněmovní výbor pro obranu v úterý odsoudil teroristické útoky speciálních jednotek ruské vojenské tajné služby ve Vrběticích. Poslanci vyzvali vládu, aby vyčíslila škody a vymáhala je po Rusku. Zároveň požaduje, aby vláda narovnala počty diplomatů na české ambasádě v Moskvě a na ruské v Praze.  

  Agenti ruské GRU Alexandr Petrov a Ruslan Boširov | foto: Bellingcat

  „Ke kauze Vrbětic jsme schválili striktní usnesení. Všichni hlasovali pro, jeden kolega se zdržel,“ uvedla po jednání šéfka výboru Jana Černochová (ODS).

  KOMENTÁŘ: Státní terorismus, stojíme za vámi, zní ke kauze ruských agentů

  Sněmovní výbor požaduje, aby vláda vyčíslila škody a požadovala po Rusku. Stejně tak také by mělo Česko vymáhat odškodnění pro rodiny obětí.

  Praha v reakci na závěry tajných služeb o ruské vině za výbuch, při němž v roce 2014 zahynuli dva lidé, vyhostila 18 zaměstnanců ruské ambasády. Rusko v odvetě poslalo domů 20 lidí z českého velvyslanectví v Moskvě. Výbor vyzval vládu, aby „narovnala“ počty diplomatů.

  „Jediným adekvátním krokem ze strany ČR je vyhoštěni všech diplomatů Ruska. Nechat jen velvyslance a potom postupovat recipročně jeden za jednoho. Musíme dát jasně najevo, že za teroristické činy GRU na našem území přijde tvrdý trest. Nastavíme nově vzájemné vztahy,“ uvedl například člen výboru Jan Bartošek (KDU-ČL).

  O tom, že za explozí ve Vrběticích byla akce ruských tajných služeb, je po jednání komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) přesvědčen její předseda Pavel Bělobrádek. Komise vzala na vědomí informaci ředitele BIS Michala Koudelky a poděkovala kontrarozvědce za profesionální práci.

  „Je zcela evidentní, že se dva agenti ruských rozvědek pohybovali v areálu ministerstva obrany. Nebylo náhodou, že během několika hodin potom došlo k útoku,“ prohlásil po jednání Bělobrádek.

  Agresivním akcím Ruska má čelit národní strategie proti hybridním útokům

  Stejné požadavky mají opoziční strany, které pobouřil pondělní výrok premiéra Andreje Babiše, že šlo o „útok na zboží bulharského obchodníka se zbraněmi“.

  „Je potřeba začít mnohem větší diplomatickou ofenzivu a mnohem více vyzývat státy EU a NATO, aby se za nás postavily,“ prohlásil šéf ODS Petr Fiala. Česká vláda by měla udělat vše, aby uplatnila solidaritu spojenců. „Premiér měl požádat o svolání mimořádného summitu a dělat intenzivní diplomatickou ofenzivu s našimi spojenci,“ uvedl.

  Byl to teroristický útok, omluvil se Babiš

  Babiš se v úterý za svůj předchozí výrok omluvil. Výbuch ve Vrběticích na Zlínsku nazval bezprecedentním teroristickým útokem na českém území. „Použil jsem slovo zboží, za to se omlouvám, tak jsem to nemyslel. Je mi líto, že přišli o život naši spoluobčané. Nebylo to vůbec takhle myšleno. Já jsem jenom interpretoval to, co nám bylo řečeno,“ řekl premiér.

  Vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) oznámil, že si na středu odpoledne předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Chce mu sdělit protest proti postupu Ruska poté, co Česko kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby.

  Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě, čímž podle Hamáčka paralyzovalo její chod. Zmejevskij má být ve středu jako první seznámen s dalšími českými kroky, tedy možným vypovězením dalších ruských diplomatů.

  Hamáček rovněž avizoval, že čeští velvyslanci v členských zemích Evropské unie a NATO se mají obrátit na vlády a požádat spojence o solidaritu a kolektivní akci.

  Česko žádá, spojenci zvážili předvolání ruských velvyslanců, a vyzývá ke kolektivní akci, která by směřovala k solidárnímu vyhoštění identifikovaných příslušných ruských zpravodajských služeb z členských států EU a NATO.

  „Vyzveme na půdě NATO a EU k mobilizaci strategické komunikace, která vychází ze zkušeností zemí, které vypověděly ruské zpravodajce a čelily nebo čelí ruským dezinformacím této souvislosti,“ dodal Hamáček.

  Pozor na kyberútoky, varuje NÚKIB kvůli vyhroceným vztahům s Ruskem

  Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky by měl ministr zahraničí a čeští velvyslanci jednat ve spojeneckých zemích už od pondělního rána a žádat o konkrétní podporu. Hamáčka kritizoval, že osobně jako ministr zahraničí nejedná s partnery v Berlíně, Paříži či Londýně.

  „Vláda by měla zažalovat jménem pozůstalých po obětech teroristického činu, ale i po těch, kteří byli materiálně poškozeni, u Evropského soudu pro lidská práva Ruskou federaci jakožto viníka celé situace a žádat kompenzace,“ vyzvala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

  Moskva obvinění odmítá, s Prahou se nebude bavit

  Rusko obvinění ze strany České republiky odmítá. Podle mluvčího Kremlu se Česká republika se svými nepředvídatelnými akcemi chce podobat Spojeným státům.

  „Toto chování Prahy samozřejmě považujeme za naprosto neopodstatněné, destruktivní z hlediska dvoustranných vztahů. Považujeme takovou linii Prahy za prostou zdravého rozumu. Všechno to vypadá jako pokus podobat se v nepředvídatelných a agresivních akcích svým starším soudruhům v zámoří,“ citovala Peskova agentura TASS.

  Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová pak označila vyšetřování výbuchů muničního skladu ve Vrběticích za „přehlídku marasmu“, protože podle ní sedm let české úřady nebyly schopné odpovědět na otázku, kdo je vinen a neexistují oficiální materiály k případu. „Došlo k vyšetřování a na nic se nepřišlo. Lidem bylo potřeba něco předložit – našli Petrova a Boširova. Hanba? Hanba,“ uvedla Zacharovová.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media